1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ne Yenir?
 4. Nevşehir Uçak Bileti

Nevşehir Ne Yenir?

09 Şubat 2021 13:31
 1. Kayısı Yahnisi
 2. Testi Kebabı
 3. Düğü Çorbası
 4. Gendirme
 5. Nohutlu Yahni
 6. Zerdeli Pilav
 7. Ayva Dolması
 8. Yaprak Sarması
 9. Dolaz
 10. Köftür
 11. Aside
 12. Kuru Kaymak
 13. Mantı
 14. Sızgıt
 15. Soğanlama

1. Kayısı Yahnisi

Kayısı yahnisi, kuru kayısı ile kuzu etinin birleşiminden oluşuyor. Anadolu'da meyve ve etin birleşimi ile yemek hazırlama usulünü pek çok yerde görmek mümkün. Nevşehirde'de bu tarif, kendisini kayısı yahnisi olarak gösteriyor. Kimi zaman kuru kayısı yerine erik de kullanılabiliyor.

Kayısı Yahnisi

2. Testi Kebabı

Aslen Yozgat'ta ortaya çıkan testi kebabı, Nevşehir'de de oldukça popüler. Nevşehir'de gelişme gösteren çömlekçilik, testi kebabının da en güzelinin burada yapılmasına sebep olmuştur. Avanos çömleklerinin içinde pişen testi kebabını çok beğeneceksiniz.

Testi Kebabı

3. Düğü Çorbası

Yozgat ve Tokat'ta da yapılan düğü çorbası, Nevşehir'in de geleneksel yemekleri arasında. Bölgede yetişen düğü bulgurundan yapılan çorba, kış aylarının vazgeçilmezi oluyor. Tereyağı ve salçayla kavrulan düğü, su eklenmesiyle mükemmel bir çorbaya dönüşüyor.

Düğü Çorbası

4. Gendirme

Gendirme, keşkek yemeğinin Nevşehir'deki ismidir. Klasik keşkekten farklı olarak buğdayların öğütülmeden veya ezilmeden kullanılması. Gendirmede aşurelik buğdaylar, yemeğe tane tane giriyor. Kuzu eti, soğan ve nohutun da girdiği gendirme, doyurucu bir yemek alternatifidir.

Gendirme

5. Nohutlu Yahni

Nevşehir'in etli yemeklerinden nohutlu yahniyi mutlaka denemelisiniz. Bir gece boyunca suda bekleyen nohutlar, ertesi gün koyun eti ve soğanla pişirilir. Özellikle tandır ateşinde, geleneksel yöntemlerle pişirilen nohutlu yahninin tadına bakmalısınız.

Nohutlu Yahni

6. Zerdeli Pilav

Zerdeli pilav Nevşehir ve Kütahya yöresine özgü bir pilavdır. Pekmez, badem ve kuru üzümle hazırlanan, iç harç olarak da kullanılan bir pilav türüdür. İki aşamalı olarak hazırlanır. Pilavın alt katına bademli, üzümlü ve pekmezli zerdeli pilav yayılır. Daha sonra üstüne klasik nohutlu pilav eklenir ve servis edilir.

Zerdeli Pilav

7. Ayva Dolması

Kayısı yahnisi gibi et ve meyvenin birleşiminden oluşan ayva dolması, Nevşehir yöresinde çok sevilmektedir. Ayvaların içine kıymalı ve pirinçli iç harcı katılarak hazırlanır. Osmanlı sarayında da yapılan lezzetlerden ayva dolması, Nevşehir'de kıymalı harcına pirinç katılmadan pişiriliyor.

Ayva Dolması

8. Yaprak Sarması

Kapadokya bölgesinin üzüm bağları oldukça ünlü. Bu nedenle, asma yapraklarından hazırlanan sarmaların en lezzetlileri de Nevşehir'de yeniliyor. Nevşehir'e geldiğinizce meşhur sarmaların tadına bakmayı unutmayın. Neredeyse bütün restoranlarda yaprak sarmasını bulabilirsiniz.

Yaprak Sarması

9. Dolaz

Aslında un helvası olan dolaz, Nevşehir yöresinde daha farklı tariflerle yapılıyor. Klasik un helvasından farklı olarak dolazın içine yumurta da giriyor. Aynı zamanda, helvayı daha da zenginleştirmek adına ceviz içi gibi yemişler de ekleniyor.

Dolaz

10. Köftür

Nevşehir'in yöresel tatlılarından birisi de jöle kıvamındaki köftürdür. Üzüm suyu ile yapılan köftür için bir çeşit lokum demek de mümkündür. Üzüm suyu haricinde köftürün içine sadece nişasta ve un giriyor.

Köftür

11. Aside

Endülüs kökenli bir tatlı olan aside, Kayseri ve Nevşehir yörelerinde sıklıkla tüketiliyor. Ana malzemesi pekmez olan asideye un ve tereyağı da giriyor. Tadı un helvasına benzeyen aside, katı ve sıvı arasında bir kıvama sahip.

Aside

12. Kuru Kaymak

Bugüne kadar yediğiniz tüm kaymaklardan farklı olan kuru kaymak, sürülebilir kıvamda değil. Tam aksine bıçakla kesilecek kadar kıtır bir tatlı. Nevşehir'in en orijinal lezzetlerinden olan kuru kaymak yapımı zahmetli, yemesi ise keyifli bir yiyecek.

Kuru Kaymak

13. Mantı

Ülkemizin hemen her yerinde yapılan mantıyı bir de Nevşehir usulü denemelisiniz. Nevşehir usulü mantı, rulo şeklinde, ekmek hamurundan hazırlanıyor. İçine kıymalı harcı koyulan mantılar dilimlendikten sonra pişirilmek üzere fırına gidiyor.

Mantı

14. Sızgıt

Sızgıt, kuşbaşından biraz daha büyük et parçaları veya kıyma ile hazırlanan yöresel bir yemektir. Et parçaları veya kıyma, kendi yağında kavrulur ve bu şekilde saklanır. Sızgıt eti daha sonra böreklerin veya yemeklerin içine girebilir.

Sızgıt

15. Soğanlama

İri soğanlarla yapılması tercih edilen soğanlama, yumurtalı bir yiyecektir. Kahvaltılarda tercih edilebilir. Kavrulmuş soğanların üstüne tuz ve pul biber eklenir. Daha sonra üstüne yumurta kırılır ve piştikten sonra servis edilir.

Soğanlama

Nevşehir hakkında daha fazla şey keşfet!

Nevşehir Otel Tavsiye

Nevşehir Otel Tavsiye

Nevşehir gezinizi en güzel şekilde geçirmek için size uygun bir otel bulmanız gerekmektedir. Nevşehir merkez, Ürgüp, Göreme ve Avanos'ta konaklamak için oldukça kaliteli oteller bulunmaktadır. Tavsiyeye ihtiyacınız varsa, aşağıdaki otel tavsiyeleri listesine göz atmanızı öneriyoruz.

berilaslaner
10 Şubat 2021 Çarşamba
Nevşehir Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Nevşehir Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Nevşehir ve Kapadokya kültürünü daha yakından görmek için geleneksel festivallere katılabilirsiniz. Kapadokya gezinizi bu tarihlerde gerçekleştirmek, dolu dolu bir kültür gezisi yapmak için tercih edilebilir. Festivallerin yanında fuarlar ve önemli gün kutlamalarına katılmayı da unutmayın.

berilaslaner
10 Şubat 2021 Çarşamba
Nevşehir Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Nevşehir Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Nevşehir ve Kapadokya bölgesinde eğlenmek için uğrayabileceğiniz pek çok mekan bulunuyor. Yıl içinde çok sayıda turistin geldiği Kapadokya'da eğlence ve hizmet sektörü de çevre şehirlere göre daha çok gelişme göstermiştir.

berilaslaner
10 Şubat 2021 Çarşamba
Nevşehir Gezilecek Yerler

Nevşehir Gezilecek Yerler

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan, nefes kesici güzellikteki coğrafik özellikleri ile Nevşehir'de gezmeniz gereken çok fazla nokta var. Volkan patlamalarının etkisi oluşan yer şekilleriyle Kapadokya, anlatmakla bitmeyecek güzelliklere sahip.

berilaslaner
9 Şubat 2021 Salı
Nevşehir Nerede Yenir?

Nevşehir Nerede Yenir?

Kapadokya bölgesinin meşhur lezzetlerini Nevşehir restoranlarında tadabilirsiniz. Nevşehir geziniz sırasında en kaliteli restoran ve kafeleri kaçırmamak için 'Nevşehir Nerede Yenir?' listesine bakabilirsiniz. Nevşehir merkezinin yanı sıra, Ürgüp, Avanos ve Göreme'de de pek çok restoran bulunmaktadır.

berilaslaner
9 Şubat 2021 Salı
Nevşehir Uçak Bileti