1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Şanlıurfa Uçak Bileti

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Balıklıgöl
 2. Rizvaniye Camii
 3. Aynzeliha Gölü
 4. Döşeme Camii
 5. Hz. Eyyüp Sabır Makamı
 6. Hz. İbrahim'in Doğduğu Mağara ve Mevlid-i Halil Camii
 7. Göbeklitepe
 8. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi
 9. Haleplibahçe Mozaik Müzesi
 10. Kümbet Evler
 11. Tarihi Harran Üniversitesi
 12. Soğmatar Antik Kenti
 13. Şuayb Antik Kenti
 14. Bazda Mağaraları
 15. Atatürk Barajı

1. Balıklıgöl

Hikayesi pek çoklarınca bilinen Balıklıgöl, efsanesinin cazibesine karşı koyamayan turistlerin uğrak noktası. Balıklıgöl hikayesine göre Hz. İbrahim, Nemrut tarafından yakılmak istenince bugün Balıklıgöl'ün bulunduğu noktada büyük bir ateş yakılmış ve Hz. İbrahim içine atılmış. Fakat, tam o sırada ateşler suya, odunlar da balıklara dönüşmüş ve ortaya Balıklıgöl çıkmıştır.

Balıklıgöl

2. Rizvaniye Camii

Balıklıgöl'de yer alan tek minareli Rizvaniye Camii, Osmanlı döneminde, 1716 yılında inşa edilmiş. Bizans döneminde yerinde St. Thomas Kilisesi'nin olduğu, fakat Osmanlı döneminde bu kilisenin yerine Rizvaniye Camii'nin inşa edildiği söylenir.

Rizvaniye Camii

3. Aynzeliha Gölü

Şanlıurfa'nın ünlü göllerinden birisi de Aynzeliha Gölü'dür. Balıklıgöl'ün hemen yanında bulunan Aynzeliha'nın hikayesi Balıklıgöl'ün hikayesi ile bağlantılıdır. Nemrut'un kızı olan Zeliha, Hz. İbrahim'e inandığından ve aynı zamanda aşık olduğundan Hz. İbrahim'in arkasından kendisini ateşe atar. Zeliha'nın ateşe atladığı yerde de Aynzeliha Gölü meydana gelir.

Aynzeliha Gölü

4. Döşeme Camii

Halil-Ür Rahman Camii olarak da bilinen Döşeme Camii, Balıklıgöl'ün oldukça yakının yer alan başka bir camiidir. Külliye olarak tasarlanan Döşeme Camii'nin içinde medrese ve mezarlık, aynı zamanda Balıklıgöl'ün yer alması planlanmıştır. 1211 yılında Eyyubiler tarafından yapılan Döşeme Camii ve külliyes

Döşeme Camii

5. Hz. Eyyüp Sabır Makamı

İçerisinde Hz. Eyyüp'ün cüzzama yakalandığında eşi ile beraber kaldığı çile mağarasını, hastalığının çaresini bulduğu su kuyusunu ve peygamberin kendisine dayandığı sabır taşı yer almaktadır. Eyyüp Nebi Mahallesi'nde bulunan makam, tarihi ve dini açıdan büyük öneme sahip olduğundan her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilir.

Hz. Eyyüp Sabır Makamı

6. Hz. İbrahim'in Doğduğu Mağara ve Mevlid-i Halil Camii

Hz. İbrahim'in bugün Mevlid-i Halil Camii'nin bulunduğu noktada, camii avlusunun güneyinde bulunan mağarada doğduğu rivayet edilmektedir. Hikayeye göre Nemrut, gördüğü rüya üzerine rüya tabiri yaptırır ve müneccimler Nemrut'a, o yıl doğacak bir erkek çocuğu tarafından yenileceğini söyler. Bunun üzerine Nemrut o yıl doğacak bütün erkek çocukların öldürülmesini emreder.

Fakat, Nemrut sarayının putçusunun eşi bu mağaraya saklanarak Hz. İbrahim'i doğurur. Hz. İbrahim'in 7 yaşına kadar burada kaldığı ve mağaradan çıkan suyun şifalı olduğu söylenir.

Hz. İbrahim'in Doğduğu Mağara ve Mevlid-i Halil Camii

7. Göbeklitepe

Örencik'te yer alan Göbeklitepe, tüm insanlık tarihini baştan yazdırabilecek kadar önemli bir noktadır. Şehir merkezinden 22 kilometre dışarıda yer alan Göbeklitepe bir ibadet merkezi olarak kullanılmıştı. İnsanlık tarihinde yerleşik hayata geçildikten sonra inanç sistemlerinin geliştiği düşünülmekteydi. Fakat Göbeklitepe'nin inşası, insanlığın yerleşik yaşama geçmesinden önceye dayandığından bu görüş geçersiz hale gelmiş, tarihin yeniden yazılması gerekmiştir.

Göbeklitepe

8. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi

2015 yılında yenilenmiş haliyle açılan Arkeoloji Müzesi, eskiden Şanlıurfa Müzesi olarak anılmaktaydı. 1969 yılında açılan Şanlıurfa Müzesi'nin eserlerini ve koleksiyonlarını korumanın yanında yenilerinin eklendiği yeni arkeoloji müzesi, bugün Türkiye'nin en büyük müzesidir. Tam 73.800 arkeolojik ve etnografik eseri barındırmaktadır. Ayrıca içinde Göbeklitepe'nin bir modeli de bulunuyor. Müzeyi ziyaret etmek için Haleplibahçe'ye uğrayabilirsiniz.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi

9. Haleplibahçe Mozaik Müzesi

Şanlıurfa Belediyesi tarafından altyapı çalışmaları yapılırken bulunan mozaikler, bölgede detaylı arkeolojik kazıların yapılmasına ve bölgenin mozaiklerle dolu olduğunun anlaşılmasına yol açmıştır. Bugün Arkeoloji Müzesi'nin yanında bulunan Haleplibahçe Mozaik Müzesi'nde ziyaretçileriyle buluşan tarihi mozaikler, yapımında kullanılan tekniklerle dünyanın en değerli mozaikleri arasındadır.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi

10. Kümbet Evler

Tarihi bölge Harran'ın önemli noktalarından olan Kümbet Evler, milattan önce 6000 yılında inşa edilmiştir. Harran iklimine uygun olarak yapılan evler, yazları serin, kışları da sıcak tutacak şekilde düşünülmüş. Kümbet Evler, trullo planıyla, yani çatısı konik olacak şekilde, kuru taştan inşa edilmiştir.

Kümbet Evler

11. Tarihi Harran Üniversitesi

Şanlıurfa tarihinin önemli yerlerinden olan Tarihi Harran Üniversitesi, Müslümanlara ait ilk üniversitedir. Tam olarak inşa edildiği tarih bilinmese de milattan önce 7. yüzyılda, İskenderiye Okulu'nun dağılması ile Harran'a gelen öğretmenler tarafından tarihi üniversitede ders verildiği biliniyor. Daha sonra Halife Harun Reşid hükümdarlığında faaliyetlerini hızlandıran okul, 1271 yılında Moğollarca işgal edilmiştir. Bugün üniversitenin yerinde az sayıda kalıntı bulunmaktadır.

Tarihi Harran Üniversitesi

12. Soğmatar Antik Kenti

Roma döneminden kalma bir ibadet merkezi olan Soğmalar Antik Kenti, Harran'a 53 kilometre uzaklıktadır. Tarihi milattan sonra 2. yüzyıla giden antik kent, Tektek Dağları'nda, ay ve güneş tanrılarına tapınmak amacıyla kullanılmıştır. Ay tanrısı Sin'e Pognon Mağarası'nda tapınıldığı bilinmektedir. Antik kent içinde ayrıca Kutsal Tepe, Anıt Mezar ve çok sayıda kaya mezarlar ile iç kale yer almaktadır.

Soğmatar Antik Kenti

13. Şuayb Antik Kenti

Şuayb Antik Kenti, Harran'dan 45 kilometre uzaklıkta yer amaktadır. Roma döneminde inşa edilen kent, dönem mimarisin yansıtan evler ve yapıların yanında pek çok kaya mezarına da ev sahipliği yapıyor. İsmini Şuayb peygamberden alan kentin içinde Şuayb peygamberin makamı olarak kabul gören bir mağara da bulunuyor.

Şuayb Antik Kenti

14. Bazda Mağaraları

Doğal yollarla oluşmayan Bazda Mağaraları, aslında bölgenin taş ihtiyacını yüzyıllar boyunca karşılamış olan taş ocakları. Harran ve Şuayb Antik Kenti'ndeki yapıların taş ihtiyacını karşılayan Bazda, bugün ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

Bazda Mağaraları

15. Atatürk Barajı

Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında inşa edilen Atatürk Barajı, bir kısmı Şanlıurfa'da, bir kısmıysa Adıyaman'da yer alan bir baraj. Şanlıurfa'da bulunan kısmında ayrıca bir seyir terası yapılmıştır. Burada baraja karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Atatürk Barajı

Daha Fazlasını Keşfet!

Şanlıurfa Nerede Yenir?

Şanlıurfa Nerede Yenir?

Yeme içme kültürünün zenginliği ile bilinen Şanlıurfa'da, geziniz sırasında gidebileceğiniz pek çok restoran ve kafe bulunuyor. Şanlıurfa'nın en kaliteli restoranlarına, kafelerine gidebilir, buranın meşhur lezzetlerinin en güzel örneklerini yerinde tadabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Şanlıurfa Otel Tavsiye

Şanlıurfa Otel Tavsiye

Şanlıurfa'da kalacağınız otel, seyahatinizin kalitesini belirleyebilir. Daha merkezi bir konumda konaklamayı seçerek gezilecek pek çok noktaya ulaşımınızı daha kolay yapabilirsiniz. Bunun yanında Harran gibi merkeze uzak bölgeleri de gezecekseniz, bir gece de ilçelerde yer alan otellerde kalmanız gerekebilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Şanlıurfa Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Şanlıurfa Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Kültürel birikimi ile dikkat çeken Şanlıurfa'da yıl içinde pek çok festival ve fuar düzenlenmektedir. Şanlıurfa gezinizi katılmayı istediğiniz festivale veya fuara, özel gün kutlamasına göre planlayabilir, Şanlıurfa'nın köklü tarihini daha iyi anlayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Şanlıurfa Alışveriş - Ne Alınır?

Şanlıurfa Alışveriş - Ne Alınır?

Şanlıurfa'nın tarihi çarşılarından yöreye özgü giyim, takı ve gıda ve özellikle isot gibi ürünleri alabilir, Şanlıurfa hatırası olarak yanınızda götürebilirsiniz. Gidebileceğiniz tarihi çarşılar arasında Hüseyniye Çarşıları, Sipahi Pazarı ve Kınacı ve Pamukçu Pazarı yer alıyor.

Şanlıurfa'da günlük ihtiyaçlarınızı almak için bir alışveriş merkezi arıyorsanız, Piazza AVM sizleri bekliyor. Karakoyunlu Mahallesi, 11 Nisan Fuar Caddesi'nde yer alan Piazza AVM'de dilerseniz sinemaya da gidebilirsiniz.

Novada Park, Şanlıurfa'da gidebileceğiniz kaliteli alışveriş merkezleri arasındadır. Bamyasuyu Mahallesi, 18 Mart Çanakkale Caddesi'nde yer alan alışveriş merkezinin içinde eğlence alanları da bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Şanlıurfa Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Şanlıurfa Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Şanlıurfa'da gece hayatı ve eğlenceler, şehrin kültürüne uygun şekilde lezzetli yiyecekler ve samimi muhabbetlerin yanında yöresel türküler eşliğinde geçmektedir. Şanlıurfa geziniz sırasında geleneksel eğlencelerin yanı sıra barlara/kafelere gitmeniz de mümkün.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Şanlıurfa Ne Yenir?

Şanlıurfa Ne Yenir?

Ülkemizin en zengin mutfağa sahip yörelerinden olan Şanlıurfa, birbirinden güzel yiyecekleri, tatlıları ve içecekleriyle ününü tüm Türkiye'ye yaymış durumda. Gastronomi turu yapmayı düşünüyorsanız, tadına doyum olmayan lezzetleri ile Şanlıurfa'yı gezilecek yerler listenizde bir numaraya eklemelisiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Şanlıurfa Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Şanlıurfa Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Şanlıurfa hava durumu seyahatinizi planlayacağınız tarih üstüne rol oynayabilir. Şanlıurfa yazları oldukça sıcak geçerken kışları bölgeye çok fazla yağış düşer. Yaz aylarında termometreler 40 derecenin üstüne bile çıkabilir. Bu nedenle Şanlıurfa gezinize daha ılıman mevsim koşullarında, ilkbahar veya sonbaharda çıkmanızı öneriyoruz. Bu şekilde Şanlıurfa'nın görülecek noktalarını daha rahat gezebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Şehir Genel Bilgiler

Şehir Genel Bilgiler

Şanlıurfa, ülkemizin en kalabalık şehirleri arasındadır. Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiği kahramanlıklardan dolayı ismine 'Şanlı' eklenen şehir, 1984 yılından beri bu isimle anılmaktadır. Tarihi boyunca pek çok milletin yerleştiği Şanlıurfa'nın Cilalı Taş Devri'nde itibaren yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Dünya tarihinin en önemli keşiflerinden olan Göbeklitepe kazıları da Şanlıurfa'da devam etmektedir. Kazılar ışığınd, Göbeklitepe Höyüğü'nün dünyanın en eski ibadet merkezi olduğunu ve tarihinin milattan önce 11000 yılına kadar gittiği anlaşılmıştır.

Şanlıurfa, Hz. İbrahim'in doğum yeri ve Eyüp Nebi'nin cüzzam hastalığından kurtulduğu yer olarak bilinmektedir. Dini açıdan önemli olduğu kadar ev sahipliği yaptığı medeniyetlerle de bilinen Şanlıurfa'da şu devletlerin hüküm sürdüğü bilinmektedir:

 1. Ebla
 2. Akad
 3. Sümer
 4. Babil
 5. Asur
 6. Hitit
 7. Hurri-Mitaniler
 8. Aramiler
 9. Medler
 10. Persler
 11. Makedonlar
 12. Romalılar
 13. Bizans
 14. Büyük Selçuklu

En sonunda Osmanlı Devleti hakimiyetine giren Şanlıurfa, sahip olduğu kültürel birikim ile Türkiye'nin gastronomi ve tarih açısından en zengin şehirlerinden birisi haline gelmiştir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Şanlıurfa Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz