1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ne Yenir?
 4. Alanya Uçak Bileti

Alanya Ne Yenir?

04 Aralık 2021 18:20
 1. Akdarı Çorbası
 2. Göleviz
 3. Turunç Reçeli
 4. Döğme Aşı
 5. İlibada Sarması
 6. Taze Bakla Yemeği
 7. Kırtakı
 8. Şepit
 9. Öksüz Helvası
 10. Ülübü Yemeği
 11. Laba
 12. Balık
 13. Kabak Çiçeği Dolması
 14. Alanya Bohçası
 15. Nohutlu Hibeş

1. Akdarı Çorbası

Alanya'nın yöresel lezzetlerinden olan akdarı çorbasını mutlaka denemelisiniz. Besleyici özelliği fazla, oldukça sağlıklı bir çorba olan akdarı çorbasının Doğu Avrupa'dan geldiği düşünülüyor.

Akdarı Çorbası

2. Göleviz

Alanya'nın bir diğer yöresel yemeği ise gölevizdir. Aslında yemeğin yapımında kullanılan sebzenin adı olan göleviz, özellikle yabancı turistler tarafından şaşkınlıkla karşılanan bir sebze. İçerdiği potasyum ile sağlıklı bir tercih olan gölevizi denemenizi öneriyoruz.

Göleviz

3. Turunç Reçeli

Genel olarak Akdeniz'de olduğu gibi, Alanya'da da turunçgiller önemli bir yer tutmaktadır. Turunç reçeli ise turunçgillerin en tatlı hali olabilir.

Turunç Reçeli

4. Döğme Aşı

Döğme aşı, sadece Alanya'da değil, Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu mutfağının geleneksel bir yemeğidir. Dövme, yani yarma kullanılarak yapılır.

Döğme Aşı

5. İlibada Sarması

İlibada sarması, ilibada yaprağından yapılan ve muska şeklinde sarılan, lezzetli bir yemektir. İlibada bitkisi labada veya efelik olarak da adlandırılır.

İlibada Sarması

6. Taze Bakla Yemeği

Taze bakla yemeği, küçük küçük doğranan baklaların ana malzemesini oluşturduğu, Akdeniz'in sağlıklı beslenme tarzını yansıtan bir yemektir.

Taze Bakla Yemeği

7. Kırtakı

Kırtakı, Alanya'ya özgü bir tür kabak tatlısıdır.

Kırtakı

8. Şepit

Alanya'da yapılan bir başka tatlı da şepittir. Yufka kalınlığında açılan hamurların üst üste dizilmesi ile yapılır.

Şepit

9. Öksüz Helvası

Öksüz helvası, üzüm pekmezinden yapılan yöresel bir tatlıdır.

Öksüz Helvası

10. Ülübü Yemeği

Ülübü yemeği, Ege bölgesinde taze börülce yemeği olarak da bilinen yemeğin Alanya'da yapılan halidir. Zeytinyağlı ve hafif bir lezzettir.

Ülübü Yemeği

11. Laba

Laba, kaburga dolmasıdır. Antalya yöresine ait, çok sevilen bir yemektir.

Laba

12. Balık

Balığın en tazesi Alanya'da yenir. Alanya'da balık yiyebileceğiniz pek çok balık restoranı bulunuyor.

Balık

13. Kabak Çiçeği Dolması

Kabak çiçeği dolması, zeytinyağlı yemekler arasındadır. Ege ve Akdeniz bölgelerinde tüketilir.

Kabak Çiçeği Dolması

14. Alanya Bohçası

Kahvaltıların baş tacı olan Alanya bohçasını buraya geldiğinizde mutlaka yerinde denemelisiniz. Alanya bohçası, içinde etli veya peynirli harç ile hazırlanır. Taze soğan ile bağlanır ve servis edilir.

Alanya Bohçası

15. Nohutlu Hibeş

Nohutlu hibeş, Akdeniz mutfağının sevilen lezzetleri arasındadır. Nohut, sarımsak, zeytin ve bezelye ile hazırlanır.

Nohutlu Hibeş

Daha Fazlasını Keşfet!

Alanya Nerede Yenir

Alanya Nerede Yenir

Alanya'nın yöresel yemeklerinden tadabileceğiniz, bunun yanında hem Türkiye hem de dünya mutfağından çeşitli lezzetleri bulabileceğiniz restoranlar bulunuyor. Sizler için bu restoranlardan en kaliteli olanları ve en beğenilenleri listemize ekledik.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Alanya Otel Tavsiye

Alanya Otel Tavsiye

Bir turizm bölgesi olan Alanya'da özellikle otelcilik fazlasıyla gelişmiştir. Alanya otelleri, çok çeşitli imkanlara sahiptir ve burada herkese uygun otel alternatifi bulunmaktadır. Ultra lüks ve her şey dahil otellerden çeşitli apart otellere kadar geniş bir yelpazede kalacak yer bulabilir ve Alanya'nın keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. Alanya'da kalacağınız oteli seçerken konumunu da göz önüne almanızı öneriyoruz. Plaj ve denizlere yakın otellerde konaklamanız ve rezervasyon yaptırırken otel ile deniz arasında mesafeye dikkat etmeniz iyi bir seçim olacaktır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Alanya Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Alanya Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Alanya gezinizi denk getirebileceğiniz ve katılabileceğiniz, görebileceğiniz pek çok fuar ve festival bulunuyor. Alanya'ya gelirken istediğiniz festival ve fuarların tarihlerini takip ederek unutulmaz deneyimler yaşayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Alanya'da Alışveriş - Ne Alınır?

Alanya'da Alışveriş - Ne Alınır?

Hizmet sektörü konusunda gelişmiş bir bölge olan Alanya'da alışveriş yapabileceğiniz veya hediyelik eşya alabileceğiniz pek çok mekan bulunuyor. Buraları gezerek ister kendinize, isterseniz de sevdiklerinize çeşitli ürünler alabilirsiniz.

Alanyum AVM Keykubat Bulvarı'nda yer almaktadır çok çeşide sahip mekanlardan birisidir. Tatilinizde ihtiyaç duyacağınız her şeyi burada bulabilirsiniz.

Konaklı Time Center Alanya'da gidebileceğiniz bir diğer alışveriş merkezi de Konaklı Time Center'dır. Konaklı'da yer alan bu AVM, ulaşım açısından kolay bir konumdadır. Oldukça işlek bir AVM olan Konaklı Time Center, birçok bilindik ve lüks markaya ev sahipliği yapıyor.

Green Body hediyelik almak için Alanya'da gidebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir. Burada sabun ve cilt yağları gibi kişisel bakım ürünlerini bulabilirsiniz. Mağazanın çekici kokusu, Green Body'nin kendisini görmeden önce size ulaşacak.

Cuma Pazarı'nda taze meyve, sebze gibi ürünleri bulabilir ve çeşitli baharatlardan alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Alanya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Alanya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Alanya, gece hayatı bakımında fazla seçeneğe ev sahipliği yapan bir bölge. Burada turizmin, özellikle yaz turizminin gelişmiş olması Alanya'yı gece hayatı bakımında şanslı bölgelerden yapmıştır. Tatilinizde hem eğlenmek hem de nefes kesici manzaralara tanık olmak isterseniz Alanya sizleri bekliyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Alanya Gezilecek Yerler

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya, gezilecek ve görülecek yerler konusunda oldukça fazla alternatife sahip bir ilçe. Alanya'nın tarihi ve doğal güzelliklerini burayı ziyaret ettiğinizde mutlaka görmeli ve büyüleyici atmosferine tanık olmalısınız.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Alanya'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Alanya'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Türkiye'nin yaz sezonunda en çok turist alan bölgelerinden olan Alanya'da tam anlamıyla Akdeniz iklimi görülür. Yaz sezonunda oldukça sıcak olan Alanya, sonbahar sonuna kadar sıcaklığını korur. Bu yönüyle yılın büyük bir bölümünde ziyaret edilebilecek bir bölgedir. Bununla beraber özellikle yaz aylarında yüksek nemin de etkisiyle bunaltıcı sıcaklara ev sahipliği yapan Alanya, Temmuz ve Ağustos aylarında yılın geri kalanına göre daha sıcak olur. Bu nedenle yaz mevsiminde Alanya'yı ziyaret etmek isterseniz Haziran ayında buraya gelmeniz daha iyi bir tercih olacaktır. Bölgenin mükemmel plajları ve denizleri için buraya gelmeyi düşünüyorsanız Eylül ayını da tercih edebilirsiniz.

Alanya hava durumu genel olarak kış aylarında da ılıktır ve yıl içindeki yağışın büyük kısmı kış aylarında düşer. Alanya'nın ortalama sıcaklığı ise 19 derecedir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Alanya Hakkında

Alanya Hakkında

Antalya'ya bağlı bir ilçe olan Alanya, Antalya'nın yaklaşık 150 kilometre doğusunda , nefes kesici Akdeniz ve Toros Dağları arasında yer alan bir turizm ilçesidir. Antalya merkezinden Alanya’da yaklaşık iki saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşmanız mümkündür. Bugüne dek pek çok farklı devletin ve kültürün egemenliği altında kalan Alanya'da büyük bir tarihi miras yatmaktadır. Ayrıca Alanya'nın eşsiz doğal güzellikleri, bu bölgeyi hem tarihi açıdan hem de tabiatı açısından ilgi odağı haline getirmektedir. Alanya'da ilk yerleşimin milattan önce 17 bin yılında gerçekleştiği ve o günden beri bir yerleşim yeri olarak varlığını devam ettirdiği düşünülmektedir.

Alanya'yı egemenliği altına alan devletler, bu bölgeye çeşitli isimler vermişlerdir. Örneğin bu bölgenin bilinen ilk isimlerinden olan Korakassa, Latince ve Yunanca köklere sahiptir. Daha sonra Bizans Alanya'da 'güzel dağ' anlamına gelen Kalonoros ismini vermiştir. Alanya ismine en yakın olan isim, Selçuklu zamanında Alaiye olarak verilmiştir. Bu isim, Selçuklu Hükümdarı olan I. Alaaddin Keykubat’ın onuruna verilmiştir. İsmi uzun zaman bu şekilde kalan bölgenin bugünkü ismi ise 1935 yılında, Mustafa Kemal Atatürk'ün ziyareti ile verilmiştir.

Geçmişte de şimdi olduğu gibi gezginlerin rotalarında yer alan Alanya, pek çok gezginin notlarında ismi geçen bir bölgedir. Evliya Çelebi, Piri Reis ve Strabon gibi dünyanın her yerinden önemli gezginler Alanya’ya seyahatnamelerinde yer vermişler ve bu bölgenin güzelliğini övmüşlerdir.

Oldukça geniş bir alana yayılan Alanya’nın nüfusu bugün 320 bin kişiyi aşmıştır. Turizm haricinde Alanya’da hayvancılık ve tarım da yaygın olarak yapılır. Aynı zamanda turizme bağlı olarak Alanya’da hizmet sektörü büyük gelişim göstermiştir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Alanya Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz