1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Alanya Uçak Bileti

Alanya Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:35
 1. Alanya Kalesi
 2. Seyir Terası
 3. Alanya Arkeoloji Müzesi
 4. Tavşandamı Parkı
 5. Atatürk Evi ve Müzesi
 6. Kleopatra Plajı
 7. Portakal Plajı
 8. İncekum Plajı
 9. Damlataş Plajı
 10. Damlataş Mağarası
 11. Alanya Dim Çayı
 12. Fosforlu Mağara
 13. Alanya Bahçeleri
 14. Alanya Teleferik
 15. Alanya Kedi Evi

1. Alanya Kalesi

Alanya'da gezilecek yerlerin başında Alanya Kalesi yer alır. Kalenin mükemmel manzarası, buraya çıkan herkesi kendisine hayran bırakmaya yetiyor. Deniz seviyesinin 250 metre üstüne, kayalık alan üzerine kurulmuş olan Alanya Kalesi'nin tarihi Helenistik dönemlere kadar dayanıyor. Alanya'nın en önemli tarihi yapılarından olan ve ilçenin sembolü haline gelen kale, Selçuklu döneminde de hizmet etmeye devam etmiştir. Şehre ismini de veren Alaeddin Keykubat zamanında burada tersane ve tophane inşa ettirilmiştir. Alanya için büyük öneme sahip olan bu tarihi yapıyı mutlaka görmelisiniz.

Alanya Kalesi

2. Seyir Terası

Mavi gökyüzünün altında, açık havada güzel bir piknik yapmak isterseniz Seyir Terası sizleri bekliyor. Deniz seviyesinden 650 metre yukarıda olan terastan Alanya oldukça güzel görünüyor.

Seyir Terası

3. Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya Arkeoloji Müzesi, kültürel gezilerden hoşlananlar için güzel bir alternatif olarak öne çıkıyor. Hem kapalı alanda hem de açık alanda sergileri bulunan Alanya Arkeoloji Müzesi, Alanya'da yapılan kazılar ile zenginleşmiş ve büyümüştür.

Alanya Arkeoloji Müzesi

4. Tavşandamı Parkı

Henüz yeni bir park olan Tavşandamı Parkı, 2018 yılında hizmete açılmıştır. Alanya'nın 5 kilometre kadar dışında bulunan parkta seyir terasları ve piknik alanlarının yanında çocuk oyun alanları gibi çeşitli faaliyet imkanları bulunuyor.

Tavşandamı Parkı

5. Atatürk Evi ve Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1935 yılında, Alanya'nın bugünkü ismini de verdiği gezi sırasında dinlenmek için konakladığı ev bugün müzeye çevrilmiştir. Müze içinde Atatürk'ün şahsi eşyaları ve fotoğraflarından oluşan sergilerin yanı sıra, tarihi madeni paralar ve pullar da sergilenmektedir.

Atatürk Evi ve Müzesi

6. Kleopatra Plajı

Alanya'nın en güzel plajlarından olan Kleopatra Plajı, Kızlar Pınarı'nda bulunuyor. Ülkemizde olduğu kadar diğer ülkelerde de şöhreti yayılmış olan plajın ismi bir rivayete dayanıyor. Rivayete göre, Alanya Kleopatra'nın sevgilisi olan Roma generali Antonious tarafından kraliçeye hediye edilmiştir. Kleopatra her gün banyo yapmak üzere bu plaja indiğinden plajın ismi bu şekilde kalmıştır.

Kleopatra Plajı

7. Portakal Plajı

Alanya'da ziyaret etmeniz gereken bir diğer plaj da Portakal Plajı. Sahilde hem ücretli, hem de ücretsiz plajlar bulunmaktadır. Portakal Plajı'nda irili ufaklı koylar bulunur. Bu koyların bir çoğu ise tamamen kumsaldan oluşmaktadır ve kumu incedir. Portakal Plajı koylarına tekne turlarıyla da ulaşmanız mümkündür.

Portakal Plajı

8. İncekum Plajı

Avsallar'da yer alan İncekum Plajı, Alanya'nın en popüler plajları arasında yer alıyor. İsminin hakkını veren İncekum plajı, ince kumdan oluşan sahili ve ideal derinlikteki denizi ile oldukça seviliyor.

İncekum Plajı

9. Damlataş Plajı

Alanya'nın cennet plajlarından birisi de Damlataş Plajı'dır. Alanya Kalesi'nin hemen altında yer alan Damlataş Plajı, kumluk yapısı ile Alanya'nın en güzel plajlarından birisi.

Damlataş Plajı

10. Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası, Damlataş Plajı'nın arkasında yer alır. Türkiye'nin turizme açılan ilk mağarası da burasıdır. Akdeniz bölgesinde görmeye alışık olduğumuz oluşumlardan olan mağaralar genellikle ulaşımı zor yerlerde konumlanmıştır. Buna karşın Damlataş Mağarası, Alanya merkezde, sıradan bir günde sıradan bir gezinti sırasında karşılaşabileceğiniz bir konumda bulunmaktadır. Mağaranın yaşının ise 15 bin olduğu tahmin ediliyor. Damlataş Mağarası'nda gezinti için merdiven de bulunmakta.

Damlataş Mağarası

11. Alanya Dim Çayı

Alanya merkezden 7 kilometre dışarıda bulunan Alanya Dim Çayı, Akçatı Köyü sınırlarında bulunuyor. Serinletici, buz gibi soğuk suyu ile yemyeşil bir alan olan Dim Çayı piknik yapmak için ideal bir yer. Çay üstünde piknik yapabileceğiniz pek çok oturma alanının yanı sıra çay ocağı gibi imkanlar da bulunuyor.

Alanya Dim Çayı

12. Fosforlu Mağara

Alanya'nın görmeye değer mağaralarından birisi de Fosforlu Mağara. Aslında Damlataş Mağarası'na bağlı olan Fosforlu Mağara, birbirinden güzel renklere ev sahipliği yapıyor. Mağaraya tekne gezisi sırasında da uğrayabilirsiniz.

Fosforlu Mağara

13. Alanya Bahçeleri

Ağaçlık bir yerde dinlenmek ve güzel vakit geçirmek isterseniz, Mahmutlar'da yer alan Alanya Bahçeleri'ne mutlaka uğramalısınız. Aile olarak veya kalabalık gruplar halinde gidebileceğiniz Alanya Bahçeleri, yediden yetmişe herkesin seveceği bir mekan.

Alanya Bahçeleri

14. Alanya Teleferik

Alanya'ya gelip de teleferiğe binmeden, muhteşem manzarasının keyfini çıkarmadan olmaz. Alanya Kalesi'nin ulaşımını iyileştirmek üzere açılan teleferik, Alanya'yı kuş bakışı görmek için harika bir fırsat.

Alanya Teleferik

15. Alanya Kedi Evi

Kedi Evi, Alanya'da ziyaret edebileceğiniz park ve bahçeler arasında yer alıyor. Kedilere ait bir bahçe olarak planlanan Kedi Evi, Kleopatra Plajı'nın yanında bulunuyor.

Alanya Kedi Evi

Alanya hakkında daha fazla şey keşfet!

Alanya Nerede Yenir

Alanya Nerede Yenir

Alanya'nın yöresel yemeklerinden tadabileceğiniz, bunun yanında hem Türkiye hem de dünya mutfağından çeşitli lezzetleri bulabileceğiniz restoranlar bulunuyor. Sizler için bu restoranlardan en kaliteli olanları ve en beğenilenleri listemize ekledik.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Alanya Otel Tavsiye

Alanya Otel Tavsiye

Bir turizm bölgesi olan Alanya'da özellikle otelcilik fazlasıyla gelişmiştir. Alanya otelleri, çok çeşitli imkanlara sahiptir ve burada herkese uygun otel alternatifi bulunmaktadır. Ultra lüks ve her şey dahil otellerden çeşitli apart otellere kadar geniş bir yelpazede kalacak yer bulabilir ve Alanya'nın keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. Alanya'da kalacağınız oteli seçerken konumunu da göz önüne almanızı öneriyoruz. Plaj ve denizlere yakın otellerde konaklamanız ve rezervasyon yaptırırken otel ile deniz arasında mesafeye dikkat etmeniz iyi bir seçim olacaktır.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Alanya Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Alanya Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Alanya gezinizi denk getirebileceğiniz ve katılabileceğiniz, görebileceğiniz pek çok fuar ve festival bulunuyor. Alanya'ya gelirken istediğiniz festival ve fuarların tarihlerini takip ederek unutulmaz deneyimler yaşayabilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Alanya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Alanya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Alanya, gece hayatı bakımında fazla seçeneğe ev sahipliği yapan bir bölge. Burada turizmin, özellikle yaz turizminin gelişmiş olması Alanya'yı gece hayatı bakımında şanslı bölgelerden yapmıştır. Tatilinizde hem eğlenmek hem de nefes kesici manzaralara tanık olmak isterseniz Alanya sizleri bekliyor.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Alanya Ne Yenir?

Alanya Ne Yenir?

Alanya'ya bir gezi düzenlemeyi planlıyorsanız buraya geldiğinizde nelerin tadına bakmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Akdeniz kültürünü yansıtan Alanya'da tarım da oldukça gelişmiştir. Bu sebeple Alanya'da genellikle sebze ve baklagil ağırlıklı yemekler tüketilir. Akdeniz mutfağını yansıtan yemeklerden fazla hoşlanmıyorsanız Alanya'da hem Türk, hem de dünya mutfağından başka çeşitleri de denemeniz mümkündür. Burada hizmet sektörü oldukça gelişmiş olduğundan istediğiniz ülkenin veya bölgenin mutfağından yiyecekleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Alanya Uçak Bileti