1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Ne Yenir?
  4. Konya Uçak Bileti

Konya Ne Yenir?

28 Ocak 2021 19:34
  1. Etli Ekmek
  2. Bamya Çorbası
  3. Arabaşı Çorbası
  4. Düğün Pilavı
  5. Höşmerim Tatlısı

1. Etli Ekmek

Etli Ekmek; kıymanın domates, biber, soğan ve baharatlar ile harmanlanarak pide hamuru üzerine konulup fırına sürülmesiyle yapılmaktadır. Konya şehrine özgü bir yiyecek olan etli ekmeğin birçok çeşidini de Konya şehri ziyaretinizde görebilirsiniz. Mevlana ve kuşbaşı etli ekmeğin Konya’da yapılan diğer çeşitleridir. 

Etli Ekmek

2. Bamya Çorbası

Bamya Çorbası, Konya şehrindeki çoğu restoranda görebileceğiniz bir çorbadır. Konya düğünlerinde de sıklıkla bamya çorbası yapılmaktadır. Bamya çorbasının ana malzemeleri ise kurutulmuş bamya ve kuşbaşı ettir. 

Bamya Çorbası

3. Arabaşı Çorbası

Arabaşı Çorbası ise Konya şehrindeki yerlilerin sıklıkla yaptıkları bir diğer çorbadır. Tavuk, tereyağı ve un bu çorbanın ana malzemeleridir. Bu çorbaya özgü bir yeniş tarzı da vardır. Lezzetli arabaşı çorbasının tadına bakmak isterseniz Meram ilçesinde bulunan Hakimiyet Caddesi üzerindeki Karbeyaz Çorba restoranını ziyaret edebilirsiniz.

Arabaşı Çorbası

4. Düğün Pilavı

Düğün Pilavı, ana yemek olarak tercih edebileceğiniz diğer bir yemektir. İsminde pilav olsa da bu yemek Konya şehrinde ana yemek kategorisinde bir yemektir. Kuşbaşı et ile hazırlanan bu pilava nohut ve kuş üzümü de eklenmektedir. 

Düğün Pilavı

5. Höşmerim Tatlısı

Höşmerim tatlısı Konya mutfağında sıklıkla yapılan bir tatlıdır. Kaymak, süt ve irmik bu tatlının ana malzemeleridir. Lezzetli bir höşmerim tatlısı yemek istiyorsanız Selçuklu ilçesinde Müneccimbaşı Sokağı üzerinde bulunan Hacı Şükrü restoranını ziyaret edebilirsiniz.

Höşmerim Tatlısı

Konya hakkında daha fazla şey keşfet!

Konya Nerede Yenir

Konya Nerede Yenir

Konya'da yöresel yemeklerin yanı sıra daha da geçmişe giderek Osmanlı ve Selçuklu yemekleri yiyebileceğiniz restoranlar da bulunur. Birbirinden leziz ve farklı yemekleriyle adından söz ettiren Konya'nın meşhur tatlarını yiyebileceğiniz restoranları araştırdık ve "Konya'da hangi restoranlara gidilir?" sorusunun yanıtını listeledik. Konya'da adını duyurmuş ve lezzetleriyle nam salmış bazı mekanlar şunlar:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Konya'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Konya'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Konya Gezilecek Yerler

Konya Gezilecek Yerler

Konya şehri kültürel ve doğal güzellik olarak birçok gezilecek yere sahiptir. Konya şehri gezi listenize eklemeniz gereken yerler ise şuralardır:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Konya Uçak Bileti