1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Erzincan Uçak Bileti

Erzincan Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:35
 1. Abrenk Kilisesi
 2. Kemah Kalesi
 3. Girlevik Şelalesi
 4. Aygır Gölü
 5. Otlukbeli Gölü
 6. Kadıgölü
 7. Orta Camii
 8. Köroğlu Mağarası
 9. Buz Mağaraları
 10. Ala Mağarası
 11. Ekşisu Kaplıcası
 12. Erzincan Ilıcası
 13. Ergan Kayak Merkezi
 14. Sakaltutan Kayak Merkezi
 15. Karanlık Kanyon

1. Abrenk Kilisesi

Tercan ilçesinde bulunan Abrenk Kilisesi, Üçpınar Köyü'ne giden yol üzerinde yer almaktadır. Hem kilise hem de yanında bulunan dikili taşlar tarihi öneme sahiptir. Aynı zamanda kilisenin yanında bir adet de tarihi şapel bulunmaktadır. Kilisenin ve etrafındaki diğer yapılar 12. yüzyıla tarihlendiği düşünülmektedir.

Abrenk Kilisesi

2. Kemah Kalesi

Erzincan'ın simge yapılarından olan Kemah Kalesi, Anadolu'da yer alan en eski kaleler arasındadır. Kemah Kalesi'ni inşasının Hitit dönemlerine kadar gittiği sanılmaktadır. Surlarla çevrelenmiş halde, kayalıklar üstünde bulunur. Kemah Kalesi'nin ve çevresindeki yerleşim yerlerinin M.Ö. 3000 yılında yapıldığı ortaya çıkmıştır.

Kemah Kalesi

3. Girlevik Şelalesi

Girlevik Şelalesi, yapısı dağlık ve engebeli olan Erzincan'ın doğal güzelliklerindendir. Bölgenin dağlık yapısı sayesinde oluşan en güzel manzaralardan birisi de Girlevik Şelalesi'dir. Erzincan merkez konumuna biraz uzak olan Girlevik Şelalesi'ne arabayla 35-40 dakikada ulaşabilirsiniz.

Girlevik Şelalesi

4. Aygır Gölü

Erzincan'da yer alan çok sayıdaki gölden biri olan Aygır Gölü, Erzincan'ın ilçelerinden olan Üzümlü'de yer alıyor. Erzincan merkeze yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta bulunan bu ilçeye Aygır Gölü'nün güzel manzarasına şahit olmak için gelebilirsiniz. Aygır Gölü'nün en önemli özellikleri arasında Türkiye'nin en geniş krater göllerinden biri olması sayılabilir.

Aygır Gölü

5. Otlukbeli Gölü

Erzincan'ın gezilmesi ve görülmesi gereken göllerinden birisi de Otlukbeli Gölü'dür. Piknik gibi aktiviteler için tercih edilen Otlukbeli Gölü, aynı isimdeki ilçede yer alıyor. Otlukbeli Gölü'nün en önemli özelliği dünyada bulunan tek traverten set gölü olmasıdır.

Otlukbeli Gölü

6. Kadıgölü

Erzincan göllerinden birisi olan Kadıgölü, mutlaka görmeniz gereken doğal güzellikler arasındadır. Kadıgölü'nün suyu yüksek dağlardan gelir ve debisi yüksektir. Bu sebeple Erzincan'da elektrik üretilmesi için kullanılmıştır. Kadıgölü'nde aynı zamanda alabalık yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

Kadıgölü

7. Orta Camii

Erzincan Orta Camii'ni Kadıgölü'nün muhteşem güzellikleri arasında bulabilirsiniz. Buraya ziyarete geldiğinizde Orta Camii'yi de görmeyi ve gezmeyi unutmayın. Kare plan kullanılarak yapılan ve 1898 yılından beri Kadıgölü'nün kıyısında ayakta duran Orta Camii sizleri bekliyor.

Orta Camii

8. Köroğlu Mağarası

Erzincan'da göller kadar mağaraların da çok sayıda olduğunu ve sık sık karşınıza çıktığını göreceksiniz. Bu mağaralardan olan Köroğlu Mağarası, Erzincan gezinizde görmeniz gereken noktalar arasında bulunuyor. Refahiye ilçesinde yer alan mağaranın ismi Köroğlu'nun atının buraya geldiği düşüncesiyle verilmiştir.

Köroğlu Mağarası

9. Buz Mağaraları

Kemah ilçesinde yer alan Buz Mağaraları Erzincan'ın görülmesi gereken yerlerindendir. İsmini mağarada yer alan buz kütleleri ve sarkıtlardan, dikitlerlerden alan mağara, Ayranpınar Köyü'nde yer almaktadır. Yerel halk tarafından mağaranın bazı kısımları soğuk depo olarak kullanılır.

Buz Mağaraları

10. Ala Mağarası

Erzincan'ın doğal güzelliklerinden olan Ala Mağarası, Refahiye ilçesinde konumlanmıştır. Altköy'de yer alan Ala Mağarası'na taş merdivenler ile çıkmak mümkündür. Mağara içerisindeki doğal oluşum sizi kendisine hayran bırakacak cinsten. Mağaranın içinde çeşitli dehlizler ve kanallar yer almakta, bu da mağarayı karışık bir hale getirmektedir. Burayı bir rehber eşliğinde gezmeyi düşünebilirsiniz.

Ala Mağarası

11. Ekşisu Kaplıcası

Erzincan'da kaplıcaların da çok ünlü olduğunu göreceksiniz. Ekşisu Kaplıcası, Erzincan merkeze 15 kilometre uzaklıkta yer alır ve Erzincan'daki şifalı kaplıcalardan birisidir. Bu kaplıcanın içerdiği doğal mineraller ile özellikle romatizmaya ve mide hastalıklarına çok iyi geldiği düşünülüyor.

Ekşisu Kaplıcası

12. Erzincan Ilıcası

Erzincan'ıın sağlığa yararları sıcak su kaynaklarından olan Erzincan Ilıcası'nın şifalı suyunun kalp rahatsızlıklarından cilde kadar pek çok şeye iyi geldiği düşünülmektedir. 12 adet sıcak su havuzuna sahip olan ılıcada suyun sıcaklığı 33 derece civarında bulunmaktadır.

Erzincan Ilıcası

13. Ergan Kayak Merkezi

Kış mevsimi geldiğinde Erzincan'da da kayak mevsimi açılmaktadır. Ergan Kayak Merkezi, Erzincan'da yer alan ve kayak sporuyla ilgilenenlerin mutlaka gitmesi gereken bir merkezdir. Şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Ergan Kayak Merkezi

14. Sakaltutan Kayak Merkezi

Erzincan gezinizde ziyaret edebileceğiniz kayak merkezlerinden birisi de Sakaltutan'dır. Sevdiklerinizle keyifli bir tatil geçirmek ve eğlenmek için Sakaltutan Kayak Merkezi'ne gelebilirsiniz. Ergan Kayak Merkezi'ne kıyasla Erzincan merkezine daha uzak olan Sakaltutan, şehirden 44 kilometre uzaktadır.

Sakaltutan Kayak Merkezi

15. Karanlık Kanyon

Karanlık Kanyon, Erzincan'ın doğal güzelliklerinden birisidir. Kemaliye'de yer alan Karanlık Kanyon'u özellikle doğa sporlarını sevenler için öneriyoruz. Karanlık Kanyon'da bazı festivaller ve özel günlerde kano yarışları düzenlenmektedir. Bunun yanında muhteşem manzarasıyla bu doğa harikasından etkilenmemek mümkün değil.

Karanlık Kanyon

Erzincan hakkında daha fazla şey keşfet!

Erzincan Nerede Yenir

Erzincan Nerede Yenir

Erzincan'ın zengin mutfağını yerinde tatmak isterseniz deneyebileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Yaprak dönerden yalancı köfteye kadar tüm Erzincan yemeklerini bulabileceğiniz bu restoran ve kafelerden en kaliteli olanları sizler için derledik.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Erzincan Otel Tavsiye

Erzincan Otel Tavsiye

Erzincan'da kalacağınız bölge, Erzincan'ı istediğiniz gibi gezebilmeniz için oldukça önemli bir noktadır. Erzincan'ın merkezinde konaklamanız gezinizi daha rahat planlamanızı sağlayacaktır. Merkezden çeşitli otobüsler veya dolmuşlarla görmek istediğiniz yerlere kolaylıkla gidebilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Erzincan'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Erzincan'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Kültürlerin buluşma noktası olan Erzincan'da kutlanan bazı özel günler ve festivalleri fuarlar bulunmaktadır. Erzincan seyahatinizi bu festivallerin veya fuarların gerçekleşeceği günlere denk getirerek Erzincan kültürünü ve buranın yerel insanını, alışkanlıklarıyla geleneklerini daha yakından tanıma fırsatını elde edebilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Erzincan Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Erzincan Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Erzincan zengin tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir şehir olduğundan burada eğlence sektörü, özellikle gece hayatı fazla gelişim göstermemiştir. Yine de Erzincan'a geldiğinizde gidebileceğiniz bazı eğlence mekanları, barlar, publar ve türkü barlar bulunuyor.


berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Erzincan Ne Yenir?

Erzincan Ne Yenir?

Tarihi MÖ 900'lü yıllara dek giden Erzincan'da köklü bir yemek kültürü bulunmaktadır. Erzincan'ın İpek Yolu üzerinde bulunması da yemeklerinin çeşitliliğinde büyük bir rol oynamıştır. Doğu Anadolu mutfağının kilit malzemelerinden olan et, Erzincan mutfağında da kendisini göstermektedir. Yemyeşil yaylalarının ve temiz havasının da etkisiyle Erzincan'da yetişen sebzelerden çok güzel sebze yemekleri yapılmaktadır. Bununla beraber Erzincan'da hamur işlerinin de çok sevildiğini ve tarihi boyunca burada pek çok hamur işinin yapıldığını görüyoruz. Kısacası, Erzincan mutfağı her damak tadına uygun, zengin bir yöre mutfağıdır.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Erzincan Uçak Bileti