1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Nerede Yenir
 4. Mardin Uçak Bileti

Mardin Nerede Yenir

04 Aralık 2021 18:20
 1. Seyr-i Merdin
 2. Al Sahan
 3. Bagdadi
 4. Sultan Sofrası
 5. Antik Sur Restaurant
 6. Cercis Murat Konağı
 7. Rıdo Kebap Salonu
 8. Ebrar Mahalli Yemekler
 9. Doboo Restaurant
 10. Sadık Künefe
 11. Delmar Restaurant
 12. Sinek Cafe
 13. Retro Cafe & Steak Burger
 14. Artuklu Eski Konak Kafe
 15. Usta Cağ Kebap

1. Seyr-i Merdin

Seyr-i Merdin, Mardin'de yöresel yemekleri deneyebileceğiniz restoranlar arasında yer alıyor. Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer alan Seyr-i Merdin, muhteşem Mardin manzarası ile hizmet veriyor. İki adet terası bulunan bu restoranda keyifli bir atmosfer eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Seyr-i Merdin

2. Al Sahan

Mardin'de yöresel lezzetlere ev sahipliği yapan en iyi restoranlardan birisi de Al Sahan'dır. Vali Ozan Caddesi'nde bulunan Al Sahan, özellikle kaburga dolması ile öne çıkan bir restoran. Buraya gelen çoğu kişi kaburga fix menüden almayı tercih etmekte.

Al Sahan

3. Bagdadi

Bagdadi, Mardin mutfağını deneyebileceğiniz restoranlar arasında bulunuyor. Birinci Cadde, Vali Adil Sokak'ta bulunan Bagdadi Türk ve Ortadoğu mutfaklarından en güzel menüleri sizler için çıkartıyor. Bulunduğu çevre içinde en iyi restoran olarak gösterilen Bagdadi'yi çok beğeneceksiniz.

Bagdadi

4. Sultan Sofrası

Cumhuriyet Caddesi'nde yer alan Sultan Sofrası, Mardin gezinizde size mükemmel bir akşam yemeği yeme fırsatı sunuyor. Özellikle Mardin Tabağı ve mercimek çorbası ile bilinen bu restoran, esnaf lokantası olarak hizmet veriyor.

Sultan Sofrası

5. Antik Sur Restaurant

Kuyumcular Çarşısı, Kervansaray Surur Hanı'nda yer alan Antik Sur Restaurant Mardin'in yöresel yemeklerini en lezzetli şekilde yapıyor ve sizlere sunuyor. Canlı müziği ile Mardin kültürünü daha yakından tanımanıza yardımcı olacak bu restoranı tercih edebilirsiniz.

Antik Sur Restaurant

6. Cercis Murat Konağı

Cercis Murat Konağı, özellikle muhteşem lezzetteki mezeleri ile öne çıkan bir restoran. Mardin geziniz sırasında bulabileceğiniz en iyi mekanlardan olan Cercis Murat Konağı, kaliteli bir yerde öğle yemeği/akşam yemeği yemek isteyenlerin tercihi. Fix menü uygulanan bu mekana aileniz veya sevdiklerinizle gelerek keyifli bir yemek yiyebilirsiniz.

Cercis Murat Konağı

7. Rıdo Kebap Salonu

Mardin'de güzel bir kebapçı arıyorsanız, Rıdo Kebap Salonu tam size göre bir mekan. Kuyumcular Çarşısı içinde bulunan Rıdo Kebap Salonu'nda Mardin kebabı yapılıyor. Esnaf lokantası şeklinde hizmet veren bu restoran, küçük fakat kalitesi ile dikkatleri üstüne çeken bir mekan.

Rıdo Kebap Salonu

8. Ebrar Mahalli Yemekler

Vali Ozan Caddesi'nde yer alan Ebrar Mahalli Yemekler, özellikle içli köfte konusunda oldukça başarılı bulunuyor. Ekonomik bir restoran olmasıyla da öne çıkan Ebrar Mahalli Yemekler, ilgili çalışanlarıyla da başarılı bir restoran olmayı başarıyor.

Ebrar Mahalli Yemekler

9. Doboo Restaurant

Birinci Cadde'de yer alan Doboo Restaurant, Tarihi Emir Hamamı'nın da hemen yanında bulunuyor. Tüm Mardin' ayaklarınızın altında görebileceğiniz bir manzaraya sahip olan Doboo Restaurant, öğle ve akşam yemeklerinizi unutulmaz kılmak için sizi bekliyor. Burada özellikle kaburga dolma ve Mardin usulü içli köfte oldukça rağbet görüyor.

Doboo Restaurant

10. Sadık Künefe

Mardin'de tatlı yemek için bir mekan arıyorsanız, Sadık Künefe iyi bir tercih olacaktır. Yenişehir Mahallesi'nde bulunan Sadık Künefe, Mardin'de künefeyi en iyi şekilde yapan mekanlar arasında. Mardin'in en meşhur künefecisi olan Sadık Künefe'yi mutlaka denemelisiniz.

Sadık Künefe

11. Delmar Restaurant

Mardin'de biraz oturup yorgunluk atabileceğiniz bir kafe arıyorsanız, Delmar Restaurant'ı tercih edebilirsiniz. Kafede Mardin'in geleneksel mimarisini görebilir ve güzel bir manzaraya karşı mırra kahvenizi içebilirsiniz. Delmar, Hükümet Caddesi üzerinde bulunuyor. Kafeyi Sakıp Sabancı Müzesi'ne giderken görebilirsiniz.

Delmar Restaurant

12. Sinek Cafe

Sinek Cafe, Mardin'de gidebileceğiniz bir başka kafe. 52. Işık Sokak'ta yer alan Sinek Cafe, Mardin'in ara sokaklarında gizli kalmış oldukça kaliteli ve güzel bir mekan. Cumartesi akşamları burada yapılan canlı müzik eğlencesine katılabilirsiniz.

Sinek Cafe

13. Retro Cafe & Steak Burger

Mardin'de batılı tarza daha yakın bir mekan arıyorsanız Retro Cafe & Steak Burger sizi bekliyor. 1. Cadde'de yer alan kafe, lezzetli hamburgeri ile biliniyor ve oldukça seviliyor. Fast food tarzı bir öğün geçirmek isterseniz burada ailenizle beraber güzel bir öğle/akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Retro Cafe & Steak Burger

14. Artuklu Eski Konak Kafe

Birinci Cadde'de, Kasım Tuğmaner Camii'nin karşısında yer alan Artuklu Eski Konak Kafe, sizi Mardin'in tarihi atmosferi ile buluşturuyor. Dibek kahvesinden içmek için herkesin akın ettiği Artuklu Eski Konak Kafe, Mardin'in en başarılı kafeleri arasında gösteriliyor.

Artuklu Eski Konak Kafe

15. Usta Cağ Kebap

Usta Cağ Kebap, Vali Ozan Caddesi, Doğan Center B Blok'ta yer alan ve çok sevilen bir kebapçı. Cağ kebabını Mardin'de en iyi yapan yer olarak bilinen Usta Cağ Kebap, uygun fiyatlarıyla da büyük ilgi görüyor. Personeli ve hijyene verdikleri önem ile ziyaretçilerinden tam puan alan bu restoranı mutlaka denemelisiniz.

Usta Cağ Kebap

Daha Fazlasını Keşfet!

Mardin Otel Tavsiye

Mardin Otel Tavsiye

Mardin otelleri, genellikle tarihi dokusu korunmuş olan yapılardan oluşmaktadır. Bu yönüyle özellikle turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşan oteller, misafirlerine otantik bir deneyim yaşama fırsatı sunuyor. Mardin'de merkezde veya Midyat gibi turistik ilçelerde konaklayabilirsiniz. Gezinizi hangi bölgede yoğunlaştırmayı düşünüyorsanız buradan bir otel odası ayırtmanız çok daha iyi olacaktır. Aynı şekilde gezinizi biraz uzun tutacak ve birden fazla yeri gezecekseniz her otelde bir gece kalmayı da düşünebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Mardin'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Mardin'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Mardin'de gezinizi yapacağınız tarihi denk getirerek katılabileceğiniz veya tanık olabileceğiniz pek çok festival, özel gün veya fuar bulunuyor. Mardin'e yapacağınız seyahati istediğiniz fuarlara ve festivallere denk getirerek dolu dolu bir Mardin turu yapabilir ve yerel halkın yaşayış tarzını, geleneklerini ve kültürünü daha iyi anlama şansı elde edebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Mardin'de Alışveriş - Ne Alınır?

Mardin'de Alışveriş - Ne Alınır?

Mardin seyahatinizden dönerken yanınızda buradan bir hatıra götürmek isteyebilirsiniz. Mardin'e geldiğinizde buranın yöresel ürünlerinden hediyelik olarak alabilir ve sevdiklerinize götürerek onların da bu büyülü atmosfere tanık olmalarını sağlayabilirsiniz.

Sabun Mardin'de alabileceğiniz hediyeliklerden birisidir. Özellikle bıttım ve menengiç sabunları, cilt üstündeki faydalı etkileri ile bilinmektedir.

Telkari, gümüş işleme sanatının en güzel örneklerinden birisi. El yapımı, oldukça zarif gümüş takılardan alabilirsiniz.

Kahve konusunda zengin bir yelpazeye sahip olan Mardin'den en kaliteli kahveleri alabilirsiniz. Mırra ve dibek kahvesi gibi kahveleri yanınızda götürebilir ve sevdiklerinizin de bu lezzetleri tatmasını sağlayabilirsiniz.,

Bakır Mardin'in tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bakır işlemeciliği ve bakırdan yapılan ürünlerin en iyilerini Mardin'de bulabilirsiniz. El yapımı bakır tepsi, şekerlik veya ibrik gibi ürünlerden alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Mardin Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Mardin Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Mardin, pek çok yönüyle oldukça gelişmiş bir şehir olsa da burada gece hayatı fazla gelişme göstermemiştir. Mardin turistik bir bölge olmasına karşın, buraya gelen turistler Mardin'in kültürel ve tarihi yapısını görmeye gelmektedir. Bu da Mardin'de eğlence sektörünün diğer sektörlere kıyasla geride kalmasına sebep olmuştur. Yine de, Mardin'de geceleri eğlenebileceğiniz mekanlar bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Mardin Gezilecek Yerler

Mardin Gezilecek Yerler

Ülkemizin kültürel ve tarihsel açıdan en zengin şehirlerinden olan Mardin, gezilecek ve görülecek pek çok mekana sahip. Özellikle tarihi yapısı ile dikkat çeken Mardin'de geçmişten bugüne burada yaşamış medeniyetlerin izlerini görmek mümkün. Mardin'in tamamının koruma altında olduğu ve sit alanı olarak ilan edildiği düşünülürse buradaki tarihi birikimin boyutu daha iyi anlaşılabilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Mardin Ne Yenir?

Mardin Ne Yenir?

Mardin, ülkemizin tarihi en zengin yerleşim bölgeleri arasında yer alıyor. Bu tarihi zenginlik, kendisini yörenin mutfağında da gösteriyor. Geniş bir mutfağa sahip olan Mardin'de et yemekleri büyük bir rol oynamaktadır. Burada size getirilecek olan her yemeğin içinde az da olsa et bulunduğunu görebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Mardin'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Mardin'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Mardin hava durumu, yaz aylarında oldukça sıcaktır. Mardin, güneyden gelen çöl ikliminin etkisi ve kuzeydeki dağların soğuk hava kütlelerini engellemesiyle yazları bunaltıcı bir havaya sahip olmaktadır. Bununla beraber kış mevsimine gelindiğinde Mardin'in etrafındaki dağların da etkisiyle yüksek basınç alanı olan Mardin'de hava soğur, şiddetli rüzgarlar ile karşılaşılır. Bazı bölgelerinde Akdeniz iklimi görülen Mardin'de Nusaybin ve Savur gibi ilçeler, pamuk veya zeytin gibi Akdeniz iklimine uygun ürünleri yetiştirmek için idealdir.

Yazların ve kışların ekstrem koşullarda geçtiği düşünülünce, Mardin'e ilkbahar veya sonbaharda bir gezi düzenlemek daha iyi olacaktır. Bu şekilde Mardin'in nefes kesici tarihi ve doğal noktalarını sınırlara, zorluklara takılmadan gezebilirsiniz. Özellikle Mayıs ayında Mardin'i gezmek hem yeşillenen ve uyanan doğasından, hem de havasının güzelliğinden dolayı çok keyifli olacaktır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Mardin Hakkında

Mardin Hakkında

Türkiye'nin tarihi en eskilere dayanan şehirlerinden olan Mardin, Paleolitik Çağ'da bile insanlığın yaşamak için seçtiği yerlerden olmuştur. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Mardin, bugün tarihi ve kültürel mirası ile hem yurt içinden, hem de yurt dışından gelen turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.

İçerisinde Midyat gibi adını dünyaya duyurmuş ilçelerin bulunduğu Mardin'in dört bir yanı tarihle dolu gibidir. Özellikle Mardin'in tarihi yapısı korunmuş taş sokak ve evleri, Mardin'in karakteristik özelliğini oluşturmakta ve bölgenin uzun geçmişinden izleri taşımaktadır. Çağlar boyunca farklı medeniyetlerin etkisi altında kalmış olan Mardin, günümüzde geçmişinden gelen bütün unsurları hala kucaklamaktadır. Farklı inançların ve kültürlerin beraber, birlik içinde yaşayabildiği Mardin'de camii ve kiliseler, manastırlar görmek mümkündür. Mardin'in kültürel dokusunu daha iyi anlamak için bu manastırlardan bazılarını ziyaret edebilirsiniz.

Mardin'in bir diğer özelliği ise şehrin tamamının sit alanı olmasıdır. Dünyada Mardin gibi tamamı sit alanı olan sadece iki şehir daha vardı. Bu şehirler ise Kudüs ve Venedik'tir.

Yemekleriyle de öne çıkan Mardin, oldukça zengin bir mutfağa sahip. Özellikle et yemeklerinin baş rolü oynadığı Mardin mutfağında yine pek çok milletin etkilerini görmek mümkündür.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Mardin Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz