1. Anasayfa
 2. Diyarbakır Uçak Bileti

Diyarbakır Uçak Bileti

Diyarbakır Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Diyarbakır Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

28 Ocak 2021 19:34

Diyarbakır şehrine Türkiye’nin çoğu şehrinden direkt veya bir aktarma yaparak ulaşabilirsiniz. İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir şehirlerinden Diyarbakır şehrine direkt uçuş mevcuttur. Yurt dışından ise Hannover, Düsseldorf ve Stuttgart şehirlerinden Diyarbakır şehrine direkt uçuş mevcuttur. İstanbul ile Diyarbakır arası yaklaşık 2 saat sürmektedir. Ankara ile Diyarbakır arası ise neredeyse 1.5 saat sürmektedir. Anadolu Jet, Pegasus ve SunExpress hava yolu şirketleri Diyarbakır şehrine sık sefer düzenlemektedir.

Aradığınız her türlü uçak biletini sitemiz üzerinden hızlı ve güvenilir şekilde ucuza uçak biletinizi alabilirsiniz.

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Diyarbakır'a Nasıl Gidilir?
 2. Diyarbakır'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. Diyarbakır'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. Diyarbakır Hakkında
 5. Diyarbakır Ne Yenir?
 6. Diyarbakır Nerede Yenir
 7. Diyarbakır Gezilecek Yerler
 8. Diyarbakır Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Diyarbakır'da Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Diyarbakır'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. Diyarbakır'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. Diyarbakır Otel Tavsiye

Diyarbakır'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Diyarbakır şehrine ve çevresindeki bölgelere Diyarbakır Havalimanı hizmet vermektedir.

Diyarbakır Havalimanı

Diyarbakır Havalimanı, sivil/askeri kategoride olan bir havalimanıdır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ve işlek havalimanlarından biridir. Oldukça köklü bir havalimanı olup 1952 tarihinde hizmete girmiştir. Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinin Kamışlı Bulvarı’nda yer alan Diyarbakır Havalimanı, şehre 11 kilometre mesafede yer almaktadır. Yolcu trafiği yoğun olan Diyarbakır Havalimanı’nı yılda ortalama 2 milyon 100 bin kişi ziyaret etmektedir. Türkiye’den yurt dışındaki şehirlerden Diyarbakır Havalimanı’na uçuşlar mevcuttur. Diyarbakır Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için üç vasıta mevcuttur:

Otobüs ile Diyarbakır Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Diyarbakır Havalimanı’nda 20 dakikada bir Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi otobüsleri kalkmaktadır. Z2 ve Z3 havalimanı otobüslerini şehir merkezine ulaşım için kullanabilirsiniz. Z2 otobüsü Newroz Parkı, Göletli Park, Toptancılar, Urfayolu istikametinde üniversiteye varmaktadır. Z3 otobüsü ise Kamışlı Bulvarı, Yeniköy Mezarlığı, Kuruçeşme, İstasyon ve Akkoyunlu Caddesi istikametinde hastaneye varmaktadır.

Taksi ile de Diyarbakır Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. 24 saat hizmet veren taksileri terminallerin yolcu çıkış kapılarının önünde bulabilirsiniz. Taksi ile ulaşımı tercih ederseniz üniversite bölgesine gitmek için ortalama 40-50 lira ücret ödersiniz. Otogar bölgesine giderseniz 30-35 lira aralığında ücret ödersiniz.

Kiraladığınız araç vasıtası ile de şehir merkezine ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Havalimanı içerisinde bulunan araç kiralama ofislerinden esnek fiyata aracınızı kiralayabilirsiniz.

Diyarbakır'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Diyarbakır şehrinde sert kara ikliminin özellikleri görülmektedir. Kış ayları Diyarbakır şehrinde çetin geçmemektedir bunun sebebi ise Güneydoğu Torosların soğuk rüzgarları kesiyor olmasıdır. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 28-30 derece arasıdır. En sıcak ay ağustos ayıdır. Ağustos ayında sıcaklık 45 dereceye kadar çıkabilmektedir. Diyarbakır şehrinde kış ayları ortalama sıcaklık ise 1-3 derece arasında değişmektedir. En çok yağış ise kış ve ilkbahar aylarında görülmektedir. Diyarbakır şehrini ziyaret için en ideal aylar yaz aylarıdır. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında hem sıcaklık idealdir hem de yağış azdır.

Online olarak hızlı ve güvenilir şekilde uygun fiyata uçak biletinizi alabilirsiniz.

Diyarbakır Hakkında

Diyarbakır şehri, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir. Diyarbakır, kuzey yönünden Elazığ ve Bingöl, doğu yönünden Batman ve Muş, güney yönünden Şanlıurfa ve Mardin, batı yönünden ise Malatya ve Adıyaman şehirleri ile komşudur. Diyarbakır şehri yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük 10. Şehri olma özelliğindedir. Asurlular şehre Amid ismini vermişlerdir. Türkmenler ise şehre Kara Amid ismini vermiştir. Arapların şehre gelmesinden sonra buraya Bekr kabilesi gelip yerleşmiştir. Bekr kabilesinin yurdu anlamında bu bölgeye Diyaru Bekr ismi verilmiştir. Daha sonra Diyarbekir olan bölgenin isminin Diyarbakır olması için çalışmalar yapılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün de katkısıyla TDK, Diyarbekir olan şehrin ismini Diyarbakır olarak değiştirmiştir. Diyarbakır şehrinde toplamda 17 ilçe bulunmaktadır. En kalabalık ilçeleri ise sırasıyla Bağlar, Kayapınar ve Yenişehir ilçeleridir. Diyarbakır şehrinin toplam nüfusu ise 2018 yılı itibari ile 1 milyon 725 bine yaklaşmıştır. Bu nüfusu ile Diyarbakır şehri, Türkiye’nin en kalabalık 12. Şehri olma özelliğindedir. Diyarbakır şehri birçok doğa güzelliğine ev sahipliği yapmaktadır. Hevsel Bahçeleri ve Dicle Nehri bu doğa güzelliklerinin başında yer almaktadır. Diyarbakır şehri tarihte de önemli bir şehir olmuştur. Konumu bakımından önemli bir yerde bulunan Diyarbakır şehri, Anadolu ile Mezopotamya uygarlıklarının geçiş bölgesindedir. Diyarbakır şehrine ilk yerleşimler Yontma Taş devrine kadar dayanmaktadır. Birçok uygarlık Diyarbakır şehrine egemen olmuştur. Asurlular, Romalılar, Emeviler, Selçuklular ve Moğollar bunlardan yalnızca birkaçıdır. Diyarbakır şehri Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1. Dünya Savaşı sırasında hastalık, sefalet gibi birçok sıkıntı çeken Diyarbakır şehri 1993 tarihinde büyükşehir olmuştur. Şehrin takma adı ise Medeniyetler Şehri’dir. Diyarbakır’da bulunan Diyarbakır Surları ise şehrin simgesi haline gelmiştir. Diyarbakır şehri Dicle Üniversitesi ve Selahaddin Eyyubi Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. 1974 tarihinde kurulan Dicle Üniversitesi, şehrin en köklü üniversitesidir. Diyarbakır şehrinin ekonomisi ise tarıma dayalıdır. Şehirde çokça yetişen tarım ürünleri ise buğday, kırmızı mercimek, arpa ve nohuttur.

Diyarbakır Ne Yenir?

Özellikle et yemekleri Diyarbakır’da meşhurdur. Diyarbakır şehrine özgü baharatlarla harmanlanmış Diyarbakır lezzetlerini Diyarbakır’a gittiğinizde mutlaka tatmalısınız.

Meftune

Meftune

Meftune, Diyarbakır’a özgü bir yemektir. Patlıcanlı veya kabaklı olarak hazırlanan bu yemeğin içerisinde et de bulunmaktadır. Sumak ise bu yemeğin ana baharatıdır.


Ciğer Kebabı

Ciğer Kebabı

Ciğer Kebabı, ana yemek olarak Diyarbakır şehrinin yöresel yemeğidir. Ciğer Kebabı, Diyarbakır şehrinde kuzu ciğerinden yapılmaktadır.

Nardanaş

Nardanaş

Nardanaş ise ana malzemeleri yağsız kıyma, bulgur ve soğan olan bir yemektir. Bu yemeğin içerisine tereyağı, nar ekşisi ve pul biber de katılmaktadır. Dilerseniz nar da katabileceğiniz nardanaş yemeğini Diyarbakır şehrine gittiğinizde tatmanızı öneririz.

Serbizer

Serbizer

Serbizer ise Diyarbakır şehrinde sıklıkla tercih edilen bir tür çorbadır. Kara mercimekle hazırlanan Diyarbakır’a özgü bu çorbayı Diyarbakır şehri ziyaretinizde denemenizi öneririz.

Diyarbakır şehri ziyaretinizde Kaburga Dolması, Duvaklı Pilav ve Pıçık yemeklerini de tatmanızı öneririz.

Sitemiz üzerinden hızlı ve kolay şekilde ucuza uçak biletinizi alabilirsiniz.

Diyarbakır Nerede Yenir

Diyarbakır şehrinin yöresel yemeklerinin tadına bakmak istiyorsanız size önerdiğimiz bu restoranları tercih edebilirsiniz. Diyarbakır'ın meşhur lezzetlerini tatmak için Diyarbakır'da hangi restoranlara gidilir, buradan bakabilirsiniz:

1. Lezzet Yöresel Ev Yemekleri

Lezzet Yöresel Ev Yemekleri

Yenişehir ilçesinde bulunan Lezzet Yöresel Ev Yemekleri restoranında Diyarbakır'a özgü yöresel yemekleri bulabilirsiniz. Adından da anlaşılacağı üzere bu restoranın yemekleri oldukça lezzetli.

2. Onur Ocak başı

Onur Ocak başı

Diyarbakır merkezde bulunan Onur Ocak başı restoranını ziyaret edebilir ve bu mekanın harika et yemeklerini seyahatinize ekleyebilirsiniz.

3. Tek Kapı Ciğercisi

Tek Kapı Ciğercisi

Tek Kapı Ciğercisi, Diyarbakır'a gidip de ciğer yemeden dönmek istemeyenlerin tercih edebileceği bir restoran. Sadece ciğeri değil kemikli kuşbasışı da meşhur.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Diyarbakır şehri, medeniyetler şehridir bu nedenle tarihi ve kültürel birçok önemli gezilecek yeri bulunmaktadır. Bunun yanında Diyarbakır şehrinin doğasına şahit olabileceğiniz pek çok gezilecek doğa güzelliği de bulunmaktadır. Diyarbakır şehri gezi listenize ekleyebileceğiniz yerler ise şuralardır:

Hevsel Bahçeleri

Hevsel Bahçeleri

Hevsel Bahçeleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük kuş cenneti olma özelliğindeki yerdir. Yedi yüz hektarlık bir alanı kapsayan bu bahçe, Diyarbakır şehrinin eşsiz doğasını da gözler önüne sermektedir. Dicle Nehri’nin kıyısında yer alan bu bahçeleri Diyarbakır şehri ziyaretinizde mutlaka görmelisiniz.


Diyarbakır Kalesi

Diyarbakır Kalesi

Diyarbakır Kalesi, yaklaşık 900 bin yıllık tarihi olan bir kaledir. Diyarbakır Surları olarak da geçen bu tarihi yapı, Çin Seddi’nden sonra en geniş ve en uzun savunma duvarı olma özelliğindedir. UNESCO’nun 2015 yılında Dünya Mirası olarak seçtiği tarihi Diyarbakır Surları Sur ilçesinde yer almaktadır. Diyarbakır şehrine gittiğinizde bu tarihi yapıyı mutlaka görmelisiniz.

Diyarbakır Ulu Cami

Diyarbakır Ulu Cami

Diyarbakır Ulu Cami, Anadolu topraklarındaki en eski camidir. 639 yılında Araplar, Martoma Kilisesi’ni cami yapmasıyla bu cami oluşmuştur. 1090 yılında büyük bir onarım görerek açılmış olan tarihi Diyarbakır Ulu Cami, Sur ilçesinin Cami Kebir mahallesi üzerinde bulunmaktadır.

Sülüklü Han

Sülüklü Han

Sülüklü Han, mimari ve tarihi açıdan önemli bir yerdir. 1683 yılında inşa ettirilen bu han, Kurtuluş Savaşı zamanında karargah olarak kullanılmıştır. Diğer adı Kazancılar Hanı olan Sülüklü Han, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yer almaktadır.

Diyarbakır şehrine gittiğinizde Tarihi Hasan Paşa Hanı’nı, Dağ Kapı Meydanı’nı ve Artuklu Sarayı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Diyarbakır şehrini ziyaret etmek isterseniz sitemiz üzerinden hızlı ve güvenilir şekilde uygun fiyata uçak biletinizi alabilirsiniz.

Diyarbakır Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Diyarbakır şehri, canlı bir gece hayatına sahiptir. Diyarbakır şehrine özgü bir eğlence türü de sıra geceleridir. Diyarbakır şehrindeki çoğu restoranda sıra gecelerini dinleyebilirsiniz.

Türkü Bar

Türkü Bar

Türkü Bar, Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde Akkoyunlu Caddesi üzerinde bulunan bir bardır. Diyarbakır yöresel müziklerini de dinleyebileceğiniz bu barı Diyarbakır’a gittiğinizde ziyaret etmenizi öneririz.

Çalgıcı Bar & Cafe

Çalgıcı Bar & Cafe

Çalgıcı Bar& Cafe, Yenişehir ilçesinde Cahit Sıtkı Tarancı Sokağı üzerinde bulunmaktadır. Canlı müzik hizmeti de olan bu cafe barı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kervan Şarap Evi

Kervan Şarap Evi

Kervan Şarap Evi, Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Gazi Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Nostaljik ortamıyla dikkat çeken bu şarap evi, Diyarbakır şehrinde kaliteli şarabın merkezidir.

Hayal Kahvesi

Hayal Kahvesi

Hayal Kahvesi, Diyarbakır şehrindeki konserlerin çoğunun olduğu yerdir. Hayal Kahvesi, Kayapınar ilçesine bağlı Tekel Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Diyarbakır şehrine gittiğinizde Maça Kızı Kafe, Biraver Pub ve Roll Bar’ı da ziyaret edebilirsiniz.

Diyarbakır'da Alışveriş - Ne Alınır?

Diyarbakır şehrinde alışveriş yapmak isterseniz Forum Diyarbakır ve Ninova Park Alışveriş Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz. Alışveriş için Bakırcılar Çarşısı ve Selahattin Eyyubi Yeraltı Çarşısı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Diyarbakır şehrinden sevdikleriniz için hasır bilezik, gümüş işlemeli nalın ve kiniş gerdanlık alabilirsiniz.

Diyarbakır'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

1. Diyarbakır Karpuz Festivali

Diyarbakır Karpuz Festivali

2. Sersal

Sersal

3. Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali

Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali

Diyarbakır'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Diyarbakır şehri sanıldığının aksine eğlence hayatı konusunda, diğer Güneydoğu illerine göre oldukça gelişmiş bir şehirdir. Diyarbakır yerlileri oldukça misafirperver insanlardır, kaybolduğunuzda veya ihtiyacınız olan bir şey varsa Diyarbakır şehri yerlilerine danışmaktan çekinmeyiniz.

Diyarbakır Otel Tavsiye

Diyarbakır şehrinde her bütçeye uygun konaklayacak bir yer bulabilirsiniz. Özellikle şehir merkezinde konaklamak için birçok yer bulabilirsiniz.

1. Radisson Blu Hotel

Radisson Blu Hotel

Radisson Blu Hotel, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde Şanlıurfa Bulvarı’nda bulunmaktadır. 5 yıldızlı bir otel olan Radisson Blu Hotel Diyarbakır Havalimanı’na araçla 17 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Bu otelin bir gecelik ücreti ortalama 340 liradır.


2. Hotel Kaplan

Hotel Kaplan

Daha uygun fiyatlı bir yerde konaklamak isterseniz 3 yıldızlı bir otel olan Hotel Kaplan’ı tercih edebilirsiniz. Hotel Kaplan, Sur ilçesine bağlı Kıbrıs Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Ulu Cami’ye 8 dakikalık yürüme mesafesinde olan bu otelin bir gecelik konaklama ücreti ortalama 160 liradır.

3. Otel Diyarbakır

Otel Diyarbakır

Otel Diyarbakır, Sur ilçesine bağlı Gazi Caddesi üzerinde bulunan bir oteldir. Diyarbakır Havalimanı’na araç ile 15 dakikalık mesafede yer almaktadır. Bu otelin bir gecelik ücreti ortalama 230 liradır.

Diyarbakır şehrine gitmek için sitemiz üzerinden hızlı ve kolay şekilde uçak biletinizi alabilirsiniz.

Valencia