1. Anasayfa
 2. Almatı Uçak Bileti

Almatı Uçak Bileti

Almatı Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Almatı Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

14 Mart 2021 19:51

Almatı uçak bileti almak, Türkiye'den Almatı'ya ulaşmanın en ekonomik yoludur. Almatı'ya hizmet veren Almatı Havalimanı'na İstanbul'dan ortalama 5 buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Eğer uçuşunuz aktarmalı olacaksa, bu süre 7 veya 10 saate kadar çıkabilir. Başka şehirlerden Almatı'ya seyahat edeceksiniz, önce İstanbul'a aktarma yapmanız gerekmektedir. Ankara Almatı arası aktarma ile 8 saat - 1 gün arası sürebilir. İzmir Almatı arasıyla 10 saat ile 1 gün arasında değişebilir.

İstanbul'dan Almatı'ya THY, Pegasus, Air Astana ve Uzbekistan Airways gibi hava yolları sefer düzenlemektedir. Biletbak ile bu hava yolları firmalarını karşılaştırabilir, en ucuz uçuşu bulabilirsiniz.

Almatı Nasıl Gidilir?

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Almatı Nasıl Gidilir?
 2. Almatı Havalimanları
 3. Almatı Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim
 4. Almatı Genel Bilgiler
 5. Almatı Ne Yenir?
 6. Almatı Nerede Yenir
 7. Almatı Gezilecek Yerler
 8. Almatı Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Almatı Alışveriş | Ne Alınır?
 10. Almatı Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 11. Almatı Dikkat Edilmesi Gerekenler | Önemli Bilgiler | Püf Noktalar
 12. Almatı Otel Tavsiye

Almatı Havalimanları

Almatı'ya yolcu girişini sağlayan bir adet havalimanı bulunmaktadır. Almatı Havalimanı olarak adlandırılan havalimanı, 1935 yılından beri hizmet vermektedir. Almatı Havalimanı, aynı zamanda Kazakistan'ın da en büyük uluslararası havalimanı olma özelliğini taşıyor. Şehir merkezinin 18 kilometre dışında yer alan havalimanı, 1998 yılından beri uluslararası statüye sahip.

Almatı Havalimanı

Almatı Havalimanı, Mailin 2 Caddesi üzerinde yer almaktadır. Her yıl 6 milyonun üstünde yolcuya ev sahipliği yapan havalimanı, uluslararası düzeyde pek çok hava yolları firmasıyla anlaşmalıdır.

Almatı Havalimanı'ndan şehir merkezine veya otelinize gitmek için şu seçenekleri değerlendirebilirsiniz:

Otobüs kullanarak merkeze rahatlıkla gidebilirsiniz. Almatı Havalimanı'ndan merkeze giden dört adet otobüs hattı bulunuyor. Bunlar, 79, 86, 92 ve 106 şeklindedir. Bu otobüslerle Almaty 2 tren istasyonuna da ulaşabilirsiniz. Tren istasyonuna gitmek için 'Sayakhat' durağında otobüsten inmeniz gerekiyor. Havalimanından merkeze gitmek yaklaşık 45 dakika sürecektir. Otobüs biletleri ise kişi başı 150 Kazakistan Tengesidir.

Taksi kullanmak da başka bir alternatiftir. Taksi kullanmayı seçerseniz, havalimanına ait taksilere yönelmenizi öneririz. Bu taksileri kullanmak çok daha güvenli bir yolculuk sağlayacaktır. Taksi fiyatları ortalama olarak 3000 Kazakistan Tengesidir.

Araç kiralamak da konforlu bir seçenektir. Almatı Havalimanı'nda bulundan Aero Auro Express'ten aracınızı kiralayabilirsiniz.

Almatı Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Kazakistan ve Almatı iklimi hakkında genellikle nemli olduğu söylenebilir. Burada yazları çok olmamakla beraber sıcak, kış aylarıysa soğuk geçer. Almatı'da dağ ve vadi gibi coğrafi şekiller de hava durumu üzerinde büyük bir rol oynar.

Almatı'nın en soğuk zamanları Ocak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık eksi beş dereceye kadar düşer. Almatı'da Nisan ayında bile kar yağdığını görebilirsiniz. Bununla beraber, Almatı'nın en sıcak zamanı olan Temmuz'da hava ortalama 30 derecedir. Yılda toplam 30-35 gün 30 derecenin üstünde geçer.

Almatı'da ilkbahar serin geçebileceğinden, buraya yaz aylarında gelmek daha iyi olacaktır. Özellikle Ağustos ve Eylül, hem sıcaklık, hem de nem bakımından ideal aylardır.

Almatı Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Almatı Genel Bilgiler

2 milyonu aşan nüfusuyla Almatı, Kazakistan'ın en büyük şehridir. Almatı, 1929'den 1997 yılına kadar ülkenin başkentliğini de üstleniyordu. Daha sonra ülkenin başkenti Astana'ya taşınınca bu özelliğini kaybetti. Yine de şehir hala 'Güneydeki Başkent' olarak bilinmeye devam ediyor.

Eskiden ismi Verny olan şehir, Rus yönetimi altındayken Alma-Ata olarak anılıyordu. Alma-Ata isminin ilk hali Almatau şeklindeydi. Bu, 'Elma Dağı' anlamına geliyordu. Bugün Alma-Ata olarak bilinen isimse Almatau'nun Ruslar tarafından söylenmiş şeklidir. Kazakistan, Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını kazandıktan sonra şehrin ismi de 'Almatı' olmuştur.

Almatı, artık başkent olmasa da başkentlik günlerinden kalan kültürünü korumayı başarıyor. Bugün Kazakistan'ın hem kültür, hem de sanat başkenti olan Almatı, kozmopolit bir yapıya sahip. Kazakistan'ın en gelişmiş şehrinin Almatı olduğu rahatlıkla söylenebilir. Almatı'ya seyahat etmeye karar verirseniz, burada bulunan çok sayıdaki müzeyi gezebilirsiniz.

Almatı'nın en ilgi çekici özelliklerinden biri de UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'nın bir parçası olması. Yaratıcı Şehirler Ağı, gelişirken yaratıcılığın büyük rol üstlendiği şehirleri belirlemek için kullanılmıştır.

Almatı'nın Bronz Çağı'ndan beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Milattan önce 700'lerden itibaren burada Saka etkileri görülmeye başlamıştır. Sakalar, Hıristiyanlığın ortaya çıkışına kadar bölgenin hakimi olmaya devam etmiştir. Sakalarla beraber Çinli bir kabile olan Wusun da bölgenin bir kısmında yerleşmişti.

15 ve 18. yüzyıllar arasında Almatı, İpek Yolu'nun bir parçası olduğundan etkinliği de artmıştır. Bu dönemlerde Almatı yakınlarında Kazak Devleti'nin kurulduğu bilinmektedir. 18. yüzyıl boyunca Almatı, Çin ve Hokand Kağanlığı arasında bir sınır görevi görüyordu. 1854 yılında, Rusya Almatı'nın yakınlarındaki Trans-lil Alatau Dağı'nda bir kale olarak Verny'i kurdu. Sonraları kale etrafında şehrin gelişmeye başladı. Bu sırada Kazakların hala göçebe hayatı sürdürdükleri kaydedilmiştir. Şehir kurulduktan sonra Kazaklar ve Siberyalılar buraya yerleşmeye başlamıştır.

1927 yılında Sovyet Kazakistan'ın başkenti olan Almatı, o dönemlerde Alma-Ata olarak adlandırılmıştır. 1991'de Kazakistan, Moskova'da yapılan darbe girişiminden sonra bağımsızlığını ilan etti. Şehrin ismi bir süre sonra orijinal ismine daha yakın olduğu için Almatı olarak belirlendi.

Almatı bugün çok milletli yapısıyla öne çıkmaktadır. Orta Asya'nın en gelişmiş şehirlerinden olan Almatı, gezmeye, görmeye değer bir destinasyon.

Almatı Genel Bilgiler

Almatı Ne Yenir?

Bir şehrin, ülkenin kültürünü tanımanın en güzel yolu, yöresel yemeklerden tatmaktır. Almatı'nın ve Kazakistan'ın oldukça zengin bir mutfağı bulunuyor. Bu mutfağı yerinde tatmak, size Kazak kültürü hakkında pek çok bilgi verebilir.

Kazı Karta

Kazı Karta

Kazı karta, Almatı'nın ve Kazakistan'ın en sevilen yemeklerinden birisi. At etinden yapılan kazı kartada at işkembesi ana malzeme olarak kullanılıyor. Özellikle düğün ve kutlamalarda hazırlanan kazı karta, kimi zaman meze olarak da tercih edilebiliyor.

Beşparmak

Beşparmak

Beşparmak, genel olarak Orta Asya'da hazırlanan ve meşhur olan bir yemek. Özellikle Kırgızistan ve tabii ki Kazakistan'da beşparmak sıklıkla tüketiliyor. Almatı'ya geldiğinizde erişte ve kuzu etinden hazırlanan beşparmak yemeğini mutlaka denemelisiniz. Beşparmak ismi, yemeği yiyenlerin lezzetine doyamayıp parmaklarını yemesinden geliyor.

Bauırsak

Bauırsak

Bauırsak, aslında tüm Türk toplumlarında görülen bir yemek. Bauırsak yemeğinin Türkiye'deki karşılığının pişi olduğunu söyleyebiliriz. Yine de bauırsak yemeğinin pişiyle tamamen aynı olduğunu söylemek zor. Temelde hamurun kızartılması ile hazırlanan bauırsak, özellikle atıştırmalık olarak ve kahvaltılarda tüketiliyor.

Pelmeni

Pelmeni

Pelmeni için Kazak mantısı denilebilir. Pişirme yöntemi olarak Türkiye'deki mantıyla birebir aynı olan pelmeni, ufak farklılıklar barındırıyor. Örneğin Anadolu'da kıyma kullanılırken, Kazakistan'da kuzu eti küçük parçalar halinde yemeğe katılıyor. Bu açıdan pelmeninin daha doyurucu olduğunu söyleyebiliriz.

Almatı Nerede Yenir

Bölgenin yöresel yemeklerini yerinde yemek için bazı restoran alternatifleri bulunuyor. Almatı'da sadece Kazak mutfağı değil, dünya mutfaklarına ait yemekleri de yiyebilirsiniz. Burada çok çeşitli restoran, lokanta ve kafe alternatifleri bulunuyor.

Kazakh Restaurant Abay

Kazakh Restaurant Abay

Kazakh Restaurant Abay, Omarovoi Caddesi üzerinde yer almaktadır. Kok Tobe tepesinde, harika bir konumda bulunan restoran güzel bir manzaraya sahip. Burada Almatı'nın güzelliklerini izleyerek yemek yiyebilirsiniz. Kazakh Restaurant Abay'da özellikle pancar çorbası yemenizi öneririz.

KetchUp

KetchUp

KetchUp, Almatı'nın kaliteli ve temiz fast food restoranları arasındadır. Birbirinden lezzetli hamburger çeşitlerine sahip olan KetchUp, Dostyk konumunda yer alıyor. Hamburgerlerin yapımını izleyebileceğiniz restoranın porsiyonları da oldukça büyük ve doyurucu.

Alasha

Alasha

Alasha, hem Orta Asya, hem de Doğu Avrupa yemeklerini bir arada bulabileceğiniz bir lokanta. Şık bir mekanda hizmet veren Alasha, lüks restoranlar arasında bulunuyor. Ospanova Caddesi üzerinde yer alan mekanın lagmanını mutlaka denemelisiniz.

Beefeater Almaty

Beefeater Almaty

Almatı'da bir biftek restoranı arıyorsanız, Beefeater'ı tercih edebilirsiniz. Avrupa mutfağından örnekleri sunan Beefeater, barbekü alanında da başarılı. Restoran, Dostyk konumunda bulunuyor ve çevredeki en başarılı restoranlar arasında gösteriliyor. Beefeater'in hamburgerini kesinlikle denemelisiniz.

Almatı Gezilecek Yerler

Kazakistan'ın güney kesimlerinde yer alan Almatı'da gezebileceğiniz pek çok nokta var. Burası, özellikle sanat, kültür ve tarihi açıdan zengin bir kenttir. Bu nedenle Almatı'da gezilecek yerler genellikle şehir içinde, mimari yapılardan, müzelerden ve anıtlardan oluşmaktadır.

Kazakistan Cumhuriyeti Merkez Devlet Müzesi

Kazakistan Cumhuriyeti Merkez Devlet Müzesi

Almatı gezinizde görmeniz gereken ilk nokta, Merkez Devlet Müzesi'dir Sadece Almatı'nın değil, tüm Kazakistan'ın en eski müzelerindendir. Oldukça büyük olan müzenin tarihi 1830'lara kadar gidiyor. Müzenin şu an sahip olduğu koleksiyonlar bu dönemlerde toplanmaya başlanmıştır. Müzede Kazakistan hakkında her türlü eseri görebilirsiniz.

Kazak Müzik Aletleri Müzesi

Kazak Müzik Aletleri Müzesi

Buradaki en güzel ve ilginç müzelerden birisi de Kazak Müzik Aletleri Müzesi. Müze, Zenkov Caddesi'de ziyaretçilerini bekliyor. Girişi yaklaşık 350 Kazakistan Tengesi olan müze, herkesin gezmekten hoşlanacağı bir yer. Koleksiyonları kadar, müzenin mimari yapısı da oldukça dikkat çekici.

Nadir Kitaplar Müzesi

Nadir Kitaplar Müzesi

Almatı'da çoğu yerde göremeyeceğiniz konseptlere sahip müzeleri göreceksiniz. Nadir Kitaplar Müzesi de bunlardan birisi. Müze, Shevchenko Caddesi üzerinde bulunuyor. Müzede Latin, Arap ve Kiril harfleri kullanılarak yazılmış kitaplar sergileniyor. Bu kitaplar, 18, 19 ve 20. yüzyılda yazılmış olup kronolojik olarak sıralanmıştır.

Kasteev Sanat Müzesi

Kasteev Sanat Müzesi

Almatı, Kazakistan'ın sanat başkentidir. Bu unvana sahip bir şehirde sanat müzesi olmaması düşünülemezdi. Girişi 500 Kazakistan Tengesi olan Kasteev Sanat Müzesi, Kazak el sanatlarının en güzel örneklerini sergiliyor. Müzede, buraya ismini veren Abylkhan Kasteev'in resim koleksiyonu da bulunuyor.

Almatı Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Almatı, Kazakistan'ın en gelişmiş şehridir. Bu durum kendisini eğlence mekanlarında da gösteriyor. Almatı'da eğlenebileceğiniz pek çok bar ve kulüp bulunuyor. Arkadaşlarınız veya ailenizle buralara gelebilir, Almatı'nın tadını gece de çıkarmaya devam edebilirsiniz.

FreeRider Pub House

FreeRider Pub House

FreeRider Pub House, Gagarina'da yer alan kaliteli bir bar. Oldukça şık dizayn edilmiş iç mekanı, size İngiliz bar kültürüne dair otantik bir deneyim sunuyor. Güler yüzlü ve arkadaş canlısı personeliyle FreeRider Pub House'ı çok seveceksiniz.

Soho Almaty Club

Soho Almaty Club

Soho Almaty Club, Kazybek 65 konumunda bulunan harika bir mekan. Burada hem yemek yiyebilir, hem de akşamları içkilerinizi yudumlayabilirsiniz. Canlı müzik aktivitesi de olan Soho Almaty Club, güzel atmosferiyle sizi kendisine çekecek.

Pivzavod

Pivzavod

Zhambyl Caddesi'nde yer alan Pivzavod, el yapımı bira içmek için doğru yer. Almatı'nın en kaliteli biralarını bulabileceğiniz Pivzavod, küçük, fakat konforlu bir mekan. Burada bira haricinde deniz mahsullerinden ve çeşitli aperatiflerden de atıştırabilirsiniz.

Bochonok

Bochonok

Bochonok, Zhandosova'da yer alan ve çok sevilen bir bar. Bochonok, makul fiyatlı Kazakistan biralarının bulunabileceği hoş bir mekan. Kimi zaman çok kalabalık olsa da, sakin zamanlarında sohbet etmek için ideal noktalardan birisi olabilir. Burada çeşitli ligleri takip etmeniz de mümkün.

Almatı Alışveriş | Ne Alınır?

Almatı'da alışveriş yapmak güzel bir aktivite olabilir. Almatı, alışveriş merkezleri ve alışverişin kalbi haline gelmiş caddeleriyle ünlü bir şehir. Burada alışveriş yapmak oldukça eğlenceli olacaktır.

Esentai Mall lüks markalardan alışveriş yapmak isteyenler için ideal bir AVM. Esentai Mall için tüm Kazakistan'ın en lüks alışveriş merkezi denilebilir. AVM, Al-Farabi üzerinde yer alıyor.

Almaty Mega Center alışverişe daha makul fiyatlarla devam etmek isteyenlerin tercihi. Her zaman oldukça kalabalık olan Mega Center, Rozybakiev Caddesi'nde bulunuyor.

Dostyk Plaza da klasik bir alışveriş deneyimi için ideal. Merkezi bir noktada yer alan Dostyk Plaza, çeşitli mağazalardan restoranlara her şeyi tek bir yerde bulabilmeniz için tasarlanmış. AVM, Samal-2 konumunda yer almakta. Burada pek çok Türk işletmesi ile karşılaşabilirsiniz.

Zelyony alışveriş merkezlerinden ziyade pazar alışverişi yapmak isteyenler için uygun. Paniflov Park'ın yakınında yer alan Zelyony, küçük hediyelikler almak için de harika bir yer.

Almatı Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Geziye çıkacağınız tarihe karar veremiyorsanız, etkinlik takvimi size yardımcı olabilir. Almatı gezinizi ilginizi çeken festival ya da fuarların düzenleneceği tarihte gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde Almatı ve Kazak kültürünü de daha yakından görebilirsiniz.

Tümünü Göster

Almatı Dikkat Edilmesi Gerekenler | Önemli Bilgiler | Püf Noktalar

Almatı'ya geldiğinizde musluk suyu içmemeye özen göstermelisiniz. Burada musluk suyu sağlık için büyük risk taşımasa da, içilebilecek özellikte değildir. Bu nedenle yanınızda her zaman şişe su bulundurmaya dikkat etmelisiniz.

Almatı'da ve Kazakistan'ın genelinde pazarlık kültürü hakimdir. Geziniz sırasında aklınıza gelebilecek hemen her şey için pazarlık edebilirsiniz. Taksi yolculuklarından önce de pazarlık edilebilir. Taksiye binerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da belirlediğiniz ücreti ne zaman vereceğinizdir. Pazarlığı yaptıktan hemen sonra ödemeyi yapmak yerine yolculuğun bitmesini beklemek daha güvenli olacaktır.

Taksilerde kimi zaman şoför, ekstra yolcu almak isteyebilir. Böyle bir durumda yeni yolcu alınmasına izin vermemeniz daha iyi bir tercih olacaktır.

Almatı Otel Tavsiye

Geziniz sırasında nerede konaklayacağınız önemli bir konudur. Almatı, otelcilikte de gelişmiş bir şehir olarak öne çıkıyor. Burada misafirperver otellerde konaklayabilir, Almatı'nın keyfini en konforlu otellerde çıkarabilirsiniz. Burada her bütçeye uygun konaklama imkanı bulunuyor.

Intercontinental Almaty

Intercontinental Almaty

Intercontinental Almaty, beş yıldızlı oteller arasında bulunuyor. Almatı merkezinden yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta olan Intercontinental, bünyesinde otel barı ve restoran da barındırıyor. Otelin gecelik fiyatları yaklaşık 1.200- 1500 liradan başlamakta.

Hotel Rixos Almaty

Hotel Rixos Almaty

Rixos, Almatı'nın gözde otelleri arasında bulunuyor. Şehir merkezine sadece iki kilometre olan otel, konumuyla dikkat çekiyor. Beş yıldızlı otellerden olan Hotel Rixos'un gecelik oda fiyatları en düşük 1300 liradan başlıyor.

Royal Park

Royal Park

Merkezden biraz daha uzakta, fakat daha bütçe dostu bir otel olarak Royal Park önerilebilir. Chekova Caddesi'nde bulunan otelde özel otopark ve kablosuz internet gibi olanaklar sunulmakta. Royal Park'ın gecelik ücretleri ise yaklaşık 300-350 lira.

Holiday Inn

Holiday Inn

Holiday Inn, buradaki popüler konaklama seçeneklerinden. Dört yıldıza sahip olan otelde birinci sınıf hizmet sunuluyor. Gecelik ücretleri ortalama 400 lira olan otelin oda ücretleri doluluk oranına göre değişebilir. Holiday Inn Almaty, Timiryazev Caddesi'nde yer alıyor.

Valencia