1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Nerede Yenir
 4. Nevşehir Uçak Bileti

Nevşehir Nerede Yenir?

04 Aralık 2021 18:20
 1. Saklı Konak Restaurant
 2. Paprika Burger & Pasta
 3. Reserved Restaurant & Lounge
 4. Saklı Kahve Cappadocia
 5. Muhittin Usta Adana Kebap Salonu
 6. Şıra Restaurant
 7. Cappadocia Steak House
 8. King's Coffee Shop
 9. Oscar Steak House
 10. Cappadocian Cuisine
 11. Turkish Ravioli Restaurant
 12. Bizim Ev Restaurant
 13. Aravan Evi Restaurant
 14. Sofra Restaurant
 15. Evranos Restaurant

1. Saklı Konak Restaurant

Uçhisar'da yer alan Saklı Konak Restaurant, Tekelli Mahallesi'nde hizmet vermeye devam ediyor. Restoran, güler yüzlü işletmesi ile dikkat çekiyor. Özellikle güzel bir kahvaltı etmek için Saklı Konak Restaurant'ı tercih edebilirsiniz.

Saklı Konak Restaurant

2. Paprika Burger & Pasta

Uçhisar, Tekelli Mahallesi'nde yer alan kaliteli restoranlardan birisi de Paprika. Nevşehir'de fast food yemek isterseniz ilk adresiniz Paprika Burger & Pasta olmalı. Paprika, uygun fiyata çok şey yiyebileceğiniz bir restoran.

Paprika Burger & Pasta

3. Reserved Restaurant & Lounge

Reserved Restaurant & Lounge, Aşağı Mahallesi'nde yer almaktadır. Adnan Menderes Caddesi üzerinde bulunan restoranda özellikle kokoreç denemenizi öneriyoruz. Reserved Restaurant & Lounge, hızlı servisi ve lezzetli mezeleriyle de oldukça ünlü.

Reserved Restaurant & Lounge

4. Saklı Kahve Cappadocia

Uçhisar Saklı Konak bünyesinde yer alan Saklı Kahve Cappadocia, yemekten sonra güzel bir kahve içmek için ideal bir mekan. Güzel iç mekan tasarımı ve lezzetli dünya kahveleri ile burayı çok seveceksiniz.

Saklı Kahve Cappadocia

5. Muhittin Usta Adana Kebap Salonu

Muhittin Usta, Bahçelievler Mahallesi, Üstat Necip Fazıl Kısakürek Bulvarı'nda yer alıyor. Nevşehir'in en güzel kebaplarını yiyebileceğiniz Muhittin Usta, temiz ve özenli işletme anlayışı ile biliniyor. Restoran, aynı zamanda ikram ettikleri salataların ve mezelerinin lezzetiyle de meşhur.

Muhittin Usta Adana Kebap Salonu

6. Şıra Restaurant

Uçhisar, Göreme Caddesi'nde misafirlerine kapılarını açan Şıra Restaurant, manzarasıyla gönüllerde taht kuruyor. Mükemmel Nevşehir manzarası eşliğinde romantik bir yemek yemek için Şıra Restaurant'a gelebilirsiniz. Özellikle yaprak sarmasının tadına mutlaka bakmalısınız.

Şıra Restaurant

7. Cappadocia Steak House

Nevşehir'in en güzel bifteğini Cappadocia Steak House'ta yiyebilirsiniz. Cappadocia Steak House, Yukarı Mevki Tekeli Mahallesi'nde yer almaktadır. Göreme Caddesi üzerindeki bu mekanda oldukça güzel bir şehir manzarası da bulunuyor. Ayrıca Cappadocia Steak House'ın lezzetli şaraplarından da deneyebilirsiniz.

Cappadocia Steak House

8. King's Coffee Shop

Göreme'yi gezdiğiniz sırada kahve molası için King's Cofee Shop'ta oturabilirsiniz. İçeridere Sokak'ta yer alan King's Coffee Shop, dünya kahvelerinin en güzel örneklerini sizlere sunuyor. Burada kahve haricinde birbirinden sağlıklı bitki çaylarını da deneyebilirsiniz.

King's Coffee Shop

9. Oscar Steak House

Göreme'de biftek ve barbekü tarzında bir yemek yemek isterseniz Oscar Steak House'a gelebilirsiniz. Aydınkırağı Sokak üzerinde yer alan Oscar Steak House, görebileceğiniz en güzel, büyüleyici Göreme manzarasını da sizlere sunuyor.

Oscar Steak House

10. Cappadocian Cuisine

Cappadocian Cuisine, Göreme Uzundere Caddesi'nde hizmet vermektedir. Kapadokya'nın yöresel yemeklerini tadabileceğiniz restoranda testi kebabını denemenizi öneriyoruz. Bunun yanında Cappadocian Cuisine'in çorbaları da çok seviliyor. Restoran, Göreme geneline göre daha uygun fiyatlara sahip.

Cappadocian Cuisine

11. Turkish Ravioli Restaurant

Göreme'de zengin ve lezzetli menüsü ile hizmet veren Turkish Ravioli Restaurant, Nevşehir'in en iyileri arasında. Aydınlı Sokak'ta yer alan restoran, otantik ve mistik havası ile sizleri bambaşka bir dünyaya götürecek.

Turkish Ravioli Restaurant

12. Bizim Ev Restaurant

Avanos'ta yer alan Bizim Ev Restaurant, Orta Mahallesi, Baklavacı Sokak'ta bulunuyor. Yöresel yemekleri ve tarihi taş binası ile Bizim Ev, oldukça uygun fiyatlara sahip. Avanos'u gezerken yemek molası için buraya uğramalısınız.

Bizim Ev Restaurant

13. Aravan Evi Restaurant

Ürgüp'ün en iyi restoranlarından olan Aravan Evi Restaurant, kaliteli işletmesi ile biliniyor. Ayvalı Köyü'nde yer alan Aravan Evi, sadece rezervasyonlu müşterilerini kabul ediyor. Bu sebeple Ürgüp gezinize başlamadan önce işletmeyle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Aravan Evi Restaurant

14. Sofra Restaurant

Ürgüp'de gidebileceğiniz restoranlardan birisi de Sofra Restaurant'tır. Kayseri Caddesi'nde yer alan Sofra Restaurant'ın testi kebabını ve mantısını denemenizi öneriyoruz. Aynı zamanda Ürgüp'ün geleneksel tariflerinden olan Ürgüp haşlamayı da burada yiyebilirsiniz.

Sofra Restaurant

15. Evranos Restaurant

Avanos'un sevilen restoranlarından Evranos Restaurant, Orta Mahallesi'nde yer alıyor. Taş Köprü'nün hemen karşısında hizmet veren Evranos Restaurant, dünya mutfağından lezzetleri sizlere sunuyor. Tarihi binası ile Evranos, sizi Avanos tarihinde lezzetli bir yolculuğa çıkaracak.

Evranos Restaurant

Daha Fazlasını Keşfet!

Nevşehir Otel Tavsiye

Nevşehir Otel Tavsiye

Nevşehir gezinizi en güzel şekilde geçirmek için size uygun bir otel bulmanız gerekmektedir. Nevşehir merkez, Ürgüp, Göreme ve Avanos'ta konaklamak için oldukça kaliteli oteller bulunmaktadır. Tavsiyeye ihtiyacınız varsa, aşağıdaki otel tavsiyeleri listesine göz atmanızı öneriyoruz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Nevşehir Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Nevşehir Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Nevşehir ve Kapadokya kültürünü daha yakından görmek için geleneksel festivallere katılabilirsiniz. Kapadokya gezinizi bu tarihlerde gerçekleştirmek, dolu dolu bir kültür gezisi yapmak için tercih edilebilir. Festivallerin yanında fuarlar ve önemli gün kutlamalarına katılmayı da unutmayın.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Nevşehir Alışveriş - Ne Alınır?

Nevşehir Alışveriş - Ne Alınır?

Nevşehir gezinizden bir hatıra götürmek isterseniz, Avanos'un ünlü seramik ürünlerinden alabilirsiniz. Kapadokya'da satış yapan pek çok çömlek atölyesi bulunmaktadır. Buralardan kalemlik, bardak gibi seramik hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Avanos, v. Mehmet Yılmaz Caddesi'ndeki Çavuşin Seramik, size seramik hediyelikler için yardımcı olabilir.

Nevşehir'den gümüş eşyalar ve takılar da alabilirsiniz. Hem birbirinden güzel seramikleri, hem de gümüşleri Pazarki'de bir arada bulabilirsiniz. Aşağı Mahalle, Adnan Menderes Caddesi'nde yer alan Pazarki'de çok çeşitli hediyelikler bulunuyor.

Gümüşün yanında bakır ürünler de hediyelik olarak alınabilir. Yuğuran Bakırcılık, Atatürk Bulvarı'ndaki dükkanında birbirinden güzel bakır hediyelikleri sergilemektedir.

Dokuma halılar da Nevşehir'de oldukça ünlüdür. Tekelli Mahallesi'nde bulunan Sultanhisar Halı'dan el yapımı halı ve kilimleri alabilirsiniz. Üstelik hem satış noktası, hem de atölye olarak hizmet veren dükkanda halıların yapımını da görebilirsiniz.

Nevşehir'de günlük ihtiyaçlar için Forum Kapadokya'ya gidebilirsiniz. Bahçelievler Mahallesi'nde yer alan AVM'de pek çok markayı bulabilirsiniz. Yeni Mahallesi'nde bulunan Nisara AVM Kapadokya'yı da alışveriş için tercih edebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Nevşehir Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Nevşehir Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Nevşehir ve Kapadokya bölgesinde eğlenmek için uğrayabileceğiniz pek çok mekan bulunuyor. Yıl içinde çok sayıda turistin geldiği Kapadokya'da eğlence ve hizmet sektörü de çevre şehirlere göre daha çok gelişme göstermiştir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Nevşehir Gezilecek Yerler

Nevşehir Gezilecek Yerler

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan, nefes kesici güzellikteki coğrafik özellikleri ile Nevşehir'de gezmeniz gereken çok fazla nokta var. Volkan patlamalarının etkisi oluşan yer şekilleriyle Kapadokya, anlatmakla bitmeyecek güzelliklere sahip.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Nevşehir Ne Yenir?

Nevşehir Ne Yenir?

Nevşehir mutfağı, genel olarak İç Anadolu mutfağı ile oldukça benzerdir. Nevşehir'de ana yemeğinden tatlısına her damak tadına uygun yöresel yiyecekler bulabilirsiniz. Nevşehir'de hiçbir lezzeti kaçırmamak için 'Nevşehir'de Ne Yenir?' listesine göz atabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Nevşehir Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Nevşehir Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

İç Anadolu bölgesinin ortasında yer alan Nevşehir'de karasal iklim görülmektedir. Yazları oldukça sıcak, kışları kar yağışlı geçtiğinden Nevşehir hava durumu gezinizi planlarken önemli bir etken olabilir. Nevşehir'in her noktasını rahatlıkla gezmek için ilkbahar veya sonbaharı tercih edebilirsiniz. Bununla beraber yaz aylarında Nevşehir'e çokça turist geldiğinden şehir bu aylarda daha hareketli olabilir. Peri bacalarının kar altındaki muhteşem görüntüsünü görmek isterseniz, kış aylarında da buraya gelebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Nevşehir Genel Bilgiler

Nevşehir Genel Bilgiler

Nevşehir İç Anadolu'da, ülkemizin turistik açıdan önemli şehirlerden birisidir. Tarihi Kapadokya bölgesinin merkezinde yer alır. Geçmişi Neolitik dönemlere kadar giden Nevşehir'de, özellikle tarih öncesi çağlarda volkanik faaliyetler yaşanmıştır. Paleolitik Çağ'da meydana gelen volkan patlamalarının bu dönemde insan yerleşimine izin vermediği düşünülüyor.

Nevşehir'e yerleştiği bilinen ilk devletler Hititler ve Luviler'dir. Daha sonra milattan önce 2500'lü yıllara gelindiğinde Asurluların bölgede hakim olduklarını görüyoruz. Burada ticaret kolonileri kuran Asurlular, Nevşehir'in gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Asurlular döneminde Nevşehir'i de içine alan 'Kapadokya' bölgesine ismi verilmiştir. Aslen 'güzel atlat ülkesi' anlamına gelen Kapadokya'nın ismi o zaman Katpatuka şeklindeydi.

Daha sonra Persler, Romalılar ve Selçuklu tarafından ele geçirilen şehir, 14. yüzyılda Osmanlı hakimiyetine girdi. Nevşehir Roma'ya bağlanmadan önce Kapadokya bölgesi bir süre bağımsız kalmıştır. Bu dönemde kurulan Kapadokya Krallığı, milattan sonra 17 yılında bölgenin Roma hakimiyetine geçmesiyle sona erdi. Roma bölününce Bizans İmparatorluğu sınırlarında kalmıştır. Nevşehir'in Roma ve Bizans hakimiyetinde kaldığı zamanlar, şehrin tarihi dokusunun oluşmasında büyük rol oynamıştır.

Malazgirt Zaferi sonrası bölgede Türk yerleşimleri başlayınca buraya 'Muşkara' denilmiştir. Muşkara'nın Nevşehir adını alması ise 1725 tarihini bulur. Sadrazam Damat İbrahim Paşa döneminde şehirde refah hareketi başlatılmış, pek çok imar çalışması yapılmıştır. Bu dönemde Nevşehir'de medreseler, çeşmeler, camiler yapılmıştır.

1954 yılından beri il olarak kabul edilen Nevşehir'e bağlı olan Göreme, Avanos ve Ürgüp de zengin tarihi ile dikkat çekiyor. Nevşehir, tarihiyle olduğu kadar coğrafi oluşumlarıyla da ünlü. Ülkemizin en çok turist çeken noktalarından peri bacaları da burada yer alıyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Nevşehir Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz