1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Medine Uçak Bileti

Medine Gezilecek Yerler

11 Mart 2021 14:54
 1. Mescid-i Nebevi
 2. Mescid-i Kıbleteyn
 3. Kuba Camii (Mescid-i Kuba)
 4. Ravza-i Mutahhara
 5. Medine Müzesi
 6. Uhud Dağı
 7. Medain Saleh
 8. Hicaz Demiryolu Müzesi
 9. Amberiye Mescidi
 10. Mescid-i Cuma
 11. Cennetül Baki
 12. Hz. Hamza'nın Mezarı
 13. Al-Ghamama Camii
 14. Saat Kulesi
 15. Hendek Yedi Mescitler

1. Mescid-i Nebevi

Medine'deki en önemli yapının Mescid-i Nebevi olduğunu söyleyebiliriz. Mescid-i Nebevi, Peygamber Camii olarak da biliniyor. Mescit, Hz. Muhammet'in Medine'ye hicretinden hemen sonra yapılmıştır. Bugün Mescid-i Nebevi'de Hz. Muhammed'in kabrinin yanı sıra Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer'in de kabri bulunuyor.

Mescid-i Nebevi

2. Mescid-i Kıbleteyn

Mescid-i Kıbleteyn, Medine ve Mekke arasındaki surda inşa edilmiştir. Medine'den ziyade Mekke'ye yakın olan sura yapılan Mescid-i Kıbleteyn, oldukça güzel bir mimariye sahip. Bembeyaz rengiyle dikkat çeken mescidin ismi 'İki kubbeli mescit' demektir.

Mescid-i Kıbleteyn

3. Kuba Camii (Mescid-i Kuba)

Hz. Muhammed'in de inşaatında çalıştığı Kuba Camii, cemaatle namaz kılınan ilk camii olmasıyla önemlidir. Bu amaçla inşa edilen ilk ibadethane olan camii, beyaz renkli ve dört minareleri bir yapıdır. Kuba Camii, Al Hijrah Yolu üzerinde bulunmaktadır.

Kuba Camii (Mescid-i Kuba)

4. Ravza-i Mutahhara

Ravza-i Mutahhara, Hz. Peygamber tarafından ilk cuma hutbesinin okunduğu yerdir. Mescid-i Nebevi içinde ayrı bir bölüm olarak ziyaretçilerini kabul etmektedir. Mescid-i Nebevi için yeşil halının sadece Ravza-i Mutahhara bölümünde kullanıldığını görebilirsiniz.

Ravza-i Mutahhara

5. Medine Müzesi

İslam tarihi konusunda harika bir kaynak olan Medine Müzesi, içerisinde çeşitli sergiler barındırıyor. Müzede Mescid-i Nebevi'nin ve Kabe'nin yapılış aşamalarını gösteren maketleri görebilirsiniz. Medine merkezinin dışında bulunan müzede şehrin eski haline ait fotoğraflar ve haritalar da bulunuyor. Dawoodi Park Caddesi üzerindeki müzenin giriş ücretiyse 5 SAR şeklinde.

Medine Müzesi

6. Uhud Dağı

Uhud Dağı savaşının gerçekleştiği nokta, bugün Medine'de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Medineliler ve Mekkeliler arasında gerçekleşen savaşın sonunda Hz. Hamza şehit düşmüştür.

110 metre yüksekliğindeki dağ, herhangi bir dağ sistemine bağlı değildir. Hz. Muhammed'in sevgi ve övgüyle söz ettiği Uhud Dağı, havalimanının batısında yer almaktadır.

Uhud Dağı

7. Medain Saleh

Medain Saleh'in tarihi İslam öncesi dönemlere dayanır. Bugün sit alanı olarak ilan edilen Medain Saleh, Suudi Arabistan'da UNESCO tarafından dünya mirası olarak sayılan ilk noktadır. Medain Saleh'te oldukça iyi korunmuş, özenle süslenmiş kapılara sahip mezarlar görülebilir.

Medain Saleh

8. Hicaz Demiryolu Müzesi

Hicaz Demiryolu Müzesi, 2. Abdülhamit tarafından yaptırılan gar binasında hizmet vermektedir. Ziyaretlerin ücretsiz olduğu Hicaz Demiryolu Müzesi, Omar bin Alkatab Caddesi'nde yer alıyor. Müze, bugün Medine'de görülebilecek iki Osmanlı eserinden birisidir.

Hicaz Demiryolu Müzesi

9. Amberiye Mescidi

Amberiye Mescidi, Medine'de yer alan diğer Osmanlı eseridir. Diğer ismi Mescid-i Hamidiye'dir. Hicaz Demiryolu ile aynı zamanda yapılan mescit, demiryolu projesinin bir parçasıydı. Tarihi 1908 yılına kadar giden Amberiye Mescidi'ni mutlaka görmenizi öneriyoruz.

Amberiye Mescidi

10. Mescid-i Cuma

Mescid-i Cuma, Hz. Muhammed'in namaz kıldığı mescitlerden biri olduğundan oldukça önemlidir. Hz. Muhammed'in, Kuba dönüşünde burada namaz kıldığı söylenir. Beyaz rengiyle sade bir güzelliğe sahip olan ibadethane, mimari özellikleriyle de dikkat çekiyor.

Mescid-i Cuma

11. Cennetül Baki

Cennetül Baki, aslında bir kabristandır. Bizzat Hz. Muhammed tarafından buranın kabristan olarak yeniden değerlendirilmesi istenmiştir. Cennetül Baki, Medine'de bulunan ilk Müslüman kabristanı olduğu için büyük önem taşımaktadır. Cennetül Baki'de pek çok sahabenin kabri bulunmaktadır.

Cennetül Baki

12. Hz. Hamza'nın Mezarı

Hz. Hamza'nın Mezarı, Uhud Dağı'nda bulunmaktadır. Uhud Dağı'nda çitlerle çevrili bir alanda korunan mezarlık, burada şehit düşen Hz. Hamza'yı ziyaret etmek isteyenlere açıktır. Uhud Dağı'nda Hz. Hamza haricinde, Uhud Savaşı'nda şehit düşen 70 sahabenin de mezarları yer almaktadır.

Hz. Hamza'nın Mezarı

13. Al-Ghamama Camii

Al-Ghamama Camii, Mescid-i Nebevi'ye oldukça yakın bir konumdadır. Cami, bulut biçiminde kubbelere sahiptir ve ismi de 'bulut' anlamına gelir. Geçmişte Hz. Muhammed'in burada yağmur duası ettiği anlatılmaktadır. Hz. Muhammed dua ettikten hemen sonra gökten yağmur düştüğü rivayet edilir. Bu olayın hatırası olarak Al-Ghamama Camii inşa edilmiştir.

Al-Ghamama Camii

14. Saat Kulesi

Medine'de görmeniz gereken mimari yapılardan birisi de Saat Kulesi'dir. İkonik bir yapı olan Saat Kulesi, Mescid-i Nebevi'nin 21/22 numaralı kapılarında bulunuyor. Diğer saat kulesi örneklerine göre daha küçük olan yapı, yine de pek çok turisti kendisine çekiyor.

Saat Kulesi

15. Hendek Yedi Mescitler

Yedi Mescitler, aslında altı adet mescit içeren bir komplekstir. Hendek Savaşı'nın yapıldığı yerde bulunduklarından Hendek Yedi Mescitler olarak anılır. Yedi Mescitler içinde Hz. Muhammed'in, Hendek Savaşı sırasında kurduğu çadırın yerine yapılan Mescid-i Fetih yer almaktadır. Hz. Ali Mescidi, Selman-ı Farisi Mescidi, Hz. Osman Mescidi, Hz. Ebu Bekir Mescidi ve Hz. Fatıma Mescidi de burada bulunmaktadır.

Hendek Yedi Mescitler

Medine hakkında daha fazla şey keşfet!

Medine Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Medine Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Medine, alkolün yasak olduğu noktalardandır. Bu nedenle Medine'de alkollü bar, kulüp gibi mekanlar da bulunmamaktadır. Yine de Medine'de eğlenmek için az da olsa seçeneğiniz bulunuyor.

berilaslaner
11 Mart 2021 Perşembe
Medine Otel Tavsiye

Medine Otel Tavsiye

Medine'de konaklayabileceğiniz çeşitli oteller bulunuyor. Medine'de kalacağınız oteli seçerken konumuna dikkat etmenizi öneriyoruz. Burada toplu taşıma sistemi fazla gelişmediğinden, merkezi bir konumda olmak iyi olacaktır. Otel ve konaklama konusunda oldukça gelişmiş bir yer olan Medine'de hiçbir sıkıntı yaşamadan gezinizi tamamlayabilirsiniz.

berilaslaner
11 Mart 2021 Perşembe
Medine Nerede Yenir

Medine Nerede Yenir

Medine'de yöresel Arap yemeklerini tadabileceğiniz çok sayıda restoran bulunuyor. Geziniz boyunca restoran, lokanta ve kafeleri gezerek Medine yemekleri hakkında genel bir fikre sahip olabilirsiniz. Medine'de sadece yerel yemekleri değil, dünya mutfağından da yemek çeşitlerini bulabilirsiniz.

berilaslaner
11 Mart 2021 Perşembe
Medine Ne Yenir?

Medine Ne Yenir?

Bir şehri, özellikle yurt dışında bir şehri geziyorsanız mümkün olduğunca çok yöresel yemek denemelisiniz. Medine mutfağı da şehrin ve genel olarak Suudi Arabistan'ın kültürünü ve tarihini yansıtıyor. Medine'ye geldiğinizde burada zengin, lezzetli bir mutfak kültürü bulunduğunuzu göreceksiniz.

berilaslaner
9 Mart 2021 Salı
Medine Uçak Bileti