1. Anasayfa
 2. Mardin Uçak Bileti

Mardin Uçak Bileti

Mardin Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Mardin Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

06 Mart 2021 21:03

Mardin'e kara yolları veya uçakla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kara yolları ile Mardin'e gelmek bulunduğunuz şehre göre zorlayıcı olabileceğinden en iyi ve en hızlı seçenek hava yollarını kullanmaktır. İstanbul Mardin arası uçakla sadece 2 saat sürerken, Ankara Mardin arası bir buçuk saat sürmektedir. Bazı uçuşlar aktarma yapabileceğinden toplam uçuş süresi üç saati bulabilir.

Mardin'e THY, Pegasus veya Anadolu Jet gibi hava yolları firmalarını kullanarak uçabilirsiniz. Biletbak, dilediğiniz hava yolları firması ile uçuşunuzu en hesaplı fiyata gerçekleştirmeniz için size yardım eder. Aynı zamanda taksitli uçak bileti imkanı ile Mardin gezinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Mardin'e Nasıl Gidilir?

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Mardin'e Nasıl Gidilir?
 2. Mardin'deki Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. Mardin'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. Mardin Hakkında
 5. Mardin Ne Yenir?
 6. Mardin Nerede Yenir
 7. Mardin Gezilecek Yerler
 8. Mardin Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Mardin'de Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Mardin'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. Mardin'de Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. Mardin Otel Tavsiye

Mardin'deki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Mardin'de bir adet havalimanı bulunmaktadır. Bu nedenle Mardin Havalimanı'nın özellikle yaz aylarında, turistlerin yoğun geldiği dönemlerde oldukça kalabalık olduğunu fark edebilirsiniz. Mardin'e uzun süredir hizmet veren bu havalimanı hakkındaki detayları sizler için bir araya getirdik.

Mardin Havalimanı

Mardin Havalimanı, şehre 1999 yılından beri hizmet veren tek havalimanıdır. Kızıltepe'de, Turgut Özal Mahallesi'nde yer alır. Mardin merkezine olan uzaklığı ise 20 kilometredir.

Taksi seçeneği ile Mardin Havalimanı'ndan otelinize veya şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Havalimanında bekleyen ve durağa sahip olan taksiler olduğu gibi, dışarıdan taksi çağırmanız da mümkündür. Taksi ile Mardin merkezine yaklaşık 27 dakikada ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk yaklaşık 42 lira tutacaktır.

Minibüs kullanarak merkeze gidebilirsiniz. Mardin Havalimanı'nda Mardin - Havalimanı ve Kızıltepe - Havalimanı güzergahındaki minibüsler geçmektedir.

HAVAŞ kullanarak da ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. HAVAŞ, toplu taşımaya göre daha hızlı bir seçenek olmasıyla öne çıkmaktadır. HAVAŞ servisleri ile merkeze yapılacak bir yolculuk ortalama 40-50 dakika sürecektir.

Mardin'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Mardin hava durumu, yaz aylarında oldukça sıcaktır. Mardin, güneyden gelen çöl ikliminin etkisi ve kuzeydeki dağların soğuk hava kütlelerini engellemesiyle yazları bunaltıcı bir havaya sahip olmaktadır. Bununla beraber kış mevsimine gelindiğinde Mardin'in etrafındaki dağların da etkisiyle yüksek basınç alanı olan Mardin'de hava soğur, şiddetli rüzgarlar ile karşılaşılır. Bazı bölgelerinde Akdeniz iklimi görülen Mardin'de Nusaybin ve Savur gibi ilçeler, pamuk veya zeytin gibi Akdeniz iklimine uygun ürünleri yetiştirmek için idealdir.

Yazların ve kışların ekstrem koşullarda geçtiği düşünülünce, Mardin'e ilkbahar veya sonbaharda bir gezi düzenlemek daha iyi olacaktır. Bu şekilde Mardin'in nefes kesici tarihi ve doğal noktalarını sınırlara, zorluklara takılmadan gezebilirsiniz. Özellikle Mayıs ayında Mardin'i gezmek hem yeşillenen ve uyanan doğasından, hem de havasının güzelliğinden dolayı çok keyifli olacaktır.

Mardin'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Mardin Hakkında

Türkiye'nin tarihi en eskilere dayanan şehirlerinden olan Mardin, Paleolitik Çağ'da bile insanlığın yaşamak için seçtiği yerlerden olmuştur. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Mardin, bugün tarihi ve kültürel mirası ile hem yurt içinden, hem de yurt dışından gelen turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.

İçerisinde Midyat gibi adını dünyaya duyurmuş ilçelerin bulunduğu Mardin'in dört bir yanı tarihle dolu gibidir. Özellikle Mardin'in tarihi yapısı korunmuş taş sokak ve evleri, Mardin'in karakteristik özelliğini oluşturmakta ve bölgenin uzun geçmişinden izleri taşımaktadır. Çağlar boyunca farklı medeniyetlerin etkisi altında kalmış olan Mardin, günümüzde geçmişinden gelen bütün unsurları hala kucaklamaktadır. Farklı inançların ve kültürlerin beraber, birlik içinde yaşayabildiği Mardin'de camii ve kiliseler, manastırlar görmek mümkündür. Mardin'in kültürel dokusunu daha iyi anlamak için bu manastırlardan bazılarını ziyaret edebilirsiniz.

Mardin'in bir diğer özelliği ise şehrin tamamının sit alanı olmasıdır. Dünyada Mardin gibi tamamı sit alanı olan sadece iki şehir daha vardı. Bu şehirler ise Kudüs ve Venedik'tir.

Yemekleriyle de öne çıkan Mardin, oldukça zengin bir mutfağa sahip. Özellikle et yemeklerinin baş rolü oynadığı Mardin mutfağında yine pek çok milletin etkilerini görmek mümkündür.

Mardin Hakkında

Mardin Ne Yenir?

Mardin, ülkemizin tarihi en zengin yerleşim bölgeleri arasında yer alıyor. Bu tarihi zenginlik, kendisini yörenin mutfağında da gösteriyor. Geniş bir mutfağa sahip olan Mardin'de et yemekleri büyük bir rol oynamaktadır. Burada size getirilecek olan her yemeğin içinde az da olsa et bulunduğunu görebilirsiniz.

Soğan Kebabı

Soğan Kebabı

Soğan kebabı, Mardin'in ülkemizin diğer kesimlerine de yayılmış, oldukça popüler bir yöresel yemeğidir. Tabii ki soğan kebabının en güzeli Mardin'de yenir. Yarım soğanların içine kıymalı iç harcının doldurulması ile yapılan soğan kebabı, mis kokular eşliğinde sofranıza geliyor ve damağınızdan yıllarca silinmeyecek bir tat bırakıyor.

İrok

İrok

Mardin'in yöresel yemeklerinden irok, dövülmüş et veya kıyma ile bulgurdan yapılan bir tür içli köftedir. İçli köftenin en güzel hali olan irokun içi doldurulduktan sonra iyice kızartılır ve servis edilir.

İkbebet

İkbebet

İbebet, irok gibi Mardin usülü bir içli köftedir. Fakat ikbebetin farkı köftenin kızartılmak yerine haşlanıyor olmasıdır. Böylece daha sağlıklı bir alternatif olan ikbebeti Mardin' gittiğinizde deneyebilir ve lezzetine hayran olabilirsiniz.

Kiliçe

Kiliçe

Mevlüt çöreği olarak da bilinen kiliçe, Mardin'de çok sevilen bir tür çörektir. Kiliçeyi diğer çöreklerden farklılaştıran şey yapımı sırasında eklenen aromalardır. Kiliçe rezene, mahlep, tarçın ve anason gibi farklı tatlarla birleşir ve ortaya mükemmel bir lezzet çıkar.

Mardin Nerede Yenir

Mardin'e gelip de yöresel yemeklerini ustalarının ellerinden yememek olmaz. Mardin'de yöresel yemekler de dahil pek çok lezzeti tadabileceğiniz restoranlar bulunuyor. Bu restoranlardan ve kafelerden en iyilerini sizler için bir araya getirdik.

Seyr-i Merdin

Seyr-i Merdin

Seyr-i Merdin, Mardin'de yöresel yemekleri deneyebileceğiniz restoranlar arasında yer alıyor. Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer alan Seyr-i Merdin, muhteşem Mardin manzarası ile hizmet veriyor. İki adet terası bulunan bu restoranda keyifli bir atmosfer eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Al Sahan

Al Sahan

Mardin'de yöresel lezzetlere ev sahipliği yapan en iyi restoranlardan birisi de Al Sahan'dır. Vali Ozan Caddesi'nde bulunan Al Sahan, özellikle kaburga dolması ile öne çıkan bir restoran. Buraya gelen çoğu kişi kaburga fix menüden almayı tercih etmekte.

Bagdadi

Bagdadi

Bagdadi, Mardin mutfağını deneyebileceğiniz restoranlar arasında bulunuyor. Birinci Cadde, Vali Adil Sokak'ta bulunan Bagdadi Türk ve Ortadoğu mutfaklarından en güzel menüleri sizler için çıkartıyor. Bulunduğu çevre içinde en iyi restoran olarak gösterilen Bagdadi'yi çok beğeneceksiniz.

Sultan Sofrası

Sultan Sofrası

Cumhuriyet Caddesi'nde yer alan Sultan Sofrası, Mardin gezinizde size mükemmel bir akşam yemeği yeme fırsatı sunuyor. Özellikle Mardin Tabağı ve mercimek çorbası ile bilinen bu restoran, esnaf lokantası olarak hizmet veriyor.

Mardin Gezilecek Yerler

Ülkemizin kültürel ve tarihsel açıdan en zengin şehirlerinden olan Mardin, gezilecek ve görülecek pek çok mekana sahip. Özellikle tarihi yapısı ile dikkat çeken Mardin'de geçmişten bugüne burada yaşamış medeniyetlerin izlerini görmek mümkün. Mardin'in tamamının koruma altında olduğu ve sit alanı olarak ilan edildiği düşünülürse buradaki tarihi birikimin boyutu daha iyi anlaşılabilir.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Mardin' görülmesi gereken müzelerden ilki Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi'dir. Cumhuriyet Meydanı'nda yer almakla beraber 2009 yılında, iki yıllık bir onarımdan sonra tekrardan açılmıştır. Aslen II. Abdülhamid döneminde yaptırılan bina eskiden kışla olarak kullanılmıştır. Müzede Mardin kültürünü ve tarihini anlatan eserlerin yanında Dilek Sabancı Sanat Galerisi bulunur.

Mardin Kalesi

Mardin Kalesi

Mardin'in sembolik yerlerinden birisi olan Mardin Kalesi, tarihi boyunca Sümer, Babil, Roma, Pers, Bizans ve Osmanlı gibi medeniyetler açısından stratejik öneme sahip bir kale olmuştur. Tüm Mardin'e tepeden bakan bu kale, Mardin gezinizde gitmeniz gereken ilk duraklardan birisi.

Mardin Midyat Kent Müzesi

Mardin Midyat Kent Müzesi

Mardin'in müzelerinden birisi de Mardin Midyat Kent Müzesi'dir. Eskiden han olarak kullanılan bina, Midyat belediyesi tarafından müzeye dönüştürülmüş ve tarihi mirasın aktarımı amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Müzenin içinde han döneminden kalma çok sayıda dükkan da yer almakta.

Midyat Saat Kulesi

Midyat Saat Kulesi

Mardin Midyat taşından yapılan Midyat Saat Kulesi, Ekin ve Mutlu Mahalleri'nin kesiştiği noktada yer alır. Midyat Saat Kulesi, özellikle akşamları ışıklandırmalar altında oldukça etkileyici görünmektedir. Kule 2015 yılında zarar görse de daha sonra restore edilmiştir.

Mardin Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Mardin, pek çok yönüyle oldukça gelişmiş bir şehir olsa da burada gece hayatı fazla gelişme göstermemiştir. Mardin turistik bir bölge olmasına karşın, buraya gelen turistler Mardin'in kültürel ve tarihi yapısını görmeye gelmektedir. Bu da Mardin'de eğlence sektörünün diğer sektörlere kıyasla geride kalmasına sebep olmuştur. Yine de, Mardin'de geceleri eğlenebileceğiniz mekanlar bulunuyor.

Abbara Türkü Bar

Abbara Türkü Bar

Mardin'de gece hayatı denilince akıllara genellikle türkü barlar gibi daha geleneksel mekanlar gelmektedir. Abbara Türkü Bar, Mardin'de tercih edebileceğiniz en iyi türkü barlar arasında yer almaktadır. Atmosferiyle de sizi kendisine çekecek olan Abbara Türkü Bar, Mardin'in geleneklerinden gelen ezgileri dinleyebileceğiniz yegane mekanlardan. Özellikle harika bir Mardin manzarası eşliğinde eğlenmek istiyorsanız burası tam size göre.

Club & Disco 7/47

Club & Disco 7/47

Club & Disco 7/47, Mardin'de batılı tarzda hizmet veren gece kulüpleri arasında yer alıyor. Burada pek çok ünlü sanatçının sahne aldığını görebilirsiniz. Çoğunlukla genç kesim tarafından tercih edilen Club & Disco 7/47'de alkollü ve alkolsüz içecek servisi bulunmaktadır. Dıştan geleneksel Mardin mimarisine uygun görünen kulüp, iç mekanında da bu gelenekselliği bozmayarak hoş bir görüntü elde etmiş.

Pause Cafe

Pause Cafe

Mardin'de caz müzik dinleyebileceğiniz bir mekan arıyorsanız Pause Cafe'yi size rahatlıkla önerebiliriz. Mardin'in genç kesimi tarafından oldukça fazla sevilen bu kafede yine geleneksel mimari korunmuş gibi görünüyor. Yine de kafenin terasında kullanılan rengarenk şemsiyeler ve masa sandalyeler Pause Cafe'ye genç ve dinamik bir görüntü katıyor. 1. Cadde'de yer alan bu kafeyi gece eğlenceleriniz için tercih edebilirsiniz.

Sinek Cafe

Sinek Cafe

Daha önce Mardin'in kafeleri arasında saydığımız Sinek Cafe, gece hayatına katılmak için de ideal bir mekan olarak göze çarpıyor. Burayı diğer alternatiflerden ayıran özelliği ise Mardin'de vejetaryen bir menüye sahip olan ilk kafe olması. Sinek Cafe'de hafta sonları canlı müzik dinleyerek eğlenebilir, hafta içlerinde burada düzenlenen keman ve şiir dinletisi gibi aktivitelere katılabilirsiniz.

Mardin'de Alışveriş - Ne Alınır?

Mardin seyahatinizden dönerken yanınızda buradan bir hatıra götürmek isteyebilirsiniz. Mardin'e geldiğinizde buranın yöresel ürünlerinden hediyelik olarak alabilir ve sevdiklerinize götürerek onların da bu büyülü atmosfere tanık olmalarını sağlayabilirsiniz.

Sabun Mardin'de alabileceğiniz hediyeliklerden birisidir. Özellikle bıttım ve menengiç sabunları, cilt üstündeki faydalı etkileri ile bilinmektedir.

Telkari, gümüş işleme sanatının en güzel örneklerinden birisi. El yapımı, oldukça zarif gümüş takılardan alabilirsiniz.

Kahve konusunda zengin bir yelpazeye sahip olan Mardin'den en kaliteli kahveleri alabilirsiniz. Mırra ve dibek kahvesi gibi kahveleri yanınızda götürebilir ve sevdiklerinizin de bu lezzetleri tatmasını sağlayabilirsiniz.,

Bakır Mardin'in tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bakır işlemeciliği ve bakırdan yapılan ürünlerin en iyilerini Mardin'de bulabilirsiniz. El yapımı bakır tepsi, şekerlik veya ibrik gibi ürünlerden alabilirsiniz.

Mardin'de Alışveriş - Ne Alınır?

Mardin'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Mardin'de gezinizi yapacağınız tarihi denk getirerek katılabileceğiniz veya tanık olabileceğiniz pek çok festival, özel gün veya fuar bulunuyor. Mardin'e yapacağınız seyahati istediğiniz fuarlara ve festivallere denk getirerek dolu dolu bir Mardin turu yapabilir ve yerel halkın yaşayış tarzını, geleneklerini ve kültürünü daha iyi anlama şansı elde edebilirsiniz.

Tümünü Göster

Mardin'de Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Mardin'in özellikle yaz aylarında çok fazla turist aldığını unutmayın. Mardin otellerinde yer bulabilmek için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde istediğiniz zamanda Mardin'e gidemeyebilirsiniz.

Mardin'e geziye geldiğinizde tarihi ile büyüleyen bu şehri gezebildiğiniz kadar gezmelisiniz. Bu sebeple toplu taşıma yerine araç kiralama gibi hizmetlere yönelmeniz daha iyi olabilir. Bununla beraber Eski Mardin'e geldiğinizde sokakların yapısı gereği araç kullanmanız imkansız olacağından aracınızı sadece buraya ulaşmak için kullanabilirsiniz. Dilerseniz araç kiralama yerine taksi tutma seçeneği de düşünebilir ve gezinizi taksi ile tamamlayabilirsiniz.

Mardin'de Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Mardin Otel Tavsiye

Mardin otelleri, genellikle tarihi dokusu korunmuş olan yapılardan oluşmaktadır. Bu yönüyle özellikle turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşan oteller, misafirlerine otantik bir deneyim yaşama fırsatı sunuyor. Mardin'de merkezde veya Midyat gibi turistik ilçelerde konaklayabilirsiniz. Gezinizi hangi bölgede yoğunlaştırmayı düşünüyorsanız buradan bir otel odası ayırtmanız çok daha iyi olacaktır. Aynı şekilde gezinizi biraz uzun tutacak ve birden fazla yeri gezecekseniz her otelde bir gece kalmayı da düşünebilirsiniz.

Reyhani Kasrı Hotel

Reyhani Kasrı Hotel

Mardin merkezinde yer alan Reyhani Kasrı Hotel, Mardin'in tarihi dokusu bozulmamış, geleneksel taş evlerinde/konaklarında kalmak isteyenlerin bir numaralı tercihi. Otel odalarından görülebilen nefes kesici Mardin manzarası, Reyhani Kasrı Hotel'inin oldukça modern imkanlarla donanmış odaları ile birleşiyor ve unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

Maridin Otel

Maridin Otel

Havalimanına 12 km uzaklıkta yer alan Maridin Otel, merkezi konumuyla kolay ulaşım imkanı sağlayan oteller arasındadır. Standart ve king suit gibi oda çeşitleri bulunan Maridin Otel, açık ve kapalı restoranları, güler yüzlü personeli ile kaliteli hizmet vermektedir.

Turabdin Hotel

Turabdin Hotel

Toplamda 22 odası ve 50 kişilik kapasitesi ile hizmet veren Turabdin Hotel'de WI-FI hizmeti bulunuyor. Tüm odaları oldukça şık bir şekilde dizayn edilmiş olan otel, Midyat'ta Işıklar Mahallesi Manastır Caddesi'nde yer alıyor.

Merdin Butik Hotel

Merdin Butik Hotel

Mardin otelleri arasında yer alan Merdin Butik Otel, seyahatleri sırasında butik otellerde kalmayı tercih edenler için mükemmel bir alternatif. Artuklu'da yer alan Merdin Butik Hotel, 1. Cadde, Şehidiye Mahallesi üzerinde bulunuyor. Yine Mardin'in geleneksel mimarisinin korunduğu bu otelde kalmak, Mardin'in tarihine şahit olmak için iyi bir fırsat.

Valencia