1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Medine Uçak Bileti

Medine Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:21
 1. Mescid-i Nebevi
 2. Mescid-i Kıbleteyn
 3. Kuba Camii (Mescid-i Kuba)
 4. Ravza-i Mutahhara
 5. Medine Müzesi
 6. Uhud Dağı
 7. Medain Saleh
 8. Hicaz Demiryolu Müzesi
 9. Amberiye Mescidi
 10. Mescid-i Cuma
 11. Cennetül Baki
 12. Hz. Hamza'nın Mezarı
 13. Al-Ghamama Camii
 14. Saat Kulesi
 15. Hendek Yedi Mescitler

1. Mescid-i Nebevi

Medine'deki en önemli yapının Mescid-i Nebevi olduğunu söyleyebiliriz. Mescid-i Nebevi, Peygamber Camii olarak da biliniyor. Mescit, Hz. Muhammet'in Medine'ye hicretinden hemen sonra yapılmıştır. Bugün Mescid-i Nebevi'de Hz. Muhammed'in kabrinin yanı sıra Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer'in de kabri bulunuyor.

Mescid-i Nebevi

2. Mescid-i Kıbleteyn

Mescid-i Kıbleteyn, Medine ve Mekke arasındaki surda inşa edilmiştir. Medine'den ziyade Mekke'ye yakın olan sura yapılan Mescid-i Kıbleteyn, oldukça güzel bir mimariye sahip. Bembeyaz rengiyle dikkat çeken mescidin ismi 'İki kubbeli mescit' demektir.

Mescid-i Kıbleteyn

3. Kuba Camii (Mescid-i Kuba)

Hz. Muhammed'in de inşaatında çalıştığı Kuba Camii, cemaatle namaz kılınan ilk camii olmasıyla önemlidir. Bu amaçla inşa edilen ilk ibadethane olan camii, beyaz renkli ve dört minareleri bir yapıdır. Kuba Camii, Al Hijrah Yolu üzerinde bulunmaktadır.

Kuba Camii (Mescid-i Kuba)

4. Ravza-i Mutahhara

Ravza-i Mutahhara, Hz. Peygamber tarafından ilk cuma hutbesinin okunduğu yerdir. Mescid-i Nebevi içinde ayrı bir bölüm olarak ziyaretçilerini kabul etmektedir. Mescid-i Nebevi için yeşil halının sadece Ravza-i Mutahhara bölümünde kullanıldığını görebilirsiniz.

Ravza-i Mutahhara

5. Medine Müzesi

İslam tarihi konusunda harika bir kaynak olan Medine Müzesi, içerisinde çeşitli sergiler barındırıyor. Müzede Mescid-i Nebevi'nin ve Kabe'nin yapılış aşamalarını gösteren maketleri görebilirsiniz. Medine merkezinin dışında bulunan müzede şehrin eski haline ait fotoğraflar ve haritalar da bulunuyor. Dawoodi Park Caddesi üzerindeki müzenin giriş ücretiyse 5 SAR şeklinde.

Medine Müzesi

6. Uhud Dağı

Uhud Dağı savaşının gerçekleştiği nokta, bugün Medine'de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Medineliler ve Mekkeliler arasında gerçekleşen savaşın sonunda Hz. Hamza şehit düşmüştür.

110 metre yüksekliğindeki dağ, herhangi bir dağ sistemine bağlı değildir. Hz. Muhammed'in sevgi ve övgüyle söz ettiği Uhud Dağı, havalimanının batısında yer almaktadır.

Uhud Dağı

7. Medain Saleh

Medain Saleh'in tarihi İslam öncesi dönemlere dayanır. Bugün sit alanı olarak ilan edilen Medain Saleh, Suudi Arabistan'da UNESCO tarafından dünya mirası olarak sayılan ilk noktadır. Medain Saleh'te oldukça iyi korunmuş, özenle süslenmiş kapılara sahip mezarlar görülebilir.

Medain Saleh

8. Hicaz Demiryolu Müzesi

Hicaz Demiryolu Müzesi, 2. Abdülhamit tarafından yaptırılan gar binasında hizmet vermektedir. Ziyaretlerin ücretsiz olduğu Hicaz Demiryolu Müzesi, Omar bin Alkatab Caddesi'nde yer alıyor. Müze, bugün Medine'de görülebilecek iki Osmanlı eserinden birisidir.

Hicaz Demiryolu Müzesi

9. Amberiye Mescidi

Amberiye Mescidi, Medine'de yer alan diğer Osmanlı eseridir. Diğer ismi Mescid-i Hamidiye'dir. Hicaz Demiryolu ile aynı zamanda yapılan mescit, demiryolu projesinin bir parçasıydı. Tarihi 1908 yılına kadar giden Amberiye Mescidi'ni mutlaka görmenizi öneriyoruz.

Amberiye Mescidi

10. Mescid-i Cuma

Mescid-i Cuma, Hz. Muhammed'in namaz kıldığı mescitlerden biri olduğundan oldukça önemlidir. Hz. Muhammed'in, Kuba dönüşünde burada namaz kıldığı söylenir. Beyaz rengiyle sade bir güzelliğe sahip olan ibadethane, mimari özellikleriyle de dikkat çekiyor.

Mescid-i Cuma

11. Cennetül Baki

Cennetül Baki, aslında bir kabristandır. Bizzat Hz. Muhammed tarafından buranın kabristan olarak yeniden değerlendirilmesi istenmiştir. Cennetül Baki, Medine'de bulunan ilk Müslüman kabristanı olduğu için büyük önem taşımaktadır. Cennetül Baki'de pek çok sahabenin kabri bulunmaktadır.

Cennetül Baki

12. Hz. Hamza'nın Mezarı

Hz. Hamza'nın Mezarı, Uhud Dağı'nda bulunmaktadır. Uhud Dağı'nda çitlerle çevrili bir alanda korunan mezarlık, burada şehit düşen Hz. Hamza'yı ziyaret etmek isteyenlere açıktır. Uhud Dağı'nda Hz. Hamza haricinde, Uhud Savaşı'nda şehit düşen 70 sahabenin de mezarları yer almaktadır.

Hz. Hamza'nın Mezarı

13. Al-Ghamama Camii

Al-Ghamama Camii, Mescid-i Nebevi'ye oldukça yakın bir konumdadır. Cami, bulut biçiminde kubbelere sahiptir ve ismi de 'bulut' anlamına gelir. Geçmişte Hz. Muhammed'in burada yağmur duası ettiği anlatılmaktadır. Hz. Muhammed dua ettikten hemen sonra gökten yağmur düştüğü rivayet edilir. Bu olayın hatırası olarak Al-Ghamama Camii inşa edilmiştir.

Al-Ghamama Camii

14. Saat Kulesi

Medine'de görmeniz gereken mimari yapılardan birisi de Saat Kulesi'dir. İkonik bir yapı olan Saat Kulesi, Mescid-i Nebevi'nin 21/22 numaralı kapılarında bulunuyor. Diğer saat kulesi örneklerine göre daha küçük olan yapı, yine de pek çok turisti kendisine çekiyor.

Saat Kulesi

15. Hendek Yedi Mescitler

Yedi Mescitler, aslında altı adet mescit içeren bir komplekstir. Hendek Savaşı'nın yapıldığı yerde bulunduklarından Hendek Yedi Mescitler olarak anılır. Yedi Mescitler içinde Hz. Muhammed'in, Hendek Savaşı sırasında kurduğu çadırın yerine yapılan Mescid-i Fetih yer almaktadır. Hz. Ali Mescidi, Selman-ı Farisi Mescidi, Hz. Osman Mescidi, Hz. Ebu Bekir Mescidi ve Hz. Fatıma Mescidi de burada bulunmaktadır.

Hendek Yedi Mescitler

Daha Fazlasını Keşfet!

Medine Nerede Yenir

Medine Nerede Yenir

Medine'de yöresel Arap yemeklerini tadabileceğiniz çok sayıda restoran bulunuyor. Geziniz boyunca restoran, lokanta ve kafeleri gezerek Medine yemekleri hakkında genel bir fikre sahip olabilirsiniz. Medine'de sadece yerel yemekleri değil, dünya mutfağından da yemek çeşitlerini bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Medine Otel Tavsiye

Medine Otel Tavsiye

Medine'de konaklayabileceğiniz çeşitli oteller bulunuyor. Medine'de kalacağınız oteli seçerken konumuna dikkat etmenizi öneriyoruz. Burada toplu taşıma sistemi fazla gelişmediğinden, merkezi bir konumda olmak iyi olacaktır. Otel ve konaklama konusunda oldukça gelişmiş bir yer olan Medine'de hiçbir sıkıntı yaşamadan gezinizi tamamlayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Medine Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Medine Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Medine'yi ve Suudi Arabistan'ın geleneklerini, kültürünü daha yakından görmek, gezinizi dolu dolu geçirmenize yardımcı olacaktır. Medine, İslam için kutsal bir mekandır. Bu nedenle Medine'deki kutlamalar ve etkinlikler genellikle dini bayramlardan oluşmaktadır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Medine Alışveriş | Ne Alınır?

Medine Alışveriş | Ne Alınır?

Medine geziniz sırasında buradan alabileceğiniz pek çok şey var. İster kendinize, isterseniz de sevdiklerinize hediyelik olarak değerlendirebileceğiniz bazı alternatifler bulunuyor.

Koku bunlardan birisi. Medine'ne çeşit çeşit yağlardan ve bitkilerden kokular hazırlandığını görebilirsiniz. Bu kokulardan en popüleri ise tabii ki misk. Misk haricinde öd ağacından hazırlanan tütsüler de oldukça ünlü.

Medine'den çeşitli dekorasyon ürünleri de alabilirsiniz. Genellikle dini unsurlar barındıran dekorasyon ürünlerini hediyelik olarak tercih edebilirsiniz.

Hurma Medine'ye gelen turistlerin en çok aldığı ürünlerin başında geliyor. Medine'de hurma almak için gitmeniz gereken yerse kesinlikle Hurma Pazarı. 1400 yıllık tarihiyle Hurma Pazarı, Medine'de kültürel açıdan da önemli bir merkez.

Medine'ye geldiğinizde birbirinden güzel tespihlere göz atmayı da unutmayın. Tespihlerin yanı sıra en kaliteli eşarpları da Medine'de bulabilirsiniz. Burada özellikle kaşmir ve ipek şallar çok satılıyor.

Pek çok kişi Medine'den seccade almayı tercih eder. Seccadelerin yanında halı ve kilimler de buradan alınabilecek ürünlerdir.

Klasik Arap mücevherleri de şık bir hediye alternatifi olabilir. Göz kamaştırıcı altın ve gümüş mücevherler, en güzel taşlarla süsleniyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Medine Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Medine Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Medine, alkolün yasak olduğu noktalardandır. Bu nedenle Medine'de alkollü bar, kulüp gibi mekanlar da bulunmamaktadır. Yine de Medine'de eğlenmek için az da olsa seçeneğiniz bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Medine Ne Yenir?

Medine Ne Yenir?

Bir şehri, özellikle yurt dışında bir şehri geziyorsanız mümkün olduğunca çok yöresel yemek denemelisiniz. Medine mutfağı da şehrin ve genel olarak Suudi Arabistan'ın kültürünü ve tarihini yansıtıyor. Medine'ye geldiğinizde burada zengin, lezzetli bir mutfak kültürü bulunduğunuzu göreceksiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Medine Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Medine Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Yıl boyunca oldukça sıcak olan Medine, en sıcak zamanını Ağustos'ta yaşar. Ağustos ayında Medine'nin ortalama sıcaklığı 45 derecedir. Ayrıca Medine'ye yaz aylarında hiç yağış düşmez. Bu nedenle Medine'de Haziran'dan Ağustos sonuna kadar turizmin yavaşladığı görülür.

İlkbahar ve sonbahar, yaz aylarından daha iyi bir seçenektir. Yine de ilkbaharda, özellikle Mayıs'ta, yine kurak bir mevsimin yaşandığını söylemekte fayda var. İlkbaharda Medine'ye neredeyse hiç yağış düşmez, bununla beraber sıcaklıklar 40 dereceyi bulabilir. İlkbahar, yaz aylarına göre turizm açısından daha hareketlidir.

Sonbaharda da sıcaklıkların aşağı yukarı aynı kaldığı söylenebilir. Eylül'den Ekim ortalarına kadarki zaman diliminde sıcaklıklar 40-42 dereceye kadar çıkabilir. Kasım ayında sıcaklıklar ortalama 30 dereceye kadar düştüğünden Kasım ayını gezi için tercih edebilirsiniz.

Medine'yi ziyaret etmek için en ideal mevsim kıştır. Kış aylarında hava 23-29 derece arasında değişir. Ocak'tan Şubat'a kadar buraya gelirseniz güzel, ılık havada gezinizi tamamlayabilirsiniz. Medine'nin turizm açısından en yoğun olduğu mevsim kış olduğundan uçak biletinizi veya otelinizi erkenden ayarlamanız iyi olacaktır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Medine Genel Bilgiler

Medine Genel Bilgiler

Suudi Arabistan'ın önemli şehirlerinden olan Medine, Hicaz bölgesinde bulunmaktadır. Medine'nin ismi resmi olarak 'Medine-i Münevvere' şeklindedir. Medine, bugünkü ismini almadan önce bilinen iki farklı isme sahipti. Hz. Muhammed'in 622 yılında buraya hicret etmesinden önce Medine'nin ismi Yesrib olarak geçiyordu. Hicret tamamlandıktan sonra Yesrib'in ismi, Hz. Muhammed tarafından 'Tabah' olarak değiştirilmiştir. Tabah, kibar veya iyi anlamına gelen Arapça bir sözcüktür. Daha sonra şehre Hz. Muhammed tarafından bugünkü ismi verilmiştir. Aydınlanmış şehir anlamına gelen 'Medinetü'l Münevvere', bu bölgenin son ismi olarak kabul edilmiştir.

Medine, İslam dininde büyük bir öneme sahiptir. Öyle ki Medine, Mekke'den sonra ikinci en kutsal yer olarak görülmektedir. Bu durumun oluşmasında Medine'de bulunan Mescid-i Nebevi'nin ve Hz. Muhammed'in kabrinin büyük etkisi olmuştur. Mescit, Mescid-i Haram'dan sonraki en kutsal ikinci mescit olarak sayılmaktadır. Ayrıca Mescid-i Nebevi, içinde Hz. Muhammed'in kabrini de barındırdığından İslam'ın en önemli kutsal mekanları arasındadır.

Medine, Melikşah'ın hükümdar olduğu dönemde Selçuklu topraklarına katılmıştır. 1170'lerin sonunda Medine, diğer Hicaz toprakları gibi Eyyubiler tarafından alındı. 1517'de Yavuz Sultan Selim, Medine'ye geldiğinde burada Memluk orduları bulunuyordu. 22 Ocak 1517 yılında gerçekleşen Ridaniye Savaşı sonrası Medine, Osmanlı topraklarına katıldı. Medine'deki Türk egemenliği 22 Ocak 1919'da son bulmuştur. Bu süre zarfında Medine'de pek çok imar çalışması yürütüldü ve şehre yatırım yapıldı. 2. Abdülhamit döneminde İstanbul'dan Medine'ye kadar götürülen demiryolu ağı örnek gösterilebilir.

Medine'de Osmanlı zamanında pek çok eser yapılmış olsa da, bugün bu eserleri görmek mümkün değildir. 1925 yılında resmen kurulan Suudi Arabistan hükümeti, Osmanlı eserlerinin yok edilmesine dair bir politika izlemiştir. Bugün Medine'de Türk eseri olarak sadece el-Muazzam Tren İstasyonu ve Mescid-i Hamidiye bulunmaktadır.

İslam'ın mukaddes şehirlerinden Medine'de pek çok kutsal mekan bulunmaktadır. İslam geleneği etkisinde gelişen mimari anlayış, bu yapılarda kendisini göstermektedir. Medine'deki kutsal mekanlara Müslüman olmayanların girmesi yasaktır. Daha çok tarihi ve kültürü ile öne çıkan Medine, özellikle İslam tarihi açısından önemli bir noktadır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Medine Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz