1. Anasayfa
 2. Alanya Uçak Bileti

Alanya Uçak Bileti

Alanya Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Alanya Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

28 Ocak 2021 19:35

Alanya'ya otobüsle veya şahsi aracınızla kara yollarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Fakat bu yolculuk uzun süreceğinden daha hızlı bir seçenek olan hava yollarını kullanmanızı öneriyoruz. Alanya'ya en konforlu ve hızlı şekilde ulaşmak için hava yollarını tercih edebilirsiniz. İstanbul Alanya arası uçakla yalnızca 1 - 1.5 saat sürmektedir. Ankara Alanya arası ise yalnızca 1 saat sürmektedir. Biletbak ile ucuz uçak bileti fırsatlarından faydalanabilir ve Alanya'ya en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

Alanya'ya sefer düzenleyen pek çok hava yolları firması bulunmaktadır. Bunlardan bazıları THY, Pegasus, ve Anadolujet'tir. Antalya'ya, özellikle Antalya Havalimanı'na birçok uluslararası hava yolları firması da sefer düzenlemektedir. Bunlardan bazıları ise Amsterdam Airlines, Germanwings ve Sky Airlines şeklindedir.

Alanya'ya Nasıl Gidilir?

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Alanya'ya Nasıl Gidilir?
 2. Alanya'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. Alanya'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. Alanya Hakkında
 5. Alanya Ne Yenir?
 6. Alanya Nerede Yenir
 7. Alanya Gezilecek Yerler
 8. Alanya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Alanya'da Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Alanya Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. Alanya'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. Alanya Otel Tavsiye

Alanya'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Alanya'ya iki farklı havalimanından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu havalimanları Antalya havalimanı ve Gazipaşa Havalimanı'dır. Özellikle Antalya Havalimanı'na sefer düzenleyen yerli ve yabancı pek çok hava yolları firması bulunmaktadır. Bu firmalardan size en uygun olanı seçerek Alanya gezinize başlayabilirsiniz.

Antalya Havalimanı

Antalya'nın 2012 yılına kadar tek havalimanı olan Antalya Havalimanı, özellikle yaz aylarında turizm sezonunun da açılmasıyla oldukça yoğun şekilde hizmet vermektedir. Uluslararası havalimanı statüsünde bulunan Antalya Havalimanı, Türkiye'nin en aktif ikinci havalimanı olma özelliğini de taşımaktadır. Avrupa'daysa en işlek 14. havalimanı olarak faaliyet göstermektedir.

Muratpaşa'da yer alan havalimanı ve Alanya'nın arası yaklaşık 120 kilometredir. Buradan şehir merkezinin dışındaki Alanya'ya gitmek için şu yolları izleyebilirsiniz:

Otobüs kullanarak Alanya'ya gidebilirsiniz. Antalya ve Alanya arasında hizmet veren toplu taşıma otobüsü bulunmamaktadır, bu sebeple otogara giderek buradan Alanya otobüsüne binmeniz gerekmektedir. Otogara ulaşmak içinse toplu taşıma kullanmanız gerekmektedir. Havalimanından 600 numaralı otobüse binerek otogara ulaşabilirsiniz.

Havalimanı servis/transfer firmaları ile anlaşarak daha rahat bir şekilde Alanya'ya ulaşabilirsiniz. Gezinizden önce bir servis firması ile iletişime geçerek sizi havalimanında beklemelerini sağlayabilirsiniz. Bu firmalar arasında 724Transfer, Kaya VIP Travel, Bizim Transfer sayılabilir.

Taksi kullanmayı düşünebilirsiniz. Fakat havalimanı ve Alanya arasındaki mesafenin oldukça fazla olması ücretin de yüksek olmasına sebep olacaktır. 125 kilometrelik bu yolculuk için 90 Euro ödemeniz gerekmektedir.

Gazipaşa Havalimanı

Gazipaşa ilçesinde yer alan Gazipaşa Havalimanı, Alanya'ya sadece 40 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 2010'da hizmete açılan bu havalimanından Alanya'ya daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Taksi kullanarak Alanya'ya ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Buradan bineceğiniz taksiler Gazipaşa Havalimanı Taksiciler Kooperatifi bünyesinde hizmet vermektedir. Önceden belirlenmiş tarifelere göre havalimanından Alanya'ya yapılacak bir yolculuk 250 lira tutmaktadır.

Havaş kullanarak Alanya şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Havalimanı transfer hizmetleri kullanarak otelinize ulaşabilirsiniz. Pek çok havalimanı transfer firması, Gazipaşa Havalimanı'nda hizmet vermektedir. Ece Transfer, Okey Transfer veya My Transfer Alanya ile iletişime geçebilirsiniz.

Alanya'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Türkiye'nin yaz sezonunda en çok turist alan bölgelerinden olan Alanya'da tam anlamıyla Akdeniz iklimi görülür. Yaz sezonunda oldukça sıcak olan Alanya, sonbahar sonuna kadar sıcaklığını korur. Bu yönüyle yılın büyük bir bölümünde ziyaret edilebilecek bir bölgedir. Bununla beraber özellikle yaz aylarında yüksek nemin de etkisiyle bunaltıcı sıcaklara ev sahipliği yapan Alanya, Temmuz ve Ağustos aylarında yılın geri kalanına göre daha sıcak olur. Bu nedenle yaz mevsiminde Alanya'yı ziyaret etmek isterseniz Haziran ayında buraya gelmeniz daha iyi bir tercih olacaktır. Bölgenin mükemmel plajları ve denizleri için buraya gelmeyi düşünüyorsanız Eylül ayını da tercih edebilirsiniz.

Alanya hava durumu genel olarak kış aylarında da ılıktır ve yıl içindeki yağışın büyük kısmı kış aylarında düşer. Alanya'nın ortalama sıcaklığı ise 19 derecedir.

Alanya'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Alanya Hakkında

Antalya'ya bağlı bir ilçe olan Alanya, Antalya'nın yaklaşık 150 kilometre doğusunda , nefes kesici Akdeniz ve Toros Dağları arasında yer alan bir turizm ilçesidir. Antalya merkezinden Alanya’da yaklaşık iki saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşmanız mümkündür. Bugüne dek pek çok farklı devletin ve kültürün egemenliği altında kalan Alanya'da büyük bir tarihi miras yatmaktadır. Ayrıca Alanya'nın eşsiz doğal güzellikleri, bu bölgeyi hem tarihi açıdan hem de tabiatı açısından ilgi odağı haline getirmektedir. Alanya'da ilk yerleşimin milattan önce 17 bin yılında gerçekleştiği ve o günden beri bir yerleşim yeri olarak varlığını devam ettirdiği düşünülmektedir.

Alanya'yı egemenliği altına alan devletler, bu bölgeye çeşitli isimler vermişlerdir. Örneğin bu bölgenin bilinen ilk isimlerinden olan Korakassa, Latince ve Yunanca köklere sahiptir. Daha sonra Bizans Alanya'da 'güzel dağ' anlamına gelen Kalonoros ismini vermiştir. Alanya ismine en yakın olan isim, Selçuklu zamanında Alaiye olarak verilmiştir. Bu isim, Selçuklu Hükümdarı olan I. Alaaddin Keykubat’ın onuruna verilmiştir. İsmi uzun zaman bu şekilde kalan bölgenin bugünkü ismi ise 1935 yılında, Mustafa Kemal Atatürk'ün ziyareti ile verilmiştir.

Geçmişte de şimdi olduğu gibi gezginlerin rotalarında yer alan Alanya, pek çok gezginin notlarında ismi geçen bir bölgedir. Evliya Çelebi, Piri Reis ve Strabon gibi dünyanın her yerinden önemli gezginler Alanya’ya seyahatnamelerinde yer vermişler ve bu bölgenin güzelliğini övmüşlerdir.

Oldukça geniş bir alana yayılan Alanya’nın nüfusu bugün 320 bin kişiyi aşmıştır. Turizm haricinde Alanya’da hayvancılık ve tarım da yaygın olarak yapılır. Aynı zamanda turizme bağlı olarak Alanya’da hizmet sektörü büyük gelişim göstermiştir.

Alanya Hakkında

Alanya Ne Yenir?

Alanya'ya bir gezi düzenlemeyi planlıyorsanız buraya geldiğinizde nelerin tadına bakmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Akdeniz kültürünü yansıtan Alanya'da tarım da oldukça gelişmiştir. Bu sebeple Alanya'da genellikle sebze ve baklagil ağırlıklı yemekler tüketilir. Akdeniz mutfağını yansıtan yemeklerden fazla hoşlanmıyorsanız Alanya'da hem Türk, hem de dünya mutfağından başka çeşitleri de denemeniz mümkündür. Burada hizmet sektörü oldukça gelişmiş olduğundan istediğiniz ülkenin veya bölgenin mutfağından yiyecekleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Akdarı Çorbası

Akdarı Çorbası

Alanya'nın yöresel lezzetlerinden olan akdarı çorbasını mutlaka denemelisiniz. Besleyici özelliği fazla, oldukça sağlıklı bir çorba olan akdarı çorbasının Doğu Avrupa'dan geldiği düşünülüyor.

Göleviz

Göleviz

Alanya'nın bir diğer yöresel yemeği ise gölevizdir. Aslında yemeğin yapımında kullanılan sebzenin adı olan göleviz, özellikle yabancı turistler tarafından şaşkınlıkla karşılanan bir sebze. İçerdiği potasyum ile sağlıklı bir tercih olan gölevizi denemenizi öneriyoruz.

Turunç Reçeli

Turunç Reçeli

Genel olarak Akdeniz'de olduğu gibi, Alanya'da da turunçgiller önemli bir yer tutmaktadır. Turunç reçeli ise turunçgillerin en tatlı hali olabilir.

Döğme Aşı

Döğme Aşı

Döğme aşı, sadece Alanya'da değil, Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu mutfağının geleneksel bir yemeğidir. Dövme, yani yarma kullanılarak yapılır.

Alanya Nerede Yenir

Alanya'nın yöresel yemeklerinden tadabileceğiniz, bunun yanında hem Türkiye hem de dünya mutfağından çeşitli lezzetleri bulabileceğiniz restoranlar bulunuyor. Sizler için bu restoranlardan en kaliteli olanları ve en beğenilenleri listemize ekledik.

Sherlock Holmes Restaurant Cafe Bar

Sherlock Holmes Restaurant Cafe Bar

Damlataş Caddesi'nde bulunan Sherlock Holmes Restaurant Cafe Bar, Türk mutfağının yanında Meksika mutfağından da en güzel lezzetleri sizlere ulaştırıyor. Günün her öğünü için tercih edebileceğiniz bu restoran aynı zamanda bar olarak hizmet veriyor.

Öztat Kebap

Öztat Kebap

Kadıpaşa Mahallesi'nde bulunan Öztat Kebap, Türk mutfağının en sevilen lezzetlerini tadabileceğiniz bir yer. Deneyenler tarafından hem kalitesi, hem de özeni ile çok sevilen bir restoran olan Öztat Kebap'ı deneyebilirsiniz.

Ringo Place

Ringo Place

Ringo Place, Saray Mahallesi'nde yer almakla beraber kahvaltıdan gece eğlencesine kadar günün her saatinde tercih edilebilir. Türk, Akdeniz ve Avrupa mutfaklarını bir arada bulabileceğiniz Ringo Place, Alanya'nın en iyi yeme içme mekanları arasında bulunuyor.

Nokta Restaurant

Nokta Restaurant

Zafer Caddesi'nde bulunan Nokta Restaurant, pizzadan bifteğe pek çok menüyü bir arada bulabileceğiniz oldukça sevilen bir mekan. Burayı kahvaltı, brunch, öğle yemeği veya akşam yemeği için tercih edebilirsiniz.

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya, gezilecek ve görülecek yerler konusunda oldukça fazla alternatife sahip bir ilçe. Alanya'nın tarihi ve doğal güzelliklerini burayı ziyaret ettiğinizde mutlaka görmeli ve büyüleyici atmosferine tanık olmalısınız.

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi

Alanya'da gezilecek yerlerin başında Alanya Kalesi yer alır. Kalenin mükemmel manzarası, buraya çıkan herkesi kendisine hayran bırakmaya yetiyor. Deniz seviyesinin 250 metre üstüne, kayalık alan üzerine kurulmuş olan Alanya Kalesi'nin tarihi Helenistik dönemlere kadar dayanıyor. Alanya'nın en önemli tarihi yapılarından olan ve ilçenin sembolü haline gelen kale, Selçuklu döneminde de hizmet etmeye devam etmiştir. Şehre ismini de veren Alaeddin Keykubat zamanında burada tersane ve tophane inşa ettirilmiştir. Alanya için büyük öneme sahip olan bu tarihi yapıyı mutlaka görmelisiniz.

Seyir Terası

Seyir Terası

Mavi gökyüzünün altında, açık havada güzel bir piknik yapmak isterseniz Seyir Terası sizleri bekliyor. Deniz seviyesinden 650 metre yukarıda olan terastan Alanya oldukça güzel görünüyor.

Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya Arkeoloji Müzesi, kültürel gezilerden hoşlananlar için güzel bir alternatif olarak öne çıkıyor. Hem kapalı alanda hem de açık alanda sergileri bulunan Alanya Arkeoloji Müzesi, Alanya'da yapılan kazılar ile zenginleşmiş ve büyümüştür.

Tavşandamı Parkı

Tavşandamı Parkı

Henüz yeni bir park olan Tavşandamı Parkı, 2018 yılında hizmete açılmıştır. Alanya'nın 5 kilometre kadar dışında bulunan parkta seyir terasları ve piknik alanlarının yanında çocuk oyun alanları gibi çeşitli faaliyet imkanları bulunuyor.

Alanya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Alanya, gece hayatı bakımında fazla seçeneğe ev sahipliği yapan bir bölge. Burada turizmin, özellikle yaz turizminin gelişmiş olması Alanya'yı gece hayatı bakımında şanslı bölgelerden yapmıştır. Tatilinizde hem eğlenmek hem de nefes kesici manzaralara tanık olmak isterseniz Alanya sizleri bekliyor.

Summer Garden

Summer Garden

Alanya merkezde yer alan Summer Garden, oldukça hareketli ve popüler bir gece mekanı. Büyük bir alana sahip olan Summer Garden, Alanya gece hayatını görmek için en iyi mekanlardan birisi. Dünyaca ünlü DJ'lerin performansını sergilediği Summer Garden'ı çok seveceksiniz.

Crazy Horse

Crazy Horse

Hükümet Caddesi'nde bulunan Crazy Horse, hem yemekleri hem de bar bölümü ile sevilen bir mekan.

Havana Club

Havana Club

Havana Club, Hükümet Caddesi'nde yer alan bir başka gece kulübü. Genellikle oldukça kalabalık olan bu kulüpte çok eğleneceksiniz.

Black Horse Bar

Black Horse Bar

Alanya'nın en iyi gece mekanlarından birisi de Black Horse Bar. Çarşı içinde yer alan Black Horse Bar, güler yüzlü personeli ile hizmet veriyor.

Alanya'da Alışveriş - Ne Alınır?

Hizmet sektörü konusunda gelişmiş bir bölge olan Alanya'da alışveriş yapabileceğiniz veya hediyelik eşya alabileceğiniz pek çok mekan bulunuyor. Buraları gezerek ister kendinize, isterseniz de sevdiklerinize çeşitli ürünler alabilirsiniz.

Alanyum AVM Keykubat Bulvarı'nda yer almaktadır çok çeşide sahip mekanlardan birisidir. Tatilinizde ihtiyaç duyacağınız her şeyi burada bulabilirsiniz.

Konaklı Time Center Alanya'da gidebileceğiniz bir diğer alışveriş merkezi de Konaklı Time Center'dır. Konaklı'da yer alan bu AVM, ulaşım açısından kolay bir konumdadır. Oldukça işlek bir AVM olan Konaklı Time Center, birçok bilindik ve lüks markaya ev sahipliği yapıyor.

Green Body hediyelik almak için Alanya'da gidebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir. Burada sabun ve cilt yağları gibi kişisel bakım ürünlerini bulabilirsiniz. Mağazanın çekici kokusu, Green Body'nin kendisini görmeden önce size ulaşacak.

Cuma Pazarı'nda taze meyve, sebze gibi ürünleri bulabilir ve çeşitli baharatlardan alabilirsiniz.

Alanya'da Alışveriş - Ne Alınır?

Alanya Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Alanya gezinizi denk getirebileceğiniz ve katılabileceğiniz, görebileceğiniz pek çok fuar ve festival bulunuyor. Alanya'ya gelirken istediğiniz festival ve fuarların tarihlerini takip ederek unutulmaz deneyimler yaşayabilirsiniz.

Tümünü Göster

Alanya'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Alanya, geniş bir alan üzerine yayıldığından gezmek istediğiniz her yeri gezebilmek için şahsi aracınızın olması size kolaylık sağlayacaktır. Toplu taşıma size vakit kaybettirebilirken, taksi kullanmak bütçenizi zorlayabilir. Bu durumda Alanya'da araç kiralamak pek çok gezginin tercihi olmaktadır.

Alanya'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Alanya Otel Tavsiye

Bir turizm bölgesi olan Alanya'da özellikle otelcilik fazlasıyla gelişmiştir. Alanya otelleri, çok çeşitli imkanlara sahiptir ve burada herkese uygun otel alternatifi bulunmaktadır. Ultra lüks ve her şey dahil otellerden çeşitli apart otellere kadar geniş bir yelpazede kalacak yer bulabilir ve Alanya'nın keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. Alanya'da kalacağınız oteli seçerken konumunu da göz önüne almanızı öneriyoruz. Plaj ve denizlere yakın otellerde konaklamanız ve rezervasyon yaptırırken otel ile deniz arasında mesafeye dikkat etmeniz iyi bir seçim olacaktır.

Gold Island

Gold Island

Ultra her şey dahil konsepti ile hizmet veren Gold Island, özel kum plajı ile dikkatleri çekmektedir. Türkler konumunda bulunan otel denize sıfırdır.

Labranda Alantur Otel

Labranda Alantur Otel

Her şey dahil bir tatil köyü olan Labranda Alantur Otel, size keyifli bir Alanya tatilinin kapılarını aralıyor. Yeşillikler içinde bulunan odaları ile Labranda Alantur'u çok seveceksiniz.

Club Aqua Plaza

Club Aqua Plaza

Okurcalar konumunda bulunan Club Aqua Plaza, ultra her şey dahil konseptinde hizmet veriyor. Denize sıfır olan otelin plajı kum ve çakıldan oluşmakta. Otelin en belirgin özelliği ise büyük havuzu ve havuzda bulunan aquapark kaydırakları.

Rubi Platinum Spa Resort & Suites

Rubi Platinum Spa Resort & Suites

Lüks bir otel olan Rubi Platinum, kendine özel koya sahip olmasıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Mini lunapark, jakuzi, fitness merkezi gibi olanakları bulunan bu otelde birinci sınıf hizmet alacaksınız.

Valencia