1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Nevşehir Uçak Bileti

Nevşehir Gezilecek Yerler

09 Şubat 2021 23:10
 1. Peribacaları
 2. Nevşehir Kalesi
 3. Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi
 4. Göreme Açık Hava Müzesi
 5. Nevşehir Müzesi
 6. Atatürk Evi
 7. Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi
 8. Zelve Açık Hava Müzesi
 9. Avanos Saç Müzesi
 10. Güray Müze
 11. Sunset Point
 12. Avanos Tahta Köprü
 13. Taş Köprü
 14. Temenni Tepesi
 15. Göreme Milli Parkı

1. Peribacaları

Kapadokya denilince akla gelen ilk nokta olan peribacaları, volkanik oluşumlu coğrafik yapılardır. Hasandağı ve Erciyes gibi bölgedeki volkanik dağların patlaması ile ortaya çıkan lav ve küller, peribacalarının temellerini atmıştır. Bir zamanlar deniz olan Kapadokya bölgesi bu lav ve küller yüzünde kurumuştur. Sadece Kapadokya değil, etraftaki tüm akarsu ve göller de küllerle kaplanmıştır. Böylece oluşan tüf tabakaları, zamanla rüzgar ve selin etkisiyle aşınarak peribacalarını oluşturmuştur.

Paleoilitik dönemden beri insanlığın ilgisini çeken peribacaları, bu dönemde oyulmaya başlanmıştır. Roma ve Bizans döneminde kilise olarak da kullanıldıkları da bilinmektedir. Bugün, peribacalarının içinde kiliselerden kalan süslemeleri görmek mümkündür.

Bölgedeki en meşhur peribacaları ise 'Üç Güzeller' olarak bilinen, bir küçük, iki büyük peribacasıdır. Diğerlerinden görünüm itibariyle daha farklı ve estetik olan Üç Güzeller, peribacalarını görmeye gelen turistlerin de ilgisini çekiyor.

Peribacaları

2. Nevşehir Kalesi

Sit alanı olarak korunan Nevşehir Kalesi'nin tarihi Selçuklulara kadar gitmektedir. 12. yüzyılda inşa edilen kale, Bağdat Kervan Yolu'nun güvenliğini sağlamak için yapılmıştır. Kale ve çevresinde yapılan kazı çalışmaları, burada bir yeraltı şehrinin yattığını ortaya çıkarmıştır.

Nevşehir Kalesi

3. Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi

Hacı Bektaş Müzesi olarak da bilinen yapının içinde hem türbe, hem de müze bir arada yer almaktadır. Türbe ve müze Nevşehir merkezinden uzakta, Hacıbektaş ilçesinde bulunmaktadır. İsmini ünlü İslam düşünürü Hacı Bektaş Veli'den alan ilçe, sadece Hacı Bektaş Veli'yi değil, pek çok Hristiyan düşünürü de yetiştirmiştir. Etnografya müzesi olarak hizmet veren Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi ve Müzesi, içinde geleneksel sanat anlayışı yansıtan pek çok koleksiyonu barındırıyor. Ayrıca müze sergilerinden zamanın Bektaşilerinin nasıl yaşadığını öğrenmek de mümkün.

Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi

4. Göreme Açık Hava Müzesi

Aziz Basil tarafından din öğretimi yapmak için kurulan merkez, bugün Göreme Açık Hava Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Milattan önce 4. yüzyıldan beri ayakta duran merkez, kaya içine oyulmuş yaşam alanlarından meydana geliyor. Göreme Açık Hava Müzesi'nde kayalara oyulmuş kiliseler, şapeller ve yemekhaneler gibi alanları görmek mümkün.

Göreme Açık Hava Müzesi

5. Nevşehir Müzesi

Damat İbrahim Paşa Külliyesi Sübyan Mektebi, 1966 yılında restore edilmiş ve 1967 yılında Nevşehir Müzesi olarak tekrardan açılmıştır. Daha sonraları Nevşehir Müzesi asıl yerinden Kültür Sitesi'ne taşınmıştır. Bugün müzede hem etnografik, hem de arkeolojik eserleri bir arada görmek mümkündür.

Nevşehir Müzesi

6. Atatürk Evi

Atatürk'ün Sivas Kongresi sonrasında Hacı Bektaş ilçesinde geldiği ev, bugün müze olarak kullanılmaktadır. Atatürk'ün bir gece boyunca konakladığı bu ev, 2011 yılında onarılarak müze haline getirilmiştir. Müze içerisinde tarihi açıdan önemli belgeler ve Mustafa Kemal'in kişisel eşyaları bulunuyor.

Atatürk Evi

7. Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi

Müzeler açısından zengin olan Nevşehir'de Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi'ne de uğramayı unutmayın. Bebek Müzesi olarak da bilinen müzede el yapımı bebekler sergileniyor. Bebekler, Kapadokya tarihini, destanlarını ve Cumhuriyet dönemini yansıtıyor.

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi

8. Zelve Açık Hava Müzesi

Avanos'un 5 kilometre dışında bulunan Zelve Açık Hava Müzesi, geniş bir alanı kaplamaktadır. Zelve Vadisi'nde bulunan kaya kiliselerini ve yaşam alanlarını içine alan açık hava müzesinin içinde bir de cami bulunuyor.

Zelve Açık Hava Müzesi

9. Avanos Saç Müzesi

Avanos Saç Müzesi, ilgi çekici hikayesi ile diğerlerinden ayrılıyor. Anlatılanlara göre çömlekçilik yapan Galip Körükçü'nün atölyesine bir Fransız turist kadın gelmiştir. Sonrasında ikili arasında romantik bir ilişkinin doğduğu söylenmektedir.

Ülkesine geri dönmek zorunda kalan kadın, giderken Körükçü'ye saçlarından bir tutam vermiş, Körükçü ise saçları atölyesine asmıştır. Atölyeye gelip hikayeyi duyan her kadın, kendi saçlarından bir tutamı burada bırakmış ve atölye Avanos Saç Müzesi halini almıştır.

Avanos Saç Müzesi

10. Güray Müze

Avanos'ta bulunan ve Türkiye'nin ilk seramik müzesi olan Güray Müze, aynı zamanda dünyada kayaya oyulmuş tek müzedir. Müzede antik seramik eserleri ile son yüzyılın en değerli seramik sanatçılarının eserleri bulunuyor. Müzede ayrıca heykel ve fotoğrafçılık gibi sanat dallarından da örnekler yer alıyor. Müzede kimi zaman seminerler ve konserler de gerçekleştirilmektedir.

Güray Müze

11. Sunset Point

Kapadokya'da balonların kalkışını izleyebileceğiniz yegane nokta Sunset Point'tir. Göreme'de yer alan Sunset Point'ten hem güneşin doğuşunu, hem de batışını izleyebilirsiniz.

Sunset Point'i Kapadokya hakkında çekilmiş pek çok fotoğrafın konusu olarak görmek mümkün. Bu nedenle manzarayı hemen hatırlayacaksınız.

Sunset Point

12. Avanos Tahta Köprü

Kızılırmak üzerinde kurulmuş olan Tahta Köprü'ye 'Sallanan Tahta Köprü' de denilmektedir. Asıl ismi bu olmasa da, yürürken sallandığı için günlük hayatta bu ismiyle anılır. Köprünün bir özelliği de korkuluklarına asılan asma kilitler. Çiftler tarafından takılan bu kilitlerin anahtarı, sevgilerinin sonsuz olması için Kızılırmak'a atılır.

Avanos Tahta Köprü

13. Taş Köprü

Abdülhamit döneminde yapımına başlanan köprü, Avanos'un simgelerinden biri haline gelmiştir. Taş Köprü'nün yapımında Avanos taşları kullanılmış ve köprü bugüne kadar zarar görmeden gelmiştir. Abdülhamit döneminde bitirilemeyen köprünün inşasına 1990'da devam edilmiştir. Köprünün ayakları Türk ustalar tarafından tamamlanırken, geri kalanı Macar ustalarca yapılmıştır.

Taş Köprü

14. Temenni Tepesi

Ürgüp merkezindeki Temenni Tepesi, mükemmel bir Nevşehir manzarası görmek isteyenlerin uğrak noktası. Temenni Tepesi'ne ismini, tepesine inşa edilmiş olan türbe vermiştir. Bu türbede dilek dilendiğinde halk arasında tepeye 'Temenni Tepesi' denilmeye başlanmıştır. Burada dilek dilemek ve hemen yanındaki çay ocağında dinlenmek isterseniz Ürgüp'e gelebilirsiniz.

Temenni Tepesi

15. Göreme Milli Parkı

40 kilometrelik alanıyla Göreme Milli Parkı, oldukça geniş bir alan üzerine kurulmuştur. Milli parkın içinde doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi yapılar da bulunuyor. Genellikle Roma ve Bizans döneminden kalan bu yapılar arasında kiliseler ve manastırlar sayılabilir. Milli parkın içinde ayrıca tarihi şaraphaneler de yer alıyor.

Göreme Milli Parkı

Nevşehir hakkında daha fazla şey keşfet!

Nevşehir Otel Tavsiye

Nevşehir Otel Tavsiye

Nevşehir gezinizi en güzel şekilde geçirmek için size uygun bir otel bulmanız gerekmektedir. Nevşehir merkez, Ürgüp, Göreme ve Avanos'ta konaklamak için oldukça kaliteli oteller bulunmaktadır. Tavsiyeye ihtiyacınız varsa, aşağıdaki otel tavsiyeleri listesine göz atmanızı öneriyoruz.

berilaslaner
10 Şubat 2021 Çarşamba
Nevşehir Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Nevşehir Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Nevşehir ve Kapadokya kültürünü daha yakından görmek için geleneksel festivallere katılabilirsiniz. Kapadokya gezinizi bu tarihlerde gerçekleştirmek, dolu dolu bir kültür gezisi yapmak için tercih edilebilir. Festivallerin yanında fuarlar ve önemli gün kutlamalarına katılmayı da unutmayın.

berilaslaner
10 Şubat 2021 Çarşamba
Nevşehir Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Nevşehir Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Nevşehir ve Kapadokya bölgesinde eğlenmek için uğrayabileceğiniz pek çok mekan bulunuyor. Yıl içinde çok sayıda turistin geldiği Kapadokya'da eğlence ve hizmet sektörü de çevre şehirlere göre daha çok gelişme göstermiştir.

berilaslaner
10 Şubat 2021 Çarşamba
Nevşehir Nerede Yenir?

Nevşehir Nerede Yenir?

Kapadokya bölgesinin meşhur lezzetlerini Nevşehir restoranlarında tadabilirsiniz. Nevşehir geziniz sırasında en kaliteli restoran ve kafeleri kaçırmamak için 'Nevşehir Nerede Yenir?' listesine bakabilirsiniz. Nevşehir merkezinin yanı sıra, Ürgüp, Avanos ve Göreme'de de pek çok restoran bulunmaktadır.

berilaslaner
9 Şubat 2021 Salı
Nevşehir Ne Yenir?

Nevşehir Ne Yenir?

Nevşehir mutfağı, genel olarak İç Anadolu mutfağı ile oldukça benzerdir. Nevşehir'de ana yemeğinden tatlısına her damak tadına uygun yöresel yiyecekler bulabilirsiniz. Nevşehir'de hiçbir lezzeti kaçırmamak için 'Nevşehir'de Ne Yenir?' listesine göz atabilirsiniz.

berilaslaner
9 Şubat 2021 Salı
Nevşehir Uçak Bileti