1. Anasayfa
 2. Taşkent Uçak Bileti

Taşkent Uçak Bileti

Taşkent Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Taşkent Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

28 Ocak 2021 19:35

Türkiye’den Taşkent’e direkt uçuş bulunmamaktadır. Bir veya iki aktarma yaparak Türkiye’den Taşkent’e ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan Taşkent’e bir aktarmalı şekilde ulaşabilirsiniz. Bu yolculuğunuz ortalama 10,5 saat sürecektir. İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlerden de yine bir aktarmalı olarak Taşkent’e ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Taşkent’e sık sefer düzenleyen hava yolu şirketleri ise Air Astana, Azerbaycan Hava Yolları ve Pegasus’tur. 

Taşkent varışlı uçak biletinizi en uygun fiyata almak için sitemizden üç ay öncesinden almanızı öneririz.

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Taşkent’e Nasıl Gidilir?
 2. Taşkent’teki Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. Taşkent’e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. Taşkent Hakkında
 5. Taşkent Ne Yenir?
 6. Taşkent Nerede Yenir
 7. Taşkent Gezilecek Yerler
 8. Taşkent Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Taşkent’te Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Taşkent'te Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. Taşkent’te Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. Taşkent Otel Tavsiye

Taşkent’teki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Taşkent şehrine hizmet vermekte olan bir havalimanı vardır o da Taşkent Uluslararası Havalimanı’dır. Taşkent varışlı online uçak biletlerine seyahatinizden 90 gün önce göz atarsanız en ucuz uçak biletlerini yakalayabilirsiniz.

Taşkent Uluslararası Havalimanı

Taşkent Uluslararası Havalimanı, sivil kategoride bir havalimanıdır. Taşkent Havalimanı’nın en önemli özelliği ise Özbekistan’ın en işlek havalimanı olmasıdır. Taşkent Uluslararası Havalimanı’na daha sonra İslam Kerimov Uluslararası Havalimanı adı verilmiştir. Taşkent Uluslararası Havalimanı, Taşkent şehir merkezine yakın bir yerdedir Şehir merkezi ile arasında yalnızca 8 kilometre mesafe vardır. Taşkent Uluslararası Havalimanı’ndan Taşkent şehir merkezine ulaşım için ise beş vasıta vardır:

Otobüs ile havalimanından şehir merkezine gitmeyi tercih edebilirsiniz. Otobüs hem ucuz hem de daha kolay bulabileceğiniz bir ulaşım aracıdır. Havalimanından şehir merkezine gitmek içi ise 67, 94 ve 11 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Otobüs ile yolculuğunuz ortalama 20 dakika sürecektir.

Metro ile de Taşkent Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine gidebilirsiniz. Taşkent’te 3 farklı metro hattı bulunmaktadır. Havalimanı’ndan şehir merkezine giden metro hattını kullanarak kolaylıkla ve uygun fiyata şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Havalimanı servisleri ile de şehre ulaşımı sağlayabilirsiniz. Havalimanı şehre yakın bir konumda olduğu için havalimanı servisleri ücretsiz olarak çalışmaktadır ve şehrin hemen hemen her noktasına yolcuları ulaştırmaktadır.

Taksi ile toplu taşımayı bekleme derdi olmadan şehir merkezinin istediğiniz noktasına gidebilirsiniz. Üstelik havalimanı şehre yakın olduğu için fazla bir ücret ödemek durumunda kalmazsınız. Terminal yolcu çıkış kapıları önünde 7/24 hizmet veren taksileri bulabilirsiniz.

Araç kiralayarak da şehre kendi ulaşımınızı kendiniz sağlayabilirsiniz. Aracınızla şehir merkezine en kestirme yoldan gitmek istiyorsanız Bobur ko’chasi yolunu kullanabilirsiniz.

Taşkent’e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Taşkent bir Orta Asya şehri olduğu için ve Orta Asya’nın merkezi noktasında bulunduğu için sert karasal iklim özellikleri bu şehre hakimdir. Taşkent’te yaz ayları oldukça sıcak geçer. Şehirde kuru bir sıcak görülür. Kış ayları ise oldukça çetin geçer. Dondurucu soğuklar, kış aylarında Taşkent’e hakimdir. Taşkent şehrini gezmek için en ideal zamanlar ise sıcaklığın ve yağışın ideal olduğu ilkbahar mevsiminden nisan ve mayıs ile sonbahar mevsiminden eylül ve ekim aylarıdır.

Taşkent’e gitmek için uçak biletinizi kolaylıkla almak mı istiyorsunuz? O halde sitemizi ziyaret edin ve Taşkent varışlı uçak biletinizi sitemizden alın!

Taşkent Hakkında

Taşkent, Özbekistan’ın başkenti olma özelliğindeki şehirdir. Özbekistan’ın doğu tarafında yer alan Taşkent, Kazakistan sınırına yakın bir yerdedir. Önemli bir konumda yer alan Taşkent, tarihi İpek Yolu üzerinde yer almaktadır. Nüfusu bakımından da Taşkent Orta Asya’nın en önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Taşkent’in güncel verilere göre nüfusu 2 milyon 400 bine yaklaşmıştır. Bu nüfusuyla Taşkent, Özbekistan’ın en kalabalık şehridir. Orta Asya’nın ise en kalabalık şehirleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Taşkent, gelişmiş ve halen de gelişmekte olan bir şehirdir. Taşkent’te 1966 yılında bir deprem yaşanmıştır ve bu deprem şehirde ağır hasarlar yaratmıştır. Bu depremin ardından Taşkent, yeni ve modern bir şehirleşmeye gitmiştir. Taşkent’in tarihi de oldukça köklü bir tarihtir. Şehre ilk yerleşimler MÖ 2. Yüzyıl dolaylarında başlamıştır. İpek Yolu gibi önemli bir jeopolitik konumda bulunan Taşkent, tarihi boyunca birçok medeniyet görmüştür. 1991 yılından bu yana ise Taşkent, Sovyetler Birliği’nden ayrılıp bağımsızlığını ilan etmiş olan Özbekistan’ın başkentidir. Taşkent’te Özbekistan’ın resmi dili olan Özbekçe konuşulmaktadır. Para birimi olarak ise Özbekistan Somu kullanılmaktadır.

Orta Asya’nın en önemli şehirlerinden olan Taşkent’e gitmek için uçak bileti arıyorsanız sitemize göz atabilirsiniz.

Taşkent Ne Yenir?

Orta Asya’nın en önemli şehirlerinden olan Taşkent’e gittiğimde ne yerim diye düşünüyorsanız, size sunduğumuz yemek önerilerine göz atabilirsiniz.

1. Plov

Plov

Plov, Taşkent’te çokça tüketilen bir yöresel yemektir. İsim olarak da bizdeki pilava benzeyen plov yemeği, Taşkent’te düğün yemeği olarak tüketiliyor. Pilav şeklinde hazırlanan bu yemeğin içerisine tavuk veya kuzu eti katılıyor. Kuru üzüm ve havuç da içerisine katılan vazgeçilmez malzemelerden!

2. Manty

Manty

Manty ise isim olarak ve yapılış olarak bizdeki mantıya benzeyen bir yöresel lezzettir. Manty bildiğimiz mantıdan daha da büyük hamur parçalarıyla yapılıyor. Ayrıca mantı bizde tereyağı ve yoğurt ile sunulurken manty yemeği krema ve dereotu ile birlikte sunuluyor.

3. Achichuk Salatası

Achichuk Salatası

Achichuk Salatası, Taşkent’te et yemekten sıkıldığınızda tercih edebileceğiniz bir tür yöresel salatadır. İsmi ne kadar salata olsa da Achichuk salatası aslında bir tür hafif yemek görevi görmektedir ve oldukça doyurucudur.

Taşkent Nerede Yenir

Taşkent lezzetlerini nerede tadarım diye düşünüyorsanız size önerimiz olan şu birkaç restorana göz atabilirsiniz:

Khiva Restaurant

Khiva Restaurant

Khiva Restaurant, Özbek lezzetlerini size en özel sunumlarla tattıracak olan bir restorandır. Eğer Özbek mutfağını merak ediyorsanız kesinlikle ilk tercihiniz bu restoran olmalı. Üstelik açık hava bölümü de bulunmaktadır ve hem Taşkent’in temiz havası hem de Khiva Restaurant’ın şeflerinin özel sunumları sayesinde iştahınız daha da artacaktır.

Sultan Saray Aile Restoranı

Sultan Saray Aile Restoranı

Sultan Saray Aile Restoranı, Özbek lezzetlerini tadabileceğiniz en iyi restoranlardan bir diğeridir. Bu restoranın güzel yemek kokularının iştahınızı daha da açacağını söyleyebiliriz. Sultan Saray Aile Restoranı özellikle birden fazla kişiyle yemek için oldukça uygundur.

Merhaba Steakhouse

Merhaba Steakhouse

Merhaba Steakhouse, adeta sizi karşılayan restorandır. Taşkent’e henüz indiyseniz ve karnınız kurt gibi açsa havalimanının hemen yanında olan Merhaba Steakhouse restoranını tercih edebilirsiniz.

Sal-sal

Sal-sal

Sal-sal, Taşkent’i en popüler restoranlarındandır. Özellikle kahvaltı için bir yer arıyorsanız Sal-Sal’ı tercih edebilirsiniz.

Taşkent lezzetlerini yerinde tatmak istiyorsanız tek tıkla online uçak biletinizi hemen alın ve Taşkent’e seyahatinizi gerçekleştirin!

Taşkent Gezilecek Yerler

Bir Orta Asya şehri görmek istiyorsanız Orta Asya kültürünü en iyi yansıtan şehirlerden olan Taşkent’e gitmenizi tavsiye ederiz. Taşkent varışlı ucuza uçak biletlerini sitemizde bulabilirsiniz.

Taşkent gezi listenizi oluşturmanıza yardımcı olacak, size önerdiğimiz gezilecek yerler ise şöyledir:

Bağımsızlık Meydanı

Bağımsızlık Meydanı

Bağımsızlık Meydanı, şehrin gürültüsünden sıyrılıp şehrin tarihine tanıklık edebileceğiniz meydandır. Bağımsızlık Meydanı’na bu adın verilmesinin nedeni ise Sovyetler Birliği’nden ayrılarak Taşkent’in bağımsızlığına kavuşmasını simgelediği içindir. Bağımsızlık Meydanı içerisinde birçok heykeli görebilir, bisiklet sürebilir ve yürüyüş yapabilirsiniz.

Barak Han Medresesi

Barak Han Medresesi

Barak Han Medresesi Özbek mimarisini yansıtan en önemli yapılardandır. 15.yydan beri dimdik ayakta duran bu yapı oldukça büyük ve göz kamaştırıcıdır. Barak Han Medresesi’nin en önemli özelliği ise dünyanın en büyük Kuran-ı Kerim’inden birinin burada sergilenmesidir.

Prens Romanov Sarayı

Prens Romanov Sarayı

Prens Romanov Sarayı, Taşkent’te gösterişiyle dikkat çeken bir diğer yapıdır. Prens Romanov Sarayı, Rusya’dan bu şehre sürgüne gönderilmiş olan Prens Romanov için yaptırılmıştır. Bu sarayı ziyaret ettiğinizde bahçesinde bulunan geyik heykelleri de dikkatinizi çekecektir.

Devlet Tarih Müzesi

Devlet Tarih Müzesi

Devlet Tarih Müzesi, Taşkent’in tarihini öğrenmeniz, anlamanız için gezmeniz gereken önemli bir müzedir. Devlet Tarih Müzesi, 1867 yılında kurulmuş bir müzedir ve size Taş Devri zamanından bu yana Taşkent tarihini inceleme imkanını sunar.

Taşkent Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Taşkent şehrinin gece hayatı, Orta Asya’nın diğer şehirlerine göre daha canlıdır. Özellikle Kahkara Caddesi ve Puşkin Caddesi şehrin adeta eğlence merkezleridir. Taşkent’te doyasıya eğlenebileceğiniz mekanlar ise şöyledir:

1. Prince Club

Prince Club

Prince Club, şehrin ünlü gece kulüplerindendir. Küçük bir gece kulübü olsa da özellikle öğrenciler bu gece kulübünü sıklıkla tercih etmektedir.

2. Make Some Noise

Make Some Noise

Make Some Noise, Taşkent’in ünlü karaoke barlarından biridir. Nerdeyse her gün dolup taşan Make Some Noise adlı mekan, arkadaş ortamı için oldukça eğlenceli bir mekandır.

3. Steam Bar

Steam Bar

Steam Bar, Taşkent’te 7’den 70’e herkese hitap eden bardır. Özellikle nostaljik ve göz kamaştırıcı mimarisiyle dikkat çeken bu barda harika kokteyllerin tadına bakabilirsiniz.

Taşkent benim gezmem gereken şehir diyorsanız, online uçak biletinizi sitemizden alarak Taşkent seyahatinize hemen başlayın!

Taşkent’te Alışveriş - Ne Alınır?

Taşkent’te alışveriş yapmak istiyorsanız Puşkin Caddesi’ni ve Çarsu Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz. Taşkent’ten sevdikleriniz için Taşkent’in yöresel kilimlerinden ve kıyafetlerinden alabilirsiniz. Yiyecek olarak ise şam fıstığı alabilirsiniz.

Taşkent’te Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Taşkent’te et yemeği yerken at eti olup olmadığını sormanızda yarar vardır çünkü Taşkent’te at eti sıklıkla tüketilmektedir. At eti bizim yemek kültürümüzde yoktur ve vücudunuz buna alışık olmayabilir bu nedenle bilmeden at eti yemeniz sağlık sorunlarına yol açabilir.

Taşkent Otel Tavsiye

Taşkent seyahatiniz için online uçak biletinizi aldıysanız size tavsiyemiz olan otellere göz atarak konaklayacağınız yeri seçebilir ve Taşkent seyahatinizi başlatabilirsiniz.

1. Hyatt Regency Taşkent

Hyatt Regency Taşkent

Hyatt Regency Taşkent, 5 yıldızlı bir oteldir. Taşkent’te bulunan diğer otellere göre daha pahalıdır fakat bu otelde aradığınız çoğu hizmeti bulabilirsiniz. Üstelik tren istasyonlarına yakın olması sebebiyle gezilecek yerlere ulaşımınızı kolayca yapabilirsiniz.

2. Radisson Blu Otel

Radisson Blu Otel

Radisson Blu Otel, 4 yıldız statüsünde bir oteldir. Taşkent’teki oteller sıralamasında orta fiyatlı denilebilecek bir oteldir. Taşkent Uluslararası Havalimanı’na yarım saat uzaklıkta olan bu otelde temiz olduğundan emin olarak gönül rahatlığıyla konaklayabilirsiniz.

3. Green Hotel

Green Hotel

Green Hotel, Taşkent’te bulunan en uygun fiyatlı otellerden biridir. Eğer Taşkent’te uzun süre kalacaksanız ve bütçeniz sınırlıysa bu otel tam size göre!

Valencia