1. Anasayfa
 2. Selanik Uçak Bileti

Selanik Uçak Bileti

Selanik Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Selanik Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

08 Mart 2021 22:10

Selanik uçak bileti alarak gezinize kolayca başlayabilirsiniz. Türkiye’den Selanik Uluslararası Havalimanı’na kalkan pek çok sefer bulunuyor. İstanbul Selanik arası uçakla ortalama 1 buçuk saat sürerken, Ankara Selanik arası aktarmasız uçuşlarda 1 saat 40 dakika sürmektedir. Aktarmalı uçuşlarda bu süre 3 veya 4 saate kadar çıkabilir. İstanbul harici şehirlerden Selanik’e gideceklerin genellikle İstanbul’dan aktarma yapmaları gerekmektedir. Selanik'e THY, Air Serbia, Lufthansa ve Aegean hava yolları ile gidebilirsiniz. Biletbak ile Selanik için en ucuz uçuşu bulabilir, hava yollarını kolayca karşılaştırabilirsiniz.

Selanik’e gitmek için şahsi arabanızı da kullanabilirsiniz. Selanik’e arabayla giderken kontrol noktalarında sizden çeşitli belgeler istenecektir. Bu belgeleri toplamak, yorucu ve uzun süren bir sürece neden olacaktır. İstanbul Selanik arası arabayla en az 7 buçuk saat sürecektir. Bu, uçak yolculuğundan en az 6 saat daha uzun bir yolculuk demektir. Selanik gezinize zaman kaybetmeden başlamak istiyorsanız uçak daha iyi bir tercih olacaktır. 

Selanik Nasıl Gidilir?

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Selanik Nasıl Gidilir?
 2. Selanik Havalimanları
 3. Selanik Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim
 4. Selanik Genel Bilgiler
 5. Selanik Ne Yenir?
 6. Selanik Nerede Yenir
 7. Selanik Gezilecek Yerler
 8. Selanik Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Selanik Alışveriş | Ne Alınır?
 10. Selanik Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 11. Selanik Dikkat Edilmesi Gerekenler | Önemli Bilgiler | Püf Noktalar
 12. Selanik Otel Tavsiye

Selanik Havalimanları

Selanik’e hizmet veren bir adet havalimanı bulunmaktadır. Selanik Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinin 16.5 kilometre dışındadır. Selanik, Yunanistan’ın ‘Makedonyası’ olarak da görülmektedir. Bu nedenle havalimanının isminin ‘Selanik Havalimanı Makedonya’ olarak kullanıldığını da görebilirsiniz.

Selanik Uluslararası Havalimanı

Selanik Uluslar arası Havalimanı, 1930 yılından beri Selanik’e yolcu girişi sağlamaktadır. Selanik’e yurtdışından ulaşımlarda büyük bir kolaylık sağlayan havalimanı, buraya gelen turist sayısının artmasına yardımcı olmuştur. Selanik’in Mikra bölgesinde bulunan havalimanından şehir merkezine ulaşmak için bazı alternatifleriniz bulunuyor.

Taksi kullanmak çoğu turistin tercih ettiği bir yöntemdir. Taksi ile Selanik merkezine gitmek ortalama yarım saat sürmektedir. Havalimanı ve merkez arası normal şartlarda 20 ila 30 Euro arasında tutmaktadır. Trafiğe denk gelirseniz fiyat biraz daha artabilir. Ayrıca yanınızda çok fazla bagaj bulunuyorsa bu da ödeyeceğiniz ücretin artmasına sebep olabilir. Havalimanı çıkışında pek çok taksinin beklediğini görebilirsiniz.

Otobüs kullanmak daha ekonomik bir yoldur. Selanik Uluslararası Havalimanı’ndan 24 saat boyunca otobüsler kalkmaktadır. Otobüs fiyatları standart olarak 2 Euro şeklindedir. Şu hatları kullanarak merkeze ulaşabilirsiniz:

1.      X1

2.      N1 (Gece otobüsü)

3.      45

Şehrin doğu kesimlerine gitmeniz gerekiyorsa, 79 numaralı hattı kullanabilirsiniz. 79 numaralı hat, Pilea Chortiatis (Türkçe adıysa Kapıcılar – Hortaç) bölgesindeki IKEA mağazasına gitmektedir.

Araba kiralamak da havalimanından ulaşım için düşünebileceğiniz bir seçenektir. Selanik’i gezerken araba kullanmaya fazla ihtiyacınız olmasa da, uzak beldelere gitmek için araba kullanmak konforlu olacaktır. Arabanızı havalimanına iner inmez kiralayabilir, geziniz boyunca kullanabilirsiniz. Selanik Uluslararası Havalimanı’nda bulunan Avis, Sixt, InterRent, Centauro firmalarını tercih edebilirsiniz.

Selanik Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Selanik’te pek çok Ege şehri gibi yazları sıcak, kışlarıysa bol yağışlıdır. Yaz ayları oldukça sıcak geçen Selanik, en sıcak zamanları Temmuz-Ağustos aylarında yaşar. Bu aylarda sıcaklıklar ortalama 26 derecedir. Yılın geneline göre yazları daha az yağış düşer, zaman zaman bunaltıcı bir hava hakim olabilir. Yine de, Selanik’in yazları cıvıl cıvıl olan sokaklarında gezmek isterseniz buraya Haziran veya Ağustos sonlarında gelmenizi öneririz. Haziran ve Ağustos sonları, hem Selanik’i yaz mevsiminde görmek, hem de aşırı sıcaklarla bunalmamak için idealdir.

Selanik kışları şehrin kuzey kesimleri haricinde çok soğuk geçmez. En düşük sıcaklık ortalama 4.5 derece ile Ocak ayındadır. Burada sıcaklıklar neredeyse hiçbir zaman sıfırın altına düşmez. Bu nedenle kış mevsiminde gezebileceğiniz bir yer arıyorsanız Selanik’i düşünebilirsiniz. Gezi için kış mevsimini seçmenin sıkıcı olacağını düşünüyor olabilirsiniz. Fakat Selanik halkı, canlı kişilikleri ile kış aylarında da sokakları doldurmaktadır. Selanik’i kışın gezerken de eğleneceğinizin garantisini verebiliriz. Kış aylarında Selanik’e çok fazla yağış düştüğünden hazırlıklı gelmenizde fayda var.

Selanik dört mevsim gezilebilecek bir şehir olsa da, buraya gelmek için en uygun zaman bahar ayları. İlkbahar veya sonbaharda buraya gelerek ılık havanın tadını çıkarabilirsiniz. Tıpkı kış mevsimi gibi Mart, Mayıs ve Kasım ayları da çok yağışlı geçer. Gezinizi bu aylarda yapmayı planlıyorsanız bu duruma dikkat etmelisiniz.

Selanik Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Selanik Genel Bilgiler

Mustafa Kemal Atatürk'ün de doğduğu şehir olan Selanik, bugün Yunanistan'ın ikinci büyük kentidir. Yunanistan Makedonyası, ya da Orta Makedonya'da merkezi bir konuma sahiptir. Tarihi milattan önceye kadar giden kent, Makedonlar tarafından kurulmuştur. Milattan önce 315 yılında Kral Kassandros tarafından yerleşim yeri olarak seçilmiştir. Selanik'teki şehir sayılabilecek ilk yerleşim, bugünkü Thermi sınırları içinde ortaya çıkmıştır.

Selanik (Thessalonika) ismi, Büyük İskender'in kız kardeşinden gelmektedir. Selanik'in kurucusu Kassandros, iktidarda söz sahibi olmak için Thessalonika ile evlenmişti. Daha sonraları şehri fethedince eşinin ismini şehre verdi.

Selanik, Makedon Krallığı'ndan sonra sırasıyla Roma ve Bizans egemenliği altına girdi. Bizans yıkıldıktan sonra bir süre Latin Selanik Krallığı olarak varlığı sürdürdü. Bu dönemde pek çok Ortodoks kilisesi Katolik kilisesine çevrildi. Daha sonra Bizans tarafından tekrar alınan Selanik, en sonunda 1402 yılında Osmanlı'ya geçti.

Balkan Savaşları'nın sonunda, Kasım 1912'de Selanik, Yunanistan'a geçti. Selanik bugün 1 milyonu aşkın nüfusuyla bir metropol haline gelmiştir.

Selanik mimarisinde Osmanlı etkilerini gözlemlemek mümkündür. Genel görünüşü ve halkıyla İzmir'e benzetilen Selanik, Osmanlı döneminde önemli bir merkez olarak görülmekteydi. Osmanlı döneminde buraya yapılan yatırımlar şehrin çehresini de belirlemiştir.

Selanik önemli bir liman kenti olmasının yanında, kültürü ve tarihiyle de dikkat çekmektedir. 1997 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen Selanik tüm dünyadan turistleri kendisine çekiyor.

Selanik Genel Bilgiler

Selanik Ne Yenir?

Selanik'te Yunan ve Akdeniz mutfaklarının etkisi kendisini göstermektedir. Özellikle deniz ürünleri açısından bol alternatifi bulunan bir mutfağa sahiptir. Burada yemek kültürünün genel olarak korunduğunu fark edeceksiniz. Selanik'te Osmanlı zamanında kalan Türk yemeklerini görmek de mümkündür.

Patlıcan Pidesi

Patlıcan Pidesi

Patlıcan pidesi, ismi pide olsa da, görünüş olarak böreğe benzemektedir. Patlıcan ve kıymanın beraber kullanıldığı yemek, çay saatlerinin vazgeçilmezidir. Selanik'te patlıcan pidesini pastanelerde veya kahvaltı salonlarında bulabilirsiniz. Patlıcan pidesinin domatesle beraber sunulması gelenektir.

Selanik Böreği

Selanik Böreği

Selanik denilince akla ilk gelen lezzetlerden Selanik böreği, ıspanakla hazırlanır. Ispanağın yanında beyaz peynir veya lor peyniri de böreğin içine katılır. Kat kat yufkalardan hazırlanan Selanik böreği, kahvaltıların başrolü olarak öne çıkıyor.

Selanik Simidi

Selanik Simidi

Türkiye'de de yenilen simide benzeyen Selanik simidi, hem tadı, hem de görünüşüyle biraz daha farklı. Öncelikle Selanik simidi çok daha ince ve açık renkli bir yapıdadır. Üstelik, buradaki simidin tadı tatlı olmaya daha yakındır.

Bouigiourdi

Bouigiourdi

Bouigiourdi, feta peyniri ile yapılan oldukça güzel bir yemektir. Geleneksel olarak güveçte hazırlanır. Bouigiourdi hazırlanırken öncelikle feta peynirleri dizilir. Daha sonra domates ve yeşil biber eklenir. Zeytinyağı ile tatlandırılan bouigiourdi tuzlanır ve iyice pişirilir.

Selanik Nerede Yenir

Selanik’i tam olarak gördüm diyebilmek için buranın yöresel yemeklerini de tatmalısınız. Selanik’te hem yöresel yemekler, hem de dünya mutfağından örnekleri sunan pek çok kaliteli restoran bulunuyor. Selanik’te güzel bir kahvaltı veya akşam yemeği için nereye gidebileceğinizi merak ediyorsanız, listeye göz atabilirsiniz.

Loupino

Loupino

Hem et, hem de deniz mahsullerinin en güzellerini sunan Loupino, Katouni 4’te bulunuyor. Akşam yemekleri için tercih edilebilecek olan Loupino, sıcakkanlı personelleriyle biliniyor. Loupino’da rezervasyonsuz yer bulmak zor olabilir. Bu nedenle gelmeden önce işletmeyle iletişime geçmenizde fayda var.

Prytanio

Prytanio

Prytanio’nun menüsü, Akdeniz ve Yunan mutfağından oluşuyor. 72 Papadopoulou Alexandras Tsinari’de bulunan restoran, en taze yemekleri servis ediyor. Kaliteli bir öğle/akşam yemeği için buraya gelebilirsiniz. Restoranın konumu merkezi olmasa da, Prytanio kalitesini tatmak için buraya gelmeye değer.

Blackhaus

Blackhaus

Blackhaus, kahvaltıdan akşam yemeğine tüm öğünleri geçirebileceğiniz bir mekan. Blackhaus’u gece eğlenceleri için de tercih edebilirsiniz. Grigori Lambraki 83 üzerinde bulunan restoran, hızlı servisi ve güler yüzlü işletmesiyle de dikkat çekiyor.

Argofageio

Argofageio

Argofageio, Apellou 62da yer alıyor. Akdeniz ve Yunan mutfaklarının yanı sıra Avrupa lezzetlerini de burada bulabilirsiniz. Argofageio’nun mekanı biraz küçük olsa da, lezzetli mutfağıyla sizi kendisine hayran bırakacak. Hem lezzetli, hem de makul fiyatlı yemekler için buraya gelebilirsiniz.

Selanik Gezilecek Yerler

Yunanistan metropollerinden Selanik'te gezebileceğiniz pek çok yer bulunuyor. Selanik'te Yunan, Roma ve Osmanlı etkilerini net bir şekilde görebilirsiniz. Çok kültürlü bir yapıya sahip olan şehrin kültürünü daha iyi anlamak için mutlaka görmeniz gereken bazı noktalar var.

Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi

Selanik'te görmeniz gereken yerlerden ilki Atatürk Evi Müzesi. Atatürk'ün doğduğu ev, 1953 yılından beri ziyaretçilerini kabul etmekte. Atatürk Evi Müzesi'nde Atatürk'e ve hayatına dair pek çok değerli kaynağı görebilirsiniz. Mimarisiyle de dikkat çeken, 1937 yılında Selanik Belediyesi'nce yeniden Atatürk'e hediye edilmişti.

Beyaz Kule

Beyaz Kule

Beyaz Kule, Selanik'in simgeleşmiş yapıları arasında bulunuyor. Osmanlı döneminde inşa edilen kulenin tarihi 15. yüzyıla kadar dayanıyor. Bir savunma kulesi olarak inşa edilen Beyaz Kule, deniz saldırılarını engellemek için yapılmış. Zarif yapısıyla turistlerin de gözdelerinden olan kulenin bir dönem hapishane olarak kullanıldığı da biliniyor.

Aristotales Meydanı

Aristotales Meydanı

Selanik'in merkezinde bulunan Aristotales Meydanı, her zaman oldukça kalabalık. Sonu denize ulaşan meydanda gün batımını veya doğumunu izlemenizi öneririz. Kültürel açıdan da önemli bir konumda olan meydan, bazen eylemlere de ev sahipliği yapıyor.

Selanik Arkeoloji Müzesi

Selanik Arkeoloji Müzesi

Selanik'in tarihi Makedonya Krallığı'na kadar dayanmakta. Selanik Arkeoloji Müzesi'nde bu görkemli krallıktan kalan eserleri görebilirsiniz. Müzede hem Makedonya Krallığı, hem de genel olarak Makedonya bölgesine ait pek çok eser sergileniyor. Burada Helenistik döneme ait sergileri görmek de mümkün. 1962 yılından beri hizmet veren müzede taş devrine ait arkeolojik buluntular da görülebilir.

Selanik Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Selanik, Yunanistan'ın en eğlenceli şehirlerindendir. Her zaman capcanlı olan Selanik'te eğlenecek bir mekan bulmak hiç de zor olmayacaktır. Özellikle Ladadika, gece eğlencelerinde öne çıkan bir semttir. Ladadika haricinde Selanik merkezinde de pek çok eğlence mekanı bulabilirsiniz.

Markiz Bar

Markiz Bar

Deniz kenarında güzel bir barda eğlenmek isterseniz, Markiz sizi bekliyor. Selanik'in en popüler barlarından olan Markiz Bar'da eğlence geç saatlere kadar devam etmekte. Navarchou Kountouriotou Caddesi'nde bulunan Markiz Barı'ı çok seveceksiniz.

Esatto

Esatto

Esatto, Leof Nikis Caddesi üzerinde yer alıyor. Denize sıfır konumuyla tercih sebebi olan bar, Selanik'in popüler eğlence mekanlarından. Dans ve müzik yerine sohbeti ve denizi izlemeyi istiyorsanız Esatto'yu tercih edebilirsiniz.

Mojo Cafe Bar

Mojo Cafe Bar

Oldukça büyük bir kafe bar olan Mojo, kalabalık gruplar için ideal. Buraya gün içinde güzel bir yemek veya kahve için gelebilirsiniz. Akşam olduğundaysa en güzel içkileri burada tadabilir, arkadaşlarınızla eğlenebilirsiniz.

Bedroom Club

Bedroom Club

Bedroom Club, Karataosu üzerinde, sahil yakınında hizmet veren bir mekan. Genellikle genç kesimin tercih ettiği Bedroom Club konumuyla da oldukça avantajlı. Kaliteli müzikleri ve lezzetli içkileri, atıştırmalıklarıyla Bedroom Club'a gelmenizi öneriyoruz.

Selanik Alışveriş | Ne Alınır?

Selanik gezinizin en keyifli yanlarından birisi alışveriş olabilir. Selanik’ e geldiğinizce burada küçük esnaf tarafından işletilen pek çok dükkan olduğunu göreceksiniz. Bu dükkanlardan size Selanik’i hatırlatacak hatıra eşyaları alabilirsiniz. Aynı şekilde sizinle gelemeyen sevdiklerinize en güzel hediyelikleri de buralardan bulabilirsiniz. Selanik gezinizden dönerken alabileceğiniz pek çok hediyelik alternatifi bulunmakta.

Örneğin el yapımı hediyelikler güzel bir tercih olabilir. El yapımı takılar, süs eşyaları veya dokumalar sevdiklerinizi çok mutlu edebilir. Kendinize alacağınız güzel bir takı, size her zaman Selanik’i hatırlatabilir.

Selanik’te el yapımı hediyelikleri Madiano Market’ten bulabilirsiniz. Sadece el yapımı ürünler değil, çeşit çeşit geleneksel ürünü de burada bulabilirsiniz. Selanik’in tarihi pazarı Madiano Market, şehrin tam olarak merkezinde bulunuyor diyebiliriz. Buradan baharat, yiyecek, içecek gibi ihtiyaçları almanız da mümkün. Örneğin Madiano Market’ten Yunan kahvesi alarak yanınızda götürebilirsiniz. Aslında Türk kahvesinin tamamen aynısı olan Yunan kahvesi, farklı aromalara da sahip. Bu yönüyle farklılaşan Yunan kahvesini çikolata veya vanilya gibi aromalarda bulabilirsiniz.

Selanik dönüşünde uzo götürmek de iyi bir fikirdir. Ailenizle ve arkadaşlarınızla oturup, Selanik anılarınızı hatırlarken uzo içebilirsiniz.

Selanik’te AVM gezmek isterseniz, Mediterranean Cosmos Shopping Mall’a uğrayabilirsiniz. Neon Moudanion’da bulunan alışveriş merkezi, mağaza seçeneklerinin yanında yeme içme alternatifleriyle de çok seviliyor.

Selanik Alışveriş | Ne Alınır?

Selanik Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Selanik'te yıl boyunca pek çok festival ve fuar düzenlenmektedir. Oldukça eğlenceli geçen etkinlikler, Selanik kültürünü ve tarihini de yansıtmakta. Buraya geldiğinizde Selanik'i daha yakından tanımak için düzenlenen festivallere katılmayı ihmal etmeyin.

Tümünü Göster

Selanik Dikkat Edilmesi Gerekenler | Önemli Bilgiler | Püf Noktalar

Yunanistan’da pek çok araç kiralama şirketi, sizden uluslararası geçerliliğe sahip bir ehliyet isteyebilir. Selanik’te araba kiralamayı düşünüyorsanız öncelikle firmayla iletişime geçmenizi öneririz. Bu şekilde ilgili firmanın Türk ehliyeti kabul edip etmediğini öğrenebilir, tatsız sürprizleri önleyebilirsiniz.   

Selanik’te ve genel olarak Yunanistan’da avuç içinizi göstermekten kaçının. Yunanistan’da avuç içi göstermek hakaret olarak kullanılmaktadır.

Selanik Dikkat Edilmesi Gerekenler | Önemli Bilgiler | Püf Noktalar

Selanik Otel Tavsiye

Selanik seyahatinizi en güzel şekilde tamamlamak için otel seçimi çok önemlidir. Sizi evinizde gibi hissettirecek pek çok Selanik oteli bulunmakta. Selanik gezinizde konaklamanızı tavsiye ettiğimiz otelleri listede görebilirsiniz.

Holiday Inn Thessaloniki

Holiday Inn Thessaloniki

Selanik'in beş yıldızlı otellerinden Holiday Inn, Monastiriou'da bulunuyor. Temiz ve düzenli odalarıyla misafirlerini ağırlayan Holiday Inn, keyifli bir konaklama imkanı sunuyor. Holiday Inn'de otopark ve bar gibi olanaklar da yer almakta.

The Met Hotel

The Met Hotel

Beş yıldızlı hizmet veren The Met Hotel, 26 Oktovriou Caddesi'nde bulunuyor. Gecelik ücretleri ortalama 750-800 liradan başlayan otelde havuz da bulunmakta. Aynı zamanda evcil hayvan da kabul edilen The Met Hotel'de spor salonu da yer alıyor.

Astoria

Astoria

Gecelik oda ücretleri 450 liradan başlayan Astoria, Tsimiski & Salaminos'ta yer alıyor. Otel bünyesinde otopark ve otel barı bulunduran Astoria'da ücretsiz WI-FI hizmeti de var. Ayrıca otelin havalimanına servisi de bulunmakta.

City Hotel Thessaloniki

City Hotel Thessaloniki

Merkezi konumuyla avantajlı olan City Hotel, dört yıldıza sahip. City Hotel'de spor salonu, ücretsiz internet ve konferans salonları gibi imkanlar bulunuyor. Burada dilerseniz sigara içilmeyen odalarda konaklayabilirsiniz. 11 Komninon Caddesi'nde bulunan otele evcil dostlarınızla da gelebilirsiniz.

Valencia