1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Erzincan Uçak Bileti

Erzincan'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Refahiye Kültür ve Bal Festivali (Ağustos)
 2. Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivali (Ekim)
 3. Vali Recep Yazıcıoğlu Geleneksel Doğa Sporları Festivali (Nisan)
 4. Ağaç Dikme Bayramı (Nisan)
 5. Gökkuşağı Kültür ve Sanat Etkinlikleri (Mayıs)
 6. Kemah Sultan Melik Tarih, Kültür ve Spor Şenlikleri (Mayıs)
 7. Geleneksel Kayısı Kültür ve Sanat Festivali ()
 8. Doğa Kültür ve Tulum Peyniri Festivali (Temmuz)
 9. Otlukbeli Şenlikleri (11 Ağustos)
 10. Hıdır Abdal Sultan Şenlikleri (Ağustos)

1. Refahiye Kültür ve Bal Festivali (Ağustos)

Erzincan'a bağlı dokuz ilçeden biri olan Refahiye'de kutlanan Kültür ve Bal Festivali, Ağustos ayının ilk yarısında başlamaktadır. Refahiye Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen Refahiye Kültür ve Bal Festivali, ilçenin belediye binasının yakınlarında ve Refahiye Meydanı'nda gerçekleştirilmektedir. Erzincan ucuz uçak bileti imkanını Ağustos ayında değerlendirerek bu festivale katılabilir ve Erzincan'ın tarihinden gelen gelenekleri daha iyi anlayabilirsiniz.

Festival boyunca çeşitli konserler ve eğlenceler düzenlenmekte, halka çok sayıda ikram dağıtılmaktadır. Ayrıca festival kapsamında festivalin konseptine uygun olarak yarışmalar düzenlenmektedir.

Refahiye Kültür ve Bal Festivali

2. Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivali (Ekim)

İlk defa 2019 yılında gerçekleştirilen Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivali Ekim ayında düzenlenmektedir. Anadolu'nun sanatsal yönünü ön plana çıkarmak ve bölgenin sanat ile bağını ortaya koymak için başlatılan festival, Türkiye çapında büyük bir ilgiyle karşılaşmıştır. Film kültürünü geliştirmek amacıyla hayata konan Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivali, ülkemizin yerel sinemasının önemini ve sinema çalışmalarının faydalarını da gözler önüne sermektedir.

Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivali

3. Vali Recep Yazıcıoğlu Geleneksel Doğa Sporları Festivali (Nisan)

İlk defa 2004 yılında yapılan Vali Recep Yazıcıoğlu Geleneksel Doğa Sporları Festivali, her daldan sporcunun yarıştığı büyük bir festival olarak öne çıkıyor. Trekking, dağcılık, dağ bisikleti, kano, rafting ve su kayağı gibi pek çok doğa sporu dalında yarışmacıların akın ettiği festival, Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde yapılmaktadır. Erzincan merkez konumuna 194 kilometre uzaklıkta yer alan Kemaliye, Keban Baraj'ının kıyısına kurulmuştur.

Vali Recep Yazıcıoğlu Geleneksel Doğa Sporları Festivali

4. Ağaç Dikme Bayramı (Nisan)

Ağaçların dünyamıza kattığı önemi anlayan ve bunu sürdürmek için çabalayan bir festival olan Ağaç Dikme Bayramı, her sene Nisan'ın ikinci haftasında düzenlenmektedir. Erzincan merkezde düzenlenen Ağaç Dikme Bayramı, Erzincan Belediye'si tarafından düzenlenmekte ve desteklenmektedir. Özellikle doğa severlerin ilgisini çeken bu bayrama katılmak için gezinizi Nisan ayında yapmayı düşünebilirsiniz.

Ağaç Dikme Bayramı

5. Gökkuşağı Kültür ve Sanat Etkinlikleri (Mayıs)

Mayıs'ın üçüncü haftasında düzenlenen Gökkuşağı Kültür ve Sanat Etkinlikleri, Erzincan'ın ve genel olarak Anadolu topraklarının sanatla olan ilişkisini güçlendirmek ve burada geçmişten günümüze gelen sanat fidanını yeşertmek için yapılan festivallerden birisidir. Erzincan'a geleceğiniz zaman planlarınızı Mayıs'ın üçüncü haftasına yapabilir ve Gökkuşağı Kültür ve Sanat Etkinlikleri'ne katılım gösterebilirsiniz.

Gökkuşağı Kültür ve Sanat Etkinlikleri

6. Kemah Sultan Melik Tarih, Kültür ve Spor Şenlikleri (Mayıs)

Erzincan Kemah'ta düzenlenen Kemah Sultan Melik Tarih, Kültür ve Spor Şenlikleri, bölgede düzenlenen çok sayıdaki kültür ve spor festivalinden birisidir. Kemah Belediye Başkanlığı ve Kemah Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından desteklenen bu festival her yıl Mayıs ayının dördüncü haftasında düzenlenmektedir. Festival ismini Selçuklu Hükümdarı Alpararslan'ın Anadolu'yu fethetme görevi verdiği Sultan Melik'ten alır.

 Kemah Sultan Melik Tarih, Kültür ve Spor Şenlikleri

7. Geleneksel Kayısı Kültür ve Sanat Festivali ()

Geleneksel Kayısı (Erik) Kültür ve Sanat Festivali her sene Erzincan Merkez'de düzenlenir. Temmuz sonları ve Ağustos başlarında devam eden festival Kavak Yolu Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenir. Erzincan'a kapsamlı bir gezi düzenlemeyi düşünüyorsanız gezinizin tarihini Geleneksel Kayısı Kültür ve Sanat Festivali'ne denk getirerek planlayabilirsiniz. Böylelikle Erzincan'ın ve genel olarak Doğu Anadolu'nun kültürünü daha yakından görebilirsiniz.

Geleneksel Kayısı Kültür ve Sanat Festivali

8. Doğa Kültür ve Tulum Peyniri Festivali (Temmuz)

Erzincan'ın yöresel yiyeceklerinden olan tulum peyniri ismini tüm Türkiye'ye duyurmuş ve ülkenin her noktasında sevilerek tüketilen bir peynirdir. Doğa Kültür ve Tulum Peyniri Festivali, Erzincan'ın geleneksel tatlarına duyulan saygı ile ortaya çıkmış, doğa v ekültür sevgisi ile birleşmiş bir festivaldir. Erzincan'ın merkezinde düzenlenen bu festival her sene Temmuz'un dördüncü haftasında gerçekleştirilir ve Ulalar Belediye Başkanlığı tarafından desteği sağlanır.

Doğa Kültür ve Tulum Peyniri Festivali

9. Otlukbeli Şenlikleri (11 Ağustos)

Erzincan Otlukbeli'de düzenlenen Otlukbeli Şenlikleri, her yıl Ağustos ayında gerçekleştirilmektedir. Otlukbeli Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı'nın ortaklığı ile düzenlenen Otlukbeli Şenlikleri, Otlukbeli Meydan Savaşı'nın yıldönümünü anmak amacıyla düzenlenir. Fatih Sultan Mehmet Han ve Uzun Hasan arasında kardeşin kardeşe yaptığı savaşı anmak için gerçekleştirilen bu festivalde kardeşlik ve barış temaları öne çıkmaktadır.

Otlukbeli Şenlikleri

10. Hıdır Abdal Sultan Şenlikleri (Ağustos)

Kemaliye ilçesinde düzenlenen Hıdır Abdal Sultan Şenlikleri 1994 yılından beri düzenlenmektedir. Kemaliye'de Ocak Köyü'nde gerçekleştirilen festivale yoğun ilgi gösterilmektedir. Yurt dışından dahi gelen konukları ağırlayan Hıdır Abdal Sultan Şenlikleri, bölgedeki tek Düşkün Ocağı'na ismini vermiştir ve bugün anısı hala yaşatılmaktadır. Hıdır Abdal Sultan Şenlikleri'nde barış ve hoşgörü temasının ön planda olduğu görülüyor.

Hıdır Abdal Sultan Şenlikleri

Daha Fazlasını Keşfet!

Erzincan Nerede Yenir

Erzincan Nerede Yenir

Erzincan'ın zengin mutfağını yerinde tatmak isterseniz deneyebileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Yaprak dönerden yalancı köfteye kadar tüm Erzincan yemeklerini bulabileceğiniz bu restoran ve kafelerden en kaliteli olanları sizler için derledik.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Erzincan Otel Tavsiye

Erzincan Otel Tavsiye

Erzincan'da kalacağınız bölge, Erzincan'ı istediğiniz gibi gezebilmeniz için oldukça önemli bir noktadır. Erzincan'ın merkezinde konaklamanız gezinizi daha rahat planlamanızı sağlayacaktır. Merkezden çeşitli otobüsler veya dolmuşlarla görmek istediğiniz yerlere kolaylıkla gidebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Erzincan'da Alışveriş - Ne Alınır?

Erzincan'da Alışveriş - Ne Alınır?

Erzincan'da el sanatları, özellikle de bakır işlemeciliği gelişmiştir. Buradan çeşitli bakır işi hediyelikler alabilir ve döndüğünüzde sevdiklerinize hediye edebilir veya süs eşyası olarak kullanmak üzere yanınızda götürebilirsiniz. Örneğin semaver, duvar tabağı, biblo ve bakır şekerlik gibi ürünleri Erzincan'dan alabilirsiniz. Bu tür bakır ve el yapımı ürünleri Tarihi Bakırcılar Çarşısı'ndan bulmanız mümkündür.

Bununla beraber Erzincan kültüründe halı dokumacılığı da büyük bir yer tutar. Birbirinden güzel Erzincan halılarından alarak kalitesini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Erzincan gezinizi bitirirken yanınızda yöresel lezzetlerden götürmek isterseniz tulum peyniri iyi bir tercih olacaktır. Tulum peyniri haricinde karakovan balı ve tava leblebisi yanınızda götürebileceğiniz diğer lezzetlerdendir.

Günlük ihtiyaçlarınız için Halt Paşa Caddesi'nde yer alan Erzincanpark AVM ve Mimar Sinan'da bulunan Ergan AVM size yardımcı olabilir.


berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Erzincan Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Erzincan Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Erzincan zengin tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir şehir olduğundan burada eğlence sektörü, özellikle gece hayatı fazla gelişim göstermemiştir. Yine de Erzincan'a geldiğinizde gidebileceğiniz bazı eğlence mekanları, barlar, publar ve türkü barlar bulunuyor.


berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Erzincan Gezilecek Yerler

Erzincan Gezilecek Yerler

Tarihinde pek çok medeniyetin egemenliği altına girmiş olan Erzincan'da hem doğal, hem de tarihi güzellikler bulunmaktadır. Ülkemizin saklı cevherlerinden olan Erzincan'da gezilecek ve görülecek çok fazla yer olduğunu görecek ve daha önce bu noktaları keşfetmediğiniz için üzüleceksiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Erzincan Ne Yenir?

Erzincan Ne Yenir?

Tarihi MÖ 900'lü yıllara dek giden Erzincan'da köklü bir yemek kültürü bulunmaktadır. Erzincan'ın İpek Yolu üzerinde bulunması da yemeklerinin çeşitliliğinde büyük bir rol oynamıştır. Doğu Anadolu mutfağının kilit malzemelerinden olan et, Erzincan mutfağında da kendisini göstermektedir. Yemyeşil yaylalarının ve temiz havasının da etkisiyle Erzincan'da yetişen sebzelerden çok güzel sebze yemekleri yapılmaktadır. Bununla beraber Erzincan'da hamur işlerinin de çok sevildiğini ve tarihi boyunca burada pek çok hamur işinin yapıldığını görüyoruz. Kısacası, Erzincan mutfağı her damak tadına uygun, zengin bir yöre mutfağıdır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Erzincan'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Erzincan'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Erzincan hava durumu çevresindeki diğer illere göre daha ılıman olmakla beraber karasal iklim özellikleri göstermektedir. Fakat Erzincan'ın bazı noktalarında mikroklima türleri de görülebilir. Yine de Erzincan genel olarak sert bir iklime sahip olduğundan yazlar oldukça sıcak, kışlar da bol karlı ve soğuk geçer. Bu sebeple Erzincan gezisi için en ideal zaman ilkbahar veya sonbahar ayları olacaktır. Bu şekilde ekstrem hava koşullarının etkisinde kalmadan Erzincan'ı gezebilirsiniz. Erzincan geziniz sırasında çok fazla yere uğramanız gerekeceğinden rahat hava koşullarını belirleyip bu tarihlerde yola çıkmak iyi bir seçenektir. Bu noktada Erzincan'ın bazı bölgelerinde kar yağışının Mayıs ayına kadar devam edebildiğini bilmenizde yarar var.

Erzincan kış aylarından bahara kadar kayak sporu için ideal bir konum halinde gelmektedir. Erzincan'a kış mevsiminde gelerek burada yer alan kayak merkezlerinden tatilinizi geçirebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Erzincan Hakkında

Erzincan Hakkında

Doğu Anadolu bölgesinin doğal güzellikler açısından en güzel şehirlerinden olan Erzincan, tarihi boyunca burada hükümdarlık kurmuş pek çok medeniyetin egemenliği altına girmiştir. Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunmakla beraber bugüne kadar başta Urartu olmak üzere Hitit, Med, Pers ve Roma imparatorluklarını/medeniyetlerini kendisine çekmiştir. Böylelikle büyük bir kültürel mirasa sahip olan Erzincan'ın tarihi zenginleşmiştir. Başkentlik geçmişi de bulunan Erzincan, Mengücekliler'e başkentlik yapmıştır. Mengücekliler'e başkentlik yaptığı süre zarfında gelişme gösteren Erzincan'da özellikle ticaret faaliyetleri hız kazanmıştır. Ticaretin de etkisiyle buraya gelen göçler artmış ve Erzincan nüfusu çoğalma göstermiştir. 1288 tarihinde Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat'ın Mengücekliler'i bitirmesiyle Erzincan Anadolu Selçuklu Devleti'nin bir şehri oldu.

Erzincan deprem gibi doğal afetlerle sıklıkla mücadele etmiş, bunun sonucu olarak nüfusunun çoğunu göç yoluyla kaybetmiştir. Deprem bölgesi olduğu için Erzincan'da şehirleşme oldukça planlıdır ve Erzincan sınırlarında yüksek katlı binalara rastlamak mümkün değildir.

Dağlarla çevrelenen bir şehir olan Erzincan'ın etrafı ve ilçeleri engebeli bir yapıya sahip olsa da şehirleşmenin asıl kurulduğu bölge oldukça düzdür. Engebeli dağlarla çevrili olmasının Erzincan'a bazı getirileri de olmuştur. Örneğin buradan akan yüksek debili sular, rafting gibi doğa sporlarının buralarda yapılabilmesine imkan vermiştir. Bununla beraber dağcılık ve trekking gibi faaliyetler de Erzincan'da gerçekleştirilebilir. Karanlık Kanyon gibi doğal güzellikler ise kanoculuk faaliyetlerinin yapılmasına elverişli bölgelerdendir.

Erzincan dokuz adet ilçenin birleşiminden oluşur. Bunlar Merkez, Refahiye, Üzümlü, Kemah, Kemaliye, Tercan, Çayırlı, İliç ve Otlukbeli şeklindedir. Son verilere göre Erzincan'ın nüfusu 220 bin kişiyi aşmış durumdadır. Erzincan'ın nüfusu verdiği göçlerle azaldığından buradaki nüfus artışı oldukça önemlidir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Erzincan Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz