1. Anasayfa
 2. Medine Uçak Bileti

Medine Uçak Bileti

Medine Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Medine Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

04 Aralık 2021 18:21

Medine uçak bileti alarak kolayca Medine'ye ulaşabilirsiniz. Medine'de, merkeze yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta Medine Havalimanı bulunmaktadır. Bu havalimanına THY ile İstanbul'dan direkt olarak uçabilirsiniz. İstanbul Medine arası ortalama 3 buçuk saat sürmektedir. Egyptair veya Saudi Arabian Airlines da İstanbul'dan Medine'ye sefer düzenlemektedir. Fakat bu hava yolları ile uçmaya karar verirseniz en az bir aktarma daha gerekecektir.

Medine'ye Ankara'dan uçacaksanız en az bir aktarma yapmalısınız. Ankara Medine yolculuğunuzu THY, Flynas veya Egytpair gibi firmalarla gerçekleştirebilirsiniz. Ankara'dan öncelikle İstanbul'a aktarma yapmanız gerekecektir. THY ile uçmayı tercih ederseniz İstanbul'dan sonra direkt Medine'ye gidebilirsiniz. Fakat diğer hava yolları firmaları genellikle Kahire, Riyad gibi noktalardan da ekstra aktarma yapmaktadır.

Ankara Medine arası tek aktarmalı yolculuklar 8 saat sürmektedir. İki aktarmalı uçuşlar ise ortalama 14 saat alacaktır.

Biletbak ile Medine için en ucuz uçuşu hızlıca bulabilirsiniz. Yüzlerce hava yolu firmasını karşılaştırabilir, ideal uçak biletini taksitle alabilirsiniz.

Medine Nasıl Gidilir?

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Medine Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim
 2. Medine Genel Bilgiler
 3. Medine Ne Yenir?
 4. Medine Nerede Yenir
 5. Medine Gezilecek Yerler
 6. Medine Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 7. Medine Alışveriş | Ne Alınır?
 8. Medine Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 9. Medine Otel Tavsiye

Medine Havalimanları

Medine'de bir adet havalimanı bulunmaktadır. Resmi adı Prens Mohammad bin Abdulaziz Uluslararası Havalimanı olmakla beraber 1950 yılında açılmıştır. Havalimanından genellikle Medine Uluslararası Havalimanı şeklinde bahsedilir.

Medine Uluslararası Havalimanı, ilk açıldığında uluslararası bir havalimanı olarak planlanmamıştır. Yurtdışından sadece Kahire, Dubai, İstanbul ve Kuveyt'ten gelen/giden direkt uçuşlar için hizmet vermekteydi. 2007 yılında uluslararası statüsüne kavuşan havalimanı bugün Türkiye, Çin, Hindistan, İran ve Lübnan gibi ülkelerden direkt uçuşları kabul etmektedir.

Prens Mohammad bin Abdulaziz Havalimanı, hac ve umre mevsimlerinde kilit bir öneme sahiptir. Hacı taşıyan kiralık uçaklar, ülkeye genellikle bu havalimanından giriş yaparlar.

Prens Mohammad bin Abdulaziz Uluslararası Havalimanı

Prens Mohammad bin Abdulaziz Uluslararası Havalimanı, Medine merkezinin dışında konumlanmıştır. Şehre yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta olan havalimanı Suudi Arabistan'ın en işlek dördüncü havalimanıdır.

Havalimanında pek çok restoran, kafe ve mağaza bulunmaktadır. Bugün 20'den fazla hava yolları firmasının varış/kalkış noktası olarak hizmet vermektedir. Prens Mohammad bin Abdulaziz Uluslararası Havalimanı'na sefer düzenleyen tek Türk firmasıyla THY'dir.

Medine Uluslararası Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için farklı seçenekleriniz bulunuyor. Bu seçeneklerden size en uygun olanı seçerek Medine gezinize konforlu bir başlangıç yapabilirsiniz.

Taksi kullanmak buraya gelen turistler tarafından sık tercih edilen bir yöntemdir. Terminal çıkışlarında havalimanına bağlı olarak hizmet veren pek çok taksiyi görebilirsiniz. Taksi ücretleri, terminal binasının hemen karşısında, tabela üzerinde gösterilmektedir. Havalimanından taksiyle gidilebilecek belli başlı bölgelerin ücretleri şu şekildedir:

 • King Fahad Hastanesi / Al- Naseem Bölgesi: 50-70 SAR
 • Al Khulail /Al-Jurf: 60 - 75 SAR
 • Taibah Üniversitesi : 60 - 75 SAR
 • Ohud Hastanesi / Al - Azizeyah Bölgesi: 65 - 80 SAR
 • Havalimanı Yolu Üzeri: 40 - 60 SAR
 • Haram (Merkez): 50 - 65 SAR
 • Abyar Ali: 75 - 90 SAR
 • Alsharqiyah Bölgesi / Abdülaziz Caddesi: 40 - 60 SAR
 • Hizam / Al-Awali /Qurban Bölgesi: 55 - 70 SAR
 • Arwah / Al-Anbariyah / Prince Naif Bölgesi: 60 - 75 SAR

Taksiyle Haram'a gitmek ortalama 10 dakikanızı alacaktır. Bu süre trafiğe göre değişiklik gösterebilir.

Medine Uluslararası Havalimanı'nda normal taksilerin yanında, daha lüks taksiler de bulunmaktadır. Limuzin taksi olarak da bilinen bu taksilerin ücretleri 80 ve 100 SAR arasında değişmektedir. Seçtiğiniz aracın büyüklüğüne ve modeline göre ücretler değişebilir. Havalimanında limuzin taksi hizmeti veren üç adet firma bulunmakta:

 1. Prima Limousine Service
 2. LemoSafwa
 3. Special Experiences

Shuttle kullanmak da bir alternatiftir. Medine Havalimanı'nda, terminallerin dışında bekleyen shuttle aracını görebilirsiniz. Shuttle servisi havalimanından doğruca Medine merkezine gitmektedir. Her 30 dakikada bir kalkan servislerin ücreti 10 SAR şeklindedir. Shuttle servisleri, Mescid-i Nebevi'nin yakınlarında yolcu indirmektedir.

 • Araç kiralama da sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Medine Uluslararası Havalimanı'nda altı adet araç kiralama firması bulunmaktadır. Bu firmalar arasında Budget, Hanco ve Alwefaq sayılabilir. Araç kiralama işlemlerinizi daha hızlı yürütmek isterseniz yolculuğunuzdan önce firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

Özel transfer hizmetleri kullanmayı da düşünebilirsiniz. Medine Havalimanı'nda özel servis hizmetleri 'Careem' firması tarafından verilmektedir. Rezervasyon yapmak için www.careem.com adresine gidebilirsiniz.

Medine Dikkat Edilmesi Gerekenler | Önemli Bilgiler | Püf Noktalar

Medine, gezmeniz ve görmeniz gereken çok sayıda nokta barındırıyor. Medine'de dini yapıları gezmek ve kültürünü tam olarak görmek için uzun bir süreye ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle gezinizi ortalama dört-beş gün olarak planlamanız iyi bir tercih olacaktır.

Suudi Arabistan'da para birimi olarak SAR, yani Suudi Arabistan Riyali kullanılır. Medine'de Türk Lirası, en çok bozdurulan ikinci para birimidir. Burada Türk Lirası bozdurmanız gerekirse işleminizi oldukça kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

Medine'de toplu taşıma kullanmak isterseniz otobüs tek seçenektir. Medine'nin otobüs sistemi yalnızca 10 adet durağa sahiptir. Verimli bir gezi için otobüs, yetersiz bir ulaşım aracı olabilir. Pek çok turist Medine'ye geldiğinde araç kiralamakta veya taksileri kullanmaktadır. Taksi kullanmaya karar verirseniz yolculuk başlamadan önce pazarlık yapmayı unutmayın. Pazarlık yaparken gideceğiniz adresin ortalama kaç SAR tutacağını hesaplamak yardımcı olabilir. Genel bir fiyat vermek gerekirse, Medine içindeki yolculuklar en fazla 30-35 SAR tutmaktadır.

Medine kış ayları haricinde çok sıcak ve bunaltıcı bir havaya sahiptir. Yine de akşamları hava serinleyebilir. Yanınızda serin havalara uygun bir-iki parça kıyafet götürmenizi öneriyoruz. İnce bir hırka veya yağmurluğu valizinize eklemek yeterli olacaktır.

Medine Dikkat Edilmesi Gerekenler | Önemli Bilgiler | Püf Noktalar
Valencia

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz