1. Anasayfa
 2. Kastamonu Uçak Bileti

Kastamonu Uçak Bileti

Kastamonu Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Kastamonu Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

06 Mart 2021 21:03

Kastamonu'ya uçak bileti alarak gitmek için Kastamonu Uzunyazı Havalimanı'na ucuz uçak biletinizi kolayca alabilirsiniz. Kastamonu Havalimanı'na Türk Hava Yolları ve Pegasus sefer düzenlemektedir. Biletbak ile en ucuz uçuşu bulmak için arama yapabilirsiniz. THY ve Pegasus ucuz uçak bileti alarak yolcuğunuza başlayabilirsiniz.

Türk Hava Yolları ve Pegasus, Kastamonu'ya yalnızca İstanbul kalkışlı uçuşlar düzenlemektedir. İstanbul Kastamonu arası uçakla 1 saat sürmektedir. Kastamonu'ya haftada ortalama 4 uçuş bulabilirsiniz. Diğer şehirlerden Kastamonu'ya gelmek isterseniz önce İstanbul'a aktarma yapmanız gerekmektedir.

Kastamonu'ya otobüsle veya şahsi aracınızla da gidebilirsiniz. İstanbul Kastamonu arası araçla ortalama 6 saattir. Ankara Kastamonu arası ise 3 saattir. Fakat, hava yollarını kullanmak daha hızlı ve konforlu bir seçenektir. Kastamonu'ya uçak ile gelerek gezinize enerjik bir şekilde başlayabilirsiniz.

Kastamonu Nasıl Gidilir?

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Kastamonu Nasıl Gidilir?
 2. Kastamonu Havalimanları
 3. Kastamonu Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim
 4. Kastamonu Genel Bilgiler
 5. Kastamonu Ne Yenir?
 6. Kastamonu Nerede Yenir?
 7. Kastamonu Gezilecek Yerler
 8. Kastamonu Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Kastamonu Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Kastamonu Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 11. Kastamonu Dikkat Edilmesi Gerekenler | Önemli Bilgiler | Püf Noktalar
 12. Kastamonu Otel Tavsiye

Kastamonu Havalimanları

Kastamonu'da bir adet havalimanı bulunmaktadır. Kastamonu Havalimanı ilk olarak 1959 yılında, toprak bir alan üstünde açılmıştır. Fakat havalimanına gelen yolcu sayısı oldukça azdı. Bu sebeple havalimanı 1990 yılına kadar kapatıldı. 1990 yılına gelindiğinde yeni terminali ve pistiyle tekrardan hizmete açıldı.

Havalimanı tamamlanmış olmasına rağmen, 2008 yılına kadar kullanılmadı. 2008 yılına gelindiğinde askeri amaçlarla kullanılmaya başlandı. 2011 yılında başlayan yenileme sonrası 2013 yılında Kastamonu Uzunyazı Havalimanı sivil havacılığa açıldı.

Kastamonu Uzunyazı Havalimanı

Kastamonu Uzunyazı Havalimanı, şehir merkezinin 10 km dışında bulunmaktadır. Kastamonu Merkez ilçesi sınırların yer almaktadır. Bu nedenle havalimanından merkeze veya otelinize hızlıca ulaşabilirsiniz. Havalimanından ulaşımınızı gerçekleştirmek için birkaç alternatifiniz bulunuyor:

Taksi kullanmak oldukça konforlu bir seçenektir. Havalimanından merkeze ortalama 13 dakikada gidebilirsiniz. Yolcuğunuz yaklaşık 45 lira tutacaktır. Otelinizin veya inmek istediğiniz noktanın konumuna göre ücret değişiklik gösterebilir.

Otobüs ile merkeze yaklaşık yarım saatte gidebilirsiniz. Kastamonu belediyesi tarafından sunulan otobüslere kişi başı 2,5 lira karşılığında binebilirsiniz. Şehir merkezine ulaşmak için en ekonomik seçenek otobüstür.

Yolcu servisleri uçakların iniş saatine göre beklemektedir. Yolcu servisine 12 lira ödeyerek yaklaşık 40 dakikada merkeze ulaşabilirsiniz. 'Otogar' istikametine giden yolcu servisleri ile Kastamonu Otogarı'na da kolayca gidebilirsiniz. Otogar haricinde 5. Jandarma Eğitim Alayı'na ve Kışlar Parkı'na giden servisler bulunmaktadır. Tüm yolcu servisleri merkezden geçmektedir.

Araç kiralama hizmeti alarak doğrudan otelinize ulaşabilirsiniz. Kastamonu Uzunyazı Havalimanı'nda pek çok araç kiralama firması bulunmaktadır. Bu firmalar arasında Gezgin724, Sönmez Rent A Car, Genç Dizayn Rent A Car yer almaktadır.

Kastamonu Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Gezini planlarken Kastamonu hava durumu önemli bir etken olabilir. Kastamonu'da pek çok şehrimizin aksine, iki farklı iklim görülmektedir. Kastamonu kuzeyinde Karadeniz iklimi görülmektedir. Güneye doğru inildikçe karasal iklim etkisini göstermeye başlamaktadır.

Kastamonu'da yağışların büyük bir kısmı bahar aylarında gerçekleşir. Bu nedenle baharda Kastamonu'yu gezmek zorlayıcı bir deneyim olabilir. Kastamonu'nun en sıcak zamanları Temmuz ve Ağustos'tur. En soğuk aylar ise Ocak ve Şubat'tır. Kastamonu'yu ziyaret etmek için en ideal zaman Mayıs sonlarından Haziran sonuna kadardır. Bu aylarda hem daha az olacak, hem de sıcaklık uygun koşullarda olacaktır.

Kastamonu Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Kastamonu Genel Bilgiler

Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu, doğal güzellikleriyle dikkat çekmektedir. Kastamonu'nun tarihi ise Hititlere kadar dayanmaktadır. Daha sonra Frig ve Lidyalılara geçmiştir. Milattan önce 4. yüzyıla gelindiğinde Pers İmparatorluğu'na geçtiği bilinmektedir. Aynı yüzyıl içinde Büyük İskender tarafından Makedon hakimiyeti altına alınmıştır.

Kastamonu Makedonlar'dan sonra Pontus Krallığı'nca ele geçirilmiştir. Pontus Krallığı'nın milattan önce 1. yüzyılda Roma tarafından yıkılmasıyla Kastamonu, Romalıların olmuştur. Kastamonu uzun süre Roma egemenliğinde varlığını sürdürmüştür.

Roma döneminde Kastamonu ve çevresini içine alan bölgeye 'Paflagonya' adı verilmekteydi. Roma'nın bölünmesiyle Kastamonu Bizans sınırlarında kalmıştır. Bizanslılar da şehre Paflagonya demeye devam etmişlerdir. Bununla beraber, Roma döneminde kasaba olan Kastamonu, Bizans ile gelişme göstermiştir. Bizans'a Paflagonya'lı Kommenlerin hakim olmasıyla şehir önemini arttırmıştır. Daha sonra burada Komnenler için bir kale inşa edilmiş, ismine ise 'Kastra Komneni' denmiştir. Kastra Komneni ismi zamanla Kastamonu'ya dönüşmüştür.

Kastamonu'nun Türklere geçmesi ise 1105 yılında gerçekleşmiştir. Danişmentliler tarafından alınan Kastamonu, bir asır boyunca Danişment toprağı olmuştur. Danişmentlilerden sonra Bizans tarafından alınan Kastamonu, 15 yıl sonra yeniden Türk egemenliğine alınmıştır. 1213 yılında Anadolu Selçuklu hükümdarlığına girmiş, sonraları Osmanlı'nın büyümesi ile bölge halkı Osmanlı Beyliği'ne destek vermiştir.

Kastamonu'da pek çok camii, külliye, medrese ve türbenin yanı sıra kale bulunmaktadır. Kültürel birikimi ile dikkat çeken Kastamonu'da tarihi yapıları gezebilirsiniz. Ayrıca Karadeniz'in güzel doğasını burada da görebilir, temiz havasını içinize çekebilirsiniz. Bitki örtüsünün yarısından fazlasını oluşturan ormanlar Kastamonu'nun havasını temizlemektedir.

Kastamonu Genel Bilgiler

Kastamonu Ne Yenir?

Tarihi oldukça eskiye giden Kastamonu'da köklü bir yemek kültürü bulunmaktadır. Hem Karadeniz mutfağından, hem de İç Anadolu mutfağından yemekleri Kastamonu'da görmek mümkündür. Bu sebeple çok çeşitli lezzetlere ev sahipliği yapan Kastamonu mutfağında et, sebze ve hamur işi bir arada görülebilir.

Pastırma

Pastırma

Türk yemek mirasının en güzel örneklerinden olan pastırmayı Kastamonu'da tatmalısınız. Kayseri pastırması ile her daim rekabet içinde olan Kastamonu pastırmasını deneyebilir, kazanana karar verebilirsiniz. Kastamonu pastırması, Kayseri pastırmasına göre daha baharatlıdır.

Etli Ekmek

Etli Ekmek

Kastamonu'nun ünlü et yemeklerinden birisi de etli ekmektir. Konya etli ekmeğinden farklı olarak, pideyle değil, lahmacunla daha fazla benzerlik gösterir. Hamuru daha ince ve kıtırdır. Ayrıca Konya etli ekmeği açık servis edilirken, Kastamonu usulünde etli ekmek ikiye katlanır.

Banduma

Banduma

Banduma, Kastamonu mutfağının en özgün lezzetlerindendir. Tavuk veya hindi ile yapılan bir yemektir. Tavuk/ hindi suyuna dürülmüş yufkalar batırılır. Yufkalar tepsiye dizildikten sonra üstlerine hindi veya tavuk eti yerleştirilir. Daha sonra üstüne yağlanmış ceviz içi serpiştirilir.

Ala Pilav

Ala Pilav

Ala pilavına Kastamonu usulü bulgur pilavı da denilebilir. İçerisinde yeşil mercimek, arpa şehriye ve yumurta gibi malzemeler yer alır. Hem sağlıklı, hem de doyurucu bir ana yemek olarak öne çıkmaktadır.

Kastamonu Nerede Yenir?

Kastamonu'nun yöresel yemeklerini tadabileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Kahvaltıda en güzel mıklamayı yemek için Kastamonu kafe ve lokantalarını denemelisiniz. Akşam yemeğinde güzel bir kuyu kebabı sipariş verebileceğiniz kaliteli restoranları kaçırmak istemezsiniz. Kastamonu'nun sevilen restoranlarını derlediğimiz listeyle hiçbir yeri atlamadan gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Cem Sultan Bedesteni Restaurant

Cem Sultan Bedesteni Restaurant

Hepkebirler Mahallesi'nde yer alan Cem Sultan Bedesteni Restaurant'a günün her öğününde gelebilirsiniz. İlgili ve kibar personeli ile Cem Sultan Bedesteni Restaurant'ı mutlaka denemelisiniz. Restoranda bandumadan ala pilava bütün yöresel lezzetleri deneyebilirsiniz. Tarihi Cem Sultan Bedesteni içinde yer alan restoran, otantik havasıyla da dikkat çekiyor.

Münire Sultan Sofrası

Münire Sultan Sofrası

Münire Sultan Sofrası'nda Kastamonu'nun yöresel yemeklerini deneyebilirsiniz. Restoran, Hepkebirler Mahallesi, Mehemt Feyzi Efendi caddesinde yer almaktadır. Tarihi bir restoran olan Münire Sultan özellikle tiriti ve banduma yemeği ile çok seviliyor.

Ulugöl Kebap & Pide Salonu

Ulugöl Kebap & Pide Salonu

Ulugöl Kebap & Pide Salonu, Cumhuriyet Caddesi'nde hizmet vermektedir. Burada oldukça güzel bir iskender yiyebilir, dönerinin tadına bakabilirsiniz. Güler yüzlü personeli ve hızlı servisi ile Ulugöl Kebap & Pide'yi çok seveceksiniz.

Memis Etli Ekmek Daday

Memis Etli Ekmek Daday

Daday'da yer alan Memis Etli Ekmek, Belediye Caddesi'nde bulunuyor. Kastamonu'nun meşhur etli ekmeğini yemek için buraya gelebilirsiniz. Üst katta yer alan aile salonuyla Memis Etli Ekmek, herkesin rahatlıkla tercih edebileceği bir yer.

Kastamonu Gezilecek Yerler

Kastamonu, tarihi ve kültürel birikiminin yanı sıra nefes kesici doğasıyla da bilinmektedir. Karadeniz'in hırçın dalgalarının ormanlarla buluştuğu Kastamonu'da gezilmesi gereken pek çok nokta var. Kastamonu gezilecek yerler listesine göz atarak nerelere gitmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Ilıca Şelalesi

Ilıca Şelalesi

Ilıca Şelalesi, Horna Kanyonu'nun başlangıcında yer almaktadır. İçinde yüzebileceğiniz kadar geniş olan şelalenin yakınlarında kamp kurmak da mümkün. Yeşillikler arasında güzel bir kamp deneyim için buraya gelebilirsiniz. Şelalelin muhteşem güzelliği sizi de büyüleyecek.

Horma Kanyonu

Horma Kanyonu

Ilıca Şelalesi ile başlayan HorMa Kanyonu, yürüyüş parkurları ile keyifli bir doğa gezisi yapabileceğiniz yerlerden. Küre Dağları Milli Parkı'nın içinde yer alan kanyonda gidiş ve dönüş olarak toplam 6 kilometre yürüyebilirsiniz.

Valla Kanyonu

Valla Kanyonu

Küre Dağları Milli Parkı içinde yer alan bir diğer kanyon da Valla Kanyonu'dur. Valla Kanyonu, Horma'ya göre gezmesi biraz daha riskli bir yer. Çünkü Valla Kanyonu, dünyanın en derin kanyonları arasında bulunuyor. Kanyonda izin almadan yürüyüş yapmak yasaktır. Sadece rehberlerle ve özel ekipmanlarla burada gezi yapılmasına izin verilmektedir.

Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı

Ilıca Şelalesi, Horma Kanyonu ve Valla Kanyonu'nu içinde bulunduran milli parkta ayrıca tur da yapabilirsiniz. Tur gezileri ile milli parkı gezerek şelale ve kanyonlar haricinde kalan mağaraları ve geçitleri de görebilirsiniz.

Küre Dağları Milli Parkı, Pınarbaşı'nda yer almaktadır. Park alanı hem Kastamonu, hem de Bartın sınırları içinde bulunmaktadır. 34018 hektarlık alanı ile oldukça büyük bir milli parktır. 8 Ekim 2012'de Avrupa'nın doğal yaşam alanlarını korumayı amaçlayan PAN Parks Foundation'dan sertifika almıştır.

Kastamonu Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Kastamonu'da eğlence sektörü fazla gelişim göstermemiştir. Bu nedenle Kastamonu'da yer alan barların sayısı da çok değildir. Yine de, Kastamonu'da geceleri eğlenebileceğiniz kaliteli mekanlar bulunuyor. Bu mekanlar haricinde kaldığınız otelin bar hizmetini de değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Sedir Bar

Sedir Bar

Sedir Bar, Ilgaz Dağı Milli Parkı içinde yer almaktadır. Burada yapılan canlı müzik eğlenceleri oldukça beğenilmektedir. Genellikle Ilgaz Dağı Milli Parkı'na gelen ve burada konaklayan kişilerce tercih edilmektedir. Ilgaz Dağı'nı gezdikten sonra, otelinize yerleşmeden Sedir Bar'da canlı müzik ile eğlenebilirsiniz. Sedir Bar'da açık alanda oturma imkanı da bulunmaktadır. Bu şekilde Ilgaz Dağı'nın mükemmel dağ havası eşliğinde günü noktalayabilirsiniz.

Lima 1A Cafe & Pub

Lima 1A Cafe & Pub

Lima 1A Cafe & Pub, Cide'de hizmet veren gece mekanları arasındadır. Memiş Mahallesi'nde yer alan kafe bar, Kastamonu'nun nezih mekanları arasındadır. Lima 1A Cafe & Pub'ı Memiş Mahallesi'nde bulabilirsiniz. Gün içinde yemek yemek için gelebileceğiniz mekana geceleri alkol almak için de gelebilirsiniz. Özellikle balığı ile meşhur olan Lima 1A, oldukça temiz bir işletmeye sahip. Burada balık ve rakı keyfi yapmayı tercih edebilirsiniz.

Agora Birahanesi

Agora Birahanesi

Agora Birahanesi, Kastamonu merkezinde müşterilerini ilgili personeli ile ağırlamaktadır. Cebrail Mahallesi, Plevne Caddesi'nde yer almaktadır. Agora, arkadaşlarınızla keyifli sohbetler edebileceğiniz temiz bir birahanedir. Güler yüzlü işletmesi ile dikkatleri üstüne çeken Agora Birahanesi, küçük fakat kaliteli bir gece eğlencesi mekanıdır. Agora Birahanesi, hem uygun fiyatlı, hem de kaliteli bir birahane olarak Kastamonu halkı tarafından da sıklıkla tercih ediliyor.

Sinanbey Konağı

Sinanbey Konağı

Uygun fiyatlarıyla dikkat çeken Sinanbey Konağı, hızlı servisi ile biliniyor. Kalabalık gruplar için ideal olan Sinanbey Konağı'nda canlı müzik eğlenceleri düzenlenmektedir. Kaliteli bir canlı müzik eğlencesine katılırken aynı anda alkol almak isterseniz buraya gelebilirsiniz. Sinanbey Konağı'nı sadece gece eğlenceleri için değil, yemek yemek için de tercih edebilirsiniz. Hepkebirler Mahallesi'nde bulunan Sinanbey Konağı, Sinanbey Sokak'ta hizmet vermektedir.

Kastamonu Alışveriş - Ne Alınır?

Kastamonu gezinizden dönerken yanınızda buranın meşhur lezzetlerinden götürebilirsiniz. Kastamonu'nun en sevilen tatlarından çekme helvası, sevdiklerinize götürmek için güzel bir hediyedir. Bununla beraber yanınızda pastırma götürmeyi de tercih edebilirsiniz.

Kastamonu'ya özgü bir meyve olan Üryani eriği de oldukça iyi bir seçenektir. Üryani eriğinin marmelatı ve kompostosu da yapılabilir.

Yanınızda gıda haricinde hediyelik eşyalar da götürebilirsiniz. Kastamonu'da dokuma ürünleri oldukça ünlüdür. Geleneksel bir Kastamonu dokuması olan sarı kıvrak dokumasından alabilirsiniz.

Ahşap ürünler de Kastamonu'dan alınabilecek hediyelerdendir. Ahşap kaşık, mutfak, ev gereçleri veya ahşaptan çeşitli maketleri hediye olarak satın alabilirsiniz.

Kastamonu'da alışveriş yapmak isterseniz Barutçuoğlu Alışveriş Merkezi'ne gidebilirsiniz. Barutçuoğlu, Aktekke Mahallesi, Yalçın Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Kastamonu Alışveriş - Ne Alınır?

Kastamonu Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Kastamonu'nun kültürünü çok daha iyi tanımak için festivallerine katılabilirsiniz. Gezi tarihinizi belirli günlere ve festival zamanlarına denk getirmeyi isteyebilirsiniz. Aynı zamanda Kastamonu'da düzenlenen fuarlara veya kutlamalara da katılabilirsiniz. Kastamonu gezinizi renklendirmek için festivallerin/fuarların düzenleneceği tarihleri not almayı unutmayın.

Tümünü Göster

Kastamonu Dikkat Edilmesi Gerekenler | Önemli Bilgiler | Püf Noktalar

Kastamonu'yu ortalama 2 - 3 günde tamamen gezebilirsiniz. Kastamonu'ya Mayıs ve Haziran gibi gitmek tarihi yerleri gezmek için ideal olabilir. Fakat denize girmek istiyorsanız Temmuz ve Ağustos aylarını önerebiliriz. Bunun yanında kış turizmine ilgi duyanlar kış aylarında buraya gelerek kayak merkezlerine gidebilirler.

Türkiye Cepte tarafından geliştirilen Kastamonu Cepte uygulamasını indirebilirsiniz. Bu uygulama ile yakınızdaki nöbetçi eczane, taksi durağı, araç kiralama firmaları vb. işletmeleri kolayca öğrenebilirsiniz.

Kastamonu Dikkat Edilmesi Gerekenler | Önemli Bilgiler | Püf Noktalar

Kastamonu Otel Tavsiye

Kastamonu geziniz sırasında kalabileceğiniz pek çok otel bulunuyor. Şehir merkezinde konaklayarak havalimanı dahil pek çok noktaya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. İlçeleri gezmek isterseniz, bir gece de merkez dışında konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Mütevelli

Mütevelli

Kastamonu'nun üç yıldızlı otellerinden olan Mütevelli, şehir merkezinde yer alıyor. Cumhuriyet Caddesi'nde kapılarını ziyaretçilerine açan otele evcil hayvanlar da kabul ediliyor. Otelin gecelik ücreti ise ortalama 280 liradan başlıyor. Bu fiyat gideceğiniz tarihe göre değişebilir.

Armoni Park

Armoni Park

Armoni Park, Kastamonu'nun bir başka üç yıldızlı otelidir. Şehir merkezinden 2.5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Saraçlar Mahallesi Güven Sokak'ta misafirlerine hizmet veren otelde ücretsiz kahvaltı bulunuyor. Ayrıca otelde otopark ve spor salonu imkanı da vardır.

Gardenya Hotel

Gardenya Hotel

Kastamonu'nun en kaliteli otellerinden Gardenya, üç yıldızlıdır. Tam olarak şehir merkezinde yer alan Gardenya Hotel, Boyran Mahallesi'nde bulunmaktadır. Otelde oda fiyatları ortalama 240 liradan başlamaktadır. Seyahatinizin tarihine ve oda tipine göre bu fiyat değişebilir.

Doğramacı Otel

Doğramacı Otel

Üç yıldızlı otellerden Doğramacı Otel, Tosya ilçesindedir. Kastamonu merkezine ise yaklaşık 47 kilometre uzaklıktadır. 40 odası bulunan otelde ücretsiz otopark da yer almakta. Ayrıca ücretsiz kablosuz internet hizmeti de Doğramacı Otel misafirlerine sunulmaktadır. Otelde ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz için bir adet market de açılmıştır.

Valencia