1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Diyarbakır Uçak Bileti

Diyarbakır Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:34
  1. Hevsel Bahçeleri
  2. Diyarbakır Kalesi
  3. Diyarbakır Ulu Cami
  4. Sülüklü Han
  5. On Gözlü Köprüsü
  6. Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

1. Hevsel Bahçeleri

Hevsel Bahçeleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük kuş cenneti olma özelliğindeki yerdir. Yedi yüz hektarlık bir alanı kapsayan bu bahçe, Diyarbakır şehrinin eşsiz doğasını da gözler önüne sermektedir. Dicle Nehri’nin kıyısında yer alan bu bahçeleri Diyarbakır şehri ziyaretinizde mutlaka görmelisiniz.


Hevsel Bahçeleri

2. Diyarbakır Kalesi

Diyarbakır Kalesi, yaklaşık 900 bin yıllık tarihi olan bir kaledir. Diyarbakır Surları olarak da geçen bu tarihi yapı, Çin Seddi’nden sonra en geniş ve en uzun savunma duvarı olma özelliğindedir. UNESCO’nun 2015 yılında Dünya Mirası olarak seçtiği tarihi Diyarbakır Surları Sur ilçesinde yer almaktadır. Diyarbakır şehrine gittiğinizde bu tarihi yapıyı mutlaka görmelisiniz.

Diyarbakır Kalesi

3. Diyarbakır Ulu Cami

Diyarbakır Ulu Cami, Anadolu topraklarındaki en eski camidir. 639 yılında Araplar, Martoma Kilisesi’ni cami yapmasıyla bu cami oluşmuştur. 1090 yılında büyük bir onarım görerek açılmış olan tarihi Diyarbakır Ulu Cami, Sur ilçesinin Cami Kebir mahallesi üzerinde bulunmaktadır.

Diyarbakır Ulu Cami

4. Sülüklü Han

Sülüklü Han, mimari ve tarihi açıdan önemli bir yerdir. 1683 yılında inşa ettirilen bu han, Kurtuluş Savaşı zamanında karargah olarak kullanılmıştır. Diğer adı Kazancılar Hanı olan Sülüklü Han, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yer almaktadır.

Sülüklü Han

5. On Gözlü Köprüsü

On Gözlü Köprüsü, şehir merkezine 3 kilometre mesafede bulunmaktadır. 10 gözlü olarak inşa edilen bu köprünün yaklaşık bin yıllık bir geçmişi vardır. On Gözlü Köprüsü’nün diğer adı Dicle Köprüsü’dür.

On Gözlü Köprüsü

6. Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Diyarbakırlı şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu evin dönüştürüldüğü müzedir. Ev yapı olarak 1733 yılında inşa edilmiş tarihi bir evdir. Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Sur ilçesinde bulunmaktadır.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Diyarbakır hakkında daha fazla şey keşfet!

Diyarbakır Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Diyarbakır Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Diyarbakır şehri, canlı bir gece hayatına sahiptir. Diyarbakır şehrine özgü bir eğlence türü de sıra geceleridir. Diyarbakır şehrindeki çoğu restoranda sıra gecelerini dinleyebilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Diyarbakır Ne Yenir?

Diyarbakır Ne Yenir?

Özellikle et yemekleri Diyarbakır’da meşhurdur. Diyarbakır şehrine özgü baharatlarla harmanlanmış Diyarbakır lezzetlerini Diyarbakır’a gittiğinizde mutlaka tatmalısınız.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Diyarbakır Uçak Bileti