1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Batman Uçak Bileti

Batman Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:35
 1. Seyyid Bilal Türbesi
 2. Malabadi Köprüsü
 3. Mor Aho Manastırı
 4. Zeynel Bey Kümbeti
 5. Hallan Çemi Höyüğü
 6. Batman Müzesi
 7. Kozluk Hezo Kalesi
 8. Bozikan Kalesi
 9. Kandil Kalesi
 10. Pertükan Kalesi
 11. Rabat Kalesi
 12. Beksi Kalesi
 13. Mor Kiryakus Manastırı
 14. İbrahim Bey Camii
 15. Hasankeyf Müzesi

1. Seyyid Bilal Türbesi

Seyyid Bilal Türbesi, Gerciş ilçesinde, Vergili Köyü'nde yer alır. Seyyidler olarak da bilinen bu köyde Hz. Hüseyin soyundan gelen Seyyid Bilal'in türbesi bulunmakta. Batman merkezine 80 kilometre uzaklıkta yer alan bu türbeye gelmek için araç kiralayabilir veya taksi gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Seyyid Bilal Türbesi

2. Malabadi Köprüsü

Artukoğulları döneminden kalan bir yapı olan Malabadi Köprüsü'nün 1147 yılında inşa edildiği düşünülmektedir. Batman merkezine sadece 7 kilometre uzaklıkta olan bu köprüye taksiyle 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Malabadi Köprüsü'nün üzerinde nişlerde çeşitli hayvan ve insan motiflerinin yanı sıra güneş motifi yer almaktadır.

Malabadi Köprüsü

3. Mor Aho Manastırı

Batman çok kültürlülüğü sayesinde pek çok dinden insana ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Mor Aho Manastırı, bu durumu kanıtlar nitelikte tarihi bir yapıdır. İlk çap Süryanilerinden kalma bir yapı olduğu sanılan Mor Aho Manastırı Dicle Nehri'nden 150 metre yükseğe kurulmuştur.

Mor Aho Manastırı

4. Zeynel Bey Kümbeti

Akkoyunlular zamanında yapılmış olan Zeynel Bey Kümbeti, Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'ın oğlu Zeynel Bey'in anısına yapılmış bir anıt mezardır. Zeynel Bey Kümbeti'nin en önemli özelliği Anadolu'da anıt mezarların ilk örneği olmasıdır.

Zeynel Bey Kümbeti

5. Hallan Çemi Höyüğü

Hallan Çemi Höyüğü, Batman'da yer alan arkeolojik kazı alanlarından birisidir. Özellikle arkeolojiye ilgisi olanlar için ideal bir gezi noktası olan Hallan Çemi Höyüğü, Neolitik Çağ'dan izler taşıyor. 11 bin yıllık bir öyküyü bizlere aktaran Hallan Çemi Höyüğü'nün büyük bir tarihi önemi bulunuyor.

Hallan Çemi Höyüğü

6. Batman Müzesi

Arkeolojik kazıların yoğunluk kazandığı Batman'da müzeleri gezmeden dönmek olmaz. Batman Müzesi üç ayrı salonunda yer alan sergileri ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Bu müzede tarihi Paleotik Çağ'a kadar dayanan tarihi eserler sergilenmekte.

Batman Müzesi

7. Kozluk Hezo Kalesi

Batman'da yer alan eski yapılardan olan Kozluk Hezo Kalesi'nin buraya hakim olan Persler tarafından inşa edildiğin düşünülüyor. Milattan sonra 416 yılında inşa edilen Kozlu Hezo Kalesi oldukça dik ve çıkılması zor bir tepeye inşa edilmiştir. Bugün kalenin genel yapısı büyük tahribata uğramış olsa da Batman'ın tarihini daha iyi anlamak isteyenler için iyi bir fırsattır.

Kozluk Hezo Kalesi

8. Bozikan Kalesi

Batman'ın dağlar arasında kurulmuş ilçesi Sason'da yer alan Bozikan Kalesi, Sason ilçe merkezinden 25 kilometre uzakta bulunuyor. Bizans döneminde inşa edilmiş olan Bozikan Kalesi günümüze kadar varlığını sürdürebilmiş değerli bir tarihi yapıdır. 4. yüzyılda inşa edilen kale, İpek Yolu ticareti açısından stratejik bir konumdadır.

Bozikan Kalesi

9. Kandil Kalesi

Kandil Kalesi'nden günümüze pek fazla şey kalmasa da Batman'ın gezilmesi gereken önemli tarihi mekanlarından birisidir. Bizans döneminde inşa edilen kalenin tarihi 4. yüzyıla kadar gitmektedir. Kandil Kalesi'ni görmek için Kozluk ilçesi, Bölükkonak Köyü'ne gitmeniz gerekmektedir.

Kandil Kalesi

10. Pertükan Kalesi

Sason ilçesinde bulunan bir diğer tarihi kale de Pertükan Kalesi'dir. İlçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta bulunan tarihi kale bugün adeta bir harabe halindedir. İyi korunamamış Pertükan Kalesi, pek çok savaşa ev sahipliği yaptığından hızlı bir şekilde tahrip edilmiştir.

Pertükan Kalesi

11. Rabat Kalesi

Kozluk ilçesinde bulunan Rabat Kalesi, kendisiyle aynı isimdeki Rabat Köyü'nü kuzey kısımlarında yer almaktadır. Tarihinin 4. yüzyıla dayandığı düşünülen Rabat Kalesi Bizanslılar ve Persler arasında yaşanan çetin savaşlara tanık olmuştur.

Rabat Kalesi

12. Beksi Kalesi

Sason'da, ilçenin 7 kilometre dışında yer alan Beksi Kalesi vadiyi tepeden gören bir dağın yamacında inşa edilmiş, ulaşılması ve ele geçirilmesi oldukça zor bir kaledir. Bizanslılar tarafından inşa edilen kalenin harabeleri bugün Bekiş Köyü yakınlarında görülebilir.

Beksi Kalesi

13. Mor Kiryakus Manastırı

Batman'ın önemli manastırlarından birisi de Mor Kiryakus Manastırı'dır. Turabidin bölgesinin ucunda yer alan Mor Kiryakus Manastırı, Hasankeyf Psikoposluğu'na bağlı olarak inşa edilmiş ve hizmet vermiştir. Turabidin bölgesinde sayısı 80'i bulan kilise ve manastır arasında Mor Kiryakus diğerlerinden ayrılmaktadır.

Mor Kiryakus Manastırı

14. İbrahim Bey Camii

Kozluk ilçesi sınırlarında bulunan İbrahim Bey Camii'nin Garzan aşiretinden İbrahim Bey için yaptırıldığı bilinmektedir. Tarihi 1705 yılına dayanan camii oldukça iyi korunmuş bir yapıdır. Kozluk ilçesinin yeşillik doğası içinde ilk günkü sağlamlığıyla duran bu camiyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

İbrahim Bey Camii

15. Hasankeyf Müzesi

Ilısu Barajı'nın yapılması ve barajın su almaya başlamasıyla su altında kalan Hasankeyf'ten çıkartılan tarihi eserler ve bunların yanı sıra Batman, Mardin ve Diyarbakır müzelerinden getirilen eserler Hasankeyf Müzesi'nde sergilenmektedir. Müzede prehistorik döneme kadar tarihlenebilen çok sayıda eseri görmek mümkündür.

Hasankeyf Müzesi

Batman hakkında daha fazla şey keşfet!

Batman Nerede Yenir

Batman Nerede Yenir

Batman'ın birbirinden lezzetli yöresel yemeklerini tadabileceğiniz çok sayıda restoran bulunuyor. Hem yerel Güneydoğu Anadolu mutfağını, hem de Türk ve Dünya mutfaklarından en güzel yiyecekleri misafirlerine sanan pek çok restoranı veya kafeyi Batman'da bulabilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Batman Otel Tavsiye

Batman Otel Tavsiye

Batman gezinizi tamamlamak için günübirlik bir seyahat yeterli olmayacaktır. En azından bir gece konaklamanız gerekeceği için kendinizi evinizde hissedeceğiniz ve rahat edeceğiniz, gezilecek yerlere kolay ulaşım imkanı olan bir otelde kalmanız önemlidir. Batman'da merkezde veya merkeze yakın pek çok otel bulunmaktadır. Bununla beraber bir gece de turistik ilçelerden birinde kalmayı seçerek Batman'ın tarihi ilçelerini gezebilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Batman'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Batman'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Batman'da katılmak isteyebileceğiniz bazı fuarlar, festivaller ve önemli gün kutlamaları bulunuyor. Batman gezinizi bu tarihlerde planlayarak istediğiniz fesitvale veya fuara katılabilir ve Batman kültürünü, halkını daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Batman Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Batman Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Batman'da gece hayatı diğer sektörler kadar gelişim gösterememiştir. Bu durumun sebeplerinden birisi Batman'ın daha çok petrol çevresinde gelişmiş bir şehir olmasıdır. Diğer sebep ise Batman'a turistik amaçlı yapılan gezilerin tarihi ve kültürel mekanlara yoğunlaşmasıdır.

Batman'da bulunan çoğu bar otellerin bünyesinde misafirlerine özel olarak hizmet vermektedir. Kaldığınız otelin bar kısmını ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. Yine de Batman gezinizde gidebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz bazı mekanlar bulunuyor.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Batman Ne Yenir?

Batman Ne Yenir?

Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu mutfağını etkisi altına alan et, Batman mutfağının da baş rolündedir. Neredeyse bütün ana yemeklerinin içinde et bulunan Batman'ın pek çok meşhur ve kendine özgü lezzeti bulunuyor. Et yanında hamur ve terayağı da Batman mutfağında sıklıkla göreceğiniz diğer malzemelerdir.

Pek çok kişi tarafından oldukça zengin ve lezzetli bir mutfak olduğu belirtilen Batman mutfağının kendine özgü yiyecek ve içeceklerini yerinde tadarak son kararı verebilirsiniz. Sizler için Batman'da kaçırmamanız gereken yöresel yemekler hakkında kapsamlı bir liste hazırladık.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Batman Uçak Bileti