1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Ne Yenir?
  4. Konya Uçak Bileti

Konya Ne Yenir?

04 Aralık 2021 18:19
  1. Etli Ekmek
  2. Bamya Çorbası
  3. Arabaşı Çorbası
  4. Düğün Pilavı
  5. Höşmerim Tatlısı

1. Etli Ekmek

Etli Ekmek; kıymanın domates, biber, soğan ve baharatlar ile harmanlanarak pide hamuru üzerine konulup fırına sürülmesiyle yapılmaktadır. Konya şehrine özgü bir yiyecek olan etli ekmeğin birçok çeşidini de Konya şehri ziyaretinizde görebilirsiniz. Mevlana ve kuşbaşı etli ekmeğin Konya’da yapılan diğer çeşitleridir. 

Etli Ekmek

2. Bamya Çorbası

Bamya Çorbası, Konya şehrindeki çoğu restoranda görebileceğiniz bir çorbadır. Konya düğünlerinde de sıklıkla bamya çorbası yapılmaktadır. Bamya çorbasının ana malzemeleri ise kurutulmuş bamya ve kuşbaşı ettir. 

Bamya Çorbası

3. Arabaşı Çorbası

Arabaşı Çorbası ise Konya şehrindeki yerlilerin sıklıkla yaptıkları bir diğer çorbadır. Tavuk, tereyağı ve un bu çorbanın ana malzemeleridir. Bu çorbaya özgü bir yeniş tarzı da vardır. Lezzetli arabaşı çorbasının tadına bakmak isterseniz Meram ilçesinde bulunan Hakimiyet Caddesi üzerindeki Karbeyaz Çorba restoranını ziyaret edebilirsiniz.

Arabaşı Çorbası

4. Düğün Pilavı

Düğün Pilavı, ana yemek olarak tercih edebileceğiniz diğer bir yemektir. İsminde pilav olsa da bu yemek Konya şehrinde ana yemek kategorisinde bir yemektir. Kuşbaşı et ile hazırlanan bu pilava nohut ve kuş üzümü de eklenmektedir. 

Düğün Pilavı

5. Höşmerim Tatlısı

Höşmerim tatlısı Konya mutfağında sıklıkla yapılan bir tatlıdır. Kaymak, süt ve irmik bu tatlının ana malzemeleridir. Lezzetli bir höşmerim tatlısı yemek istiyorsanız Selçuklu ilçesinde Müneccimbaşı Sokağı üzerinde bulunan Hacı Şükrü restoranını ziyaret edebilirsiniz.

Höşmerim Tatlısı

Daha Fazlasını Keşfet!

Konya Nerede Yenir

Konya Nerede Yenir

Konya'da yöresel yemeklerin yanı sıra daha da geçmişe giderek Osmanlı ve Selçuklu yemekleri yiyebileceğiniz restoranlar da bulunur. Birbirinden leziz ve farklı yemekleriyle adından söz ettiren Konya'nın meşhur tatlarını yiyebileceğiniz restoranları araştırdık ve "Konya'da hangi restoranlara gidilir?" sorusunun yanıtını listeledik. Konya'da adını duyurmuş ve lezzetleriyle nam salmış bazı mekanlar şunlar:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Konya Otel Tavsiye

Konya Otel Tavsiye

Konya şehrinde konaklamak için pek çok otel bulabilirsiniz. Meram, Karatay ve Selçuklu ilçeleri konaklamak için sıklıkla tercih edilen yerlerdir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Konya'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Konya'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Konya'da Alışveriş - Ne Alınır?

Konya'da Alışveriş - Ne Alınır?

Konya şehrinde alışveriş yapmak isterseniz Kentplaza Avm ve Kulesite Avm’yi ziyaret edebilirsiniz. Konya şehrinden sevdikleriniz için küflü peynir ve Mevlana şekeri alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Konya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Konya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Konya şehrinin gece hayatını canlı tutan öğrencilerdir. Aşırı hareketli bir gece hayatı olmasa da Konya'da eğlenmek için tercih edebileceğiniz mekanları araştırdık. Selçuklu, Bosna ve Meram bölgeleri gece hayatı açısından canlı yerlerdir. Konya'da gidebileceğiniz eğlence mekanları şunlar:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Konya Gezilecek Yerler

Konya Gezilecek Yerler

Konya şehri kültürel ve doğal güzellik olarak birçok gezilecek yere sahiptir. Konya şehri gezi listenize eklemeniz gereken yerler ise şuralardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Konya'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Konya'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Konya şehrinde karasal iklim özellikleri görülmektedir. Konya şehrinde yaz ayları sıcak ve kuru, kış ayları ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Konya şehrinde kış aylarının karasal iklim görülen diğer şehirlere göre daha çetin geçmesinin bir sebebi de Torosların deniz etkisinin Konya’ya gelmesini engellemesidir. Konya şehrinde kış aylarında dondurucu soğuklar görülmektedir. Kış aylarında sıcaklık -25 dereceye kadar düşmektedir. En soğuk olduğu ay ise ocak ayıdır. Yaz ayları ise oldukça sıcak geçmektedir. Yaz aylarında sıcaklık 40 dereceye kadar çıkmaktadır. En sıcak olduğu ay ise temmuz ayıdır. Konya şehrini gezmek için en ideal aylar yaz aylarıdır. Yaz aylarında Konya şehrinin yemyeşil doğasına şahit olabilirsiniz. İlkbahar aylarında ise kırkikindi yağmurları görülmektedir. Bu nedenle ilkbahar aylarına göre yaz aylarında Konya şehrini gezmeniz hava şartları bakımından daha uygun olacaktır. 

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Konya Hakkında

Konya Hakkında

Konya şehri, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Bulunduğu konum itibari ile Türkiye’nin merkezi bir yerinde bulunmaktadır. Konya şehri birçok şehir ile komşu olma özelliğindedir. Kuzey tarafından Ankara, doğu tarafından Aksaray ve Niğde, güney tarafından Mersin, Karaman ve Antalya, batı tarafından ise Isparta, Afyonkarahisar ve Eskişehir ile komşu olan bir şehirdir. Konya şehrinin önemli özelliği ise yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük ili olmasıdır. Konya Ovası üzerine kurulan bu şehir, yeryüzü şekli itibari ile düz bir şehirdir. Bu şehirde engebeli bir yer görme ihtimaliniz düşüktür. Şehrin isminin nereden geldiğine dair pek çok rivayet mevcuttur. Bir rivayete göre doğudan gelen iki kişi şimdiki ismiyle Konya şehrine gelince biri diğerine konaklamak anlamında Konalım mı? diye sorar bunun üzerine diğeri Ne duruyorsun kon, ya! der. Böylece şehrin ismi Konya olarak kalmıştır.

Konya şehrinin toplamda 31 ilçesi bulunmaktadır. En kalabalık ilçeleri ise sırasıyla Selçuklu, Meram ve Karatay ilçeleridir. Konya şehrinin toplam nüfusu ise 2019 yılı itibari ile 2 milyon 206 bine yaklaşmıştır. Bu nüfusu ile Konya şehri Adana şehrinden sonra Türkiye’nin en kalabalık 7. ili olma özelliğindedir. Konya şehri pek çok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Beyşehir Gölü, Meke Krater Gölü ve Tuz Gölü bu doğal güzelliklerin başında yer alır. Konya şehri tarihte de önemli bir şehir olmuştur. Konya Türkiye’de bulunan en eski yerleşim yerlerinden biri olmasıyla önemlidir. Yapılan kazılar sonucunda Konya şehrine ilk yerleşimlerin Prehistorik çağda olduğu görülmüştür. Tarihte pek çok uygarlık Konya şehrine egemen olmuştur. Sırası ile Romalılar, Selçuklular ve Karamanoğulları Konya şehrine hakim olmuştur. Konya şehri, 1467 yılında Sultan 3. Mehmet’in şehri almasıyla Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiştir. Milli Mücadele döneminde de önemli bir şehir olmuş, Konya’da Konya Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurulmuştur. Konya şehri 1987 yılında büyükşehir unvanını almıştır. Konya şehrine Evliyalar Şehri takma adı verilmiştir. Konya şehrinde bulunan Mevlana Türbesi şehrin simgesi haline gelmiştir. Şehrin arması ise çift başlı kartaldır.

Konya şehri üç devlet üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır. Bu üniversitelerden en köklü olanı 1975 yılında kurulan Selçuk Üniversitesi’dir. Daha sonraki yıllarda Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Konya Teknik Üniversitesi açılmıştır. Şehir verimli toprakla sahiptir bu nedenle tarım Konya şehrinde önemli bir geçim kaynağıdır. Bunun dışında hayvancılık ve sanayi de geçim kaynağı olarak Konya şehrinde görülmektedir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Konya Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz