1. Anasayfa
 2. Erzincan Uçak Bileti

Erzincan Uçak Bileti

Erzincan Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Erzincan Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

06 Mart 2021 21:03

Erzincan'a kara yollarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Fakat araba veya otobüs ile yolculuk yapmak hem çok uzun sürmekte hem de oldukça zor şartlarda gerçekleşmektedir. Bu sebeple Erzincan'a giderken hava yollarını kullanmanızı öneriyoruz. Biletbak, çok sayıda hava yolları firması ile anlaşmalıdır ve Erzincan'a istediğiniz firma ile, ucuz uçak bileti alarak gitmenizi sağlar.

İstanbul Erzincan uçak bileti almayı düşünüyorsanız bu uçuş 1 saat 45 dakika sürmektedir. Bununla beraber Ankara Erzincan arası uçakla 1 saat 20 dakika sürmektedir. Pek çok Türk hava yolları firması Erzincan'a sefer düzenlemektedir. Erzincan'a en çok seferi düzenleyen hava yolları firması ise Türk Hava Yolları'dır. THY'nin yanında Pegasus ve Anadolu Jet gibi firmaların da Erzincan yönündeki uçak biletlerini Biletbak ile bulabilirsiniz.

Erzincan'a Nasıl Gidilir?

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Erzincan'a Nasıl Gidilir?
 2. Erzincan'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. Erzincan'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. Erzincan Hakkında
 5. Erzincan Ne Yenir?
 6. Erzincan Nerede Yenir
 7. Erzincan Gezilecek Yerler
 8. Erzincan Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Erzincan'da Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Erzincan'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. Erzincan'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. Erzincan Otel Tavsiye

Erzincan'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Erzincan'a yapacağınız geziyi planlarken burada yalnızca bir adet havalimanı olduğunu göz önüne almalısınız. Erzincan Havalimanı, uzun senelerdir şehre tek başına hizmet vermektedir.

Erzincan Havalimanı

Erzincan Havalimanı, şehrin tek havalimanıdır ve 1988 yılından beri hizmet vermektedir. Şehir merkezi ile havalimanının arası yalnızca 9 kilometredir. Erzincan Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için bazı alternatifleriniz bulunuyor:

Taksi kullanarak Erzincan Havalimanı'ndan rahatça merkeze gidebilirsiniz. Taksi ile şehir merkezine yaklaşık 20 dakikada ulaşılabilir. Havalimanından taksi ile Erzincan merkezine ulaşmak için ortalama 30 liralık bir ödeme yapmanız yeterli olacaktır. Bununla beraber havalimanından Erzincan'ın ilçelerine ulaşmanız gerekiyorsa fiyatlar mesafeye göre 200-300 arasında değişmektedir.

Toplu taşıma kullanmak da alternatifleriniz arasındadır. Havalimanından geçen dolmuşları kullanarak Erzincan merkezine tek vasıta ile ulaşmanız mümkün.

Erzincan Havalimanı önünden kalkan özel halk otobüslerine binerek de kolaylıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Normal şartlar altında Erzinca merkezden havalimanına gelen otobüsler 04.50'de harekete geçmektedir. Havalimanı Özel Halk Otobüsü için güzergah şu şekildedir:

 • Havalimanı - Hilton Inn Otel - Terzibaba Camiisi - Erzincan Eski Otogar - Ermerkez - Çarşı (Merkeze ulaşmak için Hilton Inn önünde otobüsten inebilirsiniz.)


HAVAŞ kullanmak da iyi bir alternatiftir. Erzincan HAVAŞ servisleri gelen yolcu saatlerine göre hareket etmektedir.

Araç kiralama seçeneğini de düşünebilirsiniz. Erzincan araç kiralama firmaları ile yolculuğunuzdan önce iletişime geçerek havalimanından merkeze ulaşımınızı kiraladığınız araçla yapabilirsiniz. Budget Erzincan, Avis, Otorento firmalarıyla araba kiralamak için iletişime geçebilirsiniz.

Erzincan'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Erzincan hava durumu çevresindeki diğer illere göre daha ılıman olmakla beraber karasal iklim özellikleri göstermektedir. Fakat Erzincan'ın bazı noktalarında mikroklima türleri de görülebilir. Yine de Erzincan genel olarak sert bir iklime sahip olduğundan yazlar oldukça sıcak, kışlar da bol karlı ve soğuk geçer. Bu sebeple Erzincan gezisi için en ideal zaman ilkbahar veya sonbahar ayları olacaktır. Bu şekilde ekstrem hava koşullarının etkisinde kalmadan Erzincan'ı gezebilirsiniz. Erzincan geziniz sırasında çok fazla yere uğramanız gerekeceğinden rahat hava koşullarını belirleyip bu tarihlerde yola çıkmak iyi bir seçenektir. Bu noktada Erzincan'ın bazı bölgelerinde kar yağışının Mayıs ayına kadar devam edebildiğini bilmenizde yarar var.

Erzincan kış aylarından bahara kadar kayak sporu için ideal bir konum halinde gelmektedir. Erzincan'a kış mevsiminde gelerek burada yer alan kayak merkezlerinden tatilinizi geçirebilirsiniz.

Erzincan'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Erzincan Hakkında

Doğu Anadolu bölgesinin doğal güzellikler açısından en güzel şehirlerinden olan Erzincan, tarihi boyunca burada hükümdarlık kurmuş pek çok medeniyetin egemenliği altına girmiştir. Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunmakla beraber bugüne kadar başta Urartu olmak üzere Hitit, Med, Pers ve Roma imparatorluklarını/medeniyetlerini kendisine çekmiştir. Böylelikle büyük bir kültürel mirasa sahip olan Erzincan'ın tarihi zenginleşmiştir. Başkentlik geçmişi de bulunan Erzincan, Mengücekliler'e başkentlik yapmıştır. Mengücekliler'e başkentlik yaptığı süre zarfında gelişme gösteren Erzincan'da özellikle ticaret faaliyetleri hız kazanmıştır. Ticaretin de etkisiyle buraya gelen göçler artmış ve Erzincan nüfusu çoğalma göstermiştir. 1288 tarihinde Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat'ın Mengücekliler'i bitirmesiyle Erzincan Anadolu Selçuklu Devleti'nin bir şehri oldu.

Erzincan deprem gibi doğal afetlerle sıklıkla mücadele etmiş, bunun sonucu olarak nüfusunun çoğunu göç yoluyla kaybetmiştir. Deprem bölgesi olduğu için Erzincan'da şehirleşme oldukça planlıdır ve Erzincan sınırlarında yüksek katlı binalara rastlamak mümkün değildir.

Dağlarla çevrelenen bir şehir olan Erzincan'ın etrafı ve ilçeleri engebeli bir yapıya sahip olsa da şehirleşmenin asıl kurulduğu bölge oldukça düzdür. Engebeli dağlarla çevrili olmasının Erzincan'a bazı getirileri de olmuştur. Örneğin buradan akan yüksek debili sular, rafting gibi doğa sporlarının buralarda yapılabilmesine imkan vermiştir. Bununla beraber dağcılık ve trekking gibi faaliyetler de Erzincan'da gerçekleştirilebilir. Karanlık Kanyon gibi doğal güzellikler ise kanoculuk faaliyetlerinin yapılmasına elverişli bölgelerdendir.

Erzincan dokuz adet ilçenin birleşiminden oluşur. Bunlar Merkez, Refahiye, Üzümlü, Kemah, Kemaliye, Tercan, Çayırlı, İliç ve Otlukbeli şeklindedir. Son verilere göre Erzincan'ın nüfusu 220 bin kişiyi aşmış durumdadır. Erzincan'ın nüfusu verdiği göçlerle azaldığından buradaki nüfus artışı oldukça önemlidir.

Erzincan Hakkında

Erzincan Ne Yenir?

Tarihi MÖ 900'lü yıllara dek giden Erzincan'da köklü bir yemek kültürü bulunmaktadır. Erzincan'ın İpek Yolu üzerinde bulunması da yemeklerinin çeşitliliğinde büyük bir rol oynamıştır. Doğu Anadolu mutfağının kilit malzemelerinden olan et, Erzincan mutfağında da kendisini göstermektedir. Yemyeşil yaylalarının ve temiz havasının da etkisiyle Erzincan'da yetişen sebzelerden çok güzel sebze yemekleri yapılmaktadır. Bununla beraber Erzincan'da hamur işlerinin de çok sevildiğini ve tarihi boyunca burada pek çok hamur işinin yapıldığını görüyoruz. Kısacası, Erzincan mutfağı her damak tadına uygun, zengin bir yöre mutfağıdır.

Etli Sarma

Etli Sarma

Erzincan'ın yöresel lezzetlerinden etli sarma, üzüm yaprağından yapılan ve içine klasik harca ek olarak kıyma veya kuşbaşı et konulan oldukça lezzetli bir yemek. Tereyağının mis kokularıyla eşlik ettiği etli sarmayı çok beğeneceksiniz.

Borani

Borani

Haşlanmış patateslerin baş rolü oynadığı bu yemek, Erzincan mutfağının nispeten hafif lezzetleri arasında sayılabilir. Bir nevi patates salatası olan borani yemeğini Erzincan'a gittiğinizde mutlaka tatmalısınız. Üstünde yoğurt ve maydonoz, taze soğan ile servis edilen boraniyi ana yemeklerin yanında görebilirsiniz.

Yaprak Döner

Yaprak Döner

Erzincan'ın en meşhur ve en sevilen yemeklerinden olan yaprak dönerin tadı Erzincan'da bir başkadır. Erzincan'ın temiz havasında ve yeşil yaylalarında yetişen büyük başlardan yapılan yaprak döner, Türkiye'de başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir lezzete sahip.

Babikko

Babikko

Zerefet ismiyle de anılan babikkonun yöreden yöreye değişen tarifleri bulunuyor. Fakat Erzincan usulü babikkonun en lezzetlisi olduğunu söyleyebiliriz. Ana malzemesi un olan babikko, üstüne dökülen yoğurtlu ve sarımsaklı sosu ile servis ediliyor.

Erzincan Nerede Yenir

Erzincan'ın zengin mutfağını yerinde tatmak isterseniz deneyebileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Yaprak dönerden yalancı köfteye kadar tüm Erzincan yemeklerini bulabileceğiniz bu restoran ve kafelerden en kaliteli olanları sizler için derledik.

Sefa Köfte Salonu

Sefa Köfte Salonu

Erzincan merkez konumunda yer alan Sefa Köfte Salonu, İnönü Mahallesi Merkez Çarşı'sı içinde yer alır. Erzincan'ın en güzel köftelerini tadabileceğiniz Sefa Köfte Salonu'nun mezeleri de bir o kadar meşhur ve lezzetli.

Konak Mazlum Sofrası

Konak Mazlum Sofrası

Erzincan'ın yöresel yemeklerini yiyebileceğiniz Konak Mazlum Sofrası, Halit Paşa Caddesi'ndeki mekanı ile hizmet veriyor. Öğle veya akşam yemekleri için rahatlıkla tercih edebileceğiniz Konak Mazlum Sofrası'nda güler yüzlü ve kaliteli hizmet bulunuyor.

Kebapistan

Kebapistan

Erzincan'da kebap denilince akla ilk Kebapistan gelir. Birbirinden lezzetli ve özenli hazırlanmış, çeşit çeşit kebapları ile Kebapistan sizleri bekliyor. Vali Yazıcıoğlu Caddesi üzerinde yer alan restoranın özellikle döneri çok beğeniliyor.

Seven Kevser Restaurant

Seven Kevser Restaurant

Fevzi Paşa Caddesi'ndeki mekanı ile Seven Kevser Restaurant, uygun fiyatlarla Erzincan'ın yöresel yemeklerinden tadabileceğiniz bir yer. Erzincan mutfağına oldukça hakim olan Seven Kevser Restaurant'ta öğle veya akşam yemeği öğünlerinizi geçirebilirsiniz.

Erzincan Gezilecek Yerler

Tarihinde pek çok medeniyetin egemenliği altına girmiş olan Erzincan'da hem doğal, hem de tarihi güzellikler bulunmaktadır. Ülkemizin saklı cevherlerinden olan Erzincan'da gezilecek ve görülecek çok fazla yer olduğunu görecek ve daha önce bu noktaları keşfetmediğiniz için üzüleceksiniz.

Abrenk Kilisesi

Abrenk Kilisesi

Tercan ilçesinde bulunan Abrenk Kilisesi, Üçpınar Köyü'ne giden yol üzerinde yer almaktadır. Hem kilise hem de yanında bulunan dikili taşlar tarihi öneme sahiptir. Aynı zamanda kilisenin yanında bir adet de tarihi şapel bulunmaktadır. Kilisenin ve etrafındaki diğer yapılar 12. yüzyıla tarihlendiği düşünülmektedir.

Kemah Kalesi

Kemah Kalesi

Erzincan'ın simge yapılarından olan Kemah Kalesi, Anadolu'da yer alan en eski kaleler arasındadır. Kemah Kalesi'ni inşasının Hitit dönemlerine kadar gittiği sanılmaktadır. Surlarla çevrelenmiş halde, kayalıklar üstünde bulunur. Kemah Kalesi'nin ve çevresindeki yerleşim yerlerinin M.Ö. 3000 yılında yapıldığı ortaya çıkmıştır.

Girlevik Şelalesi

Girlevik Şelalesi

Girlevik Şelalesi, yapısı dağlık ve engebeli olan Erzincan'ın doğal güzelliklerindendir. Bölgenin dağlık yapısı sayesinde oluşan en güzel manzaralardan birisi de Girlevik Şelalesi'dir. Erzincan merkez konumuna biraz uzak olan Girlevik Şelalesi'ne arabayla 35-40 dakikada ulaşabilirsiniz.

Aygır Gölü

Aygır Gölü

Erzincan'da yer alan çok sayıdaki gölden biri olan Aygır Gölü, Erzincan'ın ilçelerinden olan Üzümlü'de yer alıyor. Erzincan merkeze yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta bulunan bu ilçeye Aygır Gölü'nün güzel manzarasına şahit olmak için gelebilirsiniz. Aygır Gölü'nün en önemli özellikleri arasında Türkiye'nin en geniş krater göllerinden biri olması sayılabilir.

Erzincan Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Erzincan zengin tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir şehir olduğundan burada eğlence sektörü, özellikle gece hayatı fazla gelişim göstermemiştir. Yine de Erzincan'a geldiğinizde gidebileceğiniz bazı eğlence mekanları, barlar, publar ve türkü barlar bulunuyor.


Mozaik Cafe Bar

Mozaik Cafe Bar

Erzincan'da geceleri eğlenmek için tercih edebileceğiniz kafeler ve barlar arasında yer alan Mozaik Cafe Bar, Erzincan merkez konumunda yer almaktadır. Gürültülü eğlenceler yerine daha sakin ve sessiz gece eğlencelerini tercih ediyorsanız burayı çok seveceksiniz. Kaliteli ve temiz mekanlar arasında bulunan Mozaik Cafe'de güler yüzlü hizmet ve lezzetli bir menü bulunmakta. Mozaik Cafe Bar'da alkollü ve alkolsüz içecekler tüketebilirsiniz.

Eriza Boutique Otel Teras Bar

Eriza Boutique Otel Teras Bar

13 Şubat Caddesi üzerinde yer alan Eriza Otel Teras Bar, bira çeşitleri açısından oldukça zengin bir mekan. Erzincan'ı tepeden gören konumu ile güzel bir manzara eşliğinde alkollü veya alkolsüz içeceklerinizi yudumlayabilir, arkadaşlarınızla, ailenizle güzel sohbetlere dalabilirsiniz. Eriza Boutique Otel Teras Bar genellikle kalabalık bir mekan olduğundan rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.

Taksim Bar

Taksim Bar

Erzincan'ın en lüks gece hayatı mekanlarından olan Taksim Bar, kaliteli atmosferi ve işini severek yapan personeliyle dikkat çekiyor. Ordu Mahallesi'nde yer alan Taksim Bar, Yenimahalle'deki en iyi gece mekanlarından birisi. Gece 2'ye kadar hizmet veren Taksim Bar'a gelerek dilediğiniz gibi eğlenebilir ve Erzincan gezinizi taçlandırabilirsiniz. Taksim Bar, merkezde konumlanmasıyla da kolay ulaşım imkanı sağlıyor.

Mahzen Restaurant Türkü Evi

Mahzen Restaurant Türkü Evi

Mahzen Restaurant & Türkü Evi, Erzincan'ın en sevilen gece hayatı mekanları arasında gösterilmektedir. Genellikle Erzincan'ın genç kesiminin geldiği Mahzen Türkü Evi, Ulalar Beldesi'nde yer alıyor. Emek Caddesi üzerinde bulunan Mahzen'e gelerek Ulalar'da gece hayatına katılabilir ve arkadaşlarınızla eğlenceli vakitler geçirme imkanı bulabilirsiniz. Mahzen Türkü Evi hem alkollü hem de alkolsüz içecekler bulunmaktadır.

Erzincan'da Alışveriş - Ne Alınır?

Erzincan'da el sanatları, özellikle de bakır işlemeciliği gelişmiştir. Buradan çeşitli bakır işi hediyelikler alabilir ve döndüğünüzde sevdiklerinize hediye edebilir veya süs eşyası olarak kullanmak üzere yanınızda götürebilirsiniz. Örneğin semaver, duvar tabağı, biblo ve bakır şekerlik gibi ürünleri Erzincan'dan alabilirsiniz. Bu tür bakır ve el yapımı ürünleri Tarihi Bakırcılar Çarşısı'ndan bulmanız mümkündür.

Bununla beraber Erzincan kültüründe halı dokumacılığı da büyük bir yer tutar. Birbirinden güzel Erzincan halılarından alarak kalitesini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Erzincan gezinizi bitirirken yanınızda yöresel lezzetlerden götürmek isterseniz tulum peyniri iyi bir tercih olacaktır. Tulum peyniri haricinde karakovan balı ve tava leblebisi yanınızda götürebileceğiniz diğer lezzetlerdendir.

Günlük ihtiyaçlarınız için Halt Paşa Caddesi'nde yer alan Erzincanpark AVM ve Mimar Sinan'da bulunan Ergan AVM size yardımcı olabilir.


Erzincan'da Alışveriş - Ne Alınır?

Erzincan'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Kültürlerin buluşma noktası olan Erzincan'da kutlanan bazı özel günler ve festivalleri fuarlar bulunmaktadır. Erzincan seyahatinizi bu festivallerin veya fuarların gerçekleşeceği günlere denk getirerek Erzincan kültürünü ve buranın yerel insanını, alışkanlıklarıyla geleneklerini daha yakından tanıma fırsatını elde edebilirsiniz.

Tümünü Göster

Erzincan'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Erzincan'a geldiğinizde büyük bir tarihi geçmişi olan bu şehrin her yerini gezmeli ve atmosferini solumalısınız. Yüzölçümü olarak büyük bir şehir olmadığından Erzincan gezinize 1 veya 2 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Erzincan'ı daha hızlı gezebilmek için araç kiralamayı düşünebilirsiniz.

Erzincan'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Erzincan Otel Tavsiye

Erzincan'da kalacağınız bölge, Erzincan'ı istediğiniz gibi gezebilmeniz için oldukça önemli bir noktadır. Erzincan'ın merkezinde konaklamanız gezinizi daha rahat planlamanızı sağlayacaktır. Merkezden çeşitli otobüsler veya dolmuşlarla görmek istediğiniz yerlere kolaylıkla gidebilirsiniz.

Grand Simay

Grand Simay

Grand Simay, Erzincan merkez konumunda bulunan kaliteli oteller arasında yer almaktadır. Oda servisi, 24 saat resepsiyon, açık büfe restoran ve tesisin kendisine ait otopark gibi imkanlara sahip olan Grand Simay Otel güler yüzlü ve işinde deneyimli personeli ile misafirlerini ağırlamaktadır.

Hilton Garden Inn Erzincan

Hilton Garden Inn Erzincan

Hilton Garden Inn, Erzincan'da bulunan ilk ve tek uluslararası oteldir. Erzincan'ın en lüks otelleri arasında bulunan Hilton Garden Inn, uluslararası standartlarda misafirlerini ağırlamaktadır. Erzincan Havalimanı'na 8 km mesafede bulunan otel aynı zamanda şehir merkezine de yakındır.

Moonlight Apart Otel

Moonlight Apart Otel

Moonlight Apart Otel, Erzincan gezisi sırasında apart otellerde kalmayı tercih edenler için iyi bir seçenektir. Erzincan'daki en kaliteli apart oteller arasında yer alır ve merkezi bir konumdadır. Bu yönüyle oldukça ilgi çeken Moonlight Apart Otel'de ayrıca kablosuz internet bağlantısı gibi imkanlar da bulunmaktadır.

Çelebi Home Suit Otel

Çelebi Home Suit Otel

Erzincan suit otellerinden olan Çelebi Home Suit Otel, sizlere Erzincan'da da bir eviniz varmış gibi hissettirecek. Konforlu ve kullanışlı döşenen şık odaları ile Çelebi Home Suit Otel, Erzincan'da birinci sınıf hizmet vermekte ve misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaktan mutluluk duymaktadır.

Valencia