1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ne Yenir?
 4. Mardin Uçak Bileti

Mardin Ne Yenir?

28 Ocak 2021 19:35
 1. Soğan Kebabı
 2. İrok
 3. İkbebet
 4. Kiliçe
 5. Firkiye
 6. Kaburga Dolması
 7. Sembusek
 8. Accin
 9. Alluciye
 10. Dobo
 11. Harire Tatlısı
 12. Mırra
 13. Zingil
 14. İncasiye
 15. Lebeniye Çorbası

1. Soğan Kebabı

Soğan kebabı, Mardin'in ülkemizin diğer kesimlerine de yayılmış, oldukça popüler bir yöresel yemeğidir. Tabii ki soğan kebabının en güzeli Mardin'de yenir. Yarım soğanların içine kıymalı iç harcının doldurulması ile yapılan soğan kebabı, mis kokular eşliğinde sofranıza geliyor ve damağınızdan yıllarca silinmeyecek bir tat bırakıyor.

Soğan Kebabı

2. İrok

Mardin'in yöresel yemeklerinden irok, dövülmüş et veya kıyma ile bulgurdan yapılan bir tür içli köftedir. İçli köftenin en güzel hali olan irokun içi doldurulduktan sonra iyice kızartılır ve servis edilir.

İrok

3. İkbebet

İbebet, irok gibi Mardin usülü bir içli köftedir. Fakat ikbebetin farkı köftenin kızartılmak yerine haşlanıyor olmasıdır. Böylece daha sağlıklı bir alternatif olan ikbebeti Mardin' gittiğinizde deneyebilir ve lezzetine hayran olabilirsiniz.

İkbebet

4. Kiliçe

Mevlüt çöreği olarak da bilinen kiliçe, Mardin'de çok sevilen bir tür çörektir. Kiliçeyi diğer çöreklerden farklılaştıran şey yapımı sırasında eklenen aromalardır. Kiliçe rezene, mahlep, tarçın ve anason gibi farklı tatlarla birleşir ve ortaya mükemmel bir lezzet çıkar.

Kiliçe

5. Firkiye

Firkiye, daha önce yemeyenler için oldukça farklı bir yemek olarak öne çıkıyor. Çünkü firkiyede kuş başı et, kuzu eti ve çağla bulunuyor. Başta birbirleriyle alakasız gibi gözükseler de, bu iki lezzetin birleşimi ortaya harika bir sonuç çıkarıyor.

Firkiye

6. Kaburga Dolması

Mardin'e gittiğinizde yemeden dönmemeniz gereken tatlardan birisi de kaburga dolması. Kaburga dolması, bütün bir kaburganın kullanılması ve içinin harç ile doldurulması ile yapılıyor. Bu harç içinde kuşbaşı et, pirinç ve baharatlar yer alıyor.

Kaburga Dolması

7. Sembusek

Sembusek, lahmacuna veya pideye benzeyen bir Mardin yemeği. Sac üzerinde yapılanının tadı bir başka olan sembusek yemeğine günümüzde 'Mardin pizzası' ismiyle de hitap edilmektedir. Lahmacun veya pidenin aksine sembusek kapalı olarak yapılır ve servis edilir.

Sembusek

8. Accin

Dana eti, bulgur ve üstüne konulan yumurtadan oluşan accin, Mardin'in anlatılamayan, mutlaka yaşanması gereken lezzetlerinden birisi. İçerisinde bolca baharat olan accin, üstünde bulunan bir demet maydonoz ile beraber servis edilir.

Accin

9. Alluciye

Alluciye, kuzu eti ve yeşil eriklerin mükemmel uyumu ile ortaya çıkan yöresel bir Mardin yemeği. Alluciyede de bizi yine alışık olmadığımız iki farklı tadın birleşimi karşılasa da, ilk lokmadan sonra bu yaratıcı yemeğin tadına hayran kalacaksınız.

Alluciye

10. Dobo

Bir başka et yemeği olan dobo, Süryani geleneğinin en güzel yansımalarından birisidir. Kuzu kol ile hazırlanan dobo bütün bir masayı tek başına doyurabilecek kapasiteye sahiptir. Dobo, mardin mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor.

Dobo

11. Harire Tatlısı

Gelelim Mardin'in tatlılarına. Mardin'de yenebilecek en güzel tatlılardan birisi geleneksel haruri tatlısıdır. Pekmez, tarçın ve toz şeker gibi malzemelerle hazırlanan harire tatlısının üstüne bolca ceviz de serpiliyor ve servise hazır hale getiriliyor.

Harire Tatlısı

12. Mırra

Tatlının üstüne şöyle sert bir kahve içmeden olmaz. Ülke sınırları içindeki en sert kahveyi arıyorsanız, Mardin bu konuda mırra kahvesi ile açık ara önde diyebiliriz. Kahvenin birden fazla demlenmesi ile hazırlanan mırranın servis edilişi de klasik Türk kahvesinden farklı. Mırra, kulpsuz ve klasik fincandan daha küçük fincanlara konuluyor.

Mırra

13. Zingil

Zingil aslen bir hamur tatlısıdır. Zingil hamuru hazırlandıktan sonra kızgın yağa atılır ve burada kızartılır. Daha sonra üstüne şertbeti dökülür ve afiyetle yemeye hazır hale gelir. Zingil, lokma tatlısına da benzemektedir.

Zingil

14. İncasiye

İncasiye, ismini Osmanlı saray mutfağına kadar duyurmayı başarmış, şifalı yemekler arasında olmasıyla sarayda çok sevilmiş bir yemektir. Günümüzde eskiye nazaran fazla yapılmayan incasiye, Mardin'de halen çok sevilmektedir. Aslınde alluciye yemeğine benzemekle beraber yeşil erik yerine kuru erik ile yapılır.

İncasiye

15. Lebeniye Çorbası

Lebeniye çorbası, Mardin'e gelir gelmez yorgunluğunuzu atmak için içmeniz gereken bir çorba. Ana malzemesi yoğurt olan bu çorbada pirinç, nohut ve köfte gibi çeşitli malzemeler de yer alıyor. Lebeniye çorbası, doyurucu olmasıyla bilinen bir çorba.

Lebeniye Çorbası

Mardin hakkında daha fazla şey keşfet!

Mardin Nerede Yenir

Mardin Nerede Yenir

Mardin'e gelip de yöresel yemeklerini ustalarının ellerinden yememek olmaz. Mardin'de yöresel yemekler de dahil pek çok lezzeti tadabileceğiniz restoranlar bulunuyor. Bu restoranlardan ve kafelerden en iyilerini sizler için bir araya getirdik.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Mardin Otel Tavsiye

Mardin Otel Tavsiye

Mardin otelleri, genellikle tarihi dokusu korunmuş olan yapılardan oluşmaktadır. Bu yönüyle özellikle turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşan oteller, misafirlerine otantik bir deneyim yaşama fırsatı sunuyor. Mardin'de merkezde veya Midyat gibi turistik ilçelerde konaklayabilirsiniz. Gezinizi hangi bölgede yoğunlaştırmayı düşünüyorsanız buradan bir otel odası ayırtmanız çok daha iyi olacaktır. Aynı şekilde gezinizi biraz uzun tutacak ve birden fazla yeri gezecekseniz her otelde bir gece kalmayı da düşünebilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Mardin'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Mardin'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Mardin'de gezinizi yapacağınız tarihi denk getirerek katılabileceğiniz veya tanık olabileceğiniz pek çok festival, özel gün veya fuar bulunuyor. Mardin'e yapacağınız seyahati istediğiniz fuarlara ve festivallere denk getirerek dolu dolu bir Mardin turu yapabilir ve yerel halkın yaşayış tarzını, geleneklerini ve kültürünü daha iyi anlama şansı elde edebilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Mardin Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Mardin Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Mardin, pek çok yönüyle oldukça gelişmiş bir şehir olsa da burada gece hayatı fazla gelişme göstermemiştir. Mardin turistik bir bölge olmasına karşın, buraya gelen turistler Mardin'in kültürel ve tarihi yapısını görmeye gelmektedir. Bu da Mardin'de eğlence sektörünün diğer sektörlere kıyasla geride kalmasına sebep olmuştur. Yine de, Mardin'de geceleri eğlenebileceğiniz mekanlar bulunuyor.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Mardin Gezilecek Yerler

Mardin Gezilecek Yerler

Ülkemizin kültürel ve tarihsel açıdan en zengin şehirlerinden olan Mardin, gezilecek ve görülecek pek çok mekana sahip. Özellikle tarihi yapısı ile dikkat çeken Mardin'de geçmişten bugüne burada yaşamış medeniyetlerin izlerini görmek mümkün. Mardin'in tamamının koruma altında olduğu ve sit alanı olarak ilan edildiği düşünülürse buradaki tarihi birikimin boyutu daha iyi anlaşılabilir.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Mardin Uçak Bileti