1. Anasayfa
 2. Budapeşte Uçak Bileti

Budapeşte Uçak Bileti

Budapeşte Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Budapeşte Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

28 Ocak 2021 19:34

Ülkemiz şehirlerinden yalnızca İstanbul’dan Budapeşte’ye direkt uçuş mevcuttur. İstanbul, Ankara ve İzmir Budapeşte’ye en sık uçuş yapılan şehirlerdir. Ülkemizden Budapeşte’ye uçan uçak firmaları şöyledir: Türk Hava Yolları, Pegasus, Lufthansa, Wizz Air ve LOT Polish Airlines. Budapeşte için bileti en ucuza bulabileceğiniz aylar Eylül, Ekim ve Ocak aylarıdır. Bunun yanında Şubat, Kasım ve Temmuz ayları Budapeşte’ye gidiş için hiç doğru bir zaman değildir zira bilet fiyatları bu aylarda tavan yapmaktadır. Henüz biletinizi almadıysanız sitemiz üzerinden ucuza uçak bileti bulabilirsiniz.

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?
 2. Budapeşte’deki Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. Budapeşte’ye Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. Budapeşte Hakkında
 5. Budapeşte Ne Yenir?
 6. Budapeşte Nerede Yenir
 7. Budapeşte Gezilecek Yerler
 8. Budapeşte Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Budapeşte’de Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Budapeşte'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. Budapeşte'de Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. Budapeşte Otel Tavsiye

Budapeşte’deki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Budapeşte’ye hizmet veren Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havalimanı ya da en popüler adıyla Frihegy, Macaristan’ın en büyük uluslararası havalimanı olarak hizmet vermektedir. Pest ilçesinin sınırında kurulu havalimanı ile kent merkezi arasında 22,5 kilometre gibi bir mesafe bulunmaktadır. Pest ilçesi girişi ve Budapeşte kent merkezi arası ise 16 kilometredir.

Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havalimanı

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki sivil havacılık için açılmış havalimanıdır. 2011 yılında havalimanının adı Macar piyanist Franz Liszt onuruna değiştirilmiştir. Ancak halkın ağzında popüler olarak kalan ismi Ferihegy’dir. Ferihegy, havalimanının üzerine kurulu olduğu mahallenin adıdır ve bu isimle anılmaya devam etmektedir. Havalimanından şehir merkezine gitmek için taksi, araç kiralama ya da toplu taşıma seçenekleri mevcuttur. 

Taksi: Havalimanının dışında bulunan taksilerle şehir merkezine ulaşmanız en az trafikte 37 dakika civarı sürmektedir. Bu yolculuğunuz için tahmini ödeyeceğiniz tutar 26 Euro gibi bir fiyat olacaktır.

Otobüs: Toplu taşıma araçlarından özellikle otobüs kullananlar için çok fazla seçenek olsa da en dolambaçsız kent merkezine ulaşabileceğiniz, popüler olarak kullanılan iki otobüs vardır. 100E ve 200E numaralı otobüsler ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

100E numaralı otobüsler 05.00 – 00.30 saatleri arasında çalışmaktadır. Havaalanından şehir merkezine gitmek için tercih edilen popüler hatlardan birisidir. Bu numaralı otobüsler Budapeşte havalimanından Deáktér’e yolcu taşımaktadır.

200E numaralı otobüsler ise sizi direkt şehir merkezine götürmüyor. 04.00 – 23.00 saatleri arasında hizmet veren 200E otobüsleri sizi Freigehy Tren Garı’na ya da Kőbánya–Kispest Metro İstasyonu’na götürüyor. Bu istasyonlara gittikten sonra şehir merkezine ulaşmak için 30 dakikanız var. 

Araç Kiralama: Araç kiralamak için gerek havalimanındaki bu servisleri gerekse internetteki online siteleri kullanabilirsiniz. Araç kiralama taksiden daha rahat olacaktır. Ferihegyi Repülőtérre vezető út üzerinden gittiğiniz vakit şehir merkezine ulaşmanız 30 dakikanızı ya alacak ya almayacaktır.

Budapeşte’ye Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Tuna Nehri’nin kenarlarından kıvrılıp dünyaya açılan Budapeşte’de Macaristan ovasının ılıman karasal iklimi Tuna bölgesinin oldukça yağış alan iklimi bir araya gelmiştir. Kuru ve ılıman bir iklimi vardır bu şehrin. Öyle ki kuru havadan dolayı tatiliniz yaza denk geldiğinde güneşten yanma olasılığınız oldukça yüksektir. Yağışlarını tahmin etmek oldukça zordur, yaz aylarında bazen fırtına şeklinde beklenmedik anda indiren yağmurlar olabiliyor. Bunların dışında aslında tatil yapmak için her zaman elverişli bir ülke Macaristan. 

Kış aylarında hava sıcaklıkları -4 derece ile 10 derece arasında seyretmektedir. Yazın ise sıcaklık 28 dereceye kadar yükseliyor ve hava oldukça kuru oluyor.

Budapeşte Hakkında

Macaristan’ın başkenti olan şehir aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehridir. Tuna nehrini aralarına alan Budin ve Peşte şehirlerinin Kasım 1873 tarihinde birleşmesinden oluşmuş bir şehirdir. Chain Köprüsü yaptırılarak birleştirilmişlerdir. Şehrin Budin tarafı nehrin batısında kalmaktadır ve asıl tarihi dokuya sahip olan yer burasıdır. Orta Avrupa’nın en büyük ikinci şehri sayılmaktadır. Avrupa Birliği’ne 2004 yılında katılmıştır. Avrupa’nın ilk yeraltı demiryolu ağı (metro gibi) bu şehirde inşa edilmiştir ve bu sayede AB tarafından birçok yardımla çok gelişmiş bir hale gelmiştir. Zira İkinci Dünya Savaşı sırasında oldukça tahrip olmuş şehir sonraları diğer ülkelerin ve bu birliğin sayesinde toparlanmayı başarmıştır. 

Şehrin nüfusu 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre 1.752.704 olsa da şu anki nüfusun 2 milyonun üzerinde olduğunu tahmin etmek zor değildir ve yaşayan insanların hemen hemen tamamı kentsel yerleşmeyi tercih etmiştir. Ve şaşırtıcı ama hoş bir bilgi olarak Budapeşte’nin kabul edilen 15 kardeş şehrinden 4 tanesi ülkemiz şehirlerinden olan Ankara, İstanbul, Gaziantep ve İzmir’dir. Henüz kardeş şehirlerini barındırdığımız Budapeşte’ye bilet almadıysanız sitemiz üzerinden online olarak Budapeşte varışlı uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Budapeşte Ne Yenir?

Budapeşte, Macaristan’ın üzerine 417 yıllık hakimiyeti olan Osmanlı’nın mutfağından etkilenmiş bir mutfağa sahiptir. Özellikle çorba, Budapeşte ve Macar mutfağının olmazsa olmazlarındandır. Çorbalar arasında en ünlüsü gulaş adı verilen etle yapılan bir çorba, fasulye çorbası ve balık çorbasıdır

Ana yemeklerinde genellikle nişasta içeren ürünleri bir arada tüketirler ve et de en çok tüketilen gıdalar arasındadır. Pörkolts ve paprikas Macar mutfağının ünlü yemeklerindedir. Bunların yanında lahana sarması, kaz ciğeri gibi tadlarda Macarların oldukça fazla tercih ettiği yiyecekler arasındadır. 

Tatlı kültürleri ise Türk tatlı kültürüne oldukça benzemektedir bazı yerlerde. Strudel adını verdikleri elmalı bir tatlıya ve Gundel adını verdikleri bir çeşit pancakeleri vardır. Hamur işine önem verirler, yaptıkları tatlıların çoğunluğu hamur işi ve şerbetli tatlılardır. Meyveyi de tatlı olarak fazlaca tüketseler de şerbetli tatlıların yerini tutamamaktadır. Bunun yanında tatlı kekler de Macar mutfağında en popüler tatlı türlerindendir. Özellikle meyveli kekleri çok tüketmektedirler.

1. Tokaj

Tokaj

Tokaj, "Budapeşte'de ne içilir?" sorusunun yanıtı. Macaristan'ın ünlü şarap markası Kékfrancos ve onun meşhur lezzeti beyaz tatlı şarap Tokajı tüketebilirsiniz.

2. Halászlé

Halászlé

Halászlé, paprikalı balık çorbasıdır. Bu benzersiz lezzeti Budapeşte ziyaretinizde mutlaka tatmanızı öneririz.

3. Gulaş

Gulaş

Macarların favori yemeği Gulaş, ülkenin en popüler yemeğidir. Paprika aromalı bir çeşit çorba olan gulaşı hemen hemen her restoranda bulabilirsiniz.

Budapeşte Nerede Yenir

Özellikle Osmanlı döneminden kalan oldukça fazla yemek olması Budapeşte’de asla aç kalmayacağınız ve üzerine zevkle yemek yiyebileceğiniz anlamına gelmektedir zira nereye giderseniz gidin günlük hayatta tükettiğiniz birçok yiyeceği buradaki restoranlarda da bulabilirsiniz.

Arany Kaviár Restaurant

Arany Kaviár Restaurant

Arany Kaviár Restaurant, Genellikle Orta Avrupa tatlarını bulabileceğiniz bir restoran olsa da bizce burada denemeniz gereken mutfak Rus mutfağıdır. Uluslararası tatları da menüsünde barındırsa da Rus ürünlerini denemeniz tavsiyemiz. Açık tonlarda dizayn edilmiş restoranın şarapları da oldukça meşhurdur.

Costes Downtown

Costes Downtown

Costes Downtown, Yerel tatları rahatlıkla deneyebileceğiniz bir mekan olan bu yerde bütün öğünlerinizi yapmanız mümkündür. Ancak buranın en ünlü ürünü tatlıları. Yerel halk genellikle burayı tatlıları için tercih ederken yemekleri de oldukça şahanedir. Oldukça modern bir iç tasarımı ve elit bir atmosferi vardır.

Babel Budapest

Babel Budapest

Babel Budapest, Ortalamanın biraz üstü fiyatlara sahip bu yerde hem uluslarası tatları hem de Macar tatlarını bulabilirsiniz. Genellikle iç mimarisinin şıklığı ve şaraplarının güzelliği sebebiyle çiftler akşam yemeği için burayı tercih etmektedir. Romantik bir akşam yemeği için kaçırılmaması gereken bir yerdir.

TöLTő

TöLTő

TöLTő, Sokak tatlarına yakın tatları bulabileceğiniz bir fast food restoranıdır aslında. Buranın popüler olma sebebi diğer restoranlara göre çok daha uygun fiyatlı olması ve şehir merkezine yakın konuşlanmış olmasıdır. Özellikle öğrencilerin tercih ettiği bu yerin en popüler tadı ise sosislisidir.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Kaleler, tepeler, meydanlar... Budapeşte'de gezilecek yerler bitmez. Harika bir gezinin sizi beklediğine emin olarak sizin için hazırladığımız Budapeşte'de gezilecek yerler listesine göz atmanızı öneririz:

Budin Kalesi

Budin Kalesi

Budin Kalesi, Budin kalesi, Buda Kalesi anlamına gelmektedir. 13. Yüzyılda inşa edilen ve 18. Yüzyılda yeniden restore edilen kale Barok mimarisinin izlerini taşımaktadır. Eskiden kraliyet sarayı larak da kullanılmış bu yapı kültürel anlamda oldukça önemlidir. İçerisinde bulunan müzelerde 28 bine yakın eser barındırmaktadır ve bu popülerliğinin en büyük sebebidir. Askeri müze ve Müzik müzesi yapının en önemli ve en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır.

Zincir Köprü

Zincir Köprü

Zincir Köprü, Yazımızın başında Budapeşte’den bahsederken buranın aslında Tuna nehrinin ortadan ikiye ayırdığı iki ayrı şehir olduğunu söylemiştik. Budin ve Peşte kentlerini bağlayan köprü ise Zincir Köprü olarak bilinmektedir. Yani aslında Budapeşte’nin oluşumunu gözler önüne seren bir tarihi eserdir. 19. Yüzyılda inşa edilmiştir ve yapımı 9 yıl sürmüştür. Kent manzarasını gözler önüne seren konumu, köprünün heykellerle dolu yoluyla burası görmeniz gereken mekanlardan birisi.

Gellért Tepesi

Gellért Tepesi

Gellért Tepesi, Gellért Hill, 11. Yüzyılda bu topraklarda yaşayan ve Paganist inançla mücadele eden bir isimdi. Bu mücadelesi sırasında öldürülmesi üzerine bu tepeye onun adı verilmiştir. Aziz Gellért Anıtı tepedeki önemli eserlerden biri olmakla beraber burada bir de kale bulunmaktadır. Zamanında Habsburg hanedanı bu tepenin üzerine konuşlandırdığı kaleyle beraber kendin kontrolünü pekiştirmişlerdir. Zira tepeye çıktığınızda Budapeşte’nin ayaklarınızın altında olduğunu göreceksiniz. Tepedeki en popüler eser ise Özgürlük Anıtı’dır (Kisfaludi Strobl).

Kahramanlar Meydanı

Kahramanlar Meydanı

Kahramanlar Meydanı, Macar krallarının heykellerinin süslediği bu meydan, Macarların Avrupa’ya gelişinin bininci yılı anısına inşa edilmiştir. Meydanın ortasına oldukça ünlü bir anıt olan Milenyum Anıtı yer almaktadır. Bu meydan yerel halkın tüm kutlamaları, eylemleri yaptığı ve hayatın sürekli bir akış halinde olduğu bir yerdir. Imre Nagy’nin cenazesi bu alanda yeniden yapılmıştır ve bu lay dünya basınına da yansımıştır. Hem gündüz gözüyle hem de gece görülmesi gereken yerler arasındadır.

Budapeşte Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Budapeşte’nin gece hayatı oldukça renkli olmakla beraber mekanların dışında insanların eğlenmek için tercih ettiği yerler arasında tekne turları vardır. Tekne turları aslında Budapeşte’nin hem gece hayatını hem de gündüz turlarını ayakta tutan bir yapıya sahiptir. Kişi başı 16 Euro’dan başlayan fiyatlarla tekne turu yapmanız mümkün olmaktadır. Bar ve kulüp hayatı da oldukça zengindir ve bunların yanında sanatsal aktivitelere katılarak gece hayatınızı geçirebileceğiniz yerler vardır. Canlı konserler, lazer ışıkları altında dans eden insanlar görmek için Budapeşte’yi ziyaret edebilirsiniz. 

Eğlence için tercih edebileceğiniz mekanların başında klasik müzik konserleriyle kulaklarınızın pasını silen Devlet Operası gelir. Fiyatları 16 – 24 Euro arasında değişen biletleri hem internet üzerinden hem de binaya giderek satın alabilir ve oldukça kaliteli bir akşam geçirebilirsiniz.

Değişik bar kültürüne de burada adım atabilirsiniz. Ruin Bar kültürü dedikleri yıkıntı barlar özellikle gençlerin eğlenmek için en çok tercih ettiği mekanlar arasında. Bunlara alternatif olarak ise termal su kaynaklarıyla ünlenmiş ve turistik olarak bu konuda kendine birçok insan çeken Budapeşte’de hamam partileri de gece hayatı için tercih edilebilecek aktiviteler arasındadır.

Szimpla Kert

Szimpla Kert

Szimpla Kert, Ruin Bar kültürünün en önemli kalelerinden olan bu mekanın tasarımı oldukça marjinaldir. Gündüzleri sakin bir kafe olmakla beraber günün ilerleyen saatlerinde müzikler, ışıklar olaya renk katarlar. Self servis bir mekandır. Alkollü ve alkolsüz içecek ve yiyecek menüsüyle, akşam da elektronik müziğin can bulduğu bir yerdir. Fiyatları oldukça uygundur.

Instant

Instant

Instant, Fantastik bir Ruin Bar’dır. Konseptinin ilgi çekicilii ve mekanın büyüklüğüyle ön plana çıkmıştır. Üç katlı bir apartman içine kurulmuştur ve Budapeşte’nin belki de en büyük Ruin Barı burasıdır. Burada yalnızca odalar arasında dolanarak bile ilginç figürlerle eğlenebilirsiniz.

A38

A38

A38, Ukrayna’dan uzun zaman önce gelmiş bir yük taşıma gemisi içerisine kurulmuş bir gece kulübüdür. Mekan özellikle ünlü dj ve müzik sanatçılarının konserleri, kaliteli içkileriyle adından bahsettirmiştir. Demir atmış bir şekilde her gece ışıklı eğlencelere hizmetini sunar. Fiyatları biraz pahalıdır ancak Budapeşte’nin de en kaliteli mekanlarından biridir. Ödediğiniz fiyata değecektir.

Studio – Ultimate Club

Studio – Ultimate Club

Studio – Ultimate Club, Dünyanın en büyük üçüncü gece kulübü unvanını üstünde taşıyan bir mekandır ve genellikle kış aylarında tıklım tıklım dolmaktadır. Üç katlıdır ve 8 bin kişilik kapasitesi vardır. Tuna nehri üzerindeki bir adanın üzerinde yükselmektedir. Dünyaca ünlü bu mekana gitmek için oldukça uzun süre evvel bulunduğunuz yerden çıkmanız gerekmektedir zira bazen kapasitesinin büyüklüğüne rağmen içeride adım atacak yer kalmamaktadır.

Budapeşte’de Alışveriş - Ne Alınır?

Alışveriş için fazlaca seçenek mevcuttur ve bunların en popüleri ise Vaci Caddesi oalrak anılan caddedir. Özellikle Budapeşte’nin alışveriş hayatında özel tasarımlar oldukça fazla yer kaplamaktadır. Birçok alıveriş merkezi ve butikler vardır. Gerek hediyelik eşya, gerek gündelik alışveriş için aradığınız her şeyi bulabileceksiniz.

Vaci Caddesi, Bu cadde Budapeşte’nin en popüler alışveriş caddesidir. Moda Sokağı olarak da adlandırılan caddede genel olarak dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapmaktadır. 

Andrassary Caddesi, alışveriş için popüler olan bir başka caddedir. Zaten genellikle şehir içerisinde alışveriş mekanları ünlü caddelerdir. Vaci Caddesi’ne nazaran biraz daha pahalı olan Adrassary Caddesi, hem dünyaca ünlü markalara hem de bazı özel tasarım ürünler satan dükkanlara ev sahipliği yapmaktadır. 

The Room, aslında burası tek bir mağaza. Macaristan’da alışveriş ürünlerinin en görkemlisi de tasarım ürünler ve bu konuda oldukça gelişmiş zanaatkarlar bulunuyor. The Room mağazası bu tasarım ürünlerin belki de en meşhurlarını satan mağazadır.

Westend City Center, Burası Orta Avrupa’nın en büyük AVM’si olarak ün salmıştır. Dünyaca ünlü birçok mağazanın bulunduğu AVM’nin en dikkat çekici tarafı ise 14 sinema salonu bulunmasıdır. 

Szyputnik, Şehirdeki vintage butiğidir. Bunun gibi birçok ikinci el eşya satan yer olmasına rağmen burası özellikle modacıların özel tasarım koleksiyonlarını bulabileceğiniz bir yer olması açısından ünlenmiştir ve yerel halkın da tercih ettiği yerlerden biridir. 

Hold Utca Market, Şehir içindeki marketlerden biridir. Organik yiyecekler; meyve ve sebzeler alabileceğiniz yerde aynı zamanda Macaristan’a özgü hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Burası gibi küçük çaplı birçok market ve Pazar Budapeşte’de çok vardır.

Budapeşte'de Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Uçak biletinizi sitemiz üzerinden alarak ucuza tatilin keyfini çıkarmanız mümkün, üstelik online; Hayallerinizdeki tatil bir tık uzağınızda!

Festival günleri genelde olduğu tarihlerle beraber yazılmıştır ancak yine de oraya gitmeden önce festivaller için açılan sitelerden günleri bir kez daha kontrol etmeyi unutmayınız. 

Oteller için en az 2 ay öncesinden rezervasyon yaptırmanız sizin için çok daha uyguna gelecektir.

Tatiliniz yaz zamanlarına denk geliyorsa aniden bastıran yağmura ve bazen peşinde sürüklediği fırtınaya hazırlıklı bir bavulla gitmeniz tavsiyelerimizden biridir.

Budapeşte Otel Tavsiye

Budapeşte'de konaklama seçenekleri fazladır. Yoğun olmayan dönemler hariç otel veya pansiyon bulamamak düşük bir ihtimaldir. Biz de sizin için Budapeşte'de konaklanması tavsiye edilen mekanlardan bazılarını listeledik:

Krisco Apartments

Krisco Apartments

Krisco Apartments (7. Bölge), Bölgede bulunan oteller arasında en ucuzlar kategorisine girmekte olan otel, Budapeşte’nin merkezinde bulunmaktadır. Ayrıca ücretsiz Wi-Fi hizmetleri vardır. Genellikle çift olarak yapılan seyahatlerde tercih edilen bir oteldir.

St King 11 by Hi5 Apartments

St King 11 by Hi5 Apartments

St King 11 by Hi5 Apartments (8. Bölge), Bölgedeki en ucuz otellerden biridir ve yine çift olarak ettiğiniz seyahatlerde tercih edebileceğiniz bir yerdir. Ücretsiz Wi-Fi hizmeti ve havaalanına özel transfer hizmeti bulunmaktadır. Bu transfer hizmetiyle 30 dakikada otelden haalimanına ulaşabiliyorsunuz.

Monastery Boutique Hotel

Monastery Boutique Hotel

Monastery Boutique Hotel (Budavar Bölgesi), Budin ve Pest şehirlerini birleştiren Chain Bridge ile arasında 700 metre kadar bir mesafe bulunan bu otel, konuların en yüksek yıldızları verdiği otellerden biridir. Açık büfe kahvaltı, ücretsiz Wi-Fi ve 7/24 resepsiyon hizmeti veren oteli genellikle aile tatili yapanlar tercih etmektedir.

Castle Court Apartment

Castle Court Apartment

Castle Court Apartment, Tarihi bölgedeki konumuyla öne çıkan mekanın odaları tam teçhizatlıdır. Mikrodalgadan çamaşır makinesine her şeyin bulunduğu odalara sahip otel ücretsiz Wi-Fi hizmeti de vermektedir. Aynı zamanda genellikle çocuklu aileler tercih ettiği için otelin sınırları içerisinde çocuklar için oyun alanları bulunmaktadır.

Valencia