1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Budapeşte Uçak Bileti

Budapeşte Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:34
  1. Budin Kalesi
  2. Zincir Köprü
  3. Gellért Tepesi
  4. Kahramanlar Meydanı
  5. Balıkçı Tabyası
  6. Andrássy út Caddesi

1. Budin Kalesi

Budin Kalesi, Budin kalesi, Buda Kalesi anlamına gelmektedir. 13. Yüzyılda inşa edilen ve 18. Yüzyılda yeniden restore edilen kale Barok mimarisinin izlerini taşımaktadır. Eskiden kraliyet sarayı larak da kullanılmış bu yapı kültürel anlamda oldukça önemlidir. İçerisinde bulunan müzelerde 28 bine yakın eser barındırmaktadır ve bu popülerliğinin en büyük sebebidir. Askeri müze ve Müzik müzesi yapının en önemli ve en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır.

Budin Kalesi

2. Zincir Köprü

Zincir Köprü, Yazımızın başında Budapeşte’den bahsederken buranın aslında Tuna nehrinin ortadan ikiye ayırdığı iki ayrı şehir olduğunu söylemiştik. Budin ve Peşte kentlerini bağlayan köprü ise Zincir Köprü olarak bilinmektedir. Yani aslında Budapeşte’nin oluşumunu gözler önüne seren bir tarihi eserdir. 19. Yüzyılda inşa edilmiştir ve yapımı 9 yıl sürmüştür. Kent manzarasını gözler önüne seren konumu, köprünün heykellerle dolu yoluyla burası görmeniz gereken mekanlardan birisi.

Zincir Köprü

3. Gellért Tepesi

Gellért Tepesi, Gellért Hill, 11. Yüzyılda bu topraklarda yaşayan ve Paganist inançla mücadele eden bir isimdi. Bu mücadelesi sırasında öldürülmesi üzerine bu tepeye onun adı verilmiştir. Aziz Gellért Anıtı tepedeki önemli eserlerden biri olmakla beraber burada bir de kale bulunmaktadır. Zamanında Habsburg hanedanı bu tepenin üzerine konuşlandırdığı kaleyle beraber kendin kontrolünü pekiştirmişlerdir. Zira tepeye çıktığınızda Budapeşte’nin ayaklarınızın altında olduğunu göreceksiniz. Tepedeki en popüler eser ise Özgürlük Anıtı’dır (Kisfaludi Strobl).

Gellért Tepesi

4. Kahramanlar Meydanı

Kahramanlar Meydanı, Macar krallarının heykellerinin süslediği bu meydan, Macarların Avrupa’ya gelişinin bininci yılı anısına inşa edilmiştir. Meydanın ortasına oldukça ünlü bir anıt olan Milenyum Anıtı yer almaktadır. Bu meydan yerel halkın tüm kutlamaları, eylemleri yaptığı ve hayatın sürekli bir akış halinde olduğu bir yerdir. Imre Nagy’nin cenazesi bu alanda yeniden yapılmıştır ve bu lay dünya basınına da yansımıştır. Hem gündüz gözüyle hem de gece görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kahramanlar Meydanı

5. Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası, Gellèrt Tepesi’nde yer alan yapı Budapeşte’nin en tarihi mekanları arasına adını yazdırmıştır. Neo-Gotik mimari usulüne göre inşa edilmiş yapı 19. Yüzyılda yapılmıştır. Bir kaleye benzeyen yapıda yedi adet kule vardır. Bu kuleler Macar kavimlerinin liderlerini temsilen dikilmiş olmakla beraber kulelerin tepesinden Budapeşte manzarasını seyredebilirsiniz. Kulelere çıkmak ücretlidir. 08.00 – 21.00 saatleri arasında bu yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

Balıkçı Tabyası

6. Andrássy út Caddesi

Andrássy út Caddesi, Budapeşte’nin Champs-Élysées (Şanzelize)’si olarak anılan caddede Terör Evi Müzesi, Opera Binası gibi Budapeşte’nin ikonlaşmış yapıları bulunmaktadır. Aynı zamanda alışveriş için etrafınızı saran mağazalar görebilirsiniz. Bu mağazalar arasında dünyaca ünlü markalar da vardır. Bunların yanında yeşil alanların bolluğu da ziyaretçi sayısını artıran etkenlerden biridir. Burada bulabileceğiniz butik mağazalar, restoranlarla Budapeşte’nin tadını çıkarabilirsiniz.

Andrássy út Caddesi

Budapeşte hakkında daha fazla şey keşfet!

Budapeşte Nerede Yenir

Budapeşte Nerede Yenir

Özellikle Osmanlı döneminden kalan oldukça fazla yemek olması Budapeşte’de asla aç kalmayacağınız ve üzerine zevkle yemek yiyebileceğiniz anlamına gelmektedir zira nereye giderseniz gidin günlük hayatta tükettiğiniz birçok yiyeceği buradaki restoranlarda da bulabilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Budapeşte Otel Tavsiye

Budapeşte Otel Tavsiye

Budapeşte'de konaklama seçenekleri fazladır. Yoğun olmayan dönemler hariç otel veya pansiyon bulamamak düşük bir ihtimaldir. Biz de sizin için Budapeşte'de konaklanması tavsiye edilen mekanlardan bazılarını listeledik:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Budapeşte'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Budapeşte'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Budapeşte Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Budapeşte Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Budapeşte’nin gece hayatı oldukça renkli olmakla beraber mekanların dışında insanların eğlenmek için tercih ettiği yerler arasında tekne turları vardır. Tekne turları aslında Budapeşte’nin hem gece hayatını hem de gündüz turlarını ayakta tutan bir yapıya sahiptir. Kişi başı 16 Euro’dan başlayan fiyatlarla tekne turu yapmanız mümkün olmaktadır. Bar ve kulüp hayatı da oldukça zengindir ve bunların yanında sanatsal aktivitelere katılarak gece hayatınızı geçirebileceğiniz yerler vardır. Canlı konserler, lazer ışıkları altında dans eden insanlar görmek için Budapeşte’yi ziyaret edebilirsiniz. 

Eğlence için tercih edebileceğiniz mekanların başında klasik müzik konserleriyle kulaklarınızın pasını silen Devlet Operası gelir. Fiyatları 16 – 24 Euro arasında değişen biletleri hem internet üzerinden hem de binaya giderek satın alabilir ve oldukça kaliteli bir akşam geçirebilirsiniz.

Değişik bar kültürüne de burada adım atabilirsiniz. Ruin Bar kültürü dedikleri yıkıntı barlar özellikle gençlerin eğlenmek için en çok tercih ettiği mekanlar arasında. Bunlara alternatif olarak ise termal su kaynaklarıyla ünlenmiş ve turistik olarak bu konuda kendine birçok insan çeken Budapeşte’de hamam partileri de gece hayatı için tercih edilebilecek aktiviteler arasındadır.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Budapeşte Uçak Bileti