1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
  4. Napoli Uçak Bileti

Napoli Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:19
  1. Yeni Yıl (Ocak)
  2. İtalya Karnavalı (Şubat)
  3. Napoli Tiyatro Festivali (Haziran)
  4. Pizza Festivali (Eylül)
  5. Ferragasto (Ağustos)
  6. Caz Festivali (Ağustos)
  7. Tangotango (Eylül)

1. Yeni Yıl (Ocak)

Yeni yılı İtalya'da kutlamak, benzersiz bir deneyim olabilir. Bu rengarenk geceye sizler de katılın. Yeni yılın kutlanması için İtalya'da havai fişek gösterileri, çeşitli sokak etkinlikleri düzenlenir. Napoli'de de bu durum farklı değil. Napoli'ye kışın gelmek için yeni yıl kutlamaları güzel bir bahane olabilir. Üstelik Napoli, kış aylarında da ziyaret edilebilecek bir nokta olduğundan bu durum avantajlı bile olabilir.

Yeni Yıl

2. İtalya Karnavalı (Şubat)

Karnavallar hep eğlenceli olur ancak İtalya Karnavalı bambaşka bir eğlenceye sahip. Napoli'de de hız kesmeden devam eden karnaval, Şubat ayının heyecanla beklenen etkinliklerinden. Karnaval sırasında çeşitli yürüyüşler düzenlenir. Pek çok insanın renkli kostümler giydiğini görebilirsiniz. Görece Soğuk geçen Şubat ayında sıcakkanlı insanlar ile eğlenmek ve Napoli kültürüne tanık olmak için festivale katılabilirsiniz.

İtalya Karnavalı

3. Napoli Tiyatro Festivali (Haziran)

Napoli Tiyatro Festivali, tiyatro sanatına gönül verenler için harika bir etkinlik fırsatı. Haziran ayında düzenlenen festival, özellikle Napoli ve Campania bölgesinden sanatçıları, gösterileri izleyici ile buluşturuyor. Festivale tüm İtalya'dan ve diğer ülkelerden de katılım sağlanıyor. Tiyatroya meraklıysanız Napoli Tiyatro Festivali'ne bilet almayı düşünebilirsiniz. Burada sergilene kaliteli oyunları çok seveceksiniz.

Napoli Tiyatro Festivali

4. Pizza Festivali (Eylül)

Pizza denilince akla gelen ülke İtalya'da sınırsız pizza ve sınırsız eğlence. Pizza konusunda Napoli'nin başarısıysa göz ardı edilemez. Eylül ayında Napoli'ye gelerek Pizza Festivali'ne katılabilir, lezzetli etkinlikte hem eğlenebilir, hem de pizzalardan tadabilirsiniz. Napoli Pizza Festivali sırasında tadacağınız pizzaların tadını başka hiçbir yerde bulamayacaksınız. Festivalin tam tarihi her sene resmi sitelerden açıklanıyor.

Pizza Festivali

5. Ferragasto (Ağustos)

Ferragasto, geceyi aydınlatan, rengarenk ışıltılı bir festival. Napoli haricinde İtalya'nın her noktasında Ferragasto'nun kutlandığını görebilirsiniz. Resmi bir tatil günü olan Ferragasto, 15 Ağustos'ta kutlanır. Festivalin temeli İmparator Ağustos adına kutlanan festivalden gelmektedir. Napoli kültüründe de büyük bir yer tutan festival, halkın geleneklerini görmek için de iyi bir fırsat sağlıyor.

Ferragasto

6. Caz Festivali (Ağustos)

Napoli Caz Festivali, Ağustos ayının gelmesini iple çekmenize sebep olabilir. Her Ağustos'ta düzenlenen festival, tüm İtalya'dan caz severleri bir araya getiriyor. Etkinliğe katılarak güzel bir müzik ziyafetine katılabilir, gezinizi dolu dolu geçirebilirsiniz. Bunun için etkinliğin tam tarihini öğrenerek biletinizi alabilirsiniz. Kültürel etkinlikler açısından büyük bir zenginliğe sahip olan Napoli'de Caz Festivali'de oldukça keyifli geçiyor.

Caz Festivali

7. Tangotango (Eylül)

Napoli'nin ünlü tango festivali Tangotango'ya katılmak için Eylül ayında Napoli'ye gelebilirsiniz. Oldukça romantik bir festival olan Tangotango, sonbahara neşe getiren festivaller arasında. Napoli'ye gelmek için Eylül ayının ideal olduğu düşünülürse, Tangotango'ya katılmamanız için hiçbir sebep yok. Eylül'ün güzel havasında, harika müzikler ve dans eşliğinde Napoli gezinizi tamamlamak için Tangotango'yu öneriyoruz.

Tangotango

Daha Fazlasını Keşfet!

Napoli Nerede Yenir?

Napoli Nerede Yenir?

Napoli'deki eşsiz lezzetlerden bahsettik. Napoli'de bölgenin geleneksel lezzetlerini deneyebileceğiniz pek çok restoran var. Ayrıca Napoli'de dünya mutfaklarını da deneyebileceğiniz çeşitli mekanlar bulunuyor. Napoli, restoranları haricinde kafeleriyle de oldukça ünlü bir şehir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Napoli Otel Tavsiye

Napoli Otel Tavsiye

Burası diğer İtalya kentlerine göre konaklamanın daha uygun olduğu bir yer. Napoli'de her bütçede insan için farklı seçenekler bulunuyor. Burada 5 yıldızlı lüks oteller olduğu gibi hosteller de turistlerin konaklaması için alternatifler arasında.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Napoli Alışveriş - Ne Alınır?

Napoli Alışveriş - Ne Alınır?

Alışveriş meraklıları Napoli'yi çok sevecek. Burada dünyaca ünlü markaları ve mağazaları bulabilirsiniz. Küresel markaların yanı sıra Napoli, kendi alışveriş kültürüyle de göz dolduruyor. Burada yöresel, geleneksel ürünler almak istediğinizde ise rotanızı Eski Şehir bölgesine doğru çevirmelisiniz. Burada bulunan Via San Georgia Armeno Sokağı'nda pek çok mağaza bulunuyor. Bu mağazalardan hediyelik eşyalar alabilir, sevdiklerinize götürebilirsiniz. Ayrıca bu sokağın halk arasında 'Noel Sokağı' olarak da bilindiğini söylemeliyiz. Bu isim, burada Noel temalı ürünlerin çokça bulunmasından dolayı verilmiş.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Napoli Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Napoli Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Gece hayatının oldukça canlı yaşandığı Napoli'de canlı müzik eğlencelerine katılabilirsiniz. Burada kafe ve barlar eğlenceli bir gece hayatı vaat ediyor. Napoli'de her bütçe için uygun olan mekanlar bulunuyor. Bohem barların yanında üniversite öğrencilerinin de takıldığı barlar da keyifli vakit geçirmeniz de mümkün.

Bu kentte barların yoğun olarak bulunduğu yerler ise Via Casterna dell’Olio, Via Paladino ve Chiaia. Kent merkezine yakın pek çok plaj bulunuyor ve buralarda düzenlenen gece eğlenceleri oldukça ilgi görüyor. Özellikle Chiaia da pek çok şarap evi ve bar olduğunu görebilirsiniz. Gece kulüpleri saat 23 civarında hareketlenir ve eğlence sabaha kadar devam eder.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Napoli Gezilecek Yerler

Napoli Gezilecek Yerler

Binlerce yıllık tarihi ile Napoli’ye gittiğinizde tarihle iç içe olmaya hazır olmalısınız. Bunun yanında Capri Adası'nın çok yakın olmasıyla da deniz kum güneş olarak tatil yapmak isteyen kişilerin de beklentilerini karşılamakta.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Napoli Ne Yenir?

Napoli Ne Yenir?

Bir İtalya şehri olarak Napoli pizzanın en çok tüketildiği yerler arasında bulunuyor. Burada pizza yedikten sonra ülkemize döndüğünüzde gerçek pizzanın tadını bilen bir insan olarak zor beğenmeye hazır olmalısınız. Bunun yanında dondurması da oldukça kaliteli ve lezzetli. Sahil kenti olmasıyla deniz ürünleri de çok güzel. İtalyanların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan makarnayı da denemeyi ihmal etmemelisiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Napoli Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Napoli Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Napoli'de yaz ayları sıcak, kışlarıyla görece ılık geçer. Napoli'nin en sıcak olduğu zamanlar ise Temmuz ve Ağustos ayları. Burada denize girmeyi planlıyorsanız, yaz ayları ideal bir seçim. Yaz aylarında deniz suyu sıcaklığı 27 derece civarında olmakta.

Napoli’de denize girmek gibi bir düşünceniz yoksa, kültürel etkinlikler için ilkbahar veya sonbaharı tercih edebilirsiniz. Bu mevsimlerde havalar gezmek ve yeni yerler görmek için daha elverişli olur. Kışların ılık geçtiği Napoli'yi kış tatiliniz için de değerlendirebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Napoli Hakkında

Napoli Hakkında

Napoli, İtalya'da kısmi özerkliğe sahip olan Campania bölgesinin başkentliğini yapmakta. İtalya'nın güney kıyılarında yer alan bölge, kendi içinde farklı kültüre ve dinamiklere sahip denilebilir. Bugün Napoli halkının, kendilerinden İtalyan olarak değil de 'Napolili' olarak bahsetmesi de dikkat değer bir özellik. Napoli'nin nüfus olarak da İtalya'nın üçüncü büyük şehri olduğu da biliniyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Napoli'nin kuruluşu milattan önce 7. yüzyıla dek gider. Napoli'nin ilk olarak Yunanlılar tarafından şehirleştirildiği kabul görüyor. Napoli, binlerce yıllık tarihi ile ziyaretçilerine tarihin yaprakları arasında bir gezinti sunuyor. 'Eski Şehir' denilen bölüm tarihin tüm dokusunu hala en canlı şekliyle yaşatmakta.

Uzun bir süre Roma İmparatorluğu'na bağlı kalan Napoli, imparatorluğun yıkılmasının ardından Bizans İmparatorluğu sınırlarında kaldı. Tarih boyunca önemini hiç kaybetmeyen Napoli, pek çok Avrupa krallığı tarafından topraklarına katılmak istendi.

Tarihi dokusu, romantik havası ve denizi ile Napoli, İtalya’nın en çok turist çeken şehirlerinden. Bunun yanında insanlarının doğallığı ve turistlere karşı yakın davranışlarıyla da turistler için harika bir gezi noktası oluyor. Napoli halkının yaşam tarzı için Türkiye'deki Akdeniz şehirlerine benzediği söylenebilir. Napoli halkının en çok dikkat çeken yönü ise rahat olmaları. Özellikle Eski Şehir bölgesinde insanlar tıpkı buradaki gibi evlerinin önünde oturur. Ayrıca sokaklara asılan çamaşırlar hiç eksik olmaz.

Futbol, kent için önemli bir gündem maddesi olarak görülüyor. Bugün futbol, Napoli'de insanların en çok konuştukları konular arasında yer almakta.

Napoli, tarihinin yanı sıra doğal oluşumlarıyla da ilgi odağı oluyor. Pompei Vezüv yanardağı gibi filmlere konu olmuş yerlere sahip Napoli'de zamanın nasıl geçtiğini anlamak pek mümkün olmuyor.

Napoli’de konuşulan dil İtalyanca olmakla birlikte kent halkının konuştuğu lehçe bir hayli farklı. Kentte İngilizce bilen insanlar da çok fazla değil. Bu nedenle Napoli'ye gelmeden önce temel İtalya kelimeleri ezberlemeniz, mümkünse Napoli lehçesine göz atmanız iyi olabilir.

Son olarak, Napoli'nin mafyalarıyla ünlü bir şehir olduğunu da ekleyelim.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Napoli Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz