1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ne Yenir?
 4. Erzincan Uçak Bileti

Erzincan Ne Yenir?

04 Aralık 2021 18:20
 1. Etli Sarma
 2. Borani
 3. Yaprak Döner
 4. Babikko
 5. Evelik Dolması
 6. Kesme Çorbası
 7. Siron
 8. Isırgan Aşı
 9. Keşkek
 10. Ayran Aşı
 11. Ekşili Köfte
 12. Kete
 13. Kömbe
 14. Erzincan Tulum Peyniri
 15. Yalancı Köfte

1. Etli Sarma

Erzincan'ın yöresel lezzetlerinden etli sarma, üzüm yaprağından yapılan ve içine klasik harca ek olarak kıyma veya kuşbaşı et konulan oldukça lezzetli bir yemek. Tereyağının mis kokularıyla eşlik ettiği etli sarmayı çok beğeneceksiniz.

Etli Sarma

2. Borani

Haşlanmış patateslerin baş rolü oynadığı bu yemek, Erzincan mutfağının nispeten hafif lezzetleri arasında sayılabilir. Bir nevi patates salatası olan borani yemeğini Erzincan'a gittiğinizde mutlaka tatmalısınız. Üstünde yoğurt ve maydonoz, taze soğan ile servis edilen boraniyi ana yemeklerin yanında görebilirsiniz.

Borani

3. Yaprak Döner

Erzincan'ın en meşhur ve en sevilen yemeklerinden olan yaprak dönerin tadı Erzincan'da bir başkadır. Erzincan'ın temiz havasında ve yeşil yaylalarında yetişen büyük başlardan yapılan yaprak döner, Türkiye'de başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir lezzete sahip.

Yaprak Döner

4. Babikko

Zerefet ismiyle de anılan babikkonun yöreden yöreye değişen tarifleri bulunuyor. Fakat Erzincan usulü babikkonun en lezzetlisi olduğunu söyleyebiliriz. Ana malzemesi un olan babikko, üstüne dökülen yoğurtlu ve sarımsaklı sosu ile servis ediliyor.

Babikko

5. Evelik Dolması

Erzincan'a özgü yemeklerden birisi de evelik dolmasıdır. Evelik bitkisinin yaprakları ile yapılan evelik dolması, bulgur ve pirincin kullanıldığı iç harcı ile hazırlanır ve zeytinyağı, salça ve kemik suyu ile pişirilir. Oldukça besleyici ve sağlıklı olan evelik dolmasını Erzincan gezinizde denemenizi öneriyoruz.

Evelik Dolması

6. Kesme Çorbası

Temel malzemelerin bir araya gelerek ortaya sıcacık bir çorba çıkardığı kesme çorbası, Erzincan'ın popüler yöresel yemekleri arasındadır. İçerisinde erişte tarzında kesilmiş hamur bulunan kesme çorbasında hamurun yanına kahverengi mercimek eşlik eder.

Kesme Çorbası

7. Siron

Erzincan'ın sevilen hamur işlerinden olan sironun içerisinde ince ince didiklenmiş et yer alır. Et suyu ile yumuşatılmış incecik yufkalardan yapılan siron, üzerinde sarımsaklı yoğurdu ve terayağı ile beraber servis edilir.

Siron

8. Isırgan Aşı

Ana malzemesi ısırgan olan bu yemekte ısırgan otuna havuç eşlik eder. Erzincan'ın sebze yemekleri arasında özel bir yere sahip olan ısırgan aşı, haşlama yöntemiyle yapılır. Hafif bir öğün için tercih edilebilecek olan ısırgan aşını zengin bir sofrada ana yemeklerin yanında da görebilirsiniz.

Isırgan Aşı

9. Keşkek

Kırmızı et yerine beyaz et tercih ediyorsanız keşkek tam size göre bir lezzet. Tavuk eti kullanılarak yapılan keşkek yemeğinin bir diğer malzemesi de buğday. Buğdayların suda pişirilmesi ve üzerine didiklenen tavukların eklenmesi ile hazırlanır ve çeşitli baharatlar ile tatlandırılır.

Keşkek

10. Ayran Aşı

İçerisinde buğday bulunan bir başka Erzincan yemeği de ayran aşıdır. Oldukça doyurucu olan ayran aşını yemeklerden önce denemeniz durumunda ana yemekten tatmak için fazla tok olduğunuzu fark edebilirsiniz. İçerisinde buğday haricinde nohut gibi bakliyatlar da yer alır.

Ayran Aşı

11. Ekşili Köfte

Yuvarlak köfte olarak da bilinen ekşili köftenin kökenlerinin Yunanistan'a dayandığı söylenmektedir. Yuvarlak köftelerden ve pirinç ile patates, havuç çeşitli sebzelerden oluşan ekşili köfte, Erzincan'a gittiğinizde denemeden dönmemeniz gereken bir yemek.

Ekşili Köfte

12. Kete

Erzincan mutfağında hamur işleri büyük bir yer tutar. Kete, çayın yanında yiyebileceğiniz yöresel tatlar arasında bulunur. Şekerli bir tada sahip olan kete temelde katmanlar halinde hazırlanan ince yufkalardan meydana gelir.

Kete

13. Kömbe

'Erzincan Lokması' olarak da bilinen kömbe, Erzincan ve çevresinde sevilerek tüketilir. Genellikle ana yemek haricinde çay yanında tüketilen kömbe, kalıp içinde hazırlanan ve yumurta, yoğurt içeren bir hamur karışımı ile yapılır. Geleneksel olarak istenilen bir durumun gerçekleşmesi sonucu şükür yemeği olarak yapılır ve dağıtılır.

Kömbe

14. Erzincan Tulum Peyniri

Erzincan tulumunun ismini duymayan sanıyoruz yoktur. Erzincan tulumu, terayağı ile birlikte lavaş veya yufka arasına konularak yenilebilir. Hayvan derisi içinde hazırlanan tulum peynirinin tadına doyamayacak ve yanınızda biraz götürmek isteyeceksiniz.

Erzincan Tulum Peyniri

15. Yalancı Köfte

İsmi bulgur köftesi olarak da söylenen yalancı köfte, bulgurların yuvarlak şekle sokularak köfte görünümüne getirilmesiyle hazırlanır. Hazırlanan yalancı köfteler haşlanır. Üstüne yoğur dökülür ve terayağlı, salçalı sosu üstüne gezdirildikten sonra servis edilir.


Yalancı Köfte

Daha Fazlasını Keşfet!

Erzincan Nerede Yenir

Erzincan Nerede Yenir

Erzincan'ın zengin mutfağını yerinde tatmak isterseniz deneyebileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Yaprak dönerden yalancı köfteye kadar tüm Erzincan yemeklerini bulabileceğiniz bu restoran ve kafelerden en kaliteli olanları sizler için derledik.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Erzincan Otel Tavsiye

Erzincan Otel Tavsiye

Erzincan'da kalacağınız bölge, Erzincan'ı istediğiniz gibi gezebilmeniz için oldukça önemli bir noktadır. Erzincan'ın merkezinde konaklamanız gezinizi daha rahat planlamanızı sağlayacaktır. Merkezden çeşitli otobüsler veya dolmuşlarla görmek istediğiniz yerlere kolaylıkla gidebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Erzincan'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Erzincan'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Kültürlerin buluşma noktası olan Erzincan'da kutlanan bazı özel günler ve festivalleri fuarlar bulunmaktadır. Erzincan seyahatinizi bu festivallerin veya fuarların gerçekleşeceği günlere denk getirerek Erzincan kültürünü ve buranın yerel insanını, alışkanlıklarıyla geleneklerini daha yakından tanıma fırsatını elde edebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Erzincan'da Alışveriş - Ne Alınır?

Erzincan'da Alışveriş - Ne Alınır?

Erzincan'da el sanatları, özellikle de bakır işlemeciliği gelişmiştir. Buradan çeşitli bakır işi hediyelikler alabilir ve döndüğünüzde sevdiklerinize hediye edebilir veya süs eşyası olarak kullanmak üzere yanınızda götürebilirsiniz. Örneğin semaver, duvar tabağı, biblo ve bakır şekerlik gibi ürünleri Erzincan'dan alabilirsiniz. Bu tür bakır ve el yapımı ürünleri Tarihi Bakırcılar Çarşısı'ndan bulmanız mümkündür.

Bununla beraber Erzincan kültüründe halı dokumacılığı da büyük bir yer tutar. Birbirinden güzel Erzincan halılarından alarak kalitesini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Erzincan gezinizi bitirirken yanınızda yöresel lezzetlerden götürmek isterseniz tulum peyniri iyi bir tercih olacaktır. Tulum peyniri haricinde karakovan balı ve tava leblebisi yanınızda götürebileceğiniz diğer lezzetlerdendir.

Günlük ihtiyaçlarınız için Halt Paşa Caddesi'nde yer alan Erzincanpark AVM ve Mimar Sinan'da bulunan Ergan AVM size yardımcı olabilir.


berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Erzincan Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Erzincan Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Erzincan zengin tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir şehir olduğundan burada eğlence sektörü, özellikle gece hayatı fazla gelişim göstermemiştir. Yine de Erzincan'a geldiğinizde gidebileceğiniz bazı eğlence mekanları, barlar, publar ve türkü barlar bulunuyor.


berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Erzincan Gezilecek Yerler

Erzincan Gezilecek Yerler

Tarihinde pek çok medeniyetin egemenliği altına girmiş olan Erzincan'da hem doğal, hem de tarihi güzellikler bulunmaktadır. Ülkemizin saklı cevherlerinden olan Erzincan'da gezilecek ve görülecek çok fazla yer olduğunu görecek ve daha önce bu noktaları keşfetmediğiniz için üzüleceksiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Erzincan'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Erzincan'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Erzincan hava durumu çevresindeki diğer illere göre daha ılıman olmakla beraber karasal iklim özellikleri göstermektedir. Fakat Erzincan'ın bazı noktalarında mikroklima türleri de görülebilir. Yine de Erzincan genel olarak sert bir iklime sahip olduğundan yazlar oldukça sıcak, kışlar da bol karlı ve soğuk geçer. Bu sebeple Erzincan gezisi için en ideal zaman ilkbahar veya sonbahar ayları olacaktır. Bu şekilde ekstrem hava koşullarının etkisinde kalmadan Erzincan'ı gezebilirsiniz. Erzincan geziniz sırasında çok fazla yere uğramanız gerekeceğinden rahat hava koşullarını belirleyip bu tarihlerde yola çıkmak iyi bir seçenektir. Bu noktada Erzincan'ın bazı bölgelerinde kar yağışının Mayıs ayına kadar devam edebildiğini bilmenizde yarar var.

Erzincan kış aylarından bahara kadar kayak sporu için ideal bir konum halinde gelmektedir. Erzincan'a kış mevsiminde gelerek burada yer alan kayak merkezlerinden tatilinizi geçirebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Erzincan Hakkında

Erzincan Hakkında

Doğu Anadolu bölgesinin doğal güzellikler açısından en güzel şehirlerinden olan Erzincan, tarihi boyunca burada hükümdarlık kurmuş pek çok medeniyetin egemenliği altına girmiştir. Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunmakla beraber bugüne kadar başta Urartu olmak üzere Hitit, Med, Pers ve Roma imparatorluklarını/medeniyetlerini kendisine çekmiştir. Böylelikle büyük bir kültürel mirasa sahip olan Erzincan'ın tarihi zenginleşmiştir. Başkentlik geçmişi de bulunan Erzincan, Mengücekliler'e başkentlik yapmıştır. Mengücekliler'e başkentlik yaptığı süre zarfında gelişme gösteren Erzincan'da özellikle ticaret faaliyetleri hız kazanmıştır. Ticaretin de etkisiyle buraya gelen göçler artmış ve Erzincan nüfusu çoğalma göstermiştir. 1288 tarihinde Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat'ın Mengücekliler'i bitirmesiyle Erzincan Anadolu Selçuklu Devleti'nin bir şehri oldu.

Erzincan deprem gibi doğal afetlerle sıklıkla mücadele etmiş, bunun sonucu olarak nüfusunun çoğunu göç yoluyla kaybetmiştir. Deprem bölgesi olduğu için Erzincan'da şehirleşme oldukça planlıdır ve Erzincan sınırlarında yüksek katlı binalara rastlamak mümkün değildir.

Dağlarla çevrelenen bir şehir olan Erzincan'ın etrafı ve ilçeleri engebeli bir yapıya sahip olsa da şehirleşmenin asıl kurulduğu bölge oldukça düzdür. Engebeli dağlarla çevrili olmasının Erzincan'a bazı getirileri de olmuştur. Örneğin buradan akan yüksek debili sular, rafting gibi doğa sporlarının buralarda yapılabilmesine imkan vermiştir. Bununla beraber dağcılık ve trekking gibi faaliyetler de Erzincan'da gerçekleştirilebilir. Karanlık Kanyon gibi doğal güzellikler ise kanoculuk faaliyetlerinin yapılmasına elverişli bölgelerdendir.

Erzincan dokuz adet ilçenin birleşiminden oluşur. Bunlar Merkez, Refahiye, Üzümlü, Kemah, Kemaliye, Tercan, Çayırlı, İliç ve Otlukbeli şeklindedir. Son verilere göre Erzincan'ın nüfusu 220 bin kişiyi aşmış durumdadır. Erzincan'ın nüfusu verdiği göçlerle azaldığından buradaki nüfus artışı oldukça önemlidir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Erzincan Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz