1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Mardin Uçak Bileti

Mardin Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:35
 1. Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi
 2. Mardin Kalesi
 3. Mardin Midyat Kent Müzesi
 4. Midyat Saat Kulesi
 5. Mardin Evleri
 6. Mardin Müzesi
 7. Hacı Şehmus Mete Konağı
 8. Kayseriye Çarşısı
 9. Mardin Bakırcılar Çarşısı
 10. Beyazsu
 11. Cumhuriyet Meydanı
 12. Turabdin Platosu
 13. Emir Hamamı
 14. Kafro Köyü
 15. Mor Gabriel Manastırı

1. Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Mardin' görülmesi gereken müzelerden ilki Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi'dir. Cumhuriyet Meydanı'nda yer almakla beraber 2009 yılında, iki yıllık bir onarımdan sonra tekrardan açılmıştır. Aslen II. Abdülhamid döneminde yaptırılan bina eskiden kışla olarak kullanılmıştır. Müzede Mardin kültürünü ve tarihini anlatan eserlerin yanında Dilek Sabancı Sanat Galerisi bulunur.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

2. Mardin Kalesi

Mardin'in sembolik yerlerinden birisi olan Mardin Kalesi, tarihi boyunca Sümer, Babil, Roma, Pers, Bizans ve Osmanlı gibi medeniyetler açısından stratejik öneme sahip bir kale olmuştur. Tüm Mardin'e tepeden bakan bu kale, Mardin gezinizde gitmeniz gereken ilk duraklardan birisi.

Mardin Kalesi

3. Mardin Midyat Kent Müzesi

Mardin'in müzelerinden birisi de Mardin Midyat Kent Müzesi'dir. Eskiden han olarak kullanılan bina, Midyat belediyesi tarafından müzeye dönüştürülmüş ve tarihi mirasın aktarımı amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Müzenin içinde han döneminden kalma çok sayıda dükkan da yer almakta.

Mardin Midyat Kent Müzesi

4. Midyat Saat Kulesi

Mardin Midyat taşından yapılan Midyat Saat Kulesi, Ekin ve Mutlu Mahalleri'nin kesiştiği noktada yer alır. Midyat Saat Kulesi, özellikle akşamları ışıklandırmalar altında oldukça etkileyici görünmektedir. Kule 2015 yılında zarar görse de daha sonra restore edilmiştir.

Midyat Saat Kulesi

5. Mardin Evleri

Mardin, mimari açıdan kendine özgü bir yapıya sahiptir. Mardin evlerini görmek ve kum rengindeki bu yapılar arasında gezmek, buradaki atmosfere şahit olmak Mardin'i tam olarak anlamanız ve tanımanız için oldukça önemlidir.

Mardin Evleri

6. Mardin Müzesi

Sayısı 45.000'i aşan eserin sergilendiği Mardin Müzesi'nde tarihi Paleolitik Çağ'a kadar uzanan tarihi eserleri görmek mümkündür. Mardin'in kültürel birikimini ve mirasını tanıtmayı görev edinen bu müzeye gelerek Mardin tarihi hakkında daha kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz.

Mardin Müzesi

7. Hacı Şehmus Mete Konağı

Hacı Şehmus Mete Konağı'nda tarihi kişiliklerin resimlerini halılara işlenmiş şekilde görebilir ve bu eserlere hayran olabilirsiniz. Mardin Midyat ilçesinde yer alan Hacı Şehmus Mete Konağı aynı zamanda bir yeraltı mağarası içeriyor.

Hacı Şehmus Mete Konağı

8. Kayseriye Çarşısı

Ulu Camii'nin kuzeyinde yer alan Kayseriye Çarşısı, Mardin'in önemli ve tarihi eskilere dayanan çarşılarından birisidir. Üç adet kapısı bulunan bu çarşı dikdörtgen yapıdadır. Kayseriye Çarşısı'nın tarihi Artuklu dönemine kadar dayanır.

Kayseriye Çarşısı

9. Mardin Bakırcılar Çarşısı

Mardin Bakırcılar Çarşısı, Mardin'de yer alan çok sayıdaki çarşıdan birisidir ve mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında yer alır. Artuklu 1. Cadde'de yer alan çarşıya 'Kazancılar Çarşısı' da denilir. Bakırcılığın yaşatılmaya çalışıldığı bu güzel çarşıyı mutlaka görmelisiniz.

Mardin Bakırcılar Çarşısı

10. Beyazsu

Mardin'in doğal güzelliklerinden olan Beyazsu, berrak suyu ve temiz havası ile dikkatleri üstüne çekiyor. Piknik yapmak ve sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmek için ideal olan Beyazsu, pek çok turistin de uğrak noktası.

Beyazsu

11. Cumhuriyet Meydanı

Mardin'in merkez noktalarından olan Cumhuriyet Meydanı, bünyesinde Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi gibi kültürel mekanları barındırıyor. Mardin gezinizin başlangıç noktası olarak burayı seçebilir ve buradan ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda meydanın güzelliklerine şahit olabilirsiniz.

Cumhuriyet Meydanı

12. Turabdin Platosu

Turabdin Platasou, tarihi Mardin Midyat ilçesinin de üstüne kurulduğu platodur. Yukarı Mezopotamya'da bulunan Turabdin Platosu'nda ayrıca Mor Gabriel Manastırı'da yer alıyor. Platonun aynı zamanda Tanrı Hizmetkarları Dağı ismiyle de anılması, burada 4. yüzyıldan beri pek çok kutsal mekanın inşa edilmiş olmasından kaynaklanır.

Turabdin Platosu

13. Emir Hamamı

Tarihi Emir Hamamı, Mardin Merkez'de yer alan ve mutlaka görülmedi gereken bir mekandır. Burada hem Mardin'in tarihi unsurlarından birini ziyaret edebilir, hem de kese, köpük, sauna ve buhar odası gibi hamam hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Emir Hamamı

14. Kafro Köyü

Bir Süryani köyü olan Kafro, burada yapılan pizzanın enfes tadı ile ünlü. Yaklaşık 10 sene kadar önce pizza yapımını İtalya'da öğrenmiş bir yerli tarafından açılan kafe, bugün pizzası sayesinde Mardin'in en kalabalık mekanlarından birisi olmayı başarıyor. Kafro Köyü, pizzası haricinde tarihi ve evleriyle de görülmeye değer.

Kafro Köyü

15. Mor Gabriel Manastırı

Mardin'de yer alan Süryani manastırlarından olan Mor Gabriel, belki de bu manastırların en meşhuru. Mardin'deki kültürel çeşitliliği en net görebileceğiniz yerlerden olan Mor Gabriel Manastırı, mimarisiyle de insanı büyüleyen bir atmosfere sahip.

Çok sayıda hava yolları firması ile anlaşmalı olan Biletbak ile biletinizi alabilir ve Mor Gabriel Manastırı gibi pek çok mekanı görebilirsiniz. Ucuz uçak bileti olanağı ile Mardin gezinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Mor Gabriel Manastırı

Mardin hakkında daha fazla şey keşfet!

Mardin Nerede Yenir

Mardin Nerede Yenir

Mardin'e gelip de yöresel yemeklerini ustalarının ellerinden yememek olmaz. Mardin'de yöresel yemekler de dahil pek çok lezzeti tadabileceğiniz restoranlar bulunuyor. Bu restoranlardan ve kafelerden en iyilerini sizler için bir araya getirdik.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Mardin Otel Tavsiye

Mardin Otel Tavsiye

Mardin otelleri, genellikle tarihi dokusu korunmuş olan yapılardan oluşmaktadır. Bu yönüyle özellikle turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşan oteller, misafirlerine otantik bir deneyim yaşama fırsatı sunuyor. Mardin'de merkezde veya Midyat gibi turistik ilçelerde konaklayabilirsiniz. Gezinizi hangi bölgede yoğunlaştırmayı düşünüyorsanız buradan bir otel odası ayırtmanız çok daha iyi olacaktır. Aynı şekilde gezinizi biraz uzun tutacak ve birden fazla yeri gezecekseniz her otelde bir gece kalmayı da düşünebilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Mardin'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Mardin'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Mardin'de gezinizi yapacağınız tarihi denk getirerek katılabileceğiniz veya tanık olabileceğiniz pek çok festival, özel gün veya fuar bulunuyor. Mardin'e yapacağınız seyahati istediğiniz fuarlara ve festivallere denk getirerek dolu dolu bir Mardin turu yapabilir ve yerel halkın yaşayış tarzını, geleneklerini ve kültürünü daha iyi anlama şansı elde edebilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Mardin Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Mardin Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Mardin, pek çok yönüyle oldukça gelişmiş bir şehir olsa da burada gece hayatı fazla gelişme göstermemiştir. Mardin turistik bir bölge olmasına karşın, buraya gelen turistler Mardin'in kültürel ve tarihi yapısını görmeye gelmektedir. Bu da Mardin'de eğlence sektörünün diğer sektörlere kıyasla geride kalmasına sebep olmuştur. Yine de, Mardin'de geceleri eğlenebileceğiniz mekanlar bulunuyor.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Mardin Ne Yenir?

Mardin Ne Yenir?

Mardin, ülkemizin tarihi en zengin yerleşim bölgeleri arasında yer alıyor. Bu tarihi zenginlik, kendisini yörenin mutfağında da gösteriyor. Geniş bir mutfağa sahip olan Mardin'de et yemekleri büyük bir rol oynamaktadır. Burada size getirilecek olan her yemeğin içinde az da olsa et bulunduğunu görebilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Mardin Uçak Bileti