1. Anasayfa
 2. Nevşehir Uçak Bileti

Nevşehir Uçak Bileti

Nevşehir Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Nevşehir Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

26 Şubat 2021 04:53

Nevşehir'e uçak bileti alarak hızlıca gidebilirsiniz. Nevşehir Kapadokya Havalimanı'na Türk Hava Yolları, Pegasus ve Anadolu Jet direkt uçuşlar düzenlemektedir. İstanbul, Antalya veya İzmir'den Nevşehir'e gelecekler, aktarmasız olarak uçabilirler. Diğer şehirlerden gelecek olanların bir veya daha fazla aktarma yapması gerekebilir.

İstanbul Nevşehir arası uçakla yaklaşık 1 saat 15 dakikadır. İstanbul'dan Nevşehir'e THY, Pegasus ve Anadolu Jet ile gidebilirsiniz. Antalya Nevşehir arası ise uçakla 3.5 saattir. Anadolu Jet ile Antalya'dan Nevşehir'e aktarmasız uçabilirsiniz.

Yine Anadolu Jet'in aktarmasız sefer düzenlediği İzmir Nevşehir yolculuğuysa ortalama 5 saat sürmektedir. Biletbak ile en ucuz uçuş için arama yapabilir, en uygun fiyatlarla biletinizi alabilirsiniz.

Nevşehir'e şehirlerarası otobüsle de ulaşabilirsiniz. Fakat, bu yolculuk çok vaktinizi alacaktır. İstanbul Nevşehir arası en hızlı otobüs seferi 10 saat sürmektedir. Aynı şekilde İzmir Nevşehir arası 9 saat sürecektir. Nevşehir gezinize dinç ve enerjik başlamak isterseniz hava yollarını kullanmanızı öneririz.

Nevşehir Nasıl Gidilir?

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Nevşehir Nasıl Gidilir?
 2. Nevşehir Havalimanları
 3. Nevşehir Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim
 4. Nevşehir Genel Bilgiler
 5. Nevşehir Ne Yenir?
 6. Nevşehir Nerede Yenir?
 7. Nevşehir Gezilecek Yerler
 8. Nevşehir Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Nevşehir Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Nevşehir Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 11. Nevşehir Dikkat Edilmesi Gerekenler | Önemli Bilgiler | Püf Noktalar
 12. Nevşehir Otel Tavsiye

Nevşehir Havalimanları

Nevşehir'de yalnızca bir adet havalimanı bulunmaktadır. 1998 yılından beri Nevşehir'e hizmet veren Nevşehir Kapadokya Havalimanı, Gülşehir ilçesinde bulunmaktadır. Havalimanının Nevşehir merkezinden uzaklığı ise yaklaşık olarak 25 kilometre. Şehrin turistik bölgelerinden Göreme'ye 42, Ürgüp'e ise 49 kilometre uzaklıktadır.

Nevşehir Kapadokya Havalimanı

Peri bacaları gibi doğal oluşumlarıyla dikkat çeken Nevşehir'e özellikle yaz aylarında çok sayıda turist gelmektedir. Havalimanının pist kapasitesi aynı anda yalnızca beş uçağa izin vermektedir. Bu nedenle havalimanında turistik mevsimlerde büyük bir yoğunluk olduğunu görebilirsiniz.

Havalimanından merkeze veya Ürgüp, Göreme gibi turistik yerlere ulaşmak için bazı alternatifleriniz bulunuyor:

Taksi kullanmak en konforlu seçeneklerdendir. Taksi ile şehir merkezine yarım saatte, ortalama 80 lira karşılığında gidebilirsiniz.

Göreme'ye gitmek isterseniz yolculuğunuz 40 dakika sürecektir. Taksi ücreti ise ortalama 130 lira olacaktır.

Ürgüp'e taksiyle gitmek biraz daha uzun sürecektir. 1 saat sürecek olan taksi yolculuğu için ortalama 150 lira ödemeniz gerekecektir.

Özel otobüsler havalimanı servisi gibi hizmet vermektedir. Havalimanı önünde, gelen yolcu kapısında bekleyen otobüslerden birisine binebilirsiniz. Pek çok şehirlerarası otobüs firmasının burada servis beklettiğini göreceksiniz. Bu firmalar arasında İpek Tur ve Kamil Koç otobüslerini görebilirsiniz. Özel otobüsler ile şehir merkezine gitmek ortalama yarım saat sürecektir.

Araç kiralama hizmetleri de iyi bir seçenek olabilir. Garenta, Avis, Gezgin724 ve Car Rental Cappadocia gibi firmaların ofislerini havalimanında bulabilirsiniz.

Nevşehir Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

İç Anadolu bölgesinin ortasında yer alan Nevşehir'de karasal iklim görülmektedir. Yazları oldukça sıcak, kışları kar yağışlı geçtiğinden Nevşehir hava durumu gezinizi planlarken önemli bir etken olabilir. Nevşehir'in her noktasını rahatlıkla gezmek için ilkbahar veya sonbaharı tercih edebilirsiniz. Bununla beraber yaz aylarında Nevşehir'e çokça turist geldiğinden şehir bu aylarda daha hareketli olabilir. Peri bacalarının kar altındaki muhteşem görüntüsünü görmek isterseniz, kış aylarında da buraya gelebilirsiniz.

Nevşehir Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Nevşehir Genel Bilgiler

Nevşehir İç Anadolu'da, ülkemizin turistik açıdan önemli şehirlerden birisidir. Tarihi Kapadokya bölgesinin merkezinde yer alır. Geçmişi Neolitik dönemlere kadar giden Nevşehir'de, özellikle tarih öncesi çağlarda volkanik faaliyetler yaşanmıştır. Paleolitik Çağ'da meydana gelen volkan patlamalarının bu dönemde insan yerleşimine izin vermediği düşünülüyor.

Nevşehir'e yerleştiği bilinen ilk devletler Hititler ve Luviler'dir. Daha sonra milattan önce 2500'lü yıllara gelindiğinde Asurluların bölgede hakim olduklarını görüyoruz. Burada ticaret kolonileri kuran Asurlular, Nevşehir'in gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Asurlular döneminde Nevşehir'i de içine alan 'Kapadokya' bölgesine ismi verilmiştir. Aslen 'güzel atlat ülkesi' anlamına gelen Kapadokya'nın ismi o zaman Katpatuka şeklindeydi.

Daha sonra Persler, Romalılar ve Selçuklu tarafından ele geçirilen şehir, 14. yüzyılda Osmanlı hakimiyetine girdi. Nevşehir Roma'ya bağlanmadan önce Kapadokya bölgesi bir süre bağımsız kalmıştır. Bu dönemde kurulan Kapadokya Krallığı, milattan sonra 17 yılında bölgenin Roma hakimiyetine geçmesiyle sona erdi. Roma bölününce Bizans İmparatorluğu sınırlarında kalmıştır. Nevşehir'in Roma ve Bizans hakimiyetinde kaldığı zamanlar, şehrin tarihi dokusunun oluşmasında büyük rol oynamıştır.

Malazgirt Zaferi sonrası bölgede Türk yerleşimleri başlayınca buraya 'Muşkara' denilmiştir. Muşkara'nın Nevşehir adını alması ise 1725 tarihini bulur. Sadrazam Damat İbrahim Paşa döneminde şehirde refah hareketi başlatılmış, pek çok imar çalışması yapılmıştır. Bu dönemde Nevşehir'de medreseler, çeşmeler, camiler yapılmıştır.

1954 yılından beri il olarak kabul edilen Nevşehir'e bağlı olan Göreme, Avanos ve Ürgüp de zengin tarihi ile dikkat çekiyor. Nevşehir, tarihiyle olduğu kadar coğrafi oluşumlarıyla da ünlü. Ülkemizin en çok turist çeken noktalarından peri bacaları da burada yer alıyor.

Nevşehir Genel Bilgiler

Nevşehir Ne Yenir?

Nevşehir mutfağı, genel olarak İç Anadolu mutfağı ile oldukça benzerdir. Nevşehir'de ana yemeğinden tatlısına her damak tadına uygun yöresel yiyecekler bulabilirsiniz. Nevşehir'de hiçbir lezzeti kaçırmamak için 'Nevşehir'de Ne Yenir?' listesine göz atabilirsiniz.

Kayısı Yahnisi

Kayısı Yahnisi

Kayısı yahnisi, kuru kayısı ile kuzu etinin birleşiminden oluşuyor. Anadolu'da meyve ve etin birleşimi ile yemek hazırlama usulünü pek çok yerde görmek mümkün. Nevşehirde'de bu tarif, kendisini kayısı yahnisi olarak gösteriyor. Kimi zaman kuru kayısı yerine erik de kullanılabiliyor.

Testi Kebabı

Testi Kebabı

Aslen Yozgat'ta ortaya çıkan testi kebabı, Nevşehir'de de oldukça popüler. Nevşehir'de gelişme gösteren çömlekçilik, testi kebabının da en güzelinin burada yapılmasına sebep olmuştur. Avanos çömleklerinin içinde pişen testi kebabını çok beğeneceksiniz.

Düğü Çorbası

Düğü Çorbası

Yozgat ve Tokat'ta da yapılan düğü çorbası, Nevşehir'in de geleneksel yemekleri arasında. Bölgede yetişen düğü bulgurundan yapılan çorba, kış aylarının vazgeçilmezi oluyor. Tereyağı ve salçayla kavrulan düğü, su eklenmesiyle mükemmel bir çorbaya dönüşüyor.

Gendirme

Gendirme

Gendirme, keşkek yemeğinin Nevşehir'deki ismidir. Klasik keşkekten farklı olarak buğdayların öğütülmeden veya ezilmeden kullanılması. Gendirmede aşurelik buğdaylar, yemeğe tane tane giriyor. Kuzu eti, soğan ve nohutun da girdiği gendirme, doyurucu bir yemek alternatifidir.

Nevşehir Nerede Yenir?

Kapadokya bölgesinin meşhur lezzetlerini Nevşehir restoranlarında tadabilirsiniz. Nevşehir geziniz sırasında en kaliteli restoran ve kafeleri kaçırmamak için 'Nevşehir Nerede Yenir?' listesine bakabilirsiniz. Nevşehir merkezinin yanı sıra, Ürgüp, Avanos ve Göreme'de de pek çok restoran bulunmaktadır.

Saklı Konak Restaurant

Saklı Konak Restaurant

Uçhisar'da yer alan Saklı Konak Restaurant, Tekelli Mahallesi'nde hizmet vermeye devam ediyor. Restoran, güler yüzlü işletmesi ile dikkat çekiyor. Özellikle güzel bir kahvaltı etmek için Saklı Konak Restaurant'ı tercih edebilirsiniz.

Paprika Burger & Pasta

Paprika Burger & Pasta

Uçhisar, Tekelli Mahallesi'nde yer alan kaliteli restoranlardan birisi de Paprika. Nevşehir'de fast food yemek isterseniz ilk adresiniz Paprika Burger & Pasta olmalı. Paprika, uygun fiyata çok şey yiyebileceğiniz bir restoran.

Reserved Restaurant & Lounge

Reserved Restaurant & Lounge

Reserved Restaurant & Lounge, Aşağı Mahallesi'nde yer almaktadır. Adnan Menderes Caddesi üzerinde bulunan restoranda özellikle kokoreç denemenizi öneriyoruz. Reserved Restaurant & Lounge, hızlı servisi ve lezzetli mezeleriyle de oldukça ünlü.

Saklı Kahve Cappadocia

Saklı Kahve Cappadocia

Uçhisar Saklı Konak bünyesinde yer alan Saklı Kahve Cappadocia, yemekten sonra güzel bir kahve içmek için ideal bir mekan. Güzel iç mekan tasarımı ve lezzetli dünya kahveleri ile burayı çok seveceksiniz.

Nevşehir Gezilecek Yerler

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan, nefes kesici güzellikteki coğrafik özellikleri ile Nevşehir'de gezmeniz gereken çok fazla nokta var. Volkan patlamalarının etkisi oluşan yer şekilleriyle Kapadokya, anlatmakla bitmeyecek güzelliklere sahip.

Peribacaları

Peribacaları

Kapadokya denilince akla gelen ilk nokta olan peribacaları, volkanik oluşumlu coğrafik yapılardır. Hasandağı ve Erciyes gibi bölgedeki volkanik dağların patlaması ile ortaya çıkan lav ve küller, peribacalarının temellerini atmıştır. Bir zamanlar deniz olan Kapadokya bölgesi bu lav ve küller yüzünde kurumuştur. Sadece Kapadokya değil, etraftaki tüm akarsu ve göller de küllerle kaplanmıştır. Böylece oluşan tüf tabakaları, zamanla rüzgar ve selin etkisiyle aşınarak peribacalarını oluşturmuştur.

Paleoilitik dönemden beri insanlığın ilgisini çeken peribacaları, bu dönemde oyulmaya başlanmıştır. Roma ve Bizans döneminde kilise olarak da kullanıldıkları da bilinmektedir. Bugün, peribacalarının içinde kiliselerden kalan süslemeleri görmek mümkündür.

Bölgedeki en meşhur peribacaları ise 'Üç Güzeller' olarak bilinen, bir küçük, iki büyük peribacasıdır. Diğerlerinden görünüm itibariyle daha farklı ve estetik olan Üç Güzeller, peribacalarını görmeye gelen turistlerin de ilgisini çekiyor.

Nevşehir Kalesi

Nevşehir Kalesi

Sit alanı olarak korunan Nevşehir Kalesi'nin tarihi Selçuklulara kadar gitmektedir. 12. yüzyılda inşa edilen kale, Bağdat Kervan Yolu'nun güvenliğini sağlamak için yapılmıştır. Kale ve çevresinde yapılan kazı çalışmaları, burada bir yeraltı şehrinin yattığını ortaya çıkarmıştır.

Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi

Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi

Hacı Bektaş Müzesi olarak da bilinen yapının içinde hem türbe, hem de müze bir arada yer almaktadır. Türbe ve müze Nevşehir merkezinden uzakta, Hacıbektaş ilçesinde bulunmaktadır. İsmini ünlü İslam düşünürü Hacı Bektaş Veli'den alan ilçe, sadece Hacı Bektaş Veli'yi değil, pek çok Hristiyan düşünürü de yetiştirmiştir. Etnografya müzesi olarak hizmet veren Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi ve Müzesi, içinde geleneksel sanat anlayışı yansıtan pek çok koleksiyonu barındırıyor. Ayrıca müze sergilerinden zamanın Bektaşilerinin nasıl yaşadığını öğrenmek de mümkün.

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi

Aziz Basil tarafından din öğretimi yapmak için kurulan merkez, bugün Göreme Açık Hava Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Milattan önce 4. yüzyıldan beri ayakta duran merkez, kaya içine oyulmuş yaşam alanlarından meydana geliyor. Göreme Açık Hava Müzesi'nde kayalara oyulmuş kiliseler, şapeller ve yemekhaneler gibi alanları görmek mümkün.

Nevşehir Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Nevşehir ve Kapadokya bölgesinde eğlenmek için uğrayabileceğiniz pek çok mekan bulunuyor. Yıl içinde çok sayıda turistin geldiği Kapadokya'da eğlence ve hizmet sektörü de çevre şehirlere göre daha çok gelişme göstermiştir.

Joy Bar

Joy Bar

Ürgüp, İmran Mahallesi'nde yer alan Joy Bar, Kapadokya'nın en sevilen barları arasındadır. Kaliteli işletme anlayışı ve zevkli müzik seçimleriyle bu barda arkadaşlarınızla doyasıya eğlenebilirsiniz. Joy Bar, İstiklal Caddesi'nde, açık ve kapalı alanı ile hizmet vermektedir.

Adonis Cafe & Bar

Adonis Cafe & Bar

Ürgüp'te yer alan bir başka bar da Adonis'tir. Adonis Cafe & Bar, Karağandere Mahallesi'nde iki farklı konseptte hizmet vermektedir. Hem disco, hem de türkü bar olan Adonis, herkesin seveceği bir eğlence mekanı.

Angel Cafe Bistro

Angel Cafe Bistro

Angel Cafe Bistro'ya hem güzel bir kahvaltı, hem de gece eğlencesi için gidebilirsiniz. Sabah erken saatlerden gece geç saatlere kadar açık olan Angel'de canlı müzik de bulunuyor. Angel Cafe Bistro'nun zengin şarap koleksiyonunu denemenizi öneriyoruz.

Mahzen Şarap Evi

Mahzen Şarap Evi

Kapadokya'nın ünlü şaraplarını Mahzen Şarap Evi'nde tadabilir, ünü tüm Türkiye'ye yayılan Kapadokya şarabını anavatanında deneyebilirsiniz. Ürgüp'ün ünlü sıcak şaraplarının tadına bakmak için ilk tercihiniz Mahzep Şarap Evi olamlı. Burada hem şarabınızı içebilir, hem de müzik eşliğinde koyu sohbetlere dalabilirsiniz.

Nevşehir Alışveriş - Ne Alınır?

Nevşehir gezinizden bir hatıra götürmek isterseniz, Avanos'un ünlü seramik ürünlerinden alabilirsiniz. Kapadokya'da satış yapan pek çok çömlek atölyesi bulunmaktadır. Buralardan kalemlik, bardak gibi seramik hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Avanos, v. Mehmet Yılmaz Caddesi'ndeki Çavuşin Seramik, size seramik hediyelikler için yardımcı olabilir.

Nevşehir'den gümüş eşyalar ve takılar da alabilirsiniz. Hem birbirinden güzel seramikleri, hem de gümüşleri Pazarki'de bir arada bulabilirsiniz. Aşağı Mahalle, Adnan Menderes Caddesi'nde yer alan Pazarki'de çok çeşitli hediyelikler bulunuyor.

Gümüşün yanında bakır ürünler de hediyelik olarak alınabilir. Yuğuran Bakırcılık, Atatürk Bulvarı'ndaki dükkanında birbirinden güzel bakır hediyelikleri sergilemektedir.

Dokuma halılar da Nevşehir'de oldukça ünlüdür. Tekelli Mahallesi'nde bulunan Sultanhisar Halı'dan el yapımı halı ve kilimleri alabilirsiniz. Üstelik hem satış noktası, hem de atölye olarak hizmet veren dükkanda halıların yapımını da görebilirsiniz.

Nevşehir'de günlük ihtiyaçlar için Forum Kapadokya'ya gidebilirsiniz. Bahçelievler Mahallesi'nde yer alan AVM'de pek çok markayı bulabilirsiniz. Yeni Mahallesi'nde bulunan Nisara AVM Kapadokya'yı da alışveriş için tercih edebilirsiniz.

Nevşehir Alışveriş - Ne Alınır?

Nevşehir Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Nevşehir ve Kapadokya kültürünü daha yakından görmek için geleneksel festivallere katılabilirsiniz. Kapadokya gezinizi bu tarihlerde gerçekleştirmek, dolu dolu bir kültür gezisi yapmak için tercih edilebilir. Festivallerin yanında fuarlar ve önemli gün kutlamalarına katılmayı da unutmayın.

Tümünü Göster

Nevşehir Dikkat Edilmesi Gerekenler | Önemli Bilgiler | Püf Noktalar

Gezilecek pek çok noktası bulunan Nevşehir'i hakkıyla gezmek için bir hafta bile yeterli olmayabilir. Yine de, zamanınız yoksa geziyi 3 veya 4 günde tamamlamanız da mümkün. Gezinizi hızlandırmak için araç kiralamayı düşünebilirsiniz. Nevşehir araç kiralama firmalarından Gezegen Rent a Car, Yavuz Rent a Car veya Star Rent a Car tercih edilebilir.

Kapadokya geziniz sırasında sıcak hava balonlarına binmeyi ve Kapadokya'yı kuş bakışı izlemeyi unutmayın. Ürgüp'te Kapadokya balon turu düzenleyen pek çok firma bulunmaktadır. Bu firmalardan bazıları Butterfly Balloons, Kapadokya Balloons ve Royal Balloon şeklindedir.

Nevşehir Belediyesi tarafından geliştirilen Nevşehir Belediyesi uygulamasını indirebilirsiniz. Bu uygulamada Nevşehir gezinizde ihtiyaç duyabileceğiniz önemli bilgileri, nöbetçi eczane gibi, bulabilirsiniz.

Nevşehir Dikkat Edilmesi Gerekenler | Önemli Bilgiler | Püf Noktalar

Nevşehir Otel Tavsiye

Nevşehir gezinizi en güzel şekilde geçirmek için size uygun bir otel bulmanız gerekmektedir. Nevşehir merkez, Ürgüp, Göreme ve Avanos'ta konaklamak için oldukça kaliteli oteller bulunmaktadır. Tavsiyeye ihtiyacınız varsa, aşağıdaki otel tavsiyeleri listesine göz atmanızı öneriyoruz.

Kapadokya Hill Otel & Spa

Kapadokya Hill Otel & Spa

Göre isimli kasabada yer alan otel, Göre harabelerine oldukça yakın bir konumdadır. Şehir merkezine de yalnızca 3 kilometre olan bu otelde ulaşım sıkıntısı yaşamayacaksınız. Kapadokya Hill Otel & Spa'da spor salonu, otopark ve WI-FI gibi hizmetler de bulunuyor.

Milat Cave

Milat Cave

Göreme'de yer alan Milat Cave, Kağnıyolu Sokak'ta misafirlerini ağırlıyor. Butik otel olarak hizmet veren Milat Cave'e evcil hayvan kabul ediliyor. Ayrıca otelin kendine ait otoparkı ve odalarda ücretsiz kablosuz interneti de bulunmakta.

Mahzen Cave

Mahzen Cave

Mahzen Cave Ürgüp'te, Esen Tepe Mahallesi'nde bulunmaktadır. Ortahisar Kasabası'nda yer alan otelde yöresel lezzetlerden oluşan serpme kahvaltı hizmeti bulunuyor. Toplam 13 odadan oluşan otelin tüm odalarının kendine özel bir ruhu var.

Alia Cave Hotel

Alia Cave Hotel

Şehir merkezinde bulunan Alia Cave Hotel'de otopark olanağı bulunuyor. Otel, ulaşım açısından oldukça avantajlı bir konumda yer almaktadır. Misafirperver ve güler yüzlü personeli ile Alia Cave Hotel Nevşehir'in en iyileri arası giriyor.

Valencia