1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ne Yenir?
 4. Şanlıurfa Uçak Bileti

Şanlıurfa Ne Yenir?

04 Aralık 2021 18:20
 1. Ciğer Kebabı
 2. Haşhaş Kebabı
 3. Patlıcan Kebabı
 4. Keme Kebabı
 5. Urfa Kebap
 6. Terbiyesiz Tavuk
 7. Çiğ Köfte
 8. Şabut Balığı
 9. Lebeni
 10. Bostana
 11. Tirit
 12. Peynirli Kadayıf
 13. Billuriye
 14. Şıllık Tatlısı
 15. Fıstıklı Menengiç Kahvesi

1. Ciğer Kebabı

Şanlıurfa'nın en sevilen yemeklerinden olan ciğer kebabı, günün her öğününde, hatta kahvaltıda bile tüketilen bir kebap türü. Şanlıurfa'ya sadece kahvaltıda ciğer kebabı yemek için bile gelenlerin olduğu düşünülürse, ciğer kebabını Şanlıurfa'da yemeden dönmek olmaz. Bugüne kadar pek çok kez ciğer kebabı yemiş olsanız bile, Urfa ciğer kebabını yedikten sonra önceki yediklerinizi unutacaksınız.

Ciğer Kebabı

2. Haşhaş Kebabı

Şanlıurfa'nın ünlü kebaplarından olan haşhaş kebabı, özellikle Birecik yöresiyle özdeşleşmiştir. Kuzu karın ile yapılan haşhaş kebabı, karın boşluğundaki etlerin çekilmesi ve kıyma haline getirilmesi ile hazırlanıyor. Baharatlar ile tatlandırılan kıyma, sarımsak ve maydanoz ile birleşiyor ve ortaya hayır diyemeyeceğiniz bir lezzet çıkıyor.

Haşhaş Kebabı

3. Patlıcan Kebabı

Kebap konusunda oldukça zengin bir mutfağı olan Şanlıurfa'nın ünlü kebaplarından patlıcan kebabı, yine Birecik bölgesinde sıkça yapılan kebaplar arasında. Şanlıurfa'da balcanlı kebap olarak da adlandırılan patlıcan kebabının tadı, mis gibi kızarmış patlıcanları ve lezzetli eti ile damaklardan silinmiyor.

Patlıcan Kebabı

4. Keme Kebabı

Daha önce yemiş olma ihtimalinizin az olduğu keme kebabı, Şanlıurfa'da yetişen bir mantar türü olan keme ile yapılıyor. Bu nedenle yörenin kendisine has lezzetlerinden olan keme kebabı, mantarlar sadece Mart ve Nisan'da yetiştiğinden bu aylarda tüketilebiliyor.

Keme Kebabı

5. Urfa Kebap

Şanlıurfa kebaplarının en ünlüsü olan Urfa kebap, zırf ile çekilen az yağlı dana eti ile hazırlanıyor. Et, baharat ve sebzelerin eşsiz uyumu ile hazırlanan Urfa kebabın en lezzetlisi tabii ki anavatanında yeniyor.

Urfa Kebap

6. Terbiyesiz Tavuk

Şanlıurfa'nın en özel ve ünlü lezzetlerinden terbiyesiz tavuk, şişe geçirilmiş tavuk etlerinin ızgara pişirilmesi ile hazırlanıyor. Yumuşacık hale gelen tavuk etleri, kendine özgü terbiye edilme şekliyle eşsiz bir lezzete kavuşuyor.

Terbiyesiz Tavuk

7. Çiğ Köfte

Şanlıurfa usulü çip köfte, hemen her yerde bulunabilen çiğ köftelerden farklı hazırlanıyor. İçinde gerçekten et bulunan çiğ köfte, kıyılmış et ile hazırlanıyor. Etin yanına bulgur, maydanoz, salça ve tabii ki isot katılıyor.

Çiğ Köfte

8. Şabut Balığı

Fırat ve Dicle'den çıkartılan şabut balığı, ülkemizde başka hiçbir yerde görülmediğinden sadece bu nehirlerin yöresindeki şehirlerde taze olarak yenebilir. Şanlıurfa'ya geldiğinizde şabut balığının yağlı tadına bakmayı unutmayın. Şanlıurfa'da nehir kenarındaki balıkçılarda şabut balığını bulabilirsiniz.

Şabut Balığı

9. Lebeni

Şanlıurfa'da sıcacık bir çorba içmek isterseniz, mükemmel tadı ile lebeni çorbasını deneyebilirsiniz. Nohut, yoğurt, kekik ve zeytinyağı gibi malzemelerle hazırlanan lebeni, soğuduktan sonra içiliyor. Lebeniyi hemen her restoranda bulmanız mümkün.

Lebeni

10. Bostana

Şanlıurfa'nın meşhur kebaplarının yanında salata olmazsa olmaz. Şanlıurfa'ya özgü salatalardan olan bostana, acılı olması ve tavuk eti içermesi sebebiyle ağır bir salataymış gibi görünse de domates, soğan, maydanoz ve biberiyle oldukça ferahlatıcı bir lezzete sahiptir.

Bostana

11. Tirit

Kemik suyu, kuzu eti, yoğurt, sarımsak ve lavaş ile hazırlanan tirit, Şanlıurfa kışlarının vazgeçilmez yemeğidir. 12 saat pişirilmesi gereken kuzu eti, geceden pişirilmeye başlanıyor ve sabah kahvaltıya hazır hale getiriliyor.

Tirit

12. Peynirli Kadayıf

Şanlıurfa'da oldukça sevilen peynirli kadayıf, tuzsuz peynir ile hazırlanıyor ve kıtır kıtır hale geldikten sonra, şerbeti ile servise hazır hale getiriliyor. Şanlıurfa'da güzel bir yemeğin ardından kadayıf yiyerek öğünü tamamlayabilirsiniz.

Peynirli Kadayıf

13. Billuriye

Görünüşüyle iştahları açan şerbetli tatlılardan billuriye, en güzel Şanlıurfa'da yapılır. Antep fıstığının kadayıf ile yakaladığı mükemmel uyum ile hazırlanan billuriye, bol şerbetle yemeklerden sonra servis edilir. Şanlıurfa'da bu lezzeti denedikten sonra bugüne kadar yediğiniz tüm billuriyeleri unutacaksınız.

Billuriye

14. Şıllık Tatlısı

Akıtma hamurundan hazırlanan şıllık tatlısı, üstü antep fıstığı içi ile süslenen oldukça lezzetli bir tatlıdır. İçi ceviz içi ile zenginleştirilen tatlı, Şanlıurfa'nın diğer yemekleri ve tatlıları ile karşılaştırıldığında hafif bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Şıllık Tatlısı

15. Fıstıklı Menengiç Kahvesi

Menengiç kahvesi aslen Şanlıurfa'ya özgün bir lezzet değildir. Bununla beraber, fıstıklı menengiç kahvesi tamamen bu yöreye aittir. Çitlembik ağacının meyvesinden yapılan menengiç kahvesi, Şanlıurfa'da antep fıstığı ile süsleniyor ve tadına doyumsuz bir lezzet ortaya çıkıyor.

Fıstıklı Menengiç Kahvesi

Daha Fazlasını Keşfet!

Şanlıurfa Nerede Yenir?

Şanlıurfa Nerede Yenir?

Yeme içme kültürünün zenginliği ile bilinen Şanlıurfa'da, geziniz sırasında gidebileceğiniz pek çok restoran ve kafe bulunuyor. Şanlıurfa'nın en kaliteli restoranlarına, kafelerine gidebilir, buranın meşhur lezzetlerinin en güzel örneklerini yerinde tadabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Şanlıurfa Otel Tavsiye

Şanlıurfa Otel Tavsiye

Şanlıurfa'da kalacağınız otel, seyahatinizin kalitesini belirleyebilir. Daha merkezi bir konumda konaklamayı seçerek gezilecek pek çok noktaya ulaşımınızı daha kolay yapabilirsiniz. Bunun yanında Harran gibi merkeze uzak bölgeleri de gezecekseniz, bir gece de ilçelerde yer alan otellerde kalmanız gerekebilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Şanlıurfa Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Şanlıurfa Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Kültürel birikimi ile dikkat çeken Şanlıurfa'da yıl içinde pek çok festival ve fuar düzenlenmektedir. Şanlıurfa gezinizi katılmayı istediğiniz festivale veya fuara, özel gün kutlamasına göre planlayabilir, Şanlıurfa'nın köklü tarihini daha iyi anlayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Şanlıurfa Alışveriş - Ne Alınır?

Şanlıurfa Alışveriş - Ne Alınır?

Şanlıurfa'nın tarihi çarşılarından yöreye özgü giyim, takı ve gıda ve özellikle isot gibi ürünleri alabilir, Şanlıurfa hatırası olarak yanınızda götürebilirsiniz. Gidebileceğiniz tarihi çarşılar arasında Hüseyniye Çarşıları, Sipahi Pazarı ve Kınacı ve Pamukçu Pazarı yer alıyor.

Şanlıurfa'da günlük ihtiyaçlarınızı almak için bir alışveriş merkezi arıyorsanız, Piazza AVM sizleri bekliyor. Karakoyunlu Mahallesi, 11 Nisan Fuar Caddesi'nde yer alan Piazza AVM'de dilerseniz sinemaya da gidebilirsiniz.

Novada Park, Şanlıurfa'da gidebileceğiniz kaliteli alışveriş merkezleri arasındadır. Bamyasuyu Mahallesi, 18 Mart Çanakkale Caddesi'nde yer alan alışveriş merkezinin içinde eğlence alanları da bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Şanlıurfa Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Şanlıurfa Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Şanlıurfa'da gece hayatı ve eğlenceler, şehrin kültürüne uygun şekilde lezzetli yiyecekler ve samimi muhabbetlerin yanında yöresel türküler eşliğinde geçmektedir. Şanlıurfa geziniz sırasında geleneksel eğlencelerin yanı sıra barlara/kafelere gitmeniz de mümkün.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Mutfağıyla olduğu kadar oldukça eskiye dayanan tarihi ve bir çok kültürün birleşmesi ile oluşan kent mirası, bugün Şanlıurfa'yı gezilecek yerler açısından zengin bir konum haline getiriyor. 'Peygamberler Şehri' olarak bilinen Şanlıurfa'ya geldiğinizde gezebildiğiniz her yeri gezmeli, Şanlıurfa'nın büyüleyici atmosferine tanık olmalısınız.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Şanlıurfa Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Şanlıurfa Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Şanlıurfa hava durumu seyahatinizi planlayacağınız tarih üstüne rol oynayabilir. Şanlıurfa yazları oldukça sıcak geçerken kışları bölgeye çok fazla yağış düşer. Yaz aylarında termometreler 40 derecenin üstüne bile çıkabilir. Bu nedenle Şanlıurfa gezinize daha ılıman mevsim koşullarında, ilkbahar veya sonbaharda çıkmanızı öneriyoruz. Bu şekilde Şanlıurfa'nın görülecek noktalarını daha rahat gezebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Şehir Genel Bilgiler

Şehir Genel Bilgiler

Şanlıurfa, ülkemizin en kalabalık şehirleri arasındadır. Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiği kahramanlıklardan dolayı ismine 'Şanlı' eklenen şehir, 1984 yılından beri bu isimle anılmaktadır. Tarihi boyunca pek çok milletin yerleştiği Şanlıurfa'nın Cilalı Taş Devri'nde itibaren yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Dünya tarihinin en önemli keşiflerinden olan Göbeklitepe kazıları da Şanlıurfa'da devam etmektedir. Kazılar ışığınd, Göbeklitepe Höyüğü'nün dünyanın en eski ibadet merkezi olduğunu ve tarihinin milattan önce 11000 yılına kadar gittiği anlaşılmıştır.

Şanlıurfa, Hz. İbrahim'in doğum yeri ve Eyüp Nebi'nin cüzzam hastalığından kurtulduğu yer olarak bilinmektedir. Dini açıdan önemli olduğu kadar ev sahipliği yaptığı medeniyetlerle de bilinen Şanlıurfa'da şu devletlerin hüküm sürdüğü bilinmektedir:

 1. Ebla
 2. Akad
 3. Sümer
 4. Babil
 5. Asur
 6. Hitit
 7. Hurri-Mitaniler
 8. Aramiler
 9. Medler
 10. Persler
 11. Makedonlar
 12. Romalılar
 13. Bizans
 14. Büyük Selçuklu

En sonunda Osmanlı Devleti hakimiyetine giren Şanlıurfa, sahip olduğu kültürel birikim ile Türkiye'nin gastronomi ve tarih açısından en zengin şehirlerinden birisi haline gelmiştir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Şanlıurfa Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz