1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Kastamonu Uçak Bileti

Kastamonu Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Araç Hacı Bekir Şekerciler, Pastacılar Ve Yayla Kültür Festivali (Haziran)
 2. Doğa Turu Ve Kültür Festivali (Temmuz)
 3. İnebolu Uluslar Arası Heyamola Deniz Şenlikleri Kültür Ve Sanat Festivali (Temmuz)
 4. Hanönü Bentbaşı Şenlikleri (Temmuz)
 5. Ağlı Kalesi Şenlikleri (Temmuz)
 6. Antik Ginolu Gümüş Balık Festivali (Temmuz)
 7. Abana Kültür Sanat Ve Deniz Şenlikleri (Temmuz)
 8. Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür Ve Sanat Festivali (Temmuz)
 9. Kanyon ve Doğa Sporları Festivali (Ağustos)
 10. Atatürk Ve İstiklal Yolu Yürüyüşü (Haziran)

1. Araç Hacı Bekir Şekerciler, Pastacılar Ve Yayla Kültür Festivali (Haziran)

Festival, Araç Belediye Başkanlığı, Esnaf Odaları ve Turizm Derneği'nin destekleriyle düzenlenmektedir. Haziran ayının sonlarında düzenlenen festival, Araç ilçesinde başlamaktadır. Kastamonu'nun, özellikle de Araç ilçesinin tarihini ve geleneklerini bu festival ile yakından görebilirsiniz. Festivalde Hacıbekir lokumu ve akide şekeri dağıtılmakta, çeşitli konserler düzenlenmektedir. Ayrıca festival pek çok yarışmaya da ev sahipliği yapmaktadır.

Araç Hacı Bekir Şekerciler, Pastacılar Ve Yayla Kültür Festivali

2. Doğa Turu Ve Kültür Festivali (Temmuz)

Kastamonu Pınarbaşı ilçesinde düzenlenen Doğa Turu Ve Kültür Festivali'ne katılabilirsiniz. Her sene Temmuz ayında düzenlenen festivalde çeşitli açık hava konserleri düzenlenmektedir. Aynı zamanda festivalin ilk gününde Pınarbaşı Belediyesi tarafından halka pilav ikramı yapılmaktadır. Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesine yapacağınız geziyi Temmuz başlarında düzenleyerek bu festivale siz de katılabilir, etkinliklerde doyasıya eğlenebilirsiniz.

Doğa Turu Ve Kültür Festivali

3. İnebolu Uluslar Arası Heyamola Deniz Şenlikleri Kültür Ve Sanat Festivali (Temmuz)

Temmuz'da düzenlenen festivallerden birisi de İnebolu Uluslar Arası Heyamola Deniz Şenlikleri Kültür Ve Sanat Festivali'dir. İnebolu Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen festivalde pek çok etkinlik gerçekleştirilmektedir. Denizcilik ve Milli mücadeletarihi açısından önemli bir yere sahip olan İnebolu denizcileri için düzenlenmektedir. 16-17 ve 18 Temmuz'da üç gün boyunca sürecek bu festivale katılmanızı tavsiye ediyoruz.

İnebolu Uluslar Arası Heyamola Deniz Şenlikleri Kültür Ve Sanat Festivali

4. Hanönü Bentbaşı Şenlikleri (Temmuz)

Hanönü Belediye Başkanlığı'nca düzenlenen Hanönü Bentbaşı Şenlikleri, Temmuz ortalarında gerçekleştirilmektedir. Kastamonu'ya Temmuz ayında gelmeyi planlıyorsanız, gezi planınıza Hanönü Bentbaşı Şenlikleri'ni de ekleyebilirsiniz. Festival sırasında pek çok açık hava konseri düzenlenmekte, katılımcılar gösterilerle eğlenmektedir. Festival, Gökırmak Nehri'nin kenarında düzenlenmektedir. Buraya gelerek hem Hanönü ilçesini görebilir, hem de ilçe halkıyla beraber eğlenebilirsiniz.

Hanönü Bentbaşı Şenlikleri

5. Ağlı Kalesi Şenlikleri (Temmuz)

Kastamonu Temmuz şenlikleri arasında Ağlı Kalesi Şenlikleri de gösterilebilir. Ağlı Belediyesi tarafından düzenlenen şenliklerde davul-zurna gibi eğlenceler yapılmaktadır. Şenlikte eğlencelerin yanında çeşitli çekilişler ve gösteriler de yapılmaktadır. İkramlar ile devam eden festival, oldukça eğlenceli geçmektedir. Ağlı kültürünü ve halkını daha yakından tanımak için Temmuz ayında buraya gelebilirsiniz. Her sene tarihi değişen festivalin tam tarihini resmi duyurulardan takip edebilirsiniz.

Ağlı Kalesi Şenlikleri

6. Antik Ginolu Gümüş Balık Festivali (Temmuz)

Temmuz sonunda düzenlenen Antik Ginolu Gümüş Balık Festivali, Kastamonu'nun sevilen şenliklerindendir. Çatalzeytin Belediyesi tarafından düzenlenen festival, 1977 yılından beri gerçekleştirilmektedir. Antik Ginolu Gümüş Balık Festivali programında konserler, yarışmalar, koşu, gezi turları ve tiyatro gösterileri yer almaktadır. Ayrıca halkı ve katılımcıları bilgilendirmek amacıyla paneller de düzenlenmektedir. Festival, Çatalzeytin'in tanıtılmasında büyük bir rol oynamıştır.

Antik Ginolu Gümüş Balık Festivali

7. Abana Kültür Sanat Ve Deniz Şenlikleri (Temmuz)

Abana Kültür Sanat Ve Deniz Şenlikleri, Temmuz sonunda düzenlenmektedir. Abana Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen festival ile ilçenin tanıtımının yapılması amaçlanmaktadır. 37 yıldır düzenlenen Abana Kültür Sanat ve Deniz Şenlikleri, ilçenin köklü kutlamalarından ve etkinliklerinden birisidir. Abana ilçesine Temmuz ayında gezmeye gelerek bu güzel festivale katılabilirsiniz. Festival boyunca gösteriler, resim ve fotoğraf sergileri, tekne turları, yarışları ve kortej yürüyüşü gibi etkinlikler gerçekleştirilmektedir.


Abana Kültür Sanat Ve Deniz Şenlikleri

8. Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür Ve Sanat Festivali (Temmuz)

Kastamonu, Cide'li yazar Rıfat Ilgaz anısına Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür Ve Sanat Festivali düzenlenmektedir. Temmuz ayında düzenlenen festival, her yıl Temmuz ayının ikinci cumartesi gününe denk getirilmektedir. Festival içeriğinde paneller, müzik dinletileri, sempozyumlar ve gösteriler gibi etkinler yer almaktadır. Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür Ve Sanat Festivali, Rıfat Ilgaz'ın doğduğu ve şu an müze olarak kullanılan evinde başlamaktadır. Burada başlayan kortej yürüyüşü ile festival devam eder.

Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür Ve Sanat Festivali

9. Kanyon ve Doğa Sporları Festivali (Ağustos)

Kastamonu, doğa sporları açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Ayrıca Kastamonu'da dünyanın derin kanyonlarını görmek mümkündür. Kastamonu'nun doğa sporları açısından bilinirliğini arttırmak amacıyla Kanyon ve Doğa Sporları Festivali düzenlenmektedir. Kanyon ve Doğa Sporları Araştırma Derneği tarafından desteklenen festival, Ağustos ayında gerçekleştirilmektedir. Festival kapsamında doğa yürüyüşleri, fotoğraf çekimi için turlar ve mağara gezileri yapılmaktadır. Bunun yanında bisiklet turu, kanyon geçiş aktivitesi, okçuluk etkinlikleri ve kamplar düzenlenmektedir.

Kanyon ve Doğa Sporları Festivali

10. Atatürk Ve İstiklal Yolu Yürüyüşü (Haziran)

Atatürk Ve İstiklal Yolu Yürüyüşü, İstiklal Yolu boyunca yapılan yürüyüşleri içerir. İstiklal Yolu, İnebolu sahilinden başlar ve Ankara'ya kadar uzanır. İstiklal Yolu'nun önemi, Kurtuluş Savaşı sırasında cephane taşımak için kullanılmış olmasıdır. Milli mücadele için deniz yoluyla İnebolu'ya gelen cephaneler, bu yol üzerinden kağnılarla Ankara'ya ulaştırılmıştır. Yolun Kastamonu sınırlarındaki 105 kilometrelik kısmı yürüyüş yolu olarak kullanılmaktadır. 2006 yılından beri de her Haziran burada Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü düzenlenmektedir.

Atatürk Ve İstiklal Yolu Yürüyüşü

Daha Fazlasını Keşfet!

Kastamonu Nerede Yenir?

Kastamonu Nerede Yenir?

Kastamonu'nun yöresel yemeklerini tadabileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Kahvaltıda en güzel mıklamayı yemek için Kastamonu kafe ve lokantalarını denemelisiniz. Akşam yemeğinde güzel bir kuyu kebabı sipariş verebileceğiniz kaliteli restoranları kaçırmak istemezsiniz. Kastamonu'nun sevilen restoranlarını derlediğimiz listeyle hiçbir yeri atlamadan gezinizi tamamlayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kastamonu Otel Tavsiye

Kastamonu Otel Tavsiye

Kastamonu geziniz sırasında kalabileceğiniz pek çok otel bulunuyor. Şehir merkezinde konaklayarak havalimanı dahil pek çok noktaya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. İlçeleri gezmek isterseniz, bir gece de merkez dışında konaklamayı tercih edebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kastamonu Alışveriş - Ne Alınır?

Kastamonu Alışveriş - Ne Alınır?

Kastamonu gezinizden dönerken yanınızda buranın meşhur lezzetlerinden götürebilirsiniz. Kastamonu'nun en sevilen tatlarından çekme helvası, sevdiklerinize götürmek için güzel bir hediyedir. Bununla beraber yanınızda pastırma götürmeyi de tercih edebilirsiniz.

Kastamonu'ya özgü bir meyve olan Üryani eriği de oldukça iyi bir seçenektir. Üryani eriğinin marmelatı ve kompostosu da yapılabilir.

Yanınızda gıda haricinde hediyelik eşyalar da götürebilirsiniz. Kastamonu'da dokuma ürünleri oldukça ünlüdür. Geleneksel bir Kastamonu dokuması olan sarı kıvrak dokumasından alabilirsiniz.

Ahşap ürünler de Kastamonu'dan alınabilecek hediyelerdendir. Ahşap kaşık, mutfak, ev gereçleri veya ahşaptan çeşitli maketleri hediye olarak satın alabilirsiniz.

Kastamonu'da alışveriş yapmak isterseniz Barutçuoğlu Alışveriş Merkezi'ne gidebilirsiniz. Barutçuoğlu, Aktekke Mahallesi, Yalçın Caddesi üzerinde yer almaktadır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kastamonu Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Kastamonu Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Kastamonu'da eğlence sektörü fazla gelişim göstermemiştir. Bu nedenle Kastamonu'da yer alan barların sayısı da çok değildir. Yine de, Kastamonu'da geceleri eğlenebileceğiniz kaliteli mekanlar bulunuyor. Bu mekanlar haricinde kaldığınız otelin bar hizmetini de değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kastamonu Gezilecek Yerler

Kastamonu Gezilecek Yerler

Kastamonu, tarihi ve kültürel birikiminin yanı sıra nefes kesici doğasıyla da bilinmektedir. Karadeniz'in hırçın dalgalarının ormanlarla buluştuğu Kastamonu'da gezilmesi gereken pek çok nokta var. Kastamonu gezilecek yerler listesine göz atarak nerelere gitmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kastamonu Ne Yenir?

Kastamonu Ne Yenir?

Tarihi oldukça eskiye giden Kastamonu'da köklü bir yemek kültürü bulunmaktadır. Hem Karadeniz mutfağından, hem de İç Anadolu mutfağından yemekleri Kastamonu'da görmek mümkündür. Bu sebeple çok çeşitli lezzetlere ev sahipliği yapan Kastamonu mutfağında et, sebze ve hamur işi bir arada görülebilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kastamonu Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Kastamonu Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Gezini planlarken Kastamonu hava durumu önemli bir etken olabilir. Kastamonu'da pek çok şehrimizin aksine, iki farklı iklim görülmektedir. Kastamonu kuzeyinde Karadeniz iklimi görülmektedir. Güneye doğru inildikçe karasal iklim etkisini göstermeye başlamaktadır.

Kastamonu'da yağışların büyük bir kısmı bahar aylarında gerçekleşir. Bu nedenle baharda Kastamonu'yu gezmek zorlayıcı bir deneyim olabilir. Kastamonu'nun en sıcak zamanları Temmuz ve Ağustos'tur. En soğuk aylar ise Ocak ve Şubat'tır. Kastamonu'yu ziyaret etmek için en ideal zaman Mayıs sonlarından Haziran sonuna kadardır. Bu aylarda hem daha az olacak, hem de sıcaklık uygun koşullarda olacaktır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kastamonu Genel Bilgiler

Kastamonu Genel Bilgiler

Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu, doğal güzellikleriyle dikkat çekmektedir. Kastamonu'nun tarihi ise Hititlere kadar dayanmaktadır. Daha sonra Frig ve Lidyalılara geçmiştir. Milattan önce 4. yüzyıla gelindiğinde Pers İmparatorluğu'na geçtiği bilinmektedir. Aynı yüzyıl içinde Büyük İskender tarafından Makedon hakimiyeti altına alınmıştır.

Kastamonu Makedonlar'dan sonra Pontus Krallığı'nca ele geçirilmiştir. Pontus Krallığı'nın milattan önce 1. yüzyılda Roma tarafından yıkılmasıyla Kastamonu, Romalıların olmuştur. Kastamonu uzun süre Roma egemenliğinde varlığını sürdürmüştür.

Roma döneminde Kastamonu ve çevresini içine alan bölgeye 'Paflagonya' adı verilmekteydi. Roma'nın bölünmesiyle Kastamonu Bizans sınırlarında kalmıştır. Bizanslılar da şehre Paflagonya demeye devam etmişlerdir. Bununla beraber, Roma döneminde kasaba olan Kastamonu, Bizans ile gelişme göstermiştir. Bizans'a Paflagonya'lı Kommenlerin hakim olmasıyla şehir önemini arttırmıştır. Daha sonra burada Komnenler için bir kale inşa edilmiş, ismine ise 'Kastra Komneni' denmiştir. Kastra Komneni ismi zamanla Kastamonu'ya dönüşmüştür.

Kastamonu'nun Türklere geçmesi ise 1105 yılında gerçekleşmiştir. Danişmentliler tarafından alınan Kastamonu, bir asır boyunca Danişment toprağı olmuştur. Danişmentlilerden sonra Bizans tarafından alınan Kastamonu, 15 yıl sonra yeniden Türk egemenliğine alınmıştır. 1213 yılında Anadolu Selçuklu hükümdarlığına girmiş, sonraları Osmanlı'nın büyümesi ile bölge halkı Osmanlı Beyliği'ne destek vermiştir.

Kastamonu'da pek çok camii, külliye, medrese ve türbenin yanı sıra kale bulunmaktadır. Kültürel birikimi ile dikkat çeken Kastamonu'da tarihi yapıları gezebilirsiniz. Ayrıca Karadeniz'in güzel doğasını burada da görebilir, temiz havasını içinize çekebilirsiniz. Bitki örtüsünün yarısından fazlasını oluşturan ormanlar Kastamonu'nun havasını temizlemektedir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kastamonu Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz