1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Nerede Yenir
 4. Batman Uçak Bileti

Batman Nerede Yenir

04 Aralık 2021 18:20
 1. Çömce Lokantası
 2. Ali Usta Et Lokantası
 3. Diyarbakır Kadayıfçısı
 4. Petrol Cafe
 5. Aşbaz Et Lokantası
 6. Ziyade
 7. İnaloğlu Baklava
 8. Grand Cafe
 9. Mehmet Usta
 10. Boss Lounge Gastronomi Sitesi
 11. Meşhur Ciğerci Çavuş Ustanın Yeri
 12. Kahve Deryası
 13. Marina
 14. Sadık Künefe
 15. Balık Evi

1. Çömce Lokantası

Batman'ın en popüler restoranlarından Çömce Lokantası, Diyarbakır Caddesi üzerinde hizmet veren geniş ve ferah bir restoran. Menülerinde çok çeşitli yemekleri bir arada barındıran Çömce Lokantası'nda deneyeceğiniz her yemeğin aynı güzellikte hazırlandığını söylemeliyiz.

Çömce Lokantası

2. Ali Usta Et Lokantası

Batman'ın vazgeçilmez ana malzemelerinden et, Ali Usta Et Lokantası ile tadına doyum olmayacak bir hale bürünüyor. Batman'ın en kaliteli et yemeklerini özellikle kuzu gerdanı ile ünlü olan Ali Usta Et Lokantası'nda yiyebilirsiniz. Ali Usta, Gap Mahallesi'nde bulunuyor.

Ali Usta Et Lokantası

3. Diyarbakır Kadayıfçısı

Batman'da yemeklerin üstüne güzel bir tatlı yemek için Diyarbakır Kadayıfçısı'nı deneyebilirsiniz. Yiyeceğiniz en güzel kadayıfı yapan Diyarbakır Kadayıfçısı, Diyarbakır Caddesi üzerinde yer alan mekanı ile misafirlerine hizmet ediyor. Batman merkezinde bulunan bu kadayıfçıya ulaşmak da oldukça kolay.

Diyarbakır Kadayıfçısı

4. Petrol Cafe

Batman'da oturabileceğiniz kaliteli bir kafe arıyorsanız Petrol Cafe'yi rahatlıkla önerebiliriz. Batman'ın dışında, şehirden ayrı bir bölge olarak görülen T.P.A.O Sitesi'nde yer alan bu kafeye gitmek için şahsi arabaya veya taksiye ihtiyacınız olabilir.

Petrol Cafe

5. Aşbaz Et Lokantası

Batman'da ziyaret edebileceğiniz et lokantalarından birisi de Aşbaz Et Lokantası'dır. Eflatun Caddesi'nde yer alan Aşbaz, kaliteli ve şık dekore edilmiş mekanında, güler yüzlü personeli ile misafirlerini karşılıyor. Zengin menüsü ile Aşbaz Et Lokantası'nı çok seveceksiniz.

Aşbaz Et Lokantası

6. Ziyade

Belde Mahallesi, 3259 Sokak'ta yer alan Ziyade, Batman'a geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken restoranlardan birisi. Hem lezzetli hem de uygun fiyatlı bir öğle/akşam yemeği yemek için Ziyade restoranı rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Ziyade

7. İnaloğlu Baklava

Batman'ın en iyi baklavacısı olan İnaloğlu'nu mutlaka denemeli ve lezzetine kendi gözlerinizle şahit olmalısınız. Batman merkezinde, Diyarbakır Caddesi üzerinde hizmet veren İnaloğlu Baklava, en taze ve tadına doyulmaz baklavaları, şerbetli tatlıları ve dondurmaları sizlere sunuyor.

İnaloğlu Baklava

8. Grand Cafe

Aileniz veya arkadaşlarınızla, gezi grubunuzla oturup güzel bir çay veya kahve içebileceğiniz Grand Cafe, Gap Mahallesi'nde bulunuyor. Kahvaltısıyla da ünlü olan Grand Cafe'ye gelerek Batman'ın en iyi serpme kahvaltısını yiyebilirsiniz.

Grand Cafe

9. Mehmet Usta

Gap Mahallesi, 2517 Sokak'ta bulunan Mehmet Usta, yaptığı inanılmaz lezzetli ızgaralar ile tanınıyor. Maharetli ellerden çıkan ızgaraların tadı Batman geziniz bittikten sonra bile damağınızda kalacak. Mehmet Usta'yı bu kadar ünlü yapan bir diğer unsur da kalitesine rağmen fiyatının oldukça uygun olması.

Mehmet Usta

10. Boss Lounge Gastronomi Sitesi

Batman'da fast food tarzı yemekleri yiyebileceğiniz bir mekan olan Boss Lounge Gastronomi Tesisi, Ömer Muhtar Bulvarı, Belde Mahallesi'nde yer alıyor. Kahvaltıdan akşam yemeğine ve hatta gece eğlencesine kadar çok çeşitli imkanları burada bulabilirsiniz.

Boss Lounge Gastronomi Sitesi

11. Meşhur Ciğerci Çavuş Ustanın Yeri

Batman'ın en güzel ciğeri nerede yapılır derseniz, herkesin vereceği tek cevap Meşhur Ciğerci Çavuş Ustanın Yeri olacaktır. Batman'da güler yüzlü çalışanları ile hizmet veren Meşhur Ciğerci Çavuş Ustanın Yeri, Güney Bulvarı Yeni Hal Girişi'nde bulunuyor.

Meşhur Ciğerci Çavuş Ustanın Yeri

12. Kahve Deryası

Güzel bir kahve içmek için Kahve Deryası'nı tercih edebilirsiniz. Kahve Deryası, kahve çeşitleriyle olduğu kadar tatlı ve yiyecek, diğer içecekler konusunda da oldukça zengin bir menüye sahip. Ayrıca Kahve Deryası'nın kahvaltısının da çok beğenildiğini belirtmemiz gerek.

Kahve Deryası

13. Marina

Gap Mahallesi'nde bulunan Marina, Batman'ın ferah ve geniş restoranlarından birisi. Buraya kalabalık gruplar halinde gelerek güzel bir kahvaltı edebilir veya öğle / akşam yemeklerini burada yiyebilirsiniz. Marina aynı zamanda işinde iyi personelleriyle de öne çıkıyor.

Marina

14. Sadık Künefe

Batman'da künefe yiyebileceğiniz kaliteli mekanlar arasında Sadık Künefe de bulunmaktadır. Doğal malzemelerden üretilmiş tatlılarıyla, özellikle de soğuk baklavasıyla ünlü olan Sadık Künefe, T.P.A.O Bulvarı'nda hizmet vermektedir. Müşteri odaklı hizmet veren kibar personellere sahip bir restoran olan Sadık Künefe'yi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Sadık Künefe

15. Balık Evi

Nezih ve gürültüden, kalabalıktan uzak bir restoran olan Balık Evi hızlı servisi ve ilgili çalışanları ile Batman'ın en iyi restoranları arasında giriyor. Batman'ın en taze balığından tatmak için Gap Mahallesi'nde bulunan Balık Evi'ne gelmeniz yeterli olacaktır.

Balık Evi

Daha Fazlasını Keşfet!

Batman Otel Tavsiye

Batman Otel Tavsiye

Batman gezinizi tamamlamak için günübirlik bir seyahat yeterli olmayacaktır. En azından bir gece konaklamanız gerekeceği için kendinizi evinizde hissedeceğiniz ve rahat edeceğiniz, gezilecek yerlere kolay ulaşım imkanı olan bir otelde kalmanız önemlidir. Batman'da merkezde veya merkeze yakın pek çok otel bulunmaktadır. Bununla beraber bir gece de turistik ilçelerden birinde kalmayı seçerek Batman'ın tarihi ilçelerini gezebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Batman'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Batman'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Batman'da katılmak isteyebileceğiniz bazı fuarlar, festivaller ve önemli gün kutlamaları bulunuyor. Batman gezinizi bu tarihlerde planlayarak istediğiniz fesitvale veya fuara katılabilir ve Batman kültürünü, halkını daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Batman' da Ne Alınır?

Batman' da Ne Alınır?

Batman geziniz sırasında alabileceğiniz pek çok turistik eşya bulunmaktadır. Batman dönüşünde sevdiklerinize hediye etmek için Batman'a özgü ürünlerden hediyelik olarak alabilirsiniz. Bunun yanında günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz mağazaları ve alışveriş merkezlerini de Batman'da bulabilirsiniz.

El yapımı oyuncak bebek çevrenizdeki çocuklar için ideal bir hediyelik olabilir. Batman'da eskilerden beri süregelen bir sanat olan oyuncak bebek yapımı bugün azalan usta sayısıyla yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. El yapımı bebek alarak bu sanatın devam etmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Dokuma ürünleri Batman'dan alabileceğiniz en güzel hediyelikler arasındadır. Oyuncak bebek yapımı gibi tarihi çok eskilere dayanan dokumacılık sanatını icra edenlerin sayısı gün geçtikçe azalmaktadır. Halk arasında cav mebrum adı verilen tezgahlarda işlenen havlu gibi ürünlerin kalitesine hayran kalacaksınız.

Halı ve kilimler dokumacılık geleneğinin bir uzantısı olarak görülebilir. Renk renk, desen desen Batman halı ve kilimlerinden atölyelere giderek veya çeşitli sergiler sırasında açılan tezgahlara uğrayarak edinebilirsiniz.

Sason balı ve cevizi oldukça meşhurdur. Tarihi Sason ilçesine gezmeye geldiğinizde burada açılan tezgahlardan ceviz ve bal alabilirsiniz.

Batman Park Alışveriş ve Yaşam Merkezi günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz dükkanları barındıran bir merkezdir. Kültür Mahallesi'nde yer alır.

World Center AVM de Batman'da gidebileceğiniz bir başka AVM'dir. Bowling oynamak veya sinemaya gitmek için Diyarbakır Caddesi'nde bulunan bu alışveriş merkezine gelebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Batman Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Batman Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Batman'da gece hayatı diğer sektörler kadar gelişim gösterememiştir. Bu durumun sebeplerinden birisi Batman'ın daha çok petrol çevresinde gelişmiş bir şehir olmasıdır. Diğer sebep ise Batman'a turistik amaçlı yapılan gezilerin tarihi ve kültürel mekanlara yoğunlaşmasıdır.

Batman'da bulunan çoğu bar otellerin bünyesinde misafirlerine özel olarak hizmet vermektedir. Kaldığınız otelin bar kısmını ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. Yine de Batman gezinizde gidebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz bazı mekanlar bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Batman Gezilecek Yerler

Batman Gezilecek Yerler

Tarihi ve kültürel birikimi ile öne çıkan şehirlerimizden olan Batman'da görmeniz gereken pek çok nokta bulunuyor. Güneydoğu Anadolu kültürünün bir yansıması olan bu noktaları kaçırmamanız için sizlere kapsamlı bir Batman gezilecek yerler listesi hazırladık.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Batman Ne Yenir?

Batman Ne Yenir?

Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu mutfağını etkisi altına alan et, Batman mutfağının da baş rolündedir. Neredeyse bütün ana yemeklerinin içinde et bulunan Batman'ın pek çok meşhur ve kendine özgü lezzeti bulunuyor. Et yanında hamur ve terayağı da Batman mutfağında sıklıkla göreceğiniz diğer malzemelerdir.

Pek çok kişi tarafından oldukça zengin ve lezzetli bir mutfak olduğu belirtilen Batman mutfağının kendine özgü yiyecek ve içeceklerini yerinde tadarak son kararı verebilirsiniz. Sizler için Batman'da kaçırmamanız gereken yöresel yemekler hakkında kapsamlı bir liste hazırladık.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Batman'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Batman'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Batman hava durumu, Batman gezi planınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Batman'ı aşırı sıcak veya soğuk havalar yerine daha ılıman havalarda gezmek, tatilinizin daha keyifli olmasını sağlayacaktır. Bu sebeple Batman'ın iklim yapısı büyük önem taşımaktadır.

Karasal iklimin hakim olduğu Batman'da çevresini saran dağların da etkisiyle mevsimsel koşullar ağır yaşanmaktadır. Batman'da yaz ayları çok sıcak ve kurak, kışları ise oldukça soğuk ve zorlu geçer. Batman'da kaydedilen en yüksek sıcaklık 48 derece olurken en düşük sıcaklık ise -24 derecedir. Bu yüzden Batman kültürünü tanımayı planlıyorsanız ilkbahar veya sonbaharda gezinizi planlamanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle Nisan-Mayıs ayları en ideal zaman dilimi olarak gösterilebilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Batman Hakkında

Batman Hakkında

Güneydoğu Anadolu'da yer alan Batman, her biri birbirinden değerli halk hikayelerinin çıktığı, tarihi boyunca pek çok medeniyetin yükselişini ve düşüşünü, yıkılışını görmüş kadim bir şehirdir. Tarihinin çok eskiye dayanması Batman'da büyük bir kültürel birikimin yaşanmasına sebep olmuş ve burada pek çok farklı milletten ve dinden geleneklerin bir arada yaşamasına izin vermiştir. Batman'a gittiğinizde camilerin yanında kiliselerin, manastırların bulunduğunu ve çok sayıda kervansarayın inşa edildiğini göreceksiniz.

Btaman'da yapılan arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çok sayıda tarihi eser çıkartılmıştır. Çıkartılan bu eserlerin üstünde yapılan araştırmalar, bulunan en eski eseri Neolitik Çağ'a tarihlemiştir. Bu bulgu sonucu Batman'da yerleşimin bu tarihlerde başladığı anlaşılmıştır. Bilindiği kadarıyla Pers İmparatorluğu, Bizanslılar, Moğollar, Emeviler, Abbasiler, Eyyubiler ve Anadolu Selçukluların'ın hakimiyetine giren Batman son olarak Osmanlı tarafından fethedilir ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla ülkemizin bir şehri olur.

Batman'ın il olarak kabul edilmesi aslında oldukça yenidir. Cumhuriyetin ilk yıllarında bir köy olarak varlığını sürdüren Batman'ın ismi İluh olarak geçmekteydi. Daha sonra 1957 yılında Siirt'e bağlı bir ilçe olmasına karar verildi ve ismi Batman olarak değiştirildi. Batman'da 1940 yılında petrol olduğunun anlaşılması ile bölge hızlıca gelişmiş, ilçe olarak varlığını sürdüren Batman'a nihayet 1990 yılında şehir statüsü verilmiştir. Batman, ülkemizde petrolün çıktığı ilk şehirdir ve bu sebeple büyük bir hızla büyüyerek gelişmiş, aldığı göçlerle nüfusunu katlamıştır. Öyle ki bugün Batman nüfusu çoğunlukla Batmanlılardan değil, çevre illerden gelen bireylerden oluşturmaktadır.


berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Batman Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz