1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ne Yenir?
 4. Medine Uçak Bileti

Medine Ne Yenir?

09 Mart 2021 10:44
 1. Safranlı Pilav
 2. Tavuk
 3. Kebab el Mirou
 4. Biryani
 5. Etli Sebze Çorbası
 6. Patatesli Kuzu Eti Yemeği
 7. Doldurulmuş Soğan
 8. Foul
 9. Harees
 10. Hurma
 11. Lugaimat
 12. İrmik
 13. Masoob
 14. Muttabak
 15. Mırra

1. Safranlı Pilav

Ülkemizde de görülebilecek olan safranlı pilav, damaklarda harika bir tat bırakıyor. Medine'de oldukça sevilen bu yemeği mutlaka denemenizi öneriyoruz. Safranlı pilav kimi zaman maydanoz veya başka sebzelerle de tatlandırılıyor. Safranlı pilavı Medine'de hemen her restoranda bulabilirsiniz.

Safranlı Pilav

2. Tavuk

Tavuk, Medine'de çok çeşitli yöntemlerle hazırlanır. Genellikle pilavların yanında görebileceğiniz tavuk, güzelce kızartıldıktan sonra safranlı pilavla da tüketiliyor. Tavuğu çorbalarda veya çeşitli sebze yemeklerinin içinde de hemen her zaman görebilirsiniz.

Tavuk

3. Kebab el Mirou

Suudi Arabistan'da kebabın çok sevildiğini görebilirsiniz. Buradaki en ünlü kebap çeşidiyse kebab el mirou. Kebab el mirou, yuvarlak köfteler ile hazırlanan lezzetli bir yemek. Kızartılan köftelerin yanında yine kızarmış veya közlenmiş domates ve biber gibi sebzeler servis ediliyor.

Kebab el Mirou

4. Biryani

Tavuğun kullanıldığı yemeklerden birisi de biryani. Tavuklu biryani, ülkemizde de hemen her yerde görebileceğiniz harika bir lezzet. Sebzeli pirinç pilavı kullanılarak hazırlanan biryani, Medine'nin de en meşhur yemeklerinden. Kızarmış tavukla beraber servis edilen biryaninin Medine usulünü de çok seveceksiniz.

Biryani

5. Etli Sebze Çorbası

Etli sebze çorbasında genellikle kuzu eti tercih edilir. Bunun yanında çorbada dana etini kullanmak da uygundur. Medine'de ve genel olarak Suudi Arabistan'da çok sevilen çorba, oldukça sağlıklı bir seçenek. Medine gezinizi kış aylarında yaparsanız, serin akşamlarda bu çorbadan içmeyi unutmayın.

Etli Sebze Çorbası

6. Patatesli Kuzu Eti Yemeği

Medine'ye gittiğinizde, damak tadınıza uygun pek çok yemeğin burada da hazırlandığını görebilirsiniz. Patatesli kuzu eti de Türkiye mutfağına yakın yemeklerden birisi. Yanında güzel bir pirinç pilavıyla servis edilen yemek, çeşitli baharatlarla tatlandırılır ve yemeye hazır hale getirilir.

Patatesli Kuzu Eti Yemeği

7. Doldurulmuş Soğan

Doldurulmuş soğanlar, ilk bakışta garip gelebilir. Fakat ilk lokmayı aldığınızda tadına hayran olacak ve tekrar tekrar yemek isteyeceksiniz. Arap ülkelerinde meşhur olan doldurulmuş soğan, Medine'de de layıkıyla hazırlanıyor. Bu yemek hazırlanırken tüm haldeki soğanlar kıymalı içle doldurulur.

Doldurulmuş Soğan

8. Foul

Medine'ye gittiğinizde, foul yemeğinin tadına bakmadan dönmemelisiniz. Bir tür bakla olan foul, diğer malzemelerle beraber kullanıldığında ortaya foul yemeği çıkıyor. Yemeğin içinde foul haricinde nohut da kullanılmakta. Domates gibi sebzelerle lezzetine lezzet katılan yemek, kimyon ve limon da eklendiğinde tamamlanmış olur.

Foul

9. Harees

Harees, haşlanmış ve ezilmiş buğdaydan yapılan bir yemektir. Harees kelimesinin anlamı da 'ezmek' demektir. Genellikle lapa kıvamında hazırlanır. Harees yemeğinin içine et de katıldıktan sonra güzelce baharatlanır ve servise hazırlanır.

Harees

10. Hurma

Hurma, Medine'ye geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken meyvelerden. Hurma seviyorsanız, bu meyvenin anavatanı denilebilecek Medine'de hurma yeme fırsatını kaçırmayın. Medine'de pek çok yerde hurma bulabilir, satın alabilirsiniz. Özellikle tarihi Hurma Pazarı'na uğramanızı öneriyoruz.

Hurma

11. Lugaimat

Lugaimat, aslında lokma tatlısının aynısı. Lugaimat için lokmanın Medine, ya da genel olarak Suudi Arabistan usulü denilebilir. Medine'de tanıdık bir tatlı arıyorsanız kesinlikle lugaimat tatlısına yönelmelisiniz. Medine'de de oldukça fazla sevilen bir tatlı olduğundan kolaylıkla satan bir yer bulabilirsiniz.

Lugaimat

12. İrmik

Medine'de deneyebileceğiniz tanıdık tatlardan bir diğeri de irmik tatlısı. Bildiğimiz tarifiyle hemen hemen aynı hazırlanan irmik, Medine'nin ünlü tatlıları arasına giriyor. Ağızda dağılan yapısı ve şerbetli lezzetiyle irmiği bir de Medine'de denemek iyi bir fikirdir.

İrmik

13. Masoob

Masoob, puding kıvamında olmasına ve puding gibi görünmesine rağmen bir kahvaltılıktır. İçinde muzun yanı sıra ekmek parçaları da bulunur. Hem doyurucu, hem de enerji deposu olan masoob, Medine kahvaltılarının da vazgeçilmezi olmayı başarıyor.

Masoob

14. Muttabak

Ayaküstü bir şeyler atıştırmak için muttabak idealdir. Arap böreği olarak da adlandırabileceğimiz muttabak, kıymalı bir iç harcı ile hazırlanıyor. Kıymalı istemezseniz peynirli muttabak böreklerini deneyebilirsiniz. Genellikle sokaklarda bulabileceğiniz böreği pastane tarzı dükkanlarda da rahatlıkla bulabilirsiniz.

Muttabak

15. Mırra

Medine'de yemeklerden sonra güzel bir kahve içmek isterseniz, mırra kahvesini denemelisiniz. Türkiye'de de Mardin gibi yörelerde görebileceğiniz mırra, acı bir tada sahip. Türk kahvesinden daha küçük fincanlarda servis edilir ve rengi siyaha yakındır.

Mırra

Medine hakkında daha fazla şey keşfet!

Medine Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Medine Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Medine, alkolün yasak olduğu noktalardandır. Bu nedenle Medine'de alkollü bar, kulüp gibi mekanlar da bulunmamaktadır. Yine de Medine'de eğlenmek için az da olsa seçeneğiniz bulunuyor.

berilaslaner
11 Mart 2021 Perşembe
Medine Gezilecek Yerler

Medine Gezilecek Yerler

Her noktasında tarihin izleri olan Medine'de görmeniz gereken bazı yerler bulunuyor. İslam dini açısından taşıdığı önemle dikkat çeken Medine, bugün kutsal dini yapılara da ev sahipliği yapmakta. Medine'ye geldiğinizde nerelere gitmeniz gerektiği konusunu düşünüyorsanız, listeye göz gezdirebilirsiniz.

berilaslaner
11 Mart 2021 Perşembe
Medine Otel Tavsiye

Medine Otel Tavsiye

Medine'de konaklayabileceğiniz çeşitli oteller bulunuyor. Medine'de kalacağınız oteli seçerken konumuna dikkat etmenizi öneriyoruz. Burada toplu taşıma sistemi fazla gelişmediğinden, merkezi bir konumda olmak iyi olacaktır. Otel ve konaklama konusunda oldukça gelişmiş bir yer olan Medine'de hiçbir sıkıntı yaşamadan gezinizi tamamlayabilirsiniz.

berilaslaner
11 Mart 2021 Perşembe
Medine Nerede Yenir

Medine Nerede Yenir

Medine'de yöresel Arap yemeklerini tadabileceğiniz çok sayıda restoran bulunuyor. Geziniz boyunca restoran, lokanta ve kafeleri gezerek Medine yemekleri hakkında genel bir fikre sahip olabilirsiniz. Medine'de sadece yerel yemekleri değil, dünya mutfağından da yemek çeşitlerini bulabilirsiniz.

berilaslaner
11 Mart 2021 Perşembe
Medine Uçak Bileti