1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Almatı Uçak Bileti

Almatı Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:21
 1. Kazakistan Cumhuriyeti Merkez Devlet Müzesi
 2. Kazak Müzik Aletleri Müzesi
 3. Nadir Kitaplar Müzesi
 4. Kasteev Sanat Müzesi
 5. Zenkov Katedrali
 6. Panfilov Parkı
 7. Cumhuriyet Meydanı
 8. Shymbulak
 9. Medeo
 10. Butakovskiy Şelalesi
 11. 1. Başkan Parkı
 12. Hayvanat Bahçesi
 13. Botanik Bahçesi
 14. Kok Tobe
 15. Askeri - Tarihi Müze

1. Kazakistan Cumhuriyeti Merkez Devlet Müzesi

Almatı gezinizde görmeniz gereken ilk nokta, Merkez Devlet Müzesi'dir Sadece Almatı'nın değil, tüm Kazakistan'ın en eski müzelerindendir. Oldukça büyük olan müzenin tarihi 1830'lara kadar gidiyor. Müzenin şu an sahip olduğu koleksiyonlar bu dönemlerde toplanmaya başlanmıştır. Müzede Kazakistan hakkında her türlü eseri görebilirsiniz.

Kazakistan Cumhuriyeti Merkez Devlet Müzesi

2. Kazak Müzik Aletleri Müzesi

Buradaki en güzel ve ilginç müzelerden birisi de Kazak Müzik Aletleri Müzesi. Müze, Zenkov Caddesi'de ziyaretçilerini bekliyor. Girişi yaklaşık 350 Kazakistan Tengesi olan müze, herkesin gezmekten hoşlanacağı bir yer. Koleksiyonları kadar, müzenin mimari yapısı da oldukça dikkat çekici.

Kazak Müzik Aletleri Müzesi

3. Nadir Kitaplar Müzesi

Almatı'da çoğu yerde göremeyeceğiniz konseptlere sahip müzeleri göreceksiniz. Nadir Kitaplar Müzesi de bunlardan birisi. Müze, Shevchenko Caddesi üzerinde bulunuyor. Müzede Latin, Arap ve Kiril harfleri kullanılarak yazılmış kitaplar sergileniyor. Bu kitaplar, 18, 19 ve 20. yüzyılda yazılmış olup kronolojik olarak sıralanmıştır.

Nadir Kitaplar Müzesi

4. Kasteev Sanat Müzesi

Almatı, Kazakistan'ın sanat başkentidir. Bu unvana sahip bir şehirde sanat müzesi olmaması düşünülemezdi. Girişi 500 Kazakistan Tengesi olan Kasteev Sanat Müzesi, Kazak el sanatlarının en güzel örneklerini sergiliyor. Müzede, buraya ismini veren Abylkhan Kasteev'in resim koleksiyonu da bulunuyor.

Kasteev Sanat Müzesi

5. Zenkov Katedrali

Zenkov Katedrali, görenleri hayran bırakan mimari yapısıyla oldukça görkemli bir yapı. Gogol Caddesi'nde bulunan Zenkov Katedrali'nin tarihi 19. yüzyıla gidiyor. Almatı'nın ikonik yapıları arasında yer alan katedral, Panfilov Parkı'nda bulunuyor.

Zenkov Katedrali

6. Panfilov Parkı

Zenkov Katedrali'ni de içinde bulunduran park, 1870 yılından beri açık. Tam 18 dönüm olan park, Almatı'da dinlenmek ve yürüyüş yapmak için en çok tercih edilen mekan. Tarihi boyunca birkaç defa isim değiştiren park, 1942 yılında bugünkü ismini aldı. Parkta pek çok anıt ve heykel bulunmaktadır.

Panfilov Parkı

7. Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı, Almatı'nın tarihi noktaları arasında yer alıyor. Özellikle meydanda yer alan 'Altın Savaşçı Anıtı' oldukça dikkat çekiyor. Tam 28 metre uzunluğunda olan anıt, bir sütun şeklinde inşa edilmiştir. Tabanındaysa adaçayı, anne ve aygır motiflerini içeren sembolik bir anlatı yer alıyor. Bu anlatıda adaçayı cennet, anne dünyayı ve aygır çocukları temsil ediyor.

Cumhuriyet Meydanı

8. Shymbulak

Almatı, kayak pistlerine de ev sahipliği yapıyor. Kazakistan'ın önemli kayak pistlerinden olan Shymbulak, Kerey Zhanibek Khans Caddesi'nde yer alıyor. Girişi 5 bin Kazak Tengesi olan kayak merkezinde teleferik de bulunuyor. Almatı'ya kış aylarında gelirseniz mükemmel tasarlanmış kayak pistinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Shymbulak

9. Medeo

Medeo, Almatı'nın biraz dışında yer alıyor. Ormanlık bir alanda bulunan Medeo, sadece Kazakistan'ın değil, dünyanın en yüksek olimpik kayak merkezidir. 1949'dan beri hizmet veren kayak pisti, Gornaya Caddesi'nde yer alıyor.

Medeo

10. Butakovskiy Şelalesi

Almatı sadece mimari yapılarıyla değil, doğal güzellikleriyle de dikkat çekiyor. Butakovskiy Şelalesi de bunlardan sadece birisi. Mükemmel güzellikte akan şelale, huzur arayanlar için iyi bir tercih olacaktır. Yalnız, şelaleye ulaşmak biraz zor olabilir. Şelaleyi görmek için yaklaşık iki saatlik bir patika yürüyüşü gerekiyor.

Butakovskiy Şelalesi

11. 1. Başkan Parkı

Park, ismini Kazakistan'ın ilk başkanı Nazarbayev'den alır. Nazarbayev'e adanan park, 2011 yılından beri ziyaretçilere açık. Al-Farabi ve Navoi Caddelerinin kesiştiği noktada yer almakla beraber hem çok geniş, hem de görsel olarak mükemmel bir güzelliğe sahip. Parkta oldukça büyük bir çeşme de yer alıyor.

1. Başkan Parkı

12. Hayvanat Bahçesi

Geziye çocuklarınızla beraber çıktıysanız, hayvanat bahçesi gezmek iyi bir fikir olabilir. Almatı Hayvanat Bahçesi Ormanov Caddesi'nde yer alıyor. 1937 yılında açılmakla beraber Kazakistan'ın en eski hayvanat bahçesidir. Buraya giriş ücreti ise 700 Kazakistan Tengesidir.

Hayvanat Bahçesi

13. Botanik Bahçesi

Temiz havada yürüyüş yapmak için botanik bahçesine gelebilirsiniz. Bahçe, Alatau Dağlarının eteklerinde yer alıyor. Bahçe içinde farklı türden ağaçlar görebilir, yemyeşil yürüyüş yolunda güzel bir gezinti yapabilirsiniz. Botanik bahçesinde bir de Japon bahçesi bulunuyor.

Botanik Bahçesi

14. Kok Tobe

Kok Tobe, Almatı'nın en yüksek noktası olma unvanına sahip. Almatı'yı tüm güzelliğiyle ayaklarınızın altına görebileceğiniz Kok Tobe, manzara izlemek için en uygun yer. Buraya teleferik ile çıkabilirsiniz. Kok Tobe'de ek olarak lunapark da bulunuyor.

Kok Tobe

15. Askeri - Tarihi Müze

Askeri ve Tarihi Müze, Almatı'nın dikkat çekici müzeleri arasında bulunuyor. Burada II. Dünya Savaşı'ndan kalan çeşitli askeri objeleri görebilirsiniz. Müzedeki koleksiyonların büyük kısmını II. Dünya Savaşı'nda kullanılan malzemeler veya maketleri doldursa da, başka zamanları işaret eden koleksiyonları görmek de mümkün.

Askeri - Tarihi Müze

Daha Fazlasını Keşfet!

Almatı Nerede Yenir

Almatı Nerede Yenir

Bölgenin yöresel yemeklerini yerinde yemek için bazı restoran alternatifleri bulunuyor. Almatı'da sadece Kazak mutfağı değil, dünya mutfaklarına ait yemekleri de yiyebilirsiniz. Burada çok çeşitli restoran, lokanta ve kafe alternatifleri bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Almatı Otel Tavsiye

Almatı Otel Tavsiye

Geziniz sırasında nerede konaklayacağınız önemli bir konudur. Almatı, otelcilikte de gelişmiş bir şehir olarak öne çıkıyor. Burada misafirperver otellerde konaklayabilir, Almatı'nın keyfini en konforlu otellerde çıkarabilirsiniz. Burada her bütçeye uygun konaklama imkanı bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Almatı Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Almatı Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Geziye çıkacağınız tarihe karar veremiyorsanız, etkinlik takvimi size yardımcı olabilir. Almatı gezinizi ilginizi çeken festival ya da fuarların düzenleneceği tarihte gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde Almatı ve Kazak kültürünü de daha yakından görebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Almatı Alışveriş | Ne Alınır?

Almatı Alışveriş | Ne Alınır?

Almatı'da alışveriş yapmak güzel bir aktivite olabilir. Almatı, alışveriş merkezleri ve alışverişin kalbi haline gelmiş caddeleriyle ünlü bir şehir. Burada alışveriş yapmak oldukça eğlenceli olacaktır.

Esentai Mall lüks markalardan alışveriş yapmak isteyenler için ideal bir AVM. Esentai Mall için tüm Kazakistan'ın en lüks alışveriş merkezi denilebilir. AVM, Al-Farabi üzerinde yer alıyor.

Almaty Mega Center alışverişe daha makul fiyatlarla devam etmek isteyenlerin tercihi. Her zaman oldukça kalabalık olan Mega Center, Rozybakiev Caddesi'nde bulunuyor.

Dostyk Plaza da klasik bir alışveriş deneyimi için ideal. Merkezi bir noktada yer alan Dostyk Plaza, çeşitli mağazalardan restoranlara her şeyi tek bir yerde bulabilmeniz için tasarlanmış. AVM, Samal-2 konumunda yer almakta. Burada pek çok Türk işletmesi ile karşılaşabilirsiniz.

Zelyony alışveriş merkezlerinden ziyade pazar alışverişi yapmak isteyenler için uygun. Paniflov Park'ın yakınında yer alan Zelyony, küçük hediyelikler almak için de harika bir yer.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Almatı Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Almatı Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Almatı, Kazakistan'ın en gelişmiş şehridir. Bu durum kendisini eğlence mekanlarında da gösteriyor. Almatı'da eğlenebileceğiniz pek çok bar ve kulüp bulunuyor. Arkadaşlarınız veya ailenizle buralara gelebilir, Almatı'nın tadını gece de çıkarmaya devam edebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Almatı Ne Yenir?

Almatı Ne Yenir?

Bir şehrin, ülkenin kültürünü tanımanın en güzel yolu, yöresel yemeklerden tatmaktır. Almatı'nın ve Kazakistan'ın oldukça zengin bir mutfağı bulunuyor. Bu mutfağı yerinde tatmak, size Kazak kültürü hakkında pek çok bilgi verebilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Almatı Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Almatı Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Kazakistan ve Almatı iklimi hakkında genellikle nemli olduğu söylenebilir. Burada yazları çok olmamakla beraber sıcak, kış aylarıysa soğuk geçer. Almatı'da dağ ve vadi gibi coğrafi şekiller de hava durumu üzerinde büyük bir rol oynar.

Almatı'nın en soğuk zamanları Ocak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık eksi beş dereceye kadar düşer. Almatı'da Nisan ayında bile kar yağdığını görebilirsiniz. Bununla beraber, Almatı'nın en sıcak zamanı olan Temmuz'da hava ortalama 30 derecedir. Yılda toplam 30-35 gün 30 derecenin üstünde geçer.

Almatı'da ilkbahar serin geçebileceğinden, buraya yaz aylarında gelmek daha iyi olacaktır. Özellikle Ağustos ve Eylül, hem sıcaklık, hem de nem bakımından ideal aylardır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Almatı Genel Bilgiler

Almatı Genel Bilgiler

2 milyonu aşan nüfusuyla Almatı, Kazakistan'ın en büyük şehridir. Almatı, 1929'den 1997 yılına kadar ülkenin başkentliğini de üstleniyordu. Daha sonra ülkenin başkenti Astana'ya taşınınca bu özelliğini kaybetti. Yine de şehir hala 'Güneydeki Başkent' olarak bilinmeye devam ediyor.

Eskiden ismi Verny olan şehir, Rus yönetimi altındayken Alma-Ata olarak anılıyordu. Alma-Ata isminin ilk hali Almatau şeklindeydi. Bu, 'Elma Dağı' anlamına geliyordu. Bugün Alma-Ata olarak bilinen isimse Almatau'nun Ruslar tarafından söylenmiş şeklidir. Kazakistan, Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını kazandıktan sonra şehrin ismi de 'Almatı' olmuştur.

Almatı, artık başkent olmasa da başkentlik günlerinden kalan kültürünü korumayı başarıyor. Bugün Kazakistan'ın hem kültür, hem de sanat başkenti olan Almatı, kozmopolit bir yapıya sahip. Kazakistan'ın en gelişmiş şehrinin Almatı olduğu rahatlıkla söylenebilir. Almatı'ya seyahat etmeye karar verirseniz, burada bulunan çok sayıdaki müzeyi gezebilirsiniz.

Almatı'nın en ilgi çekici özelliklerinden biri de UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'nın bir parçası olması. Yaratıcı Şehirler Ağı, gelişirken yaratıcılığın büyük rol üstlendiği şehirleri belirlemek için kullanılmıştır.

Almatı'nın Bronz Çağı'ndan beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Milattan önce 700'lerden itibaren burada Saka etkileri görülmeye başlamıştır. Sakalar, Hıristiyanlığın ortaya çıkışına kadar bölgenin hakimi olmaya devam etmiştir. Sakalarla beraber Çinli bir kabile olan Wusun da bölgenin bir kısmında yerleşmişti.

15 ve 18. yüzyıllar arasında Almatı, İpek Yolu'nun bir parçası olduğundan etkinliği de artmıştır. Bu dönemlerde Almatı yakınlarında Kazak Devleti'nin kurulduğu bilinmektedir. 18. yüzyıl boyunca Almatı, Çin ve Hokand Kağanlığı arasında bir sınır görevi görüyordu. 1854 yılında, Rusya Almatı'nın yakınlarındaki Trans-lil Alatau Dağı'nda bir kale olarak Verny'i kurdu. Sonraları kale etrafında şehrin gelişmeye başladı. Bu sırada Kazakların hala göçebe hayatı sürdürdükleri kaydedilmiştir. Şehir kurulduktan sonra Kazaklar ve Siberyalılar buraya yerleşmeye başlamıştır.

1927 yılında Sovyet Kazakistan'ın başkenti olan Almatı, o dönemlerde Alma-Ata olarak adlandırılmıştır. 1991'de Kazakistan, Moskova'da yapılan darbe girişiminden sonra bağımsızlığını ilan etti. Şehrin ismi bir süre sonra orijinal ismine daha yakın olduğu için Almatı olarak belirlendi.

Almatı bugün çok milletli yapısıyla öne çıkmaktadır. Orta Asya'nın en gelişmiş şehirlerinden olan Almatı, gezmeye, görmeye değer bir destinasyon.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Almatı Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz