1. Anasayfa
 2. Konya Uçak Bileti

Konya Uçak Bileti

Konya Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Konya Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

28 Ocak 2021 19:34

Konya şehrine Türkiye’nin diğer illerinden direkt veya bir aktarma yaparak ulaşabilirsiniz. İzmir ve İstanbul şehirlerinden Konya şehrine direkt olarak uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Yurt dışından ise Oslo şehrinden Konya şehrine direkt uçuş mevcuttur. Konya şehri ile İstanbul şehri arası uçuş 1 saat 6 dakika sürmektedir. Konya şehri ile İzmir şehri arası ise uçakla 1 saat 7 dakika sürmektedir. Konya şehrine sık sefer düzenleyen hava yolu şirketleri ise Pegasus, SunExpress ve Türk Hava Yolları’dır. Uçak biletinizi henüz almadıysanız web sitemizden kolayca uçak biletinizi alabilirsiniz.

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Konya'ya Nasıl Gidilir?
 2. Konya'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. Konya'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. Konya Hakkında
 5. Konya Ne Yenir?
 6. Konya Nerede Yenir
 7. Konya Gezilecek Yerler
 8. Konya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Konya'da Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Konya'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. Konya'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. Konya Otel Tavsiye

Konya'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Konya şehri ve çevresindeki bölgelere Konya Havalimanı hizmet vermektedir.

Konya Havalimanı

Konya Havalimanı, 2000 yılında kurulmuştur. Konya Havalimanı, Ankara yolu üzerinde bulunmaktadır. Konya Havalimanı, Konya’nın Selçuklu ilçesinde Büyükkayacık Mahallesi’nde yer almaktadır. Şehir merkezine uzaklığı 17,9 kilometredir ve havalimanına şehir merkezinden ulaşım Ankara yolu üzerinden trafiğe de bağlı olarak ortalama 18 dakika sürmektedir. Yolcu trafiği yoğundur, yıllık ortalama 1 milyon 200 bin kişi Konya Havalimanı’nı ziyaret etmektedir. Konya Havalimanı, sivil/askeri kategoridedir. Konya Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için ise üç vasıta bulunmaktadır:

Havaş servisleri ile Konya Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Havaş servisleri otogar, Aydınlıkevler, Kulesite, Alaaddin, Zafer ve Fuar istikametinde şehir merkezine gitmektedir. Havaş servisleri, Konya Havalimanı’na inen uçakların iniş saatine göre düzenlenmektedir. Havaş ile şehir merkezine yolculuğunuz trafiğe de bağlı olarak ortalama yarım saat sürecektir. Havaş servislerinin bilet fiyatı ise 13 liradır.

Taksi ile de Konya Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Havalimanında 24 saat boyunca hizmet veren taksileri terminallerin yolcu çıkışında bulabilirsiniz.

Kiraladığınız araç vasıtası ile de şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Havalimanı içerisinde bulunan araç kiralama ofislerinden esnek fiyata aracınızı kiralayabilirsiniz.

Sitemiz üzerinden hızlı ve güvenilir şekilde ucuza uçak biletinizi alabilirsiniz.

Konya'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Konya şehrinde karasal iklim özellikleri görülmektedir. Konya şehrinde yaz ayları sıcak ve kuru, kış ayları ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Konya şehrinde kış aylarının karasal iklim görülen diğer şehirlere göre daha çetin geçmesinin bir sebebi de Torosların deniz etkisinin Konya’ya gelmesini engellemesidir. Konya şehrinde kış aylarında dondurucu soğuklar görülmektedir. Kış aylarında sıcaklık -25 dereceye kadar düşmektedir. En soğuk olduğu ay ise ocak ayıdır. Yaz ayları ise oldukça sıcak geçmektedir. Yaz aylarında sıcaklık 40 dereceye kadar çıkmaktadır. En sıcak olduğu ay ise temmuz ayıdır. Konya şehrini gezmek için en ideal aylar yaz aylarıdır. Yaz aylarında Konya şehrinin yemyeşil doğasına şahit olabilirsiniz. İlkbahar aylarında ise kırkikindi yağmurları görülmektedir. Bu nedenle ilkbahar aylarına göre yaz aylarında Konya şehrini gezmeniz hava şartları bakımından daha uygun olacaktır. 

Konya Hakkında

Konya şehri, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Bulunduğu konum itibari ile Türkiye’nin merkezi bir yerinde bulunmaktadır. Konya şehri birçok şehir ile komşu olma özelliğindedir. Kuzey tarafından Ankara, doğu tarafından Aksaray ve Niğde, güney tarafından Mersin, Karaman ve Antalya, batı tarafından ise Isparta, Afyonkarahisar ve Eskişehir ile komşu olan bir şehirdir. Konya şehrinin önemli özelliği ise yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük ili olmasıdır. Konya Ovası üzerine kurulan bu şehir, yeryüzü şekli itibari ile düz bir şehirdir. Bu şehirde engebeli bir yer görme ihtimaliniz düşüktür. Şehrin isminin nereden geldiğine dair pek çok rivayet mevcuttur. Bir rivayete göre doğudan gelen iki kişi şimdiki ismiyle Konya şehrine gelince biri diğerine konaklamak anlamında Konalım mı? diye sorar bunun üzerine diğeri Ne duruyorsun kon, ya! der. Böylece şehrin ismi Konya olarak kalmıştır.

Konya şehrinin toplamda 31 ilçesi bulunmaktadır. En kalabalık ilçeleri ise sırasıyla Selçuklu, Meram ve Karatay ilçeleridir. Konya şehrinin toplam nüfusu ise 2019 yılı itibari ile 2 milyon 206 bine yaklaşmıştır. Bu nüfusu ile Konya şehri Adana şehrinden sonra Türkiye’nin en kalabalık 7. ili olma özelliğindedir. Konya şehri pek çok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Beyşehir Gölü, Meke Krater Gölü ve Tuz Gölü bu doğal güzelliklerin başında yer alır. Konya şehri tarihte de önemli bir şehir olmuştur. Konya Türkiye’de bulunan en eski yerleşim yerlerinden biri olmasıyla önemlidir. Yapılan kazılar sonucunda Konya şehrine ilk yerleşimlerin Prehistorik çağda olduğu görülmüştür. Tarihte pek çok uygarlık Konya şehrine egemen olmuştur. Sırası ile Romalılar, Selçuklular ve Karamanoğulları Konya şehrine hakim olmuştur. Konya şehri, 1467 yılında Sultan 3. Mehmet’in şehri almasıyla Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiştir. Milli Mücadele döneminde de önemli bir şehir olmuş, Konya’da Konya Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurulmuştur. Konya şehri 1987 yılında büyükşehir unvanını almıştır. Konya şehrine Evliyalar Şehri takma adı verilmiştir. Konya şehrinde bulunan Mevlana Türbesi şehrin simgesi haline gelmiştir. Şehrin arması ise çift başlı kartaldır.

Konya şehri üç devlet üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır. Bu üniversitelerden en köklü olanı 1975 yılında kurulan Selçuk Üniversitesi’dir. Daha sonraki yıllarda Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Konya Teknik Üniversitesi açılmıştır. Şehir verimli toprakla sahiptir bu nedenle tarım Konya şehrinde önemli bir geçim kaynağıdır. Bunun dışında hayvancılık ve sanayi de geçim kaynağı olarak Konya şehrinde görülmektedir.

Konya Ne Yenir?

Konya şehrinin en ünlü yiyeceği etli ekmektir. Etli ekmekten sonra en bilinen yemeklerinden biri Tirit Kebabıdır. Bunun yanında buğdayın en çok üretildiği yer olan Konya şehrinde buğday ürünleri ve hamur işleri sıklıkla tüketilmektedir. Konya'da çorba içmek isteyenlere tavsiyemiz kuru bamya çorbası olacaktır. Bu yemeklerin yanı sıra Konya'ya özgü bir peynir çeşidi de bulunuyor; Konya küflü peyniri. Yeşil ve aşırı küflü görüntüsüne aldanmadan bu harika lezzeti yine Konya'ya özgü bir pide olan yağ somunu ile tüketmenizi tavsiye ederiz.

Etli Ekmek

Etli Ekmek

Etli Ekmek; kıymanın domates, biber, soğan ve baharatlar ile harmanlanarak pide hamuru üzerine konulup fırına sürülmesiyle yapılmaktadır. Konya şehrine özgü bir yiyecek olan etli ekmeğin birçok çeşidini de Konya şehri ziyaretinizde görebilirsiniz. Mevlana ve kuşbaşı etli ekmeğin Konya’da yapılan diğer çeşitleridir. 

Bamya Çorbası

Bamya Çorbası

Bamya Çorbası, Konya şehrindeki çoğu restoranda görebileceğiniz bir çorbadır. Konya düğünlerinde de sıklıkla bamya çorbası yapılmaktadır. Bamya çorbasının ana malzemeleri ise kurutulmuş bamya ve kuşbaşı ettir. 

Arabaşı Çorbası

Arabaşı Çorbası

Arabaşı Çorbası ise Konya şehrindeki yerlilerin sıklıkla yaptıkları bir diğer çorbadır. Tavuk, tereyağı ve un bu çorbanın ana malzemeleridir. Bu çorbaya özgü bir yeniş tarzı da vardır. Lezzetli arabaşı çorbasının tadına bakmak isterseniz Meram ilçesinde bulunan Hakimiyet Caddesi üzerindeki Karbeyaz Çorba restoranını ziyaret edebilirsiniz.

Düğün Pilavı

Düğün Pilavı

Düğün Pilavı, ana yemek olarak tercih edebileceğiniz diğer bir yemektir. İsminde pilav olsa da bu yemek Konya şehrinde ana yemek kategorisinde bir yemektir. Kuşbaşı et ile hazırlanan bu pilava nohut ve kuş üzümü de eklenmektedir. 

Konya şehri ziyaretinizde Topalak Çorbası, Papara ve Mevlana Böreği lezzetlerinin de tadına bakabilirsiniz.

Konya Nerede Yenir

Konya'da yöresel yemeklerin yanı sıra daha da geçmişe giderek Osmanlı ve Selçuklu yemekleri yiyebileceğiniz restoranlar da bulunur. Birbirinden leziz ve farklı yemekleriyle adından söz ettiren Konya'nın meşhur tatlarını yiyebileceğiniz restoranları araştırdık ve "Konya'da hangi restoranlara gidilir?" sorusunun yanıtını listeledik. Konya'da adını duyurmuş ve lezzetleriyle nam salmış bazı mekanlar şunlar:

Halk Etli Ekmek Konya

Halk Etli Ekmek Konya

Lezzetli bir etli ekmek yemek istiyorsanız Karatay ilçesinde Şerafettin Caddesi üzerinde bulunan Halk Etli Ekmek Konya restoranını ziyaret edebilirsiniz.

Efe Çorba

Efe Çorba

Lezzetli bir bamya çorbası yemek istiyorsanız Karatay ilçesinde Piri Esat Caddesi üzerinde bulunan Efe Çorba restoranını ziyaret edebilirsiniz.

Kabakçı Ali Lokantası

Kabakçı Ali Lokantası

Tirit, Konya şehrinde tercih edebileceğiniz bir ana yemektir. Dana eti, tırnak pide ve yoğurt bu yemeğin ana malzemeleridir. Lezzetli bir tirit yemeği yemek istiyorsanız Selçuklu ilçesindeki Müneccimbaşı Sokak üzerinde bulunan Kabakçı Ali Lokantası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Konya Pilav Konağı

Konya Pilav Konağı

Lezzetli düğün pilavını tatmak isterseniz Meram ilçesinde bulunan Hatip Caddesi üzerindeki Konya Pilav Konağı restoranını ziyaret edebilirsiniz.

En ucuz uçak biletini bulabileceğiniz Biletbak üzerinden uçak biletinizi alabilir ve Konya gezi planınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Konya Gezilecek Yerler

Konya şehri kültürel ve doğal güzellik olarak birçok gezilecek yere sahiptir. Konya şehri gezi listenize eklemeniz gereken yerler ise şuralardır:

Mevlana Türbesi

Mevlana Türbesi

Mevlana Türbesi, ‘Gel, ne olursan ol yine gel’ sözünün sahibi Mevlana Celaleddin Rumi’nin mezarının yer aldığı yerdir. Konya şehrinin simgesi haline gelen Mevlana Türbesi, yıl içerisinde çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

İnce Minareli Medrese

İnce Minareli Medrese

İnce Minareli Medrese, Selçuklu Dönemi’nden kalan bir mirastır. İçerisinde Taş ve Ahşap Eserler Müzesi adında bir de müzesi bulunan bu medreseyi Konya şehrine gittiğinizde ziyaret etmenizi öneririz.

Sille Köyü

Sille Köyü

Sille Köyü, tarihi bir köydür. Bu köyün tarihi Selçuklu Dönemi’nden daha eskilere dayanmaktadır. Bu köye gittiğinizde içerisinde bulunan kiliseyi, çömlekçileri ve mağaralarını da gezebilirsiniz.

Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü, Konya şehrinin doğal güzelliklerinin başında gelmektedir. Konya’nın Beyşehir ilçesinde bulunan bu göl Türkiye’nin en büyük ikinci gölü olma özelliğindedir.

Konya şehrine gittiğinizde Alaeddin Camii, Kızören Obruk Gölü ve Nasrettin Hoca Türbesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Konya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Konya şehrinin gece hayatını canlı tutan öğrencilerdir. Aşırı hareketli bir gece hayatı olmasa da Konya'da eğlenmek için tercih edebileceğiniz mekanları araştırdık. Selçuklu, Bosna ve Meram bölgeleri gece hayatı açısından canlı yerlerdir. Konya'da gidebileceğiniz eğlence mekanları şunlar:

1. Liman Bar ve Restaurant

Liman Bar ve Restaurant

Liman Bar ve Restaurant, Selçuklu ilçesinde Sitre sokak üzerinde yer almaktadır. Konya şehrinde sıklıkla tercih edilen bir gece kulübü olan Liman Bar ve Restaurant lezzetli kokteylleriyle hayran bırakmaktadır.

2. Revan Bar

Revan Bar

Revan Bar, Selçuklu ilçesinin Şükran Mahallesi üzerinde bulunmaktadır. Rixos otelin barı olan bu bar, Konya şehrinde sıklıkla tercih edilen bir bardır. 

3. Cafe Dante

Cafe Dante

Cafe Dante, Selçuklu ilçesinin İnce Minare Sokağı üzerinde yer almaktadır. Nostaljik havasıyla ve yaratıcı tasarımıyla kendine hayran bırakan bir kafedir.

Uçak biletinizi pahalıya almanıza gerek yok, sitemizden online olarak ucuza uçak bileti bulabilirsiniz.

Konya'da Alışveriş - Ne Alınır?

Konya şehrinde alışveriş yapmak isterseniz Kentplaza Avm ve Kulesite Avm’yi ziyaret edebilirsiniz. Konya şehrinden sevdikleriniz için küflü peynir ve Mevlana şekeri alabilirsiniz.

Konya'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Konya şehri yüz ölçümü bakımından büyük bir şehirdir bu durumun doğal bir sonucu olarak Konya şehrine dağılmış olan ilçeleri arasındaki mesafe oldukça fazladır. Konya şehri engebesiz, düz bir şehirdir. Engebeli bir yüz ölçümü olan şehirden Konya şehrine geldiyseniz Konya şehrinin düzlüğüne alışmanız gerekecektir.

Konya Otel Tavsiye

Konya şehrinde konaklamak için pek çok otel bulabilirsiniz. Meram, Karatay ve Selçuklu ilçeleri konaklamak için sıklıkla tercih edilen yerlerdir.

1. Rumi Otel

Rumi Otel

Rumi Otel, Karatay ilçesinin Fakıh sokağı üzerinde bulunmaktadır. Mevlana Müzesi’ne beş dakikalık yürüme mesafesinde olan bu otelin bir gecelik ücreti ortalama 315 liradır.

2. Gherdan Gold Hotel

Gherdan Gold Hotel

Gherdan Gold Hotel, dört yıldızlı bir oteldir. Selçuklu ilçesinin Sancak Mahallesi üzerinde bulunan Gherdan Gold Hotel, Japon Kyoto Parkı’na 20 dakikalık yürüme mesafesindedir. Bu otelin bir gecelik ücreti ortalama 250 liradır.

3. Konya Petek Otel

Konya Petek Otel

Daha uygun fiyatlı bir yerde konaklamak isterseniz Konya Petek Otel’i tercih edebilirsiniz. Meram ilçesinin Çıkrıkcılar Caddesi üzerinde bulunan bu otelin bir gecelik ücreti ortalama 65 liradır.

Online uçak bileti arıyorsunuz ancak bir türlü güvenilir bir yer bulamıyorsanız sitemiz üzerinden uçak biletinizi gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.

Valencia