1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Almatı Uçak Bileti

Almatı Gezilecek Yerler

14 Mart 2021 18:00
 1. Kazakistan Cumhuriyeti Merkez Devlet Müzesi
 2. Kazak Müzik Aletleri Müzesi
 3. Nadir Kitaplar Müzesi
 4. Kasteev Sanat Müzesi
 5. Zenkov Katedrali
 6. Panfilov Parkı
 7. Cumhuriyet Meydanı
 8. Shymbulak
 9. Medeo
 10. Butakovskiy Şelalesi
 11. 1. Başkan Parkı
 12. Hayvanat Bahçesi
 13. Botanik Bahçesi
 14. Kok Tobe
 15. Askeri - Tarihi Müze

1. Kazakistan Cumhuriyeti Merkez Devlet Müzesi

Almatı gezinizde görmeniz gereken ilk nokta, Merkez Devlet Müzesi'dir Sadece Almatı'nın değil, tüm Kazakistan'ın en eski müzelerindendir. Oldukça büyük olan müzenin tarihi 1830'lara kadar gidiyor. Müzenin şu an sahip olduğu koleksiyonlar bu dönemlerde toplanmaya başlanmıştır. Müzede Kazakistan hakkında her türlü eseri görebilirsiniz.

Kazakistan Cumhuriyeti Merkez Devlet Müzesi

2. Kazak Müzik Aletleri Müzesi

Buradaki en güzel ve ilginç müzelerden birisi de Kazak Müzik Aletleri Müzesi. Müze, Zenkov Caddesi'de ziyaretçilerini bekliyor. Girişi yaklaşık 350 Kazakistan Tengesi olan müze, herkesin gezmekten hoşlanacağı bir yer. Koleksiyonları kadar, müzenin mimari yapısı da oldukça dikkat çekici.

Kazak Müzik Aletleri Müzesi

3. Nadir Kitaplar Müzesi

Almatı'da çoğu yerde göremeyeceğiniz konseptlere sahip müzeleri göreceksiniz. Nadir Kitaplar Müzesi de bunlardan birisi. Müze, Shevchenko Caddesi üzerinde bulunuyor. Müzede Latin, Arap ve Kiril harfleri kullanılarak yazılmış kitaplar sergileniyor. Bu kitaplar, 18, 19 ve 20. yüzyılda yazılmış olup kronolojik olarak sıralanmıştır.

Nadir Kitaplar Müzesi

4. Kasteev Sanat Müzesi

Almatı, Kazakistan'ın sanat başkentidir. Bu unvana sahip bir şehirde sanat müzesi olmaması düşünülemezdi. Girişi 500 Kazakistan Tengesi olan Kasteev Sanat Müzesi, Kazak el sanatlarının en güzel örneklerini sergiliyor. Müzede, buraya ismini veren Abylkhan Kasteev'in resim koleksiyonu da bulunuyor.

Kasteev Sanat Müzesi

5. Zenkov Katedrali

Zenkov Katedrali, görenleri hayran bırakan mimari yapısıyla oldukça görkemli bir yapı. Gogol Caddesi'nde bulunan Zenkov Katedrali'nin tarihi 19. yüzyıla gidiyor. Almatı'nın ikonik yapıları arasında yer alan katedral, Panfilov Parkı'nda bulunuyor.

Zenkov Katedrali

6. Panfilov Parkı

Zenkov Katedrali'ni de içinde bulunduran park, 1870 yılından beri açık. Tam 18 dönüm olan park, Almatı'da dinlenmek ve yürüyüş yapmak için en çok tercih edilen mekan. Tarihi boyunca birkaç defa isim değiştiren park, 1942 yılında bugünkü ismini aldı. Parkta pek çok anıt ve heykel bulunmaktadır.

Panfilov Parkı

7. Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı, Almatı'nın tarihi noktaları arasında yer alıyor. Özellikle meydanda yer alan 'Altın Savaşçı Anıtı' oldukça dikkat çekiyor. Tam 28 metre uzunluğunda olan anıt, bir sütun şeklinde inşa edilmiştir. Tabanındaysa adaçayı, anne ve aygır motiflerini içeren sembolik bir anlatı yer alıyor. Bu anlatıda adaçayı cennet, anne dünyayı ve aygır çocukları temsil ediyor.

Cumhuriyet Meydanı

8. Shymbulak

Almatı, kayak pistlerine de ev sahipliği yapıyor. Kazakistan'ın önemli kayak pistlerinden olan Shymbulak, Kerey Zhanibek Khans Caddesi'nde yer alıyor. Girişi 5 bin Kazak Tengesi olan kayak merkezinde teleferik de bulunuyor. Almatı'ya kış aylarında gelirseniz mükemmel tasarlanmış kayak pistinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Shymbulak

9. Medeo

Medeo, Almatı'nın biraz dışında yer alıyor. Ormanlık bir alanda bulunan Medeo, sadece Kazakistan'ın değil, dünyanın en yüksek olimpik kayak merkezidir. 1949'dan beri hizmet veren kayak pisti, Gornaya Caddesi'nde yer alıyor.

Medeo

10. Butakovskiy Şelalesi

Almatı sadece mimari yapılarıyla değil, doğal güzellikleriyle de dikkat çekiyor. Butakovskiy Şelalesi de bunlardan sadece birisi. Mükemmel güzellikte akan şelale, huzur arayanlar için iyi bir tercih olacaktır. Yalnız, şelaleye ulaşmak biraz zor olabilir. Şelaleyi görmek için yaklaşık iki saatlik bir patika yürüyüşü gerekiyor.

Butakovskiy Şelalesi

11. 1. Başkan Parkı

Park, ismini Kazakistan'ın ilk başkanı Nazarbayev'den alır. Nazarbayev'e adanan park, 2011 yılından beri ziyaretçilere açık. Al-Farabi ve Navoi Caddelerinin kesiştiği noktada yer almakla beraber hem çok geniş, hem de görsel olarak mükemmel bir güzelliğe sahip. Parkta oldukça büyük bir çeşme de yer alıyor.

1. Başkan Parkı

12. Hayvanat Bahçesi

Geziye çocuklarınızla beraber çıktıysanız, hayvanat bahçesi gezmek iyi bir fikir olabilir. Almatı Hayvanat Bahçesi Ormanov Caddesi'nde yer alıyor. 1937 yılında açılmakla beraber Kazakistan'ın en eski hayvanat bahçesidir. Buraya giriş ücreti ise 700 Kazakistan Tengesidir.

Hayvanat Bahçesi

13. Botanik Bahçesi

Temiz havada yürüyüş yapmak için botanik bahçesine gelebilirsiniz. Bahçe, Alatau Dağlarının eteklerinde yer alıyor. Bahçe içinde farklı türden ağaçlar görebilir, yemyeşil yürüyüş yolunda güzel bir gezinti yapabilirsiniz. Botanik bahçesinde bir de Japon bahçesi bulunuyor.

Botanik Bahçesi

14. Kok Tobe

Kok Tobe, Almatı'nın en yüksek noktası olma unvanına sahip. Almatı'yı tüm güzelliğiyle ayaklarınızın altına görebileceğiniz Kok Tobe, manzara izlemek için en uygun yer. Buraya teleferik ile çıkabilirsiniz. Kok Tobe'de ek olarak lunapark da bulunuyor.

Kok Tobe

15. Askeri - Tarihi Müze

Askeri ve Tarihi Müze, Almatı'nın dikkat çekici müzeleri arasında bulunuyor. Burada II. Dünya Savaşı'ndan kalan çeşitli askeri objeleri görebilirsiniz. Müzedeki koleksiyonların büyük kısmını II. Dünya Savaşı'nda kullanılan malzemeler veya maketleri doldursa da, başka zamanları işaret eden koleksiyonları görmek de mümkün.

Askeri - Tarihi Müze

Almaata hakkında daha fazla şey keşfet!

Almatı Otel Tavsiye

Almatı Otel Tavsiye

Geziniz sırasında nerede konaklayacağınız önemli bir konudur. Almatı, otelcilikte de gelişmiş bir şehir olarak öne çıkıyor. Burada misafirperver otellerde konaklayabilir, Almatı'nın keyfini en konforlu otellerde çıkarabilirsiniz. Burada her bütçeye uygun konaklama imkanı bulunuyor.

berilaslaner
14 Mart 2021 Pazar
Almatı Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Almatı Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Geziye çıkacağınız tarihe karar veremiyorsanız, etkinlik takvimi size yardımcı olabilir. Almatı gezinizi ilginizi çeken festival ya da fuarların düzenleneceği tarihte gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde Almatı ve Kazak kültürünü de daha yakından görebilirsiniz.

berilaslaner
14 Mart 2021 Pazar
Almatı Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Almatı Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Almatı, Kazakistan'ın en gelişmiş şehridir. Bu durum kendisini eğlence mekanlarında da gösteriyor. Almatı'da eğlenebileceğiniz pek çok bar ve kulüp bulunuyor. Arkadaşlarınız veya ailenizle buralara gelebilir, Almatı'nın tadını gece de çıkarmaya devam edebilirsiniz.

berilaslaner
14 Mart 2021 Pazar
Almatı Nerede Yenir

Almatı Nerede Yenir

Bölgenin yöresel yemeklerini yerinde yemek için bazı restoran alternatifleri bulunuyor. Almatı'da sadece Kazak mutfağı değil, dünya mutfaklarına ait yemekleri de yiyebilirsiniz. Burada çok çeşitli restoran, lokanta ve kafe alternatifleri bulunuyor.

berilaslaner
14 Mart 2021 Pazar
Almatı Ne Yenir?

Almatı Ne Yenir?

Bir şehrin, ülkenin kültürünü tanımanın en güzel yolu, yöresel yemeklerden tatmaktır. Almatı'nın ve Kazakistan'ın oldukça zengin bir mutfağı bulunuyor. Bu mutfağı yerinde tatmak, size Kazak kültürü hakkında pek çok bilgi verebilir.

berilaslaner
14 Mart 2021 Pazar
Almatı Uçak Bileti