1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ne Yenir?
 4. Napoli Uçak Bileti

Napoli Ne Yenir?

24 Mart 2021 08:25
 1. Pizza
 2. Dondurma
 3. Sfogliatelle
 4. Pasta alla Genovese
 5. Struffoli
 6. Friarelli
 7. Buffalo Mozzarella
 8. Mozzarella en Carrozza
 9. Taralli
 10. Napoli Kahvesi
 11. Cuoppo
 12. Spaghetti alle Vongole
 13. Baba
 14. Kızarmış Pizza
 15. Limoncello

1. Pizza

Elbette pizzanın anavatanında pizza yememek olmaz. Pizzanın en özenli halini burada tadabilirsiniz. Pizzalar restorandan restorana çeşitlilik gösterse de hepsinin harika lezzete sahip olduklarını söylemek mümkün. Napoli çevresinde hemen her yerde pizza bulabilirsiniz. Özellikle Neapolitan pizzayı burada denemelisiniz.

Pizza

2. Dondurma

Napoli'de dondurmanın bile lezzetli olduğunu söylemiştik. Meşhur İtalyan dondurması gelatoyu burada tadabilirsiniz. Çok çeşitli malzemelerden ve aromalardan hazırlanan gelatoların özellikle meyveli olanları çok seviliyor. Napoli'ye sıcak bir yaz günü giderseniz serinlemek için dondurma almayı unutmayın.

Dondurma

3. Sfogliatelle

Napoli'de sevilen bir hamur işi olan sfogliatelle, taze taze yenmesi gereken bir lezzet. Napoli'de iki türlü sfogliatelle bulabilirsiniz. Bunlardan birisinin ismi 'riccia' olarak anılır. Riccia, kıvrımlı ve kıtır kıtırdır. Diğer sfogliatelle türü olan 'frolla' ise daha yumuşak bir yapıya sahip.

Sfogliatelle

4. Pasta alla Genovese

Pasta alla Genovese, Napoli'de en çok sevilen makarna yemeklerinden. Yemeğin ismi 'Ceneviz makarnası' olsa da, bu makarna Napoli'de hazırlanan geleneksel bir yeme. Pasta alla Genovese soğan ve etle hazırlanan, karamelize edilmiş bir sosla beraber sunulur.

Pasta alla Genovese

5. Struffoli

Buraya Noel zamanı geldiyseniz, struffoli yemeyi unutmayın. Struffoli, temel olarak bizdeki lokma tatlısına benzetilebilir. Bu tatlı hazırlanırken yağda iyice kızartılır ve bal ile kaplanır. Daha sonra üstü çeşitli şekerlemeler ile süslenir.

Struffoli

6. Friarelli

Friarelli, kış mevsiminde tüketilebilen bir tür yerel brokoli. Friarelli, hazırlanırken zeytinyağlı ve sarımsaklı harika bir sosla tatlandırılır. Friarelli, pek çok restoranda aperitif olarak sipariş edilebilir. Dilerseniz Napoli'nin kış pazarlarından friarelli alarak bu lezzeti kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Friarelli

7. Buffalo Mozzarella

Napoli'ye geldiğinizde deneyebileceğiniz en güzel şeylerden birisi buffalo mozzarella. Buffalo mozzarellayı yapıldığı gün tüketmek önemli bir unsur. Napolililer, bir gün beklemiş buffalo mozzarellayı asla iyi bir peynir olarak kabul etmezler. Buffalo sütünden hazırlanan peynir, bizdeki kaymağa oldukça benzeyen bir yapıya sahip.

Buffalo Mozzarella

8. Mozzarella en Carrozza

Mozzarella en carrozza, günün yemeğinden arta kalanları kullanma ihtiyacından doğmuş. Ekmek ve mozzarella peynirinden hazırlanan yemek, oldukça lezzetli. Mozzarella en carrozza hazırlanırken iki malzeme beraberce un ve yumurta ile kaplanır. Daha sonra kızartılan mozzarellalı ekmekler servise hazır hale gelir.

Mozzarella en Carrozza

9. Taralli

Taralli, görünüş olarak simit veya açmaya benzeyen bir hamur işi. Fakat tarallinin simitle olan benzerliği görünüşünde son buluyor. Geleneksel olarak domuz eti, karabiber ve kızarmış bademlerle hazırlanır. Taralli yemeye karar verirseniz, içinde kullanılan etin türünü sormayı unutmayın.

Taralli

10. Napoli Kahvesi

Napoli kahvesi yoğun bir yapıya sahip olan, acı tadıyla kahve severleri kendisine bağlayan bir kahve türü. Napoli'ye geldiğinizde şehrin kafelerinde gezmeyi ve Napoli kahvesi denemeyi unutmayın. Napoli'de kafeler haricinde restoranlarda, pastanelerde ve hatta barlarda bu kahveyi bulabilirsiniz.

Napoli Kahvesi

11. Cuoppo

Cuoppo, alışık olmadığınız lezzetlerden birisi. Üstelik cuoppo, kendine has sunum şekliyle de çok seviliyor. Cuoppo, basit olarak kızarmış balıktan meydana gelir. Bu noktada kızarmış balıkların bir külahta verilmesi, cuopponun ayırıcı özelliklerinden.

Cuoppo

12. Spaghetti alle Vongole

Spaghhetti alle vongole tüm İtalya'da popüler bir yemek. Fakat bu yemeğin Napoli'nin de içinde bulunduğu Campania bölgesinden çıktığı düşünülüyor. Hazırlaması kolay bir yemek olan spaghetti alle vongole, domates ve istiridyeyle hazırlanıyor. Makarnanın içine zeytinyağı ve sarımsak da giriyor.

Spaghetti alle Vongole

13. Baba

Baba, rumlu kek olarak da adlandırılır. Temelde tatlı bir kekin ruma batırılması ile hazırlanır. Baba kekinin Vesuvius Dağı'nı andıracak şekilde biçimlendirilmesi gerekir. Yine de, bu kekin mantara benzediğini de rahatlıkla söyleyebiliriz.

Baba

14. Kızarmış Pizza

Napoli'de klasik pizzanın haricinde kızarmış pizza da denenebilir. Sokak lezzetleri arasında görebileceğiniz kızarmış pizzayı çok seveceksiniz. Napoli halkının çok sevdiği bir yemek olan kızarmış pizza, klasik pizza gibi açık değil, kapalı şekilde pişiriliyor ve kızartılıyor.

Kızarmış Pizza

15. Limoncello

Limoncello, Napoli'ye özgü bir meyve likörüdür. Limon aromalı bir içki olan limoncello, özellikle Capri Adası'nda meşhur. Buraya geldiğinizde limoncello likörünün tadına bakmayı es geçmemenizi öneririz. Likör, limon kabuğu rendesi, alkol, şeker ve su kullanılarak hazırlanıyor.

Limoncello

Napoli hakkında daha fazla şey keşfet!

Napoli Otel Tavsiye

Napoli Otel Tavsiye

Burası diğer İtalya kentlerine göre konaklamanın daha uygun olduğu bir yer. Napoli'de her bütçede insan için farklı seçenekler bulunuyor. Burada 5 yıldızlı lüks oteller olduğu gibi hosteller de turistlerin konaklaması için alternatifler arasında.

berilaslaner
24 Mart 2021 Çarşamba
Napoli Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Napoli Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Napoli'de pek çok renkli, eğlenceli festival ve etkinlikler gerçekleştiğini görebilirsiniz. Napoli halkı, cana yakınlıklarıyla sizi de kutlamalarına katmakta gecikmeyecek. Napoli festivalleriyle bambaşka tonlara bürünen bir şehir. Ne demek istediğimizi festivallere katıldığınızda daha iyi anlayacaksınız.

berilaslaner
24 Mart 2021 Çarşamba
Napoli Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Napoli Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Gece hayatının oldukça canlı yaşandığı Napoli'de canlı müzik eğlencelerine katılabilirsiniz. Burada kafe ve barlar eğlenceli bir gece hayatı vaat ediyor. Napoli'de her bütçe için uygun olan mekanlar bulunuyor. Bohem barların yanında üniversite öğrencilerinin de takıldığı barlar da keyifli vakit geçirmeniz de mümkün.

Bu kentte barların yoğun olarak bulunduğu yerler ise Via Casterna dell’Olio, Via Paladino ve Chiaia. Kent merkezine yakın pek çok plaj bulunuyor ve buralarda düzenlenen gece eğlenceleri oldukça ilgi görüyor. Özellikle Chiaia da pek çok şarap evi ve bar olduğunu görebilirsiniz. Gece kulüpleri saat 23 civarında hareketlenir ve eğlence sabaha kadar devam eder.

berilaslaner
24 Mart 2021 Çarşamba
Napoli Gezilecek Yerler

Napoli Gezilecek Yerler

Binlerce yıllık tarihi ile Napoli’ye gittiğinizde tarihle iç içe olmaya hazır olmalısınız. Bunun yanında Capri Adası'nın çok yakın olmasıyla da deniz kum güneş olarak tatil yapmak isteyen kişilerin de beklentilerini karşılamakta.

berilaslaner
24 Mart 2021 Çarşamba
Napoli Nerede Yenir?

Napoli Nerede Yenir?

Napoli'deki eşsiz lezzetlerden bahsettik. Napoli'de bölgenin geleneksel lezzetlerini deneyebileceğiniz pek çok restoran var. Ayrıca Napoli'de dünya mutfaklarını da deneyebileceğiniz çeşitli mekanlar bulunuyor. Napoli, restoranları haricinde kafeleriyle de oldukça ünlü bir şehir.

berilaslaner
24 Mart 2021 Çarşamba
Napoli Uçak Bileti