1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
  4. Batman Uçak Bileti

Batman'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

28 Ocak 2021 19:35
  1. İmam Abdullah Anma Günleri (Haziran)
  2. Sason Ceviz-Bal-Çilek Festivali (Ekim)
  3. Yılmaz Güney Kısa Film Festivali (Aralık)
  4. Şeyh Halit Anma Günleri (Mayıs)
  5. Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali (Kasım)
  6. Batman Yöresel Ürünler ve Hediyelik Eşya Festivali (Ekim)
  7. Batman Kitap Fuarı (Ekim)

1. İmam Abdullah Anma Günleri (Haziran)

Hasankeyf ilçesinde düzenlenen İmam Abdullah Anma Günleri bir kaç güne yayılır. İmam Abdullah'ın Hasankeyf'te bulunan türbesi Ilısu Barajı'nın yapımı sonrası zarar görmemesi için yeni yerine taşınmıştı. Bölge halkı ve özellikle Hasankeyf halkı için oldukça değerli bir kişili olan İmam Abdullah'ın yaşamını gelecek nesillere öğretmek ve mirasını devam ettirmek için her sene anma etkinlikleri düzenlenmektedir.

İmam Abdullah Anma Günleri

2. Sason Ceviz-Bal-Çilek Festivali (Ekim)

Sason ilçesinde düzenlenen Ceviz Bal ve Çilek Festivali'nde en güzel cevizin, balın ve çileğin seçilmesi için çeşitli yarışlar yapılıyor. Sason Belediye tarafından her sene organize edilen bu lezzetli festivalde ilçenin önemli gıda ürünlerinin tanıtılması sağlanıyor. Geçmiş yıllarda uzun bir ara veren festivalin tekrar düzenlenmesine karar verilmiş ve bu karar coşkuyla karşılanmıştır.

Sason Ceviz-Bal-Çilek Festivali

3. Yılmaz Güney Kısa Film Festivali (Aralık)

Her sene Aralık ayında düzenlenen Yılmaz Güney Kısa Film Festivali kapsamında uzun metrajlı, kısa metrajlı ve belgesel tarzındaki kısa filmler kendi kategorilerinde yarışmaktadır. Bununla beraber yeni açıklanan bir kararla festivaldeki yarışma kategorisine bir süre ara verileceği ve mali kaynakların belgesel ve kısa film üreticilerine destek olarak aktarılacağı açıklanmıştır. Festivale insan haklarına saygılı, barışa ve demokrasiye önem veren her türlü kısa film kabul edilmektedir.

Yılmaz Güney Kısa Film Festivali

4. Şeyh Halit Anma Günleri (Mayıs)

Şeyh Halit Anma ve Aş Dökme Günleri ismiyle de anılan anma etkinliği her sene Mayıs ayında düzenlenir. Sadece Batman'dan değil, Türkiye'nin pek çok şehrinden gelen kişilerin de katıldığı anma günlerine Batman kültürünün önemli bir parçasıdır. Batman dışından gelen ziyaretçiler genellikle bu gün için hazırlanan çadırlarda misafir edilir. Anma günleri kapsamında Şeyh Halit türbesi de ziyaretçilerle dolar.

Şeyh Halit Anma Günleri

5. Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali (Kasım)

Özgür, yaratıcı, düşünen, üretken ve sorgulayan bireyler yetiştirmenin önemini vurgulayan Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali ile çocukların sinema ile erken yaşta tanışması ve bu sanat dalını severek büyümeleri amaçlanıyor. Festival kapsamında çocuklar için çeşitli filmler oynatılırken sinema sanatı hakkında da temel bilgiler verilmekte ve film üretiminin aşamaları detaylıca çocuklara anlatılmaktadır.

Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali

6. Batman Yöresel Ürünler ve Hediyelik Eşya Festivali (Ekim)

Batman'ın kültürünü ve burada yeşeren sanat türlerini, yetiştirilen tarım ürünlerini tanıtmak için düzenlenen Batman Yöresel Ürünler ve Hediyelik Eşya festivali büyük ilgiyle karşılanıyor. Özellikle Batman'a gelen turistler tarafından ilgi çekici bulunan festival kapsamında ziyaretçiler el yapımı ürünlere daha kolay ulaşma imkanı buluyor. Batman'ın yok olmaya yüz tutan dokumacılık gibi zanaatlerini canlandırmayı amaçlayan bu festivalde renkli tezgahlarla karşılaşmak mümkün. Festival Diyarbakır Caddesi'nde düzenlenmektedir.

Batman Yöresel Ürünler ve Hediyelik Eşya Festivali

7. Batman Kitap Fuarı (Ekim)

Adalet Caddesi'nde düzenlenen Batman Kitap Fuarı, kitapseverleri ağırlıyor. 2017 yılından beri düzenlenen kitap fuarına her sene 100'ü aşkın yayınevi katılıyor ve kitaplarını Batman Valiliği binası yanındaki sergi alanında kitlesi ile buluşturuyor. Bir çok yazarın da imza günü düzenlemek amacıyla katıldığı fuarda çeşitli atölyeler de düzenlenmekte. Özellikle okullardan gelen öğrencilerin yoğun katılımıyla geçen kitap fuarına katılmak için Batman gezinizi Ekim ayında yapabilirsiniz.

Batman Kitap Fuarı

Batman hakkında daha fazla şey keşfet!

Batman Nerede Yenir

Batman Nerede Yenir

Batman'ın birbirinden lezzetli yöresel yemeklerini tadabileceğiniz çok sayıda restoran bulunuyor. Hem yerel Güneydoğu Anadolu mutfağını, hem de Türk ve Dünya mutfaklarından en güzel yiyecekleri misafirlerine sanan pek çok restoranı veya kafeyi Batman'da bulabilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Batman Otel Tavsiye

Batman Otel Tavsiye

Batman gezinizi tamamlamak için günübirlik bir seyahat yeterli olmayacaktır. En azından bir gece konaklamanız gerekeceği için kendinizi evinizde hissedeceğiniz ve rahat edeceğiniz, gezilecek yerlere kolay ulaşım imkanı olan bir otelde kalmanız önemlidir. Batman'da merkezde veya merkeze yakın pek çok otel bulunmaktadır. Bununla beraber bir gece de turistik ilçelerden birinde kalmayı seçerek Batman'ın tarihi ilçelerini gezebilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Batman Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Batman Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Batman'da gece hayatı diğer sektörler kadar gelişim gösterememiştir. Bu durumun sebeplerinden birisi Batman'ın daha çok petrol çevresinde gelişmiş bir şehir olmasıdır. Diğer sebep ise Batman'a turistik amaçlı yapılan gezilerin tarihi ve kültürel mekanlara yoğunlaşmasıdır.

Batman'da bulunan çoğu bar otellerin bünyesinde misafirlerine özel olarak hizmet vermektedir. Kaldığınız otelin bar kısmını ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. Yine de Batman gezinizde gidebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz bazı mekanlar bulunuyor.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Batman Gezilecek Yerler

Batman Gezilecek Yerler

Tarihi ve kültürel birikimi ile öne çıkan şehirlerimizden olan Batman'da görmeniz gereken pek çok nokta bulunuyor. Güneydoğu Anadolu kültürünün bir yansıması olan bu noktaları kaçırmamanız için sizlere kapsamlı bir Batman gezilecek yerler listesi hazırladık.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Batman Ne Yenir?

Batman Ne Yenir?

Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu mutfağını etkisi altına alan et, Batman mutfağının da baş rolündedir. Neredeyse bütün ana yemeklerinin içinde et bulunan Batman'ın pek çok meşhur ve kendine özgü lezzeti bulunuyor. Et yanında hamur ve terayağı da Batman mutfağında sıklıkla göreceğiniz diğer malzemelerdir.

Pek çok kişi tarafından oldukça zengin ve lezzetli bir mutfak olduğu belirtilen Batman mutfağının kendine özgü yiyecek ve içeceklerini yerinde tadarak son kararı verebilirsiniz. Sizler için Batman'da kaçırmamanız gereken yöresel yemekler hakkında kapsamlı bir liste hazırladık.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Batman Uçak Bileti