1. Anasayfa
 2. Medine Uçak Bileti

Medine Uçak Bileti

Medine Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Medine Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

21 Mart 2021 15:09

Medine uçak bileti alarak kolayca Medine'ye ulaşabilirsiniz. Medine'de, merkeze yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta Medine Havalimanı bulunmaktadır. Bu havalimanına THY ile İstanbul'dan direkt olarak uçabilirsiniz. İstanbul Medine arası ortalama 3 buçuk saat sürmektedir. Egyptair veya Saudi Arabian Airlines da İstanbul'dan Medine'ye sefer düzenlemektedir. Fakat bu hava yolları ile uçmaya karar verirseniz en az bir aktarma daha gerekecektir.

Medine'ye Ankara'dan uçacaksanız en az bir aktarma yapmalısınız. Ankara Medine yolculuğunuzu THY, Flynas veya Egytpair gibi firmalarla gerçekleştirebilirsiniz. Ankara'dan öncelikle İstanbul'a aktarma yapmanız gerekecektir. THY ile uçmayı tercih ederseniz İstanbul'dan sonra direkt Medine'ye gidebilirsiniz. Fakat diğer hava yolları firmaları genellikle Kahire, Riyad gibi noktalardan da ekstra aktarma yapmaktadır.

Ankara Medine arası tek aktarmalı yolculuklar 8 saat sürmektedir. İki aktarmalı uçuşlar ise ortalama 14 saat alacaktır.

Biletbak ile Medine için en ucuz uçuşu hızlıca bulabilirsiniz. Yüzlerce hava yolu firmasını karşılaştırabilir, ideal uçak biletini taksitle alabilirsiniz.

Medine Nasıl Gidilir?

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Medine Nasıl Gidilir?
 2. Medine Havalimanları
 3. Medine Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim
 4. Medine Genel Bilgiler
 5. Medine Ne Yenir?
 6. Medine Nerede Yenir
 7. Medine Gezilecek Yerler
 8. Medine Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Medine Alışveriş | Ne Alınır?
 10. Medine Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 11. Medine Dikkat Edilmesi Gerekenler | Önemli Bilgiler | Püf Noktalar
 12. Medine Otel Tavsiye

Medine Havalimanları

Medine'de bir adet havalimanı bulunmaktadır. Resmi adı Prens Mohammad bin Abdulaziz Uluslararası Havalimanı olmakla beraber 1950 yılında açılmıştır. Havalimanından genellikle Medine Uluslararası Havalimanı şeklinde bahsedilir.

Medine Uluslararası Havalimanı, ilk açıldığında uluslararası bir havalimanı olarak planlanmamıştır. Yurtdışından sadece Kahire, Dubai, İstanbul ve Kuveyt'ten gelen/giden direkt uçuşlar için hizmet vermekteydi. 2007 yılında uluslararası statüsüne kavuşan havalimanı bugün Türkiye, Çin, Hindistan, İran ve Lübnan gibi ülkelerden direkt uçuşları kabul etmektedir.

Prens Mohammad bin Abdulaziz Havalimanı, hac ve umre mevsimlerinde kilit bir öneme sahiptir. Hacı taşıyan kiralık uçaklar, ülkeye genellikle bu havalimanından giriş yaparlar.

Prens Mohammad bin Abdulaziz Uluslararası Havalimanı

Prens Mohammad bin Abdulaziz Uluslararası Havalimanı, Medine merkezinin dışında konumlanmıştır. Şehre yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta olan havalimanı Suudi Arabistan'ın en işlek dördüncü havalimanıdır.

Havalimanında pek çok restoran, kafe ve mağaza bulunmaktadır. Bugün 20'den fazla hava yolları firmasının varış/kalkış noktası olarak hizmet vermektedir. Prens Mohammad bin Abdulaziz Uluslararası Havalimanı'na sefer düzenleyen tek Türk firmasıyla THY'dir.

Medine Uluslararası Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için farklı seçenekleriniz bulunuyor. Bu seçeneklerden size en uygun olanı seçerek Medine gezinize konforlu bir başlangıç yapabilirsiniz.

Taksi kullanmak buraya gelen turistler tarafından sık tercih edilen bir yöntemdir. Terminal çıkışlarında havalimanına bağlı olarak hizmet veren pek çok taksiyi görebilirsiniz. Taksi ücretleri, terminal binasının hemen karşısında, tabela üzerinde gösterilmektedir. Havalimanından taksiyle gidilebilecek belli başlı bölgelerin ücretleri şu şekildedir:

 • King Fahad Hastanesi / Al- Naseem Bölgesi: 50-70 SAR
 • Al Khulail /Al-Jurf: 60 - 75 SAR
 • Taibah Üniversitesi : 60 - 75 SAR
 • Ohud Hastanesi / Al - Azizeyah Bölgesi: 65 - 80 SAR
 • Havalimanı Yolu Üzeri: 40 - 60 SAR
 • Haram (Merkez): 50 - 65 SAR
 • Abyar Ali: 75 - 90 SAR
 • Alsharqiyah Bölgesi / Abdülaziz Caddesi: 40 - 60 SAR
 • Hizam / Al-Awali /Qurban Bölgesi: 55 - 70 SAR
 • Arwah / Al-Anbariyah / Prince Naif Bölgesi: 60 - 75 SAR

Taksiyle Haram'a gitmek ortalama 10 dakikanızı alacaktır. Bu süre trafiğe göre değişiklik gösterebilir.

Medine Uluslararası Havalimanı'nda normal taksilerin yanında, daha lüks taksiler de bulunmaktadır. Limuzin taksi olarak da bilinen bu taksilerin ücretleri 80 ve 100 SAR arasında değişmektedir. Seçtiğiniz aracın büyüklüğüne ve modeline göre ücretler değişebilir. Havalimanında limuzin taksi hizmeti veren üç adet firma bulunmakta:

 1. Prima Limousine Service
 2. LemoSafwa
 3. Special Experiences

Shuttle kullanmak da bir alternatiftir. Medine Havalimanı'nda, terminallerin dışında bekleyen shuttle aracını görebilirsiniz. Shuttle servisi havalimanından doğruca Medine merkezine gitmektedir. Her 30 dakikada bir kalkan servislerin ücreti 10 SAR şeklindedir. Shuttle servisleri, Mescid-i Nebevi'nin yakınlarında yolcu indirmektedir.

 • Araç kiralama da sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Medine Uluslararası Havalimanı'nda altı adet araç kiralama firması bulunmaktadır. Bu firmalar arasında Budget, Hanco ve Alwefaq sayılabilir. Araç kiralama işlemlerinizi daha hızlı yürütmek isterseniz yolculuğunuzdan önce firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

Özel transfer hizmetleri kullanmayı da düşünebilirsiniz. Medine Havalimanı'nda özel servis hizmetleri 'Careem' firması tarafından verilmektedir. Rezervasyon yapmak için www.careem.com adresine gidebilirsiniz.

Medine Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Yıl boyunca oldukça sıcak olan Medine, en sıcak zamanını Ağustos'ta yaşar. Ağustos ayında Medine'nin ortalama sıcaklığı 45 derecedir. Ayrıca Medine'ye yaz aylarında hiç yağış düşmez. Bu nedenle Medine'de Haziran'dan Ağustos sonuna kadar turizmin yavaşladığı görülür.

İlkbahar ve sonbahar, yaz aylarından daha iyi bir seçenektir. Yine de ilkbaharda, özellikle Mayıs'ta, yine kurak bir mevsimin yaşandığını söylemekte fayda var. İlkbaharda Medine'ye neredeyse hiç yağış düşmez, bununla beraber sıcaklıklar 40 dereceyi bulabilir. İlkbahar, yaz aylarına göre turizm açısından daha hareketlidir.

Sonbaharda da sıcaklıkların aşağı yukarı aynı kaldığı söylenebilir. Eylül'den Ekim ortalarına kadarki zaman diliminde sıcaklıklar 40-42 dereceye kadar çıkabilir. Kasım ayında sıcaklıklar ortalama 30 dereceye kadar düştüğünden Kasım ayını gezi için tercih edebilirsiniz.

Medine'yi ziyaret etmek için en ideal mevsim kıştır. Kış aylarında hava 23-29 derece arasında değişir. Ocak'tan Şubat'a kadar buraya gelirseniz güzel, ılık havada gezinizi tamamlayabilirsiniz. Medine'nin turizm açısından en yoğun olduğu mevsim kış olduğundan uçak biletinizi veya otelinizi erkenden ayarlamanız iyi olacaktır.

Medine Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Medine Genel Bilgiler

Suudi Arabistan'ın önemli şehirlerinden olan Medine, Hicaz bölgesinde bulunmaktadır. Medine'nin ismi resmi olarak 'Medine-i Münevvere' şeklindedir. Medine, bugünkü ismini almadan önce bilinen iki farklı isme sahipti. Hz. Muhammed'in 622 yılında buraya hicret etmesinden önce Medine'nin ismi Yesrib olarak geçiyordu. Hicret tamamlandıktan sonra Yesrib'in ismi, Hz. Muhammed tarafından 'Tabah' olarak değiştirilmiştir. Tabah, kibar veya iyi anlamına gelen Arapça bir sözcüktür. Daha sonra şehre Hz. Muhammed tarafından bugünkü ismi verilmiştir. Aydınlanmış şehir anlamına gelen 'Medinetü'l Münevvere', bu bölgenin son ismi olarak kabul edilmiştir.

Medine, İslam dininde büyük bir öneme sahiptir. Öyle ki Medine, Mekke'den sonra ikinci en kutsal yer olarak görülmektedir. Bu durumun oluşmasında Medine'de bulunan Mescid-i Nebevi'nin ve Hz. Muhammed'in kabrinin büyük etkisi olmuştur. Mescit, Mescid-i Haram'dan sonraki en kutsal ikinci mescit olarak sayılmaktadır. Ayrıca Mescid-i Nebevi, içinde Hz. Muhammed'in kabrini de barındırdığından İslam'ın en önemli kutsal mekanları arasındadır.

Medine, Melikşah'ın hükümdar olduğu dönemde Selçuklu topraklarına katılmıştır. 1170'lerin sonunda Medine, diğer Hicaz toprakları gibi Eyyubiler tarafından alındı. 1517'de Yavuz Sultan Selim, Medine'ye geldiğinde burada Memluk orduları bulunuyordu. 22 Ocak 1517 yılında gerçekleşen Ridaniye Savaşı sonrası Medine, Osmanlı topraklarına katıldı. Medine'deki Türk egemenliği 22 Ocak 1919'da son bulmuştur. Bu süre zarfında Medine'de pek çok imar çalışması yürütüldü ve şehre yatırım yapıldı. 2. Abdülhamit döneminde İstanbul'dan Medine'ye kadar götürülen demiryolu ağı örnek gösterilebilir.

Medine'de Osmanlı zamanında pek çok eser yapılmış olsa da, bugün bu eserleri görmek mümkün değildir. 1925 yılında resmen kurulan Suudi Arabistan hükümeti, Osmanlı eserlerinin yok edilmesine dair bir politika izlemiştir. Bugün Medine'de Türk eseri olarak sadece el-Muazzam Tren İstasyonu ve Mescid-i Hamidiye bulunmaktadır.

İslam'ın mukaddes şehirlerinden Medine'de pek çok kutsal mekan bulunmaktadır. İslam geleneği etkisinde gelişen mimari anlayış, bu yapılarda kendisini göstermektedir. Medine'deki kutsal mekanlara Müslüman olmayanların girmesi yasaktır. Daha çok tarihi ve kültürü ile öne çıkan Medine, özellikle İslam tarihi açısından önemli bir noktadır.

Medine Genel Bilgiler

Medine Ne Yenir?

Bir şehri, özellikle yurt dışında bir şehri geziyorsanız mümkün olduğunca çok yöresel yemek denemelisiniz. Medine mutfağı da şehrin ve genel olarak Suudi Arabistan'ın kültürünü ve tarihini yansıtıyor. Medine'ye geldiğinizde burada zengin, lezzetli bir mutfak kültürü bulunduğunuzu göreceksiniz.

Safranlı Pilav

Safranlı Pilav

Ülkemizde de görülebilecek olan safranlı pilav, damaklarda harika bir tat bırakıyor. Medine'de oldukça sevilen bu yemeği mutlaka denemenizi öneriyoruz. Safranlı pilav kimi zaman maydanoz veya başka sebzelerle de tatlandırılıyor. Safranlı pilavı Medine'de hemen her restoranda bulabilirsiniz.

Tavuk

Tavuk

Tavuk, Medine'de çok çeşitli yöntemlerle hazırlanır. Genellikle pilavların yanında görebileceğiniz tavuk, güzelce kızartıldıktan sonra safranlı pilavla da tüketiliyor. Tavuğu çorbalarda veya çeşitli sebze yemeklerinin içinde de hemen her zaman görebilirsiniz.

Kebab el Mirou

Kebab el Mirou

Suudi Arabistan'da kebabın çok sevildiğini görebilirsiniz. Buradaki en ünlü kebap çeşidiyse kebab el mirou. Kebab el mirou, yuvarlak köfteler ile hazırlanan lezzetli bir yemek. Kızartılan köftelerin yanında yine kızarmış veya közlenmiş domates ve biber gibi sebzeler servis ediliyor.

Biryani

Biryani

Tavuğun kullanıldığı yemeklerden birisi de biryani. Tavuklu biryani, ülkemizde de hemen her yerde görebileceğiniz harika bir lezzet. Sebzeli pirinç pilavı kullanılarak hazırlanan biryani, Medine'nin de en meşhur yemeklerinden. Kızarmış tavukla beraber servis edilen biryaninin Medine usulünü de çok seveceksiniz.

Medine Nerede Yenir

Medine'de yöresel Arap yemeklerini tadabileceğiniz çok sayıda restoran bulunuyor. Geziniz boyunca restoran, lokanta ve kafeleri gezerek Medine yemekleri hakkında genel bir fikre sahip olabilirsiniz. Medine'de sadece yerel yemekleri değil, dünya mutfağından da yemek çeşitlerini bulabilirsiniz.

Arabesque Restaurant

Arabesque Restaurant

Arabesque Restaurant, en güzel Arap yemeklerini misafirlerine sunuyor. King Fahad Yolu üzerinde yer alan Arabesque, Shaza Madinah Hotel bünyesinde hizmet vermektedir. Ayrıca eestoranın açık büfe hizmeti de bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde özellikle tatlılarından denemelisiniz.

Al Baik Restaurant

Al Baik Restaurant

Al Baik, Medine'de fast food için tercih edebileceğiniz bir mekan. King Faicial Yolu'da hizmet veren Al Baik, özellikle tavuklarıyla ünlü. Oldukça popüler olan fast food restoranında uzun bir sırayla karşılaşabilirsiniz.

Alwaha Oriental Restaurant

Alwaha Oriental Restaurant

Alwaha Oriental Restaurant, Sultana Caddesi'nde yer alıyor. Kalitesi ve temizliğiyle ön plana çıkan Alwaha Oriental, profesyonel personelleriyle hizmet veriyor. Yemeklerinin lezzeti tüm Medine tarafından bilinen Alwaha Oriental Restaurant'ı mutlaka denemelisiniz. Burada Çin ve Hint yemeklerini bulabilirsiniz.

Route 66

Route 66

Route 66, Sultana Caddesi'nde bulunan bir başka restoran. Arap yemeklerinden ziyade İtalyan veya Amerikan mutfağını denemek isterseniz buraya gelebilirsiniz. Route 66, kahvaltı, öğle ve akşam yemeğinin haricinde brunch için de ideal bir mekandır.

Medine Gezilecek Yerler

Her noktasında tarihin izleri olan Medine'de görmeniz gereken bazı yerler bulunuyor. İslam dini açısından taşıdığı önemle dikkat çeken Medine, bugün kutsal dini yapılara da ev sahipliği yapmakta. Medine'ye geldiğinizde nerelere gitmeniz gerektiği konusunu düşünüyorsanız, listeye göz gezdirebilirsiniz.

Mescid-i Nebevi

Mescid-i Nebevi

Medine'deki en önemli yapının Mescid-i Nebevi olduğunu söyleyebiliriz. Mescid-i Nebevi, Peygamber Camii olarak da biliniyor. Mescit, Hz. Muhammet'in Medine'ye hicretinden hemen sonra yapılmıştır. Bugün Mescid-i Nebevi'de Hz. Muhammed'in kabrinin yanı sıra Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer'in de kabri bulunuyor.

Mescid-i Kıbleteyn

Mescid-i Kıbleteyn

Mescid-i Kıbleteyn, Medine ve Mekke arasındaki surda inşa edilmiştir. Medine'den ziyade Mekke'ye yakın olan sura yapılan Mescid-i Kıbleteyn, oldukça güzel bir mimariye sahip. Bembeyaz rengiyle dikkat çeken mescidin ismi 'İki kubbeli mescit' demektir.

Kuba Camii (Mescid-i Kuba)

Kuba Camii (Mescid-i Kuba)

Hz. Muhammed'in de inşaatında çalıştığı Kuba Camii, cemaatle namaz kılınan ilk camii olmasıyla önemlidir. Bu amaçla inşa edilen ilk ibadethane olan camii, beyaz renkli ve dört minareleri bir yapıdır. Kuba Camii, Al Hijrah Yolu üzerinde bulunmaktadır.

Ravza-i Mutahhara

Ravza-i Mutahhara

Ravza-i Mutahhara, Hz. Peygamber tarafından ilk cuma hutbesinin okunduğu yerdir. Mescid-i Nebevi içinde ayrı bir bölüm olarak ziyaretçilerini kabul etmektedir. Mescid-i Nebevi için yeşil halının sadece Ravza-i Mutahhara bölümünde kullanıldığını görebilirsiniz.

Medine Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Medine, alkolün yasak olduğu noktalardandır. Bu nedenle Medine'de alkollü bar, kulüp gibi mekanlar da bulunmamaktadır. Yine de Medine'de eğlenmek için az da olsa seçeneğiniz bulunuyor.

Su Sporları

Su Sporları

Medine'de su sporları yapabileceğiniz bazı noktalar bulunuyor. Medine'ye gittiğinizde burada 'eğlence' şirketleriyle anlaşarak tura katılabilir, rehber eşliğinde su sporu yapabilirsiniz.

Medine'de yapabileceğiniz su sporları arasında dalış ve sörf gibi aktiviteler bulunuyor. Ayrıca ailenizle tekne/bot gezisine de çıkabilirsiniz.

Şu firmalarla iletişime geçerek su sporları yapma olanağına sahip olabilirsiniz:

 1. Sana Tourism
 2. Saudi Seasons
Qisat Almkan

Qisat Almkan

Qisat Almkan, Medine'de İslam ve Suudi Arabistan tarih hakkında filmler gösteren bir sinema salonudur. Qisat Almkan'da sekiz farklı dilde, animasyon türünde çekilmiş kültürel ve tarihi filmleri izleyebilirsiniz. Gösterilen filmleri Arapça, Türkçe, Fransızca, İngilizce, Urduca, Malayca, Hintçe ve Endonezce izleyebilirsiniz. Burada gösterime giren tüm filmler üç boyutludur ve sinemada 8D ses teknolojisi kullanılır.

Qisat Alkam, Quba Bulvarı üzerinde yer almaktadır. Dilerseniz https://www.qisatalmkan.com/en/booking/ adresinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Abu Tarboush

Abu Tarboush

Abu Tarboush, Medine halkının eğlenmek için tercih ettiği noktalardandır. Burada Suudi Arabistan kültürünü daha yakından görebilir, Medine halkının eğlence kültürüne ortak olabilirsiniz. Abu Tarboush, sevdiklerinizle zaman geçirebileceğiniz bir çay bahçesini andırıyor. Abu Tarboush'ta çay, kahve içebilir, lezzetli Arap yemeklerini tadabilirsiniz. Ayrıca burada televizyon izleyebilir, güzel bir atmosferde nargilenizi içebilirsiniz.

Abu Tarboush, King Khalid Yolu'nda, Al Aqool semtinde bulunuyor.

Otel Barları

Otel Barları

Medine'de eğlenmek için bir diğer seçenek de otellerde bulunan barlardır. Medine'de özellikle uluslararası niteliğe sahip otellerde bar bulabilirsiniz. Bar bulunan bazı oteller şu şekildedir:

 1. Le Meridien Medina
 2. Milennium Al Aqeeq Hotel
 3. Ruve Al Medinah
 4. Manazil Al Medinah Hotel
 5. Delights Inn Hotel
 6. Azizia Medina Hotel

Medine Alışveriş | Ne Alınır?

Medine geziniz sırasında buradan alabileceğiniz pek çok şey var. İster kendinize, isterseniz de sevdiklerinize hediyelik olarak değerlendirebileceğiniz bazı alternatifler bulunuyor.

Koku bunlardan birisi. Medine'ne çeşit çeşit yağlardan ve bitkilerden kokular hazırlandığını görebilirsiniz. Bu kokulardan en popüleri ise tabii ki misk. Misk haricinde öd ağacından hazırlanan tütsüler de oldukça ünlü.

Medine'den çeşitli dekorasyon ürünleri de alabilirsiniz. Genellikle dini unsurlar barındıran dekorasyon ürünlerini hediyelik olarak tercih edebilirsiniz.

Hurma Medine'ye gelen turistlerin en çok aldığı ürünlerin başında geliyor. Medine'de hurma almak için gitmeniz gereken yerse kesinlikle Hurma Pazarı. 1400 yıllık tarihiyle Hurma Pazarı, Medine'de kültürel açıdan da önemli bir merkez.

Medine'ye geldiğinizde birbirinden güzel tespihlere göz atmayı da unutmayın. Tespihlerin yanı sıra en kaliteli eşarpları da Medine'de bulabilirsiniz. Burada özellikle kaşmir ve ipek şallar çok satılıyor.

Pek çok kişi Medine'den seccade almayı tercih eder. Seccadelerin yanında halı ve kilimler de buradan alınabilecek ürünlerdir.

Klasik Arap mücevherleri de şık bir hediye alternatifi olabilir. Göz kamaştırıcı altın ve gümüş mücevherler, en güzel taşlarla süsleniyor.

Medine Alışveriş | Ne Alınır?

Medine Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Medine'yi ve Suudi Arabistan'ın geleneklerini, kültürünü daha yakından görmek, gezinizi dolu dolu geçirmenize yardımcı olacaktır. Medine, İslam için kutsal bir mekandır. Bu nedenle Medine'deki kutlamalar ve etkinlikler genellikle dini bayramlardan oluşmaktadır.

1. Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı

Ramazan, Medine'ye gelmek için en iyi zamanlardan birisidir. Özellikle bayram zamanında buraya gelmeyi düşünebilirsiniz. Medine'de Ramazan Bayramı'nda bayram namazı, Mescid-i Nebevi'de kılınır. Hz. Muhammed'in kabrinin de yer aldığı Mescid-Nebevi, İslam dünyası için en kutsal mekanlardandır.

2. Kurban Bayramı

Kurban Bayramı

Medine'ye gelmek için tercih edebileceğiniz zamanlardan birisi de Kurban Bayramı'dır. Kurban Bayramı'nın Medine'de, kutsal topraklarda nasıl geçtiğini görmek güzel bir deneyim olacaktır. Bayram namazını Mescid-i Nebevi'de, büyük bir cemaatle beraber kılabilirsiniz.

Medine Dikkat Edilmesi Gerekenler | Önemli Bilgiler | Püf Noktalar

Medine, gezmeniz ve görmeniz gereken çok sayıda nokta barındırıyor. Medine'de dini yapıları gezmek ve kültürünü tam olarak görmek için uzun bir süreye ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle gezinizi ortalama dört-beş gün olarak planlamanız iyi bir tercih olacaktır.

Suudi Arabistan'da para birimi olarak SAR, yani Suudi Arabistan Riyali kullanılır. Medine'de Türk Lirası, en çok bozdurulan ikinci para birimidir. Burada Türk Lirası bozdurmanız gerekirse işleminizi oldukça kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

Medine'de toplu taşıma kullanmak isterseniz otobüs tek seçenektir. Medine'nin otobüs sistemi yalnızca 10 adet durağa sahiptir. Verimli bir gezi için otobüs, yetersiz bir ulaşım aracı olabilir. Pek çok turist Medine'ye geldiğinde araç kiralamakta veya taksileri kullanmaktadır. Taksi kullanmaya karar verirseniz yolculuk başlamadan önce pazarlık yapmayı unutmayın. Pazarlık yaparken gideceğiniz adresin ortalama kaç SAR tutacağını hesaplamak yardımcı olabilir. Genel bir fiyat vermek gerekirse, Medine içindeki yolculuklar en fazla 30-35 SAR tutmaktadır.

Medine kış ayları haricinde çok sıcak ve bunaltıcı bir havaya sahiptir. Yine de akşamları hava serinleyebilir. Yanınızda serin havalara uygun bir-iki parça kıyafet götürmenizi öneriyoruz. İnce bir hırka veya yağmurluğu valizinize eklemek yeterli olacaktır.

Medine Dikkat Edilmesi Gerekenler | Önemli Bilgiler | Püf Noktalar

Medine Otel Tavsiye

Medine'de konaklayabileceğiniz çeşitli oteller bulunuyor. Medine'de kalacağınız oteli seçerken konumuna dikkat etmenizi öneriyoruz. Burada toplu taşıma sistemi fazla gelişmediğinden, merkezi bir konumda olmak iyi olacaktır. Otel ve konaklama konusunda oldukça gelişmiş bir yer olan Medine'de hiçbir sıkıntı yaşamadan gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Hotel Anwar Al Madinah Mövenpick

Hotel Anwar Al Madinah Mövenpick

Medine'de konaklamak için uluslararası bir otel arıyorsanız, Mövenpick yardımcı olabilir. Lüks, şık ve kaliteli odalarıyla hizmet veren otelde pek çok imkan bulunmakta. Gecelik fiyatları 640 liradan başlayan otelin spa ve fitness merkezi bulunuyor. Bünyesinde otel doktoru da barındıran otel, misafirlerini güvenliği için her şeyi düşünüyor.

Hotel Anwar Al Madinah Mövenpick, Medine merkezinde yer almakta. Bu yönüyle oldukça avantajlı olan otelde Medine Uluslararası Havalimanı'na servis hizmeti de verilmekte.

Hotel Al Nokhba Royal Inn

Hotel Al Nokhba Royal Inn

King Fahad Yolu üzerinde bulunan otelin oda fiyatları 650 liradan başlamakta. Temiz ve düzenli odalarıyla öne çıkan otel, oldukça misafirperver. İlgili ve yardımsever personeli ile hizmet veren otele evcil hayvanlar da kabul ediliyor. Ayrıca Hotel Al Nokhba Royal Inn'de konferans salonu, toplantı odası ve tesise özel otopark da bulunmakta.

Havalimanına ulaşımınızı nasıl sağlayacağınızı düşünüyorsanız, otel bu konuda da yardımcı oluyor. Havalimanına shuttle servisi sunan otelde kablosuz internet hizmeti de verilmekte.

Milennium Al Aqeeq

Milennium Al Aqeeq

Milennium Al Aqeeq, beş yıldızlı Medine otelleri arasında yer alıyor. Tek gecelik oda fiyatları 630 liradan başlamakla beraber bu fiyat sezona göre değişebilir. Milennium Al Aqeeq, zevkli döşenmiş odalarıyla konforlu bir konaklama imkanı sunuyor.

Musab Bin Omair Caddesi'nde bulunan otelde otel barı da yer alıyor. Medine'de eğlence olanaklarının kısıtlı olduğu düşünülürse, bu özellik otelin en büyük artılarından. Otelde ayrıca kablosuz internet ve otopark hizmetleri de verilmekte.

Hotel Shaza Al Madina

Hotel Shaza Al Madina

Hotel Shaza Al Madina, King Fahad Caddesi'nde yer alıyor. Misafirlerine birinci sınıf hizmet sunan otelde çeşitli imkanlara erişebilirsiniz. Otelin en önemli özellikleri arasında sauna, spor salonu, havalimanı servisi ve bar bölümü sayılabilir. Ayrıca otele evcil dostlarınızla da gelebilirsiniz.

Konumuyla da avantajlı olan Hotel Shaza Al Madina'nın fiyatları tek gece için 700 liradan başlıyor. Bu fiyat dönemden döneme veya otelin yoğunluk durumuna göre değişebilir.

Valencia