1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
  4. Almatı Uçak Bileti

Almatı Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

14 Mart 2021 16:47
  1. Almatı Film Festivali (Eylül)
  2. Almatı Indie Film Festivali (Haziran-Ağustos)
  3. Almatı Elma Festivali (Eylül)
  4. Bağımsızlık Günü (16 Aralık)
  5. Cumhuriyet Bayramı (25 Ekim)
  6. Zafer Bayramı (9 Mayıs)
  7. Nevruz (Mart)

1. Almatı Film Festivali (Eylül)

Almatı Film Festivali, Eylül ayında altı gün boyunca düzenleniyor. Genellikle Eylül'ün ikinci haftası başlayan festival, Almatı'nın en önemli kültür sanat etkinliklerinden. Kazakistan'dan ve diğer ülkelerden pek çok katılımcıyı festivalde görebilirsiniz. Festival sonunda dağıtılan ödüller, Kazakistan'da film sektörünün gelişmesine katkıda bulunuyor. Almatı Film Festivali'nin çok milletli yapısı, festivali Orta Asya'nın en önemli festivallerinden yapıyor.

Almatı Film Festivali

2. Almatı Indie Film Festivali (Haziran-Ağustos)

Almatı Indie Film Festivali, düşük bütçeli amatör filmleri teşvik etmeyi amaçlıyor. Sadece Kazakistan'ın yerel yönetmenleri değil, tüm coğrafyalardan yönetmenler festivale katılabilir. Festival boyunca keşfedilmeyi bekleyen pek çok sanatçı kendisini gösterme fırsatı buluyor. Özellikle Orta Asya bölgesinden pek çok yönetmeni festivalde yarışırken görebilirsiniz. Yaz aylarında üç gün düzenlenen festival, her sene düzenli olarak gerçekleştiriliyor.

Almatı Indie Film Festivali

3. Almatı Elma Festivali (Eylül)

Almatı'nın en önemli tarım ürünü elmadır. Bu nedenle her sene Eylül ayında, burada Almatı Elma Festivali gerçekleştirilmektedir. Kazakistan'ın en popüler festivallerinden olan Almatı Elma Festivali, Eski Meydan'da yapılıyor. Pek çok etkinliğin düzenlendiği festivale katılmak isterseniz havaların da gezi için ideal olduğu Eylül ayında Almatı'ya gelebilirsiniz. Kültürel ve tarihi açıdan önemli olan festival, size Almatı'nın geçmişi hakkında da fikir verebilir.

Almatı Elma Festivali

4. Bağımsızlık Günü (16 Aralık)

16 Aralık, Kazakistan'ın Sovyetler Birliği'nden çıkışının yıl dönümüdür. Bağımsızlık Günü, konserler, yürüyüşler ve çeşitli gösteriler ile her sene sevinçle kutlanır. Sadece Almatı'da değil, Kazakistan'ın bütün şehirlerinden Bağımsızlık Günü'nün coşkuyla karşılandığını görebilirsiniz. Kutlamaların en dikkat çekici kısmıyla mükemmel havai fişek gösterileri. Havai fişek gösterileri haricinde Almatı'da çeşitli eğlenceler de düzenleniyor.

Bağımsızlık Günü

5. Cumhuriyet Bayramı (25 Ekim)

Kazakistan'da Bağımsızlık Günü gibi Cumhuriyet Bayramı da her sene kutlanır. 25 Ekim'de her şehirde olduğu gibi Almatı'da da kutlanan bayram, Bağımsızlık Günü'nden daha sakin geçer. Cumhuriyet Bayramı boyunca devlet ve cumhuriyet dönemine ait fotoğraf sergilerini görmek mümkündür. Kazakistan'ın gelişimini ve bugünlere nasıl geldiğini gösteren fotoğraflar çoğunluktadır. Bunun yanında çeşitli konserlerin de gerçekleştiğine tanık olabilirsiniz.

Cumhuriyet Bayramı

6. Zafer Bayramı (9 Mayıs)

9 Mayıs'ta kutlanan zafer bayramı, Kazakistan'ın bütün büyük şehirlerinde coşkuyla kutlanır. Zafer Bayramı, İkinci Dünya Savaşı'nda Sovyetlerin başarısı için kutlanan bir bayramdır. 9 Mayıs boyunca Almatı'da askeri yürüyüşler düzenlenir, bandolar geçer. Askeri yürüyüşler ve bandolar haricinde çeşitli gösterilerin de 9 Mayıs'ta düzenlendiğine şahit olabilirsiniz. Ayrıca 9 Mayıs resmi tatil günüdür.

Zafer Bayramı

7. Nevruz (Mart)

Tüm Orta Asya'da olduğu gibi Kazakistan'da da Nevruz kutlanmaktadır. Baharın gelişini karşılamak için kutlanan bayram, Almatı'da çeşitli yarışmaların düzenlenmesiyle geçer. Özellikle kökpar oyunun oynanması gelenekselleşmiştir. Kökpar, açık alanda iki takımla oynanan bir oyundur. Oyunu kazanmak için deriden yapılan bir tulumun at üstünde belirli bir mesafe taşınması gerekir. Bu sırada diğer oyuncular da tulumu kapmak için yarışır.

Nevruz

Almaata hakkında daha fazla şey keşfet!

Almatı Otel Tavsiye

Almatı Otel Tavsiye

Geziniz sırasında nerede konaklayacağınız önemli bir konudur. Almatı, otelcilikte de gelişmiş bir şehir olarak öne çıkıyor. Burada misafirperver otellerde konaklayabilir, Almatı'nın keyfini en konforlu otellerde çıkarabilirsiniz. Burada her bütçeye uygun konaklama imkanı bulunuyor.

berilaslaner
14 Mart 2021 Pazar
Almatı Gezilecek Yerler

Almatı Gezilecek Yerler

Kazakistan'ın güney kesimlerinde yer alan Almatı'da gezebileceğiniz pek çok nokta var. Burası, özellikle sanat, kültür ve tarihi açıdan zengin bir kenttir. Bu nedenle Almatı'da gezilecek yerler genellikle şehir içinde, mimari yapılardan, müzelerden ve anıtlardan oluşmaktadır.

berilaslaner
14 Mart 2021 Pazar
Almatı Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Almatı Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Almatı, Kazakistan'ın en gelişmiş şehridir. Bu durum kendisini eğlence mekanlarında da gösteriyor. Almatı'da eğlenebileceğiniz pek çok bar ve kulüp bulunuyor. Arkadaşlarınız veya ailenizle buralara gelebilir, Almatı'nın tadını gece de çıkarmaya devam edebilirsiniz.

berilaslaner
14 Mart 2021 Pazar
Almatı Nerede Yenir

Almatı Nerede Yenir

Bölgenin yöresel yemeklerini yerinde yemek için bazı restoran alternatifleri bulunuyor. Almatı'da sadece Kazak mutfağı değil, dünya mutfaklarına ait yemekleri de yiyebilirsiniz. Burada çok çeşitli restoran, lokanta ve kafe alternatifleri bulunuyor.

berilaslaner
14 Mart 2021 Pazar
Almatı Ne Yenir?

Almatı Ne Yenir?

Bir şehrin, ülkenin kültürünü tanımanın en güzel yolu, yöresel yemeklerden tatmaktır. Almatı'nın ve Kazakistan'ın oldukça zengin bir mutfağı bulunuyor. Bu mutfağı yerinde tatmak, size Kazak kültürü hakkında pek çok bilgi verebilir.

berilaslaner
14 Mart 2021 Pazar
Almatı Uçak Bileti