1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Nevşehir Uçak Bileti

Nevşehir Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

10 Şubat 2021 12:39
 1. Aksalur Kiraz Bayramı (20 Haziran)
 2. Cappadox Festivali (Haziran)
 3. Uluslararası Avanos Turizm ve El Sanatları Festivali (Eylül)
 4. Kaymak Festivali (Ağustos)
 5. Kozaklı Termal Kaplıca Festivali (Temmuz)
 6. Hacı Bektaş Veli Kültür ve Sanat Festivali (Ağustos)
 7. Ürgüp Bağ Bozumu Şenlikleri (Eylül)
 8. Salcano Erciyes Kapadokya Bisiklet Festivali (Eylül)
 9. Nevşehir Kitap Fuarı (Aralık)
 10. Uluslararası Turizm Filmleri Festivali (Eylül)

1. Aksalur Kiraz Bayramı (20 Haziran)

Her sene 20 Haziran'da düzenlenen Aksalur Kiraz Bayramı, Ürgüp, Aksalur kasabasında gerçekleştiriliyor. Burada yetişen kirazları ve kasabayı tanıtmak için düzenlenen festivale mutlaka katılmalısınız. Aksalur Kiraz Bayramı sırasında kasabanın birbirinden güzel kirazlarının tadına bakabilir, Ürgüp hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Sadece bir gün süren bu güzel festivali kaçırmamak için dikkatli olmalısınız.

Aksalur Kiraz Bayramı

2. Cappadox Festivali (Haziran)

Kapadokya'nın en coşkulu festivallerinden Cappadox, Haziran ayında gerçekleştirilmektedir. Festival kapsamında müzik dinletilerinden gastronomi etkinliklerine kadar çok çeşitli aktiviteler bulunuyor. Açık hava etkinlikleri ile dikkat çeken festivalde çağdaş sanatların her türlüsünü bir arada bulabilirsiniz. Her sene farklı bir tema etrafında şekillenen festival, yoğun bir ilgiyle karşılaşıyor. Bu sebeple festival tarihini dikkatle takip ederek biletlerinizi ayırtmalısınız.

Cappadox Festivali

3. Uluslararası Avanos Turizm ve El Sanatları Festivali (Eylül)

Eylül ayının başlarında düzenlenen Uluslararası Avanos Turizm ve El Sanatları Festivali, Avanos'un kültürel mirasını yaşatan bir festival. El sanatlarının büyük gelişme gösterdiği Avanos bölgesi, tarih öncesi çağlardan beri çeşitli sanat dallarıyla uğraşan bir bölge. Avanos'un tarihini ve köklü kültürünü daha yakından tanımak için Eylül ayında Avanos'u ziyarete gelebilir, festivale katılabilirsiniz.


Uluslararası Avanos Turizm ve El Sanatları Festivali

4. Kaymak Festivali (Ağustos)

Genellikle Ağustos'un ikinci haftasında gerçekleştirilen festival, Nevşehir'in ünlü kaymağını tanıtmayı amaçlıyor. Kendine has tadı ve kıvamı ile Nevşehir kaymağı, ısırılarak yenebilen yapısı ile dikkatleri çekiyor. Kaymaklı beldesinde gerçekleştirilen festivalde halk oyunları gösterileri de yapılmakta, renkli görüntüler ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında festival kapsamında en iyi kaymağı seçmek için çok çekişmeli bir yarışma düzenleniyor.

Kaymak Festivali

5. Kozaklı Termal Kaplıca Festivali (Temmuz)

Kozaklı beldesi, doğal güzelliklerinin yanı sıra sularının şifalı olmasıyla da biliniyor. Temmuz ayında düzenlenen Kozaklı Termal Kaplıca Festivali'yle de beldenin bu yönü öne çıkartılmak isteniyor. Genellikle Temmuz sonunda düzenlenen festivalin sloganı ise ' Suyun Şifaya Dönüştüğü Yer'. Coşkulu bir mehteran takımı geçişi ile açılan festivale katılmanızı, Kozaklı'nın şifalı sularına girmenizi öneriyoruz.

Kozaklı Termal Kaplıca Festivali

6. Hacı Bektaş Veli Kültür ve Sanat Festivali (Ağustos)

Ağustos'ta üç gün boyunca süren Hacı Bektaş Veli Kültür ve Sanat Festivali, Hacıbektaş Belediyesi'nde düzenlenmektedir. Bölgenin değerli isimlerinden olan Hacı Bektaş Veli'yi anmak için düzenlenen festival oldukça dolu bir programa sahip. Festival her sene hem ülkemizden, hem yurt dışından pek çok turisti kendisine çekiyor. Festival boyunca sadece günahsızların geçebildiğine inanılan Delikli Taş gibi pek çok nokta ziyaret ediliyor.

Hacı Bektaş Veli Kültür ve Sanat Festivali

7. Ürgüp Bağ Bozumu Şenlikleri (Eylül)

Üzüm bağlarıyla ve dolayı olarak şaraplarıyla ünlü Ürgüp'te Bağ Bozumu Şenlikleri'ne katılabilirsiniz. Her sene Eylül'ün ikinci haftasında düzenlenen festivale pek çok turist katılım gösteriyor. Üç gün boyunca süren festivalde şarap severleri eğlenceli günler bekliyor. Eylül ayında Ürgüp'e gelerek adeta bayram havasında geçen bu keyifli festivale katılabilir, birbirinden güzel şarapları tadabilirsiniz.

Ürgüp Bağ Bozumu Şenlikleri

8. Salcano Erciyes Kapadokya Bisiklet Festivali (Eylül)

Sadece ülkemizden değil, tüm dünyadan bisikletçileri bir araya getiren festival, Eylül ayında düzenleniyor. Salcano Erciyes Kapadokya Bisiklet Festivali'nde amatör ve profesyonel bisikletçiler birlikte pedal çeviriyor. Bisiklet sürmeyi seviyorsanız festivalde farklı milletlerden bisikletçiler ile buluşabilirsiniz. Bisiklet sürmeye fazla ilginiz yoksa oldukça renkli ve eğlenceli geçen bu festivale izleyici olarak da katılabilirsiniz.

Salcano Erciyes Kapadokya Bisiklet Festivali

9. Nevşehir Kitap Fuarı (Aralık)

Nevşehir Kitap Fuarı, Nevşehir Belediyesi tarafından düzenlenmektedir. İlk defa 2019 yılında yapılan kitap fuarı, Forum Kapadokya AVM'de gerçekleştirilmektedir. Nevşehir Kitap Fuarı'nda pek çok yayınevi stant açmakta, en sevilen yazarlar kitap fuarına konuk olmaktadır. Yaklaşık 1 hafta boyunca açık kalan fuara katılmayı düşünebilirsiniz. Fuarda çeşitli kitapları inceleyebilir, yazarlarıyla sohbet ederek imza alabilirsiniz.

Nevşehir Kitap Fuarı

10. Uluslararası Turizm Filmleri Festivali (Eylül)

Tanıtmader desteğiyle düzenlenen festival, 30 senelik geçmişi ile 20 farklı ülkede faaliyet göstermektedir. Turizm filmlerinin yarıştığı bu festival, Nevşehir'in tanıtımı için oldukça büyük bir fırsattır. 2015 yılında Tanıtmader'in Uluslararası Cifft Federasyonu'na üye olmasıyla Türkiye de bu festival içinde kendisine yer bulmuştur. Turizm Filmleri Festivali, Eylül ayında Nevşehir'e gelmekte ve yaklaşık 4 gün sürmektedir.

Uluslararası Turizm Filmleri Festivali

Nevşehir hakkında daha fazla şey keşfet!

Nevşehir Otel Tavsiye

Nevşehir Otel Tavsiye

Nevşehir gezinizi en güzel şekilde geçirmek için size uygun bir otel bulmanız gerekmektedir. Nevşehir merkez, Ürgüp, Göreme ve Avanos'ta konaklamak için oldukça kaliteli oteller bulunmaktadır. Tavsiyeye ihtiyacınız varsa, aşağıdaki otel tavsiyeleri listesine göz atmanızı öneriyoruz.

berilaslaner
10 Şubat 2021 Çarşamba
Nevşehir Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Nevşehir Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Nevşehir ve Kapadokya bölgesinde eğlenmek için uğrayabileceğiniz pek çok mekan bulunuyor. Yıl içinde çok sayıda turistin geldiği Kapadokya'da eğlence ve hizmet sektörü de çevre şehirlere göre daha çok gelişme göstermiştir.

berilaslaner
10 Şubat 2021 Çarşamba
Nevşehir Gezilecek Yerler

Nevşehir Gezilecek Yerler

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan, nefes kesici güzellikteki coğrafik özellikleri ile Nevşehir'de gezmeniz gereken çok fazla nokta var. Volkan patlamalarının etkisi oluşan yer şekilleriyle Kapadokya, anlatmakla bitmeyecek güzelliklere sahip.

berilaslaner
9 Şubat 2021 Salı
Nevşehir Nerede Yenir?

Nevşehir Nerede Yenir?

Kapadokya bölgesinin meşhur lezzetlerini Nevşehir restoranlarında tadabilirsiniz. Nevşehir geziniz sırasında en kaliteli restoran ve kafeleri kaçırmamak için 'Nevşehir Nerede Yenir?' listesine bakabilirsiniz. Nevşehir merkezinin yanı sıra, Ürgüp, Avanos ve Göreme'de de pek çok restoran bulunmaktadır.

berilaslaner
9 Şubat 2021 Salı
Nevşehir Ne Yenir?

Nevşehir Ne Yenir?

Nevşehir mutfağı, genel olarak İç Anadolu mutfağı ile oldukça benzerdir. Nevşehir'de ana yemeğinden tatlısına her damak tadına uygun yöresel yiyecekler bulabilirsiniz. Nevşehir'de hiçbir lezzeti kaçırmamak için 'Nevşehir'de Ne Yenir?' listesine göz atabilirsiniz.

berilaslaner
9 Şubat 2021 Salı
Nevşehir Uçak Bileti