1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Ne Yenir?
  4. Diyarbakır Uçak Bileti

Diyarbakır Ne Yenir?

28 Ocak 2021 19:34
  1. Meftune
  2. Ciğer Kebabı
  3. Nardanaş
  4. Serbizer
  5. Sumak suyu
  6. Paluze Tatlısı

1. Meftune

Meftune, Diyarbakır’a özgü bir yemektir. Patlıcanlı veya kabaklı olarak hazırlanan bu yemeğin içerisinde et de bulunmaktadır. Sumak ise bu yemeğin ana baharatıdır.


Meftune

2. Ciğer Kebabı

Ciğer Kebabı, ana yemek olarak Diyarbakır şehrinin yöresel yemeğidir. Ciğer Kebabı, Diyarbakır şehrinde kuzu ciğerinden yapılmaktadır.

Ciğer Kebabı

3. Nardanaş

Nardanaş ise ana malzemeleri yağsız kıyma, bulgur ve soğan olan bir yemektir. Bu yemeğin içerisine tereyağı, nar ekşisi ve pul biber de katılmaktadır. Dilerseniz nar da katabileceğiniz nardanaş yemeğini Diyarbakır şehrine gittiğinizde tatmanızı öneririz.

Nardanaş

4. Serbizer

Serbizer ise Diyarbakır şehrinde sıklıkla tercih edilen bir tür çorbadır. Kara mercimekle hazırlanan Diyarbakır’a özgü bu çorbayı Diyarbakır şehri ziyaretinizde denemenizi öneririz.

Serbizer

5. Sumak suyu

Sumak suyu, Diyarbakır şehrine özgü bir tür içecektir. Diyarbakırlılar tarafından yemeklerin yanında sıklıkla içilen sumak suyu, sumak baharatından elde edilmektedir.

Sumak suyu

6. Paluze Tatlısı

Paluze Tatlısı, Diyarbakır şehrinde tatlı bir lezzet arıyorsanız tercih edebileceğiniz bir lezzet. Osmanlı mutfağına da girmiş olan Paluze tatlısı cevizli ve üzümlü bir pekmez tatlısıdır. Diyarbakır şehrine gittiğinizde paluze tatlısını tatmanızı öneririz.

Paluze Tatlısı

Diyarbakır hakkında daha fazla şey keşfet!

Diyarbakır Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Diyarbakır Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Diyarbakır şehri, canlı bir gece hayatına sahiptir. Diyarbakır şehrine özgü bir eğlence türü de sıra geceleridir. Diyarbakır şehrindeki çoğu restoranda sıra gecelerini dinleyebilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Diyarbakır Gezilecek Yerler

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Diyarbakır şehri, medeniyetler şehridir bu nedenle tarihi ve kültürel birçok önemli gezilecek yeri bulunmaktadır. Bunun yanında Diyarbakır şehrinin doğasına şahit olabileceğiniz pek çok gezilecek doğa güzelliği de bulunmaktadır. Diyarbakır şehri gezi listenize ekleyebileceğiniz yerler ise şuralardır:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Diyarbakır Uçak Bileti