1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Budapeşte Uçak Bileti

Budapeşte Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
  1. Budin Kalesi
  2. Zincir Köprü
  3. Gellért Tepesi
  4. Kahramanlar Meydanı
  5. Balıkçı Tabyası
  6. Andrássy út Caddesi

1. Budin Kalesi

Budin Kalesi, Budin kalesi, Buda Kalesi anlamına gelmektedir. 13. Yüzyılda inşa edilen ve 18. Yüzyılda yeniden restore edilen kale Barok mimarisinin izlerini taşımaktadır. Eskiden kraliyet sarayı larak da kullanılmış bu yapı kültürel anlamda oldukça önemlidir. İçerisinde bulunan müzelerde 28 bine yakın eser barındırmaktadır ve bu popülerliğinin en büyük sebebidir. Askeri müze ve Müzik müzesi yapının en önemli ve en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır.

Budin Kalesi

2. Zincir Köprü

Zincir Köprü, Yazımızın başında Budapeşte’den bahsederken buranın aslında Tuna nehrinin ortadan ikiye ayırdığı iki ayrı şehir olduğunu söylemiştik. Budin ve Peşte kentlerini bağlayan köprü ise Zincir Köprü olarak bilinmektedir. Yani aslında Budapeşte’nin oluşumunu gözler önüne seren bir tarihi eserdir. 19. Yüzyılda inşa edilmiştir ve yapımı 9 yıl sürmüştür. Kent manzarasını gözler önüne seren konumu, köprünün heykellerle dolu yoluyla burası görmeniz gereken mekanlardan birisi.

Zincir Köprü

3. Gellért Tepesi

Gellért Tepesi, Gellért Hill, 11. Yüzyılda bu topraklarda yaşayan ve Paganist inançla mücadele eden bir isimdi. Bu mücadelesi sırasında öldürülmesi üzerine bu tepeye onun adı verilmiştir. Aziz Gellért Anıtı tepedeki önemli eserlerden biri olmakla beraber burada bir de kale bulunmaktadır. Zamanında Habsburg hanedanı bu tepenin üzerine konuşlandırdığı kaleyle beraber kendin kontrolünü pekiştirmişlerdir. Zira tepeye çıktığınızda Budapeşte’nin ayaklarınızın altında olduğunu göreceksiniz. Tepedeki en popüler eser ise Özgürlük Anıtı’dır (Kisfaludi Strobl).

Gellért Tepesi

4. Kahramanlar Meydanı

Kahramanlar Meydanı, Macar krallarının heykellerinin süslediği bu meydan, Macarların Avrupa’ya gelişinin bininci yılı anısına inşa edilmiştir. Meydanın ortasına oldukça ünlü bir anıt olan Milenyum Anıtı yer almaktadır. Bu meydan yerel halkın tüm kutlamaları, eylemleri yaptığı ve hayatın sürekli bir akış halinde olduğu bir yerdir. Imre Nagy’nin cenazesi bu alanda yeniden yapılmıştır ve bu lay dünya basınına da yansımıştır. Hem gündüz gözüyle hem de gece görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kahramanlar Meydanı

5. Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası, Gellèrt Tepesi’nde yer alan yapı Budapeşte’nin en tarihi mekanları arasına adını yazdırmıştır. Neo-Gotik mimari usulüne göre inşa edilmiş yapı 19. Yüzyılda yapılmıştır. Bir kaleye benzeyen yapıda yedi adet kule vardır. Bu kuleler Macar kavimlerinin liderlerini temsilen dikilmiş olmakla beraber kulelerin tepesinden Budapeşte manzarasını seyredebilirsiniz. Kulelere çıkmak ücretlidir. 08.00 – 21.00 saatleri arasında bu yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

Balıkçı Tabyası

6. Andrássy út Caddesi

Andrássy út Caddesi, Budapeşte’nin Champs-Élysées (Şanzelize)’si olarak anılan caddede Terör Evi Müzesi, Opera Binası gibi Budapeşte’nin ikonlaşmış yapıları bulunmaktadır. Aynı zamanda alışveriş için etrafınızı saran mağazalar görebilirsiniz. Bu mağazalar arasında dünyaca ünlü markalar da vardır. Bunların yanında yeşil alanların bolluğu da ziyaretçi sayısını artıran etkenlerden biridir. Burada bulabileceğiniz butik mağazalar, restoranlarla Budapeşte’nin tadını çıkarabilirsiniz.

Andrássy út Caddesi

Daha Fazlasını Keşfet!

Budapeşte Nerede Yenir

Budapeşte Nerede Yenir

Özellikle Osmanlı döneminden kalan oldukça fazla yemek olması Budapeşte’de asla aç kalmayacağınız ve üzerine zevkle yemek yiyebileceğiniz anlamına gelmektedir zira nereye giderseniz gidin günlük hayatta tükettiğiniz birçok yiyeceği buradaki restoranlarda da bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Budapeşte Otel Tavsiye

Budapeşte Otel Tavsiye

Budapeşte'de konaklama seçenekleri fazladır. Yoğun olmayan dönemler hariç otel veya pansiyon bulamamak düşük bir ihtimaldir. Biz de sizin için Budapeşte'de konaklanması tavsiye edilen mekanlardan bazılarını listeledik:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Budapeşte'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Budapeşte'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Budapeşte’de Alışveriş - Ne Alınır?

Budapeşte’de Alışveriş - Ne Alınır?

Alışveriş için fazlaca seçenek mevcuttur ve bunların en popüleri ise Vaci Caddesi oalrak anılan caddedir. Özellikle Budapeşte’nin alışveriş hayatında özel tasarımlar oldukça fazla yer kaplamaktadır. Birçok alıveriş merkezi ve butikler vardır. Gerek hediyelik eşya, gerek gündelik alışveriş için aradığınız her şeyi bulabileceksiniz.

Vaci Caddesi, Bu cadde Budapeşte’nin en popüler alışveriş caddesidir. Moda Sokağı olarak da adlandırılan caddede genel olarak dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapmaktadır. 

Andrassary Caddesi, alışveriş için popüler olan bir başka caddedir. Zaten genellikle şehir içerisinde alışveriş mekanları ünlü caddelerdir. Vaci Caddesi’ne nazaran biraz daha pahalı olan Adrassary Caddesi, hem dünyaca ünlü markalara hem de bazı özel tasarım ürünler satan dükkanlara ev sahipliği yapmaktadır. 

The Room, aslında burası tek bir mağaza. Macaristan’da alışveriş ürünlerinin en görkemlisi de tasarım ürünler ve bu konuda oldukça gelişmiş zanaatkarlar bulunuyor. The Room mağazası bu tasarım ürünlerin belki de en meşhurlarını satan mağazadır.

Westend City Center, Burası Orta Avrupa’nın en büyük AVM’si olarak ün salmıştır. Dünyaca ünlü birçok mağazanın bulunduğu AVM’nin en dikkat çekici tarafı ise 14 sinema salonu bulunmasıdır. 

Szyputnik, Şehirdeki vintage butiğidir. Bunun gibi birçok ikinci el eşya satan yer olmasına rağmen burası özellikle modacıların özel tasarım koleksiyonlarını bulabileceğiniz bir yer olması açısından ünlenmiştir ve yerel halkın da tercih ettiği yerlerden biridir. 

Hold Utca Market, Şehir içindeki marketlerden biridir. Organik yiyecekler; meyve ve sebzeler alabileceğiniz yerde aynı zamanda Macaristan’a özgü hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Burası gibi küçük çaplı birçok market ve Pazar Budapeşte’de çok vardır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Budapeşte Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Budapeşte Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Budapeşte’nin gece hayatı oldukça renkli olmakla beraber mekanların dışında insanların eğlenmek için tercih ettiği yerler arasında tekne turları vardır. Tekne turları aslında Budapeşte’nin hem gece hayatını hem de gündüz turlarını ayakta tutan bir yapıya sahiptir. Kişi başı 16 Euro’dan başlayan fiyatlarla tekne turu yapmanız mümkün olmaktadır. Bar ve kulüp hayatı da oldukça zengindir ve bunların yanında sanatsal aktivitelere katılarak gece hayatınızı geçirebileceğiniz yerler vardır. Canlı konserler, lazer ışıkları altında dans eden insanlar görmek için Budapeşte’yi ziyaret edebilirsiniz. 

Eğlence için tercih edebileceğiniz mekanların başında klasik müzik konserleriyle kulaklarınızın pasını silen Devlet Operası gelir. Fiyatları 16 – 24 Euro arasında değişen biletleri hem internet üzerinden hem de binaya giderek satın alabilir ve oldukça kaliteli bir akşam geçirebilirsiniz.

Değişik bar kültürüne de burada adım atabilirsiniz. Ruin Bar kültürü dedikleri yıkıntı barlar özellikle gençlerin eğlenmek için en çok tercih ettiği mekanlar arasında. Bunlara alternatif olarak ise termal su kaynaklarıyla ünlenmiş ve turistik olarak bu konuda kendine birçok insan çeken Budapeşte’de hamam partileri de gece hayatı için tercih edilebilecek aktiviteler arasındadır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Budapeşte Ne Yenir?

Budapeşte Ne Yenir?

Budapeşte, Macaristan’ın üzerine 417 yıllık hakimiyeti olan Osmanlı’nın mutfağından etkilenmiş bir mutfağa sahiptir. Özellikle çorba, Budapeşte ve Macar mutfağının olmazsa olmazlarındandır. Çorbalar arasında en ünlüsü gulaş adı verilen etle yapılan bir çorba, fasulye çorbası ve balık çorbasıdır

Ana yemeklerinde genellikle nişasta içeren ürünleri bir arada tüketirler ve et de en çok tüketilen gıdalar arasındadır. Pörkolts ve paprikas Macar mutfağının ünlü yemeklerindedir. Bunların yanında lahana sarması, kaz ciğeri gibi tadlarda Macarların oldukça fazla tercih ettiği yiyecekler arasındadır. 

Tatlı kültürleri ise Türk tatlı kültürüne oldukça benzemektedir bazı yerlerde. Strudel adını verdikleri elmalı bir tatlıya ve Gundel adını verdikleri bir çeşit pancakeleri vardır. Hamur işine önem verirler, yaptıkları tatlıların çoğunluğu hamur işi ve şerbetli tatlılardır. Meyveyi de tatlı olarak fazlaca tüketseler de şerbetli tatlıların yerini tutamamaktadır. Bunun yanında tatlı kekler de Macar mutfağında en popüler tatlı türlerindendir. Özellikle meyveli kekleri çok tüketmektedirler.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Budapeşte’ye Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Budapeşte’ye Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Tuna Nehri’nin kenarlarından kıvrılıp dünyaya açılan Budapeşte’de Macaristan ovasının ılıman karasal iklimi Tuna bölgesinin oldukça yağış alan iklimi bir araya gelmiştir. Kuru ve ılıman bir iklimi vardır bu şehrin. Öyle ki kuru havadan dolayı tatiliniz yaza denk geldiğinde güneşten yanma olasılığınız oldukça yüksektir. Yağışlarını tahmin etmek oldukça zordur, yaz aylarında bazen fırtına şeklinde beklenmedik anda indiren yağmurlar olabiliyor. Bunların dışında aslında tatil yapmak için her zaman elverişli bir ülke Macaristan. 

Kış aylarında hava sıcaklıkları -4 derece ile 10 derece arasında seyretmektedir. Yazın ise sıcaklık 28 dereceye kadar yükseliyor ve hava oldukça kuru oluyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Budapeşte Hakkında

Budapeşte Hakkında

Macaristan’ın başkenti olan şehir aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehridir. Tuna nehrini aralarına alan Budin ve Peşte şehirlerinin Kasım 1873 tarihinde birleşmesinden oluşmuş bir şehirdir. Chain Köprüsü yaptırılarak birleştirilmişlerdir. Şehrin Budin tarafı nehrin batısında kalmaktadır ve asıl tarihi dokuya sahip olan yer burasıdır. Orta Avrupa’nın en büyük ikinci şehri sayılmaktadır. Avrupa Birliği’ne 2004 yılında katılmıştır. Avrupa’nın ilk yeraltı demiryolu ağı (metro gibi) bu şehirde inşa edilmiştir ve bu sayede AB tarafından birçok yardımla çok gelişmiş bir hale gelmiştir. Zira İkinci Dünya Savaşı sırasında oldukça tahrip olmuş şehir sonraları diğer ülkelerin ve bu birliğin sayesinde toparlanmayı başarmıştır. 

Şehrin nüfusu 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre 1.752.704 olsa da şu anki nüfusun 2 milyonun üzerinde olduğunu tahmin etmek zor değildir ve yaşayan insanların hemen hemen tamamı kentsel yerleşmeyi tercih etmiştir. Ve şaşırtıcı ama hoş bir bilgi olarak Budapeşte’nin kabul edilen 15 kardeş şehrinden 4 tanesi ülkemiz şehirlerinden olan Ankara, İstanbul, Gaziantep ve İzmir’dir. Henüz kardeş şehirlerini barındırdığımız Budapeşte’ye bilet almadıysanız sitemiz üzerinden online olarak Budapeşte varışlı uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Budapeşte Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz