1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
  4. Almatı Uçak Bileti

Almatı Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:21
  1. Almatı Film Festivali (Eylül)
  2. Almatı Indie Film Festivali (Haziran-Ağustos)
  3. Almatı Elma Festivali (Eylül)
  4. Bağımsızlık Günü (16 Aralık)
  5. Cumhuriyet Bayramı (25 Ekim)
  6. Zafer Bayramı (9 Mayıs)
  7. Nevruz (Mart)

1. Almatı Film Festivali (Eylül)

Almatı Film Festivali, Eylül ayında altı gün boyunca düzenleniyor. Genellikle Eylül'ün ikinci haftası başlayan festival, Almatı'nın en önemli kültür sanat etkinliklerinden. Kazakistan'dan ve diğer ülkelerden pek çok katılımcıyı festivalde görebilirsiniz. Festival sonunda dağıtılan ödüller, Kazakistan'da film sektörünün gelişmesine katkıda bulunuyor. Almatı Film Festivali'nin çok milletli yapısı, festivali Orta Asya'nın en önemli festivallerinden yapıyor.

Almatı Film Festivali

2. Almatı Indie Film Festivali (Haziran-Ağustos)

Almatı Indie Film Festivali, düşük bütçeli amatör filmleri teşvik etmeyi amaçlıyor. Sadece Kazakistan'ın yerel yönetmenleri değil, tüm coğrafyalardan yönetmenler festivale katılabilir. Festival boyunca keşfedilmeyi bekleyen pek çok sanatçı kendisini gösterme fırsatı buluyor. Özellikle Orta Asya bölgesinden pek çok yönetmeni festivalde yarışırken görebilirsiniz. Yaz aylarında üç gün düzenlenen festival, her sene düzenli olarak gerçekleştiriliyor.

Almatı Indie Film Festivali

3. Almatı Elma Festivali (Eylül)

Almatı'nın en önemli tarım ürünü elmadır. Bu nedenle her sene Eylül ayında, burada Almatı Elma Festivali gerçekleştirilmektedir. Kazakistan'ın en popüler festivallerinden olan Almatı Elma Festivali, Eski Meydan'da yapılıyor. Pek çok etkinliğin düzenlendiği festivale katılmak isterseniz havaların da gezi için ideal olduğu Eylül ayında Almatı'ya gelebilirsiniz. Kültürel ve tarihi açıdan önemli olan festival, size Almatı'nın geçmişi hakkında da fikir verebilir.

Almatı Elma Festivali

4. Bağımsızlık Günü (16 Aralık)

16 Aralık, Kazakistan'ın Sovyetler Birliği'nden çıkışının yıl dönümüdür. Bağımsızlık Günü, konserler, yürüyüşler ve çeşitli gösteriler ile her sene sevinçle kutlanır. Sadece Almatı'da değil, Kazakistan'ın bütün şehirlerinden Bağımsızlık Günü'nün coşkuyla karşılandığını görebilirsiniz. Kutlamaların en dikkat çekici kısmıyla mükemmel havai fişek gösterileri. Havai fişek gösterileri haricinde Almatı'da çeşitli eğlenceler de düzenleniyor.

Bağımsızlık Günü

5. Cumhuriyet Bayramı (25 Ekim)

Kazakistan'da Bağımsızlık Günü gibi Cumhuriyet Bayramı da her sene kutlanır. 25 Ekim'de her şehirde olduğu gibi Almatı'da da kutlanan bayram, Bağımsızlık Günü'nden daha sakin geçer. Cumhuriyet Bayramı boyunca devlet ve cumhuriyet dönemine ait fotoğraf sergilerini görmek mümkündür. Kazakistan'ın gelişimini ve bugünlere nasıl geldiğini gösteren fotoğraflar çoğunluktadır. Bunun yanında çeşitli konserlerin de gerçekleştiğine tanık olabilirsiniz.

Cumhuriyet Bayramı

6. Zafer Bayramı (9 Mayıs)

9 Mayıs'ta kutlanan zafer bayramı, Kazakistan'ın bütün büyük şehirlerinde coşkuyla kutlanır. Zafer Bayramı, İkinci Dünya Savaşı'nda Sovyetlerin başarısı için kutlanan bir bayramdır. 9 Mayıs boyunca Almatı'da askeri yürüyüşler düzenlenir, bandolar geçer. Askeri yürüyüşler ve bandolar haricinde çeşitli gösterilerin de 9 Mayıs'ta düzenlendiğine şahit olabilirsiniz. Ayrıca 9 Mayıs resmi tatil günüdür.

Zafer Bayramı

7. Nevruz (Mart)

Tüm Orta Asya'da olduğu gibi Kazakistan'da da Nevruz kutlanmaktadır. Baharın gelişini karşılamak için kutlanan bayram, Almatı'da çeşitli yarışmaların düzenlenmesiyle geçer. Özellikle kökpar oyunun oynanması gelenekselleşmiştir. Kökpar, açık alanda iki takımla oynanan bir oyundur. Oyunu kazanmak için deriden yapılan bir tulumun at üstünde belirli bir mesafe taşınması gerekir. Bu sırada diğer oyuncular da tulumu kapmak için yarışır.

Nevruz

Daha Fazlasını Keşfet!

Almatı Nerede Yenir

Almatı Nerede Yenir

Bölgenin yöresel yemeklerini yerinde yemek için bazı restoran alternatifleri bulunuyor. Almatı'da sadece Kazak mutfağı değil, dünya mutfaklarına ait yemekleri de yiyebilirsiniz. Burada çok çeşitli restoran, lokanta ve kafe alternatifleri bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Almatı Otel Tavsiye

Almatı Otel Tavsiye

Geziniz sırasında nerede konaklayacağınız önemli bir konudur. Almatı, otelcilikte de gelişmiş bir şehir olarak öne çıkıyor. Burada misafirperver otellerde konaklayabilir, Almatı'nın keyfini en konforlu otellerde çıkarabilirsiniz. Burada her bütçeye uygun konaklama imkanı bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Almatı Alışveriş | Ne Alınır?

Almatı Alışveriş | Ne Alınır?

Almatı'da alışveriş yapmak güzel bir aktivite olabilir. Almatı, alışveriş merkezleri ve alışverişin kalbi haline gelmiş caddeleriyle ünlü bir şehir. Burada alışveriş yapmak oldukça eğlenceli olacaktır.

Esentai Mall lüks markalardan alışveriş yapmak isteyenler için ideal bir AVM. Esentai Mall için tüm Kazakistan'ın en lüks alışveriş merkezi denilebilir. AVM, Al-Farabi üzerinde yer alıyor.

Almaty Mega Center alışverişe daha makul fiyatlarla devam etmek isteyenlerin tercihi. Her zaman oldukça kalabalık olan Mega Center, Rozybakiev Caddesi'nde bulunuyor.

Dostyk Plaza da klasik bir alışveriş deneyimi için ideal. Merkezi bir noktada yer alan Dostyk Plaza, çeşitli mağazalardan restoranlara her şeyi tek bir yerde bulabilmeniz için tasarlanmış. AVM, Samal-2 konumunda yer almakta. Burada pek çok Türk işletmesi ile karşılaşabilirsiniz.

Zelyony alışveriş merkezlerinden ziyade pazar alışverişi yapmak isteyenler için uygun. Paniflov Park'ın yakınında yer alan Zelyony, küçük hediyelikler almak için de harika bir yer.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Almatı Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Almatı Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Almatı, Kazakistan'ın en gelişmiş şehridir. Bu durum kendisini eğlence mekanlarında da gösteriyor. Almatı'da eğlenebileceğiniz pek çok bar ve kulüp bulunuyor. Arkadaşlarınız veya ailenizle buralara gelebilir, Almatı'nın tadını gece de çıkarmaya devam edebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Almatı Gezilecek Yerler

Almatı Gezilecek Yerler

Kazakistan'ın güney kesimlerinde yer alan Almatı'da gezebileceğiniz pek çok nokta var. Burası, özellikle sanat, kültür ve tarihi açıdan zengin bir kenttir. Bu nedenle Almatı'da gezilecek yerler genellikle şehir içinde, mimari yapılardan, müzelerden ve anıtlardan oluşmaktadır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Almatı Ne Yenir?

Almatı Ne Yenir?

Bir şehrin, ülkenin kültürünü tanımanın en güzel yolu, yöresel yemeklerden tatmaktır. Almatı'nın ve Kazakistan'ın oldukça zengin bir mutfağı bulunuyor. Bu mutfağı yerinde tatmak, size Kazak kültürü hakkında pek çok bilgi verebilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Almatı Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Almatı Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Kazakistan ve Almatı iklimi hakkında genellikle nemli olduğu söylenebilir. Burada yazları çok olmamakla beraber sıcak, kış aylarıysa soğuk geçer. Almatı'da dağ ve vadi gibi coğrafi şekiller de hava durumu üzerinde büyük bir rol oynar.

Almatı'nın en soğuk zamanları Ocak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık eksi beş dereceye kadar düşer. Almatı'da Nisan ayında bile kar yağdığını görebilirsiniz. Bununla beraber, Almatı'nın en sıcak zamanı olan Temmuz'da hava ortalama 30 derecedir. Yılda toplam 30-35 gün 30 derecenin üstünde geçer.

Almatı'da ilkbahar serin geçebileceğinden, buraya yaz aylarında gelmek daha iyi olacaktır. Özellikle Ağustos ve Eylül, hem sıcaklık, hem de nem bakımından ideal aylardır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Almatı Genel Bilgiler

Almatı Genel Bilgiler

2 milyonu aşan nüfusuyla Almatı, Kazakistan'ın en büyük şehridir. Almatı, 1929'den 1997 yılına kadar ülkenin başkentliğini de üstleniyordu. Daha sonra ülkenin başkenti Astana'ya taşınınca bu özelliğini kaybetti. Yine de şehir hala 'Güneydeki Başkent' olarak bilinmeye devam ediyor.

Eskiden ismi Verny olan şehir, Rus yönetimi altındayken Alma-Ata olarak anılıyordu. Alma-Ata isminin ilk hali Almatau şeklindeydi. Bu, 'Elma Dağı' anlamına geliyordu. Bugün Alma-Ata olarak bilinen isimse Almatau'nun Ruslar tarafından söylenmiş şeklidir. Kazakistan, Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını kazandıktan sonra şehrin ismi de 'Almatı' olmuştur.

Almatı, artık başkent olmasa da başkentlik günlerinden kalan kültürünü korumayı başarıyor. Bugün Kazakistan'ın hem kültür, hem de sanat başkenti olan Almatı, kozmopolit bir yapıya sahip. Kazakistan'ın en gelişmiş şehrinin Almatı olduğu rahatlıkla söylenebilir. Almatı'ya seyahat etmeye karar verirseniz, burada bulunan çok sayıdaki müzeyi gezebilirsiniz.

Almatı'nın en ilgi çekici özelliklerinden biri de UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'nın bir parçası olması. Yaratıcı Şehirler Ağı, gelişirken yaratıcılığın büyük rol üstlendiği şehirleri belirlemek için kullanılmıştır.

Almatı'nın Bronz Çağı'ndan beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Milattan önce 700'lerden itibaren burada Saka etkileri görülmeye başlamıştır. Sakalar, Hıristiyanlığın ortaya çıkışına kadar bölgenin hakimi olmaya devam etmiştir. Sakalarla beraber Çinli bir kabile olan Wusun da bölgenin bir kısmında yerleşmişti.

15 ve 18. yüzyıllar arasında Almatı, İpek Yolu'nun bir parçası olduğundan etkinliği de artmıştır. Bu dönemlerde Almatı yakınlarında Kazak Devleti'nin kurulduğu bilinmektedir. 18. yüzyıl boyunca Almatı, Çin ve Hokand Kağanlığı arasında bir sınır görevi görüyordu. 1854 yılında, Rusya Almatı'nın yakınlarındaki Trans-lil Alatau Dağı'nda bir kale olarak Verny'i kurdu. Sonraları kale etrafında şehrin gelişmeye başladı. Bu sırada Kazakların hala göçebe hayatı sürdürdükleri kaydedilmiştir. Şehir kurulduktan sonra Kazaklar ve Siberyalılar buraya yerleşmeye başlamıştır.

1927 yılında Sovyet Kazakistan'ın başkenti olan Almatı, o dönemlerde Alma-Ata olarak adlandırılmıştır. 1991'de Kazakistan, Moskova'da yapılan darbe girişiminden sonra bağımsızlığını ilan etti. Şehrin ismi bir süre sonra orijinal ismine daha yakın olduğu için Almatı olarak belirlendi.

Almatı bugün çok milletli yapısıyla öne çıkmaktadır. Orta Asya'nın en gelişmiş şehirlerinden olan Almatı, gezmeye, görmeye değer bir destinasyon.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Almatı Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz