1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Kastamonu Uçak Bileti

Kastamonu Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

07 Şubat 2021 16:43
 1. Araç Hacı Bekir Şekerciler, Pastacılar Ve Yayla Kültür Festivali (Haziran)
 2. Doğa Turu Ve Kültür Festivali (Temmuz)
 3. İnebolu Uluslar Arası Heyamola Deniz Şenlikleri Kültür Ve Sanat Festivali (Temmuz)
 4. Hanönü Bentbaşı Şenlikleri (Temmuz)
 5. Ağlı Kalesi Şenlikleri (Temmuz)
 6. Antik Ginolu Gümüş Balık Festivali (Temmuz)
 7. Abana Kültür Sanat Ve Deniz Şenlikleri (Temmuz)
 8. Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür Ve Sanat Festivali (Temmuz)
 9. Kanyon ve Doğa Sporları Festivali (Ağustos)
 10. Atatürk Ve İstiklal Yolu Yürüyüşü (Haziran)

1. Araç Hacı Bekir Şekerciler, Pastacılar Ve Yayla Kültür Festivali (Haziran)

Festival, Araç Belediye Başkanlığı, Esnaf Odaları ve Turizm Derneği'nin destekleriyle düzenlenmektedir. Haziran ayının sonlarında düzenlenen festival, Araç ilçesinde başlamaktadır. Kastamonu'nun, özellikle de Araç ilçesinin tarihini ve geleneklerini bu festival ile yakından görebilirsiniz. Festivalde Hacıbekir lokumu ve akide şekeri dağıtılmakta, çeşitli konserler düzenlenmektedir. Ayrıca festival pek çok yarışmaya da ev sahipliği yapmaktadır.

Araç Hacı Bekir Şekerciler, Pastacılar Ve Yayla Kültür Festivali

2. Doğa Turu Ve Kültür Festivali (Temmuz)

Kastamonu Pınarbaşı ilçesinde düzenlenen Doğa Turu Ve Kültür Festivali'ne katılabilirsiniz. Her sene Temmuz ayında düzenlenen festivalde çeşitli açık hava konserleri düzenlenmektedir. Aynı zamanda festivalin ilk gününde Pınarbaşı Belediyesi tarafından halka pilav ikramı yapılmaktadır. Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesine yapacağınız geziyi Temmuz başlarında düzenleyerek bu festivale siz de katılabilir, etkinliklerde doyasıya eğlenebilirsiniz.

Doğa Turu Ve Kültür Festivali

3. İnebolu Uluslar Arası Heyamola Deniz Şenlikleri Kültür Ve Sanat Festivali (Temmuz)

Temmuz'da düzenlenen festivallerden birisi de İnebolu Uluslar Arası Heyamola Deniz Şenlikleri Kültür Ve Sanat Festivali'dir. İnebolu Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen festivalde pek çok etkinlik gerçekleştirilmektedir. Denizcilik ve Milli mücadeletarihi açısından önemli bir yere sahip olan İnebolu denizcileri için düzenlenmektedir. 16-17 ve 18 Temmuz'da üç gün boyunca sürecek bu festivale katılmanızı tavsiye ediyoruz.

İnebolu Uluslar Arası Heyamola Deniz Şenlikleri Kültür Ve Sanat Festivali

4. Hanönü Bentbaşı Şenlikleri (Temmuz)

Hanönü Belediye Başkanlığı'nca düzenlenen Hanönü Bentbaşı Şenlikleri, Temmuz ortalarında gerçekleştirilmektedir. Kastamonu'ya Temmuz ayında gelmeyi planlıyorsanız, gezi planınıza Hanönü Bentbaşı Şenlikleri'ni de ekleyebilirsiniz. Festival sırasında pek çok açık hava konseri düzenlenmekte, katılımcılar gösterilerle eğlenmektedir. Festival, Gökırmak Nehri'nin kenarında düzenlenmektedir. Buraya gelerek hem Hanönü ilçesini görebilir, hem de ilçe halkıyla beraber eğlenebilirsiniz.

Hanönü Bentbaşı Şenlikleri

5. Ağlı Kalesi Şenlikleri (Temmuz)

Kastamonu Temmuz şenlikleri arasında Ağlı Kalesi Şenlikleri de gösterilebilir. Ağlı Belediyesi tarafından düzenlenen şenliklerde davul-zurna gibi eğlenceler yapılmaktadır. Şenlikte eğlencelerin yanında çeşitli çekilişler ve gösteriler de yapılmaktadır. İkramlar ile devam eden festival, oldukça eğlenceli geçmektedir. Ağlı kültürünü ve halkını daha yakından tanımak için Temmuz ayında buraya gelebilirsiniz. Her sene tarihi değişen festivalin tam tarihini resmi duyurulardan takip edebilirsiniz.

Ağlı Kalesi Şenlikleri

6. Antik Ginolu Gümüş Balık Festivali (Temmuz)

Temmuz sonunda düzenlenen Antik Ginolu Gümüş Balık Festivali, Kastamonu'nun sevilen şenliklerindendir. Çatalzeytin Belediyesi tarafından düzenlenen festival, 1977 yılından beri gerçekleştirilmektedir. Antik Ginolu Gümüş Balık Festivali programında konserler, yarışmalar, koşu, gezi turları ve tiyatro gösterileri yer almaktadır. Ayrıca halkı ve katılımcıları bilgilendirmek amacıyla paneller de düzenlenmektedir. Festival, Çatalzeytin'in tanıtılmasında büyük bir rol oynamıştır.

Antik Ginolu Gümüş Balık Festivali

7. Abana Kültür Sanat Ve Deniz Şenlikleri (Temmuz)

Abana Kültür Sanat Ve Deniz Şenlikleri, Temmuz sonunda düzenlenmektedir. Abana Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen festival ile ilçenin tanıtımının yapılması amaçlanmaktadır. 37 yıldır düzenlenen Abana Kültür Sanat ve Deniz Şenlikleri, ilçenin köklü kutlamalarından ve etkinliklerinden birisidir. Abana ilçesine Temmuz ayında gezmeye gelerek bu güzel festivale katılabilirsiniz. Festival boyunca gösteriler, resim ve fotoğraf sergileri, tekne turları, yarışları ve kortej yürüyüşü gibi etkinlikler gerçekleştirilmektedir.


Abana Kültür Sanat Ve Deniz Şenlikleri

8. Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür Ve Sanat Festivali (Temmuz)

Kastamonu, Cide'li yazar Rıfat Ilgaz anısına Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür Ve Sanat Festivali düzenlenmektedir. Temmuz ayında düzenlenen festival, her yıl Temmuz ayının ikinci cumartesi gününe denk getirilmektedir. Festival içeriğinde paneller, müzik dinletileri, sempozyumlar ve gösteriler gibi etkinler yer almaktadır. Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür Ve Sanat Festivali, Rıfat Ilgaz'ın doğduğu ve şu an müze olarak kullanılan evinde başlamaktadır. Burada başlayan kortej yürüyüşü ile festival devam eder.

Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür Ve Sanat Festivali

9. Kanyon ve Doğa Sporları Festivali (Ağustos)

Kastamonu, doğa sporları açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Ayrıca Kastamonu'da dünyanın derin kanyonlarını görmek mümkündür. Kastamonu'nun doğa sporları açısından bilinirliğini arttırmak amacıyla Kanyon ve Doğa Sporları Festivali düzenlenmektedir. Kanyon ve Doğa Sporları Araştırma Derneği tarafından desteklenen festival, Ağustos ayında gerçekleştirilmektedir. Festival kapsamında doğa yürüyüşleri, fotoğraf çekimi için turlar ve mağara gezileri yapılmaktadır. Bunun yanında bisiklet turu, kanyon geçiş aktivitesi, okçuluk etkinlikleri ve kamplar düzenlenmektedir.

Kanyon ve Doğa Sporları Festivali

10. Atatürk Ve İstiklal Yolu Yürüyüşü (Haziran)

Atatürk Ve İstiklal Yolu Yürüyüşü, İstiklal Yolu boyunca yapılan yürüyüşleri içerir. İstiklal Yolu, İnebolu sahilinden başlar ve Ankara'ya kadar uzanır. İstiklal Yolu'nun önemi, Kurtuluş Savaşı sırasında cephane taşımak için kullanılmış olmasıdır. Milli mücadele için deniz yoluyla İnebolu'ya gelen cephaneler, bu yol üzerinden kağnılarla Ankara'ya ulaştırılmıştır. Yolun Kastamonu sınırlarındaki 105 kilometrelik kısmı yürüyüş yolu olarak kullanılmaktadır. 2006 yılından beri de her Haziran burada Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü düzenlenmektedir.

Atatürk Ve İstiklal Yolu Yürüyüşü

Kastamonu hakkında daha fazla şey keşfet!

Kastamonu Gezilecek Yerler

Kastamonu Gezilecek Yerler

Kastamonu, tarihi ve kültürel birikiminin yanı sıra nefes kesici doğasıyla da bilinmektedir. Karadeniz'in hırçın dalgalarının ormanlarla buluştuğu Kastamonu'da gezilmesi gereken pek çok nokta var. Kastamonu gezilecek yerler listesine göz atarak nerelere gitmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

berilaslaner
9 Şubat 2021 Salı
Kastamonu Otel Tavsiye

Kastamonu Otel Tavsiye

Kastamonu geziniz sırasında kalabileceğiniz pek çok otel bulunuyor. Şehir merkezinde konaklayarak havalimanı dahil pek çok noktaya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. İlçeleri gezmek isterseniz, bir gece de merkez dışında konaklamayı tercih edebilirsiniz.

berilaslaner
7 Şubat 2021 Pazar
Kastamonu Ne Yenir?

Kastamonu Ne Yenir?

Tarihi oldukça eskiye giden Kastamonu'da köklü bir yemek kültürü bulunmaktadır. Hem Karadeniz mutfağından, hem de İç Anadolu mutfağından yemekleri Kastamonu'da görmek mümkündür. Bu sebeple çok çeşitli lezzetlere ev sahipliği yapan Kastamonu mutfağında et, sebze ve hamur işi bir arada görülebilir.

berilaslaner
7 Şubat 2021 Pazar
Kastamonu Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Kastamonu Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Kastamonu'da eğlence sektörü fazla gelişim göstermemiştir. Bu nedenle Kastamonu'da yer alan barların sayısı da çok değildir. Yine de, Kastamonu'da geceleri eğlenebileceğiniz kaliteli mekanlar bulunuyor. Bu mekanlar haricinde kaldığınız otelin bar hizmetini de değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

berilaslaner
7 Şubat 2021 Pazar
Kastamonu Nerede Yenir?

Kastamonu Nerede Yenir?

Kastamonu'nun yöresel yemeklerini tadabileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Kahvaltıda en güzel mıklamayı yemek için Kastamonu kafe ve lokantalarını denemelisiniz. Akşam yemeğinde güzel bir kuyu kebabı sipariş verebileceğiniz kaliteli restoranları kaçırmak istemezsiniz. Kastamonu'nun sevilen restoranlarını derlediğimiz listeyle hiçbir yeri atlamadan gezinizi tamamlayabilirsiniz.

berilaslaner
7 Şubat 2021 Pazar
Kastamonu Uçak Bileti