1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Diyarbakır Uçak Bileti

Diyarbakır Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
  1. Hevsel Bahçeleri
  2. Diyarbakır Kalesi
  3. Diyarbakır Ulu Cami
  4. Sülüklü Han
  5. On Gözlü Köprüsü
  6. Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

1. Hevsel Bahçeleri

Hevsel Bahçeleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük kuş cenneti olma özelliğindeki yerdir. Yedi yüz hektarlık bir alanı kapsayan bu bahçe, Diyarbakır şehrinin eşsiz doğasını da gözler önüne sermektedir. Dicle Nehri’nin kıyısında yer alan bu bahçeleri Diyarbakır şehri ziyaretinizde mutlaka görmelisiniz.


Hevsel Bahçeleri

2. Diyarbakır Kalesi

Diyarbakır Kalesi, yaklaşık 900 bin yıllık tarihi olan bir kaledir. Diyarbakır Surları olarak da geçen bu tarihi yapı, Çin Seddi’nden sonra en geniş ve en uzun savunma duvarı olma özelliğindedir. UNESCO’nun 2015 yılında Dünya Mirası olarak seçtiği tarihi Diyarbakır Surları Sur ilçesinde yer almaktadır. Diyarbakır şehrine gittiğinizde bu tarihi yapıyı mutlaka görmelisiniz.

Diyarbakır Kalesi

3. Diyarbakır Ulu Cami

Diyarbakır Ulu Cami, Anadolu topraklarındaki en eski camidir. 639 yılında Araplar, Martoma Kilisesi’ni cami yapmasıyla bu cami oluşmuştur. 1090 yılında büyük bir onarım görerek açılmış olan tarihi Diyarbakır Ulu Cami, Sur ilçesinin Cami Kebir mahallesi üzerinde bulunmaktadır.

Diyarbakır Ulu Cami

4. Sülüklü Han

Sülüklü Han, mimari ve tarihi açıdan önemli bir yerdir. 1683 yılında inşa ettirilen bu han, Kurtuluş Savaşı zamanında karargah olarak kullanılmıştır. Diğer adı Kazancılar Hanı olan Sülüklü Han, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yer almaktadır.

Sülüklü Han

5. On Gözlü Köprüsü

On Gözlü Köprüsü, şehir merkezine 3 kilometre mesafede bulunmaktadır. 10 gözlü olarak inşa edilen bu köprünün yaklaşık bin yıllık bir geçmişi vardır. On Gözlü Köprüsü’nün diğer adı Dicle Köprüsü’dür.

On Gözlü Köprüsü

6. Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Diyarbakırlı şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu evin dönüştürüldüğü müzedir. Ev yapı olarak 1733 yılında inşa edilmiş tarihi bir evdir. Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Sur ilçesinde bulunmaktadır.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Daha Fazlasını Keşfet!

Diyarbakır Nerede Yenir

Diyarbakır Nerede Yenir

Diyarbakır şehrinin yöresel yemeklerinin tadına bakmak istiyorsanız size önerdiğimiz bu restoranları tercih edebilirsiniz. Diyarbakır'ın meşhur lezzetlerini tatmak için Diyarbakır'da hangi restoranlara gidilir, buradan bakabilirsiniz:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Diyarbakır Otel Tavsiye

Diyarbakır Otel Tavsiye

Diyarbakır şehrinde her bütçeye uygun konaklayacak bir yer bulabilirsiniz. Özellikle şehir merkezinde konaklamak için birçok yer bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Diyarbakır'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Diyarbakır'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Diyarbakır'da Alışveriş - Ne Alınır?

Diyarbakır'da Alışveriş - Ne Alınır?

Diyarbakır şehrinde alışveriş yapmak isterseniz Forum Diyarbakır ve Ninova Park Alışveriş Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz. Alışveriş için Bakırcılar Çarşısı ve Selahattin Eyyubi Yeraltı Çarşısı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Diyarbakır şehrinden sevdikleriniz için hasır bilezik, gümüş işlemeli nalın ve kiniş gerdanlık alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Diyarbakır Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Diyarbakır Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Diyarbakır şehri, canlı bir gece hayatına sahiptir. Diyarbakır şehrine özgü bir eğlence türü de sıra geceleridir. Diyarbakır şehrindeki çoğu restoranda sıra gecelerini dinleyebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Diyarbakır Ne Yenir?

Diyarbakır Ne Yenir?

Özellikle et yemekleri Diyarbakır’da meşhurdur. Diyarbakır şehrine özgü baharatlarla harmanlanmış Diyarbakır lezzetlerini Diyarbakır’a gittiğinizde mutlaka tatmalısınız.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Diyarbakır'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Diyarbakır'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Diyarbakır şehrinde sert kara ikliminin özellikleri görülmektedir. Kış ayları Diyarbakır şehrinde çetin geçmemektedir bunun sebebi ise Güneydoğu Torosların soğuk rüzgarları kesiyor olmasıdır. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 28-30 derece arasıdır. En sıcak ay ağustos ayıdır. Ağustos ayında sıcaklık 45 dereceye kadar çıkabilmektedir. Diyarbakır şehrinde kış ayları ortalama sıcaklık ise 1-3 derece arasında değişmektedir. En çok yağış ise kış ve ilkbahar aylarında görülmektedir. Diyarbakır şehrini ziyaret için en ideal aylar yaz aylarıdır. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında hem sıcaklık idealdir hem de yağış azdır.

Online olarak hızlı ve güvenilir şekilde uygun fiyata uçak biletinizi alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Diyarbakır Hakkında

Diyarbakır Hakkında

Diyarbakır şehri, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir. Diyarbakır, kuzey yönünden Elazığ ve Bingöl, doğu yönünden Batman ve Muş, güney yönünden Şanlıurfa ve Mardin, batı yönünden ise Malatya ve Adıyaman şehirleri ile komşudur. Diyarbakır şehri yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük 10. Şehri olma özelliğindedir. Asurlular şehre Amid ismini vermişlerdir. Türkmenler ise şehre Kara Amid ismini vermiştir. Arapların şehre gelmesinden sonra buraya Bekr kabilesi gelip yerleşmiştir. Bekr kabilesinin yurdu anlamında bu bölgeye Diyaru Bekr ismi verilmiştir. Daha sonra Diyarbekir olan bölgenin isminin Diyarbakır olması için çalışmalar yapılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün de katkısıyla TDK, Diyarbekir olan şehrin ismini Diyarbakır olarak değiştirmiştir. Diyarbakır şehrinde toplamda 17 ilçe bulunmaktadır. En kalabalık ilçeleri ise sırasıyla Bağlar, Kayapınar ve Yenişehir ilçeleridir. Diyarbakır şehrinin toplam nüfusu ise 2018 yılı itibari ile 1 milyon 725 bine yaklaşmıştır. Bu nüfusu ile Diyarbakır şehri, Türkiye’nin en kalabalık 12. Şehri olma özelliğindedir. Diyarbakır şehri birçok doğa güzelliğine ev sahipliği yapmaktadır. Hevsel Bahçeleri ve Dicle Nehri bu doğa güzelliklerinin başında yer almaktadır. Diyarbakır şehri tarihte de önemli bir şehir olmuştur. Konumu bakımından önemli bir yerde bulunan Diyarbakır şehri, Anadolu ile Mezopotamya uygarlıklarının geçiş bölgesindedir. Diyarbakır şehrine ilk yerleşimler Yontma Taş devrine kadar dayanmaktadır. Birçok uygarlık Diyarbakır şehrine egemen olmuştur. Asurlular, Romalılar, Emeviler, Selçuklular ve Moğollar bunlardan yalnızca birkaçıdır. Diyarbakır şehri Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1. Dünya Savaşı sırasında hastalık, sefalet gibi birçok sıkıntı çeken Diyarbakır şehri 1993 tarihinde büyükşehir olmuştur. Şehrin takma adı ise Medeniyetler Şehri’dir. Diyarbakır’da bulunan Diyarbakır Surları ise şehrin simgesi haline gelmiştir. Diyarbakır şehri Dicle Üniversitesi ve Selahaddin Eyyubi Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. 1974 tarihinde kurulan Dicle Üniversitesi, şehrin en köklü üniversitesidir. Diyarbakır şehrinin ekonomisi ise tarıma dayalıdır. Şehirde çokça yetişen tarım ürünleri ise buğday, kırmızı mercimek, arpa ve nohuttur.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Diyarbakır Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz