1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Ne Yenir?
  4. Diyarbakır Uçak Bileti

Diyarbakır Ne Yenir?

04 Aralık 2021 18:20
  1. Meftune
  2. Ciğer Kebabı
  3. Nardanaş
  4. Serbizer
  5. Sumak suyu
  6. Paluze Tatlısı

1. Meftune

Meftune, Diyarbakır’a özgü bir yemektir. Patlıcanlı veya kabaklı olarak hazırlanan bu yemeğin içerisinde et de bulunmaktadır. Sumak ise bu yemeğin ana baharatıdır.


Meftune

2. Ciğer Kebabı

Ciğer Kebabı, ana yemek olarak Diyarbakır şehrinin yöresel yemeğidir. Ciğer Kebabı, Diyarbakır şehrinde kuzu ciğerinden yapılmaktadır.

Ciğer Kebabı

3. Nardanaş

Nardanaş ise ana malzemeleri yağsız kıyma, bulgur ve soğan olan bir yemektir. Bu yemeğin içerisine tereyağı, nar ekşisi ve pul biber de katılmaktadır. Dilerseniz nar da katabileceğiniz nardanaş yemeğini Diyarbakır şehrine gittiğinizde tatmanızı öneririz.

Nardanaş

4. Serbizer

Serbizer ise Diyarbakır şehrinde sıklıkla tercih edilen bir tür çorbadır. Kara mercimekle hazırlanan Diyarbakır’a özgü bu çorbayı Diyarbakır şehri ziyaretinizde denemenizi öneririz.

Serbizer

5. Sumak suyu

Sumak suyu, Diyarbakır şehrine özgü bir tür içecektir. Diyarbakırlılar tarafından yemeklerin yanında sıklıkla içilen sumak suyu, sumak baharatından elde edilmektedir.

Sumak suyu

6. Paluze Tatlısı

Paluze Tatlısı, Diyarbakır şehrinde tatlı bir lezzet arıyorsanız tercih edebileceğiniz bir lezzet. Osmanlı mutfağına da girmiş olan Paluze tatlısı cevizli ve üzümlü bir pekmez tatlısıdır. Diyarbakır şehrine gittiğinizde paluze tatlısını tatmanızı öneririz.

Paluze Tatlısı

Daha Fazlasını Keşfet!

Diyarbakır Nerede Yenir

Diyarbakır Nerede Yenir

Diyarbakır şehrinin yöresel yemeklerinin tadına bakmak istiyorsanız size önerdiğimiz bu restoranları tercih edebilirsiniz. Diyarbakır'ın meşhur lezzetlerini tatmak için Diyarbakır'da hangi restoranlara gidilir, buradan bakabilirsiniz:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Diyarbakır Otel Tavsiye

Diyarbakır Otel Tavsiye

Diyarbakır şehrinde her bütçeye uygun konaklayacak bir yer bulabilirsiniz. Özellikle şehir merkezinde konaklamak için birçok yer bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Diyarbakır'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Diyarbakır'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Diyarbakır'da Alışveriş - Ne Alınır?

Diyarbakır'da Alışveriş - Ne Alınır?

Diyarbakır şehrinde alışveriş yapmak isterseniz Forum Diyarbakır ve Ninova Park Alışveriş Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz. Alışveriş için Bakırcılar Çarşısı ve Selahattin Eyyubi Yeraltı Çarşısı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Diyarbakır şehrinden sevdikleriniz için hasır bilezik, gümüş işlemeli nalın ve kiniş gerdanlık alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Diyarbakır Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Diyarbakır Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Diyarbakır şehri, canlı bir gece hayatına sahiptir. Diyarbakır şehrine özgü bir eğlence türü de sıra geceleridir. Diyarbakır şehrindeki çoğu restoranda sıra gecelerini dinleyebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Diyarbakır Gezilecek Yerler

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Diyarbakır şehri, medeniyetler şehridir bu nedenle tarihi ve kültürel birçok önemli gezilecek yeri bulunmaktadır. Bunun yanında Diyarbakır şehrinin doğasına şahit olabileceğiniz pek çok gezilecek doğa güzelliği de bulunmaktadır. Diyarbakır şehri gezi listenize ekleyebileceğiniz yerler ise şuralardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Diyarbakır'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Diyarbakır'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Diyarbakır şehrinde sert kara ikliminin özellikleri görülmektedir. Kış ayları Diyarbakır şehrinde çetin geçmemektedir bunun sebebi ise Güneydoğu Torosların soğuk rüzgarları kesiyor olmasıdır. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 28-30 derece arasıdır. En sıcak ay ağustos ayıdır. Ağustos ayında sıcaklık 45 dereceye kadar çıkabilmektedir. Diyarbakır şehrinde kış ayları ortalama sıcaklık ise 1-3 derece arasında değişmektedir. En çok yağış ise kış ve ilkbahar aylarında görülmektedir. Diyarbakır şehrini ziyaret için en ideal aylar yaz aylarıdır. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında hem sıcaklık idealdir hem de yağış azdır.

Online olarak hızlı ve güvenilir şekilde uygun fiyata uçak biletinizi alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Diyarbakır Hakkında

Diyarbakır Hakkında

Diyarbakır şehri, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir. Diyarbakır, kuzey yönünden Elazığ ve Bingöl, doğu yönünden Batman ve Muş, güney yönünden Şanlıurfa ve Mardin, batı yönünden ise Malatya ve Adıyaman şehirleri ile komşudur. Diyarbakır şehri yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük 10. Şehri olma özelliğindedir. Asurlular şehre Amid ismini vermişlerdir. Türkmenler ise şehre Kara Amid ismini vermiştir. Arapların şehre gelmesinden sonra buraya Bekr kabilesi gelip yerleşmiştir. Bekr kabilesinin yurdu anlamında bu bölgeye Diyaru Bekr ismi verilmiştir. Daha sonra Diyarbekir olan bölgenin isminin Diyarbakır olması için çalışmalar yapılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün de katkısıyla TDK, Diyarbekir olan şehrin ismini Diyarbakır olarak değiştirmiştir. Diyarbakır şehrinde toplamda 17 ilçe bulunmaktadır. En kalabalık ilçeleri ise sırasıyla Bağlar, Kayapınar ve Yenişehir ilçeleridir. Diyarbakır şehrinin toplam nüfusu ise 2018 yılı itibari ile 1 milyon 725 bine yaklaşmıştır. Bu nüfusu ile Diyarbakır şehri, Türkiye’nin en kalabalık 12. Şehri olma özelliğindedir. Diyarbakır şehri birçok doğa güzelliğine ev sahipliği yapmaktadır. Hevsel Bahçeleri ve Dicle Nehri bu doğa güzelliklerinin başında yer almaktadır. Diyarbakır şehri tarihte de önemli bir şehir olmuştur. Konumu bakımından önemli bir yerde bulunan Diyarbakır şehri, Anadolu ile Mezopotamya uygarlıklarının geçiş bölgesindedir. Diyarbakır şehrine ilk yerleşimler Yontma Taş devrine kadar dayanmaktadır. Birçok uygarlık Diyarbakır şehrine egemen olmuştur. Asurlular, Romalılar, Emeviler, Selçuklular ve Moğollar bunlardan yalnızca birkaçıdır. Diyarbakır şehri Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1. Dünya Savaşı sırasında hastalık, sefalet gibi birçok sıkıntı çeken Diyarbakır şehri 1993 tarihinde büyükşehir olmuştur. Şehrin takma adı ise Medeniyetler Şehri’dir. Diyarbakır’da bulunan Diyarbakır Surları ise şehrin simgesi haline gelmiştir. Diyarbakır şehri Dicle Üniversitesi ve Selahaddin Eyyubi Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. 1974 tarihinde kurulan Dicle Üniversitesi, şehrin en köklü üniversitesidir. Diyarbakır şehrinin ekonomisi ise tarıma dayalıdır. Şehirde çokça yetişen tarım ürünleri ise buğday, kırmızı mercimek, arpa ve nohuttur.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Diyarbakır Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz