1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ankara Uçak Bileti

Ankara Uçak Bileti

Ankara hakkında harika bir gezi rehberi hazırladık!

12 Eylül 2020 Cumartesi
 1. Genel Bilgiler / Hakkında
 2. Havalimanları
 3. Nasıl gidilir?
 4. Ne zaman gidilir?
 5. Ne yenilir, ne içilir?
 6. Ünlü restoranlar
 7. Gezilecek yerler
 8. Eğlence / Gece hayatı
 9. Alışveriş
 10. Festival / Önemli günler
 11. Önemli bilgiler / Püf noktalar
 12. Konaklama

Ankara Hakkında

Ankara şehri Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir şehirdir. Konumu itibari ile Türkiye’nin merkezinde olan bu şehir aynı zamanda Türkiye’nin başkentidir. Birçok ile de komşu konumda olan Ankara şehri; kuzey yönünden Bolu ve Çankırı, doğu yönünden Kırıkkale ve Kırşehir, güney yönünden Aksaray ve Konya, batı yönünden ise Eskişehir şehri ile komşu konumdadır. Türkiye’nin ikinci büyük gölü olma özelliğindeki Tuz Gölü de Ankara şehrine komşudur. Ankara şehri, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentidir ve yüz ölçümü olarak Türkiye’nin en büyük üçüncü şehridir. Türkiye’de siyasetin, sanayinin ve ticaretin de merkezi Ankara şehridir. Türkiye’nin yasama organı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi Ankara şehrinde bulunmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin en çok üniversiteye ev sahipliği yapan şehridir. Şehrin isminin hikayesi ise Friglere dayanmaktadır. Frig Kralı Midas şimdiki Ankara şehrinin olduğu yerde Anküra şeklinde telaffuz edilen bir gemi çapası bulmuştur. Ve bu bölgenin ismi Anküra şeklinde anılmaya başladı. Türklerin bu şehre gelmesiyle de şehrin ismi Ankara olarak değişti. Ankara şehrinin 25 ilçesi vardır. En kalabalık ilçeleri ise sırasıyla Çankaya, Keçiören ve Yenimahalle’dir. Ankara şehrinin toplam nüfusu ise 2019 yılı itibari ile 5 milyon 500 bine yaklaşmıştır. Bu nüfusu ile Ankara şehri Türkiye’nin en kalabalık ikinci ili olma özelliğindedir. Ankara şehri çok sayıda göç alan bir şehirdir. Ankara şehri birçok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Botanik Park, Mogan Gölü ve Karagöl bu doğal güzelliklerin başında yer alır. Ankara şehrinin köklü bir tarihi vardır. Ankara şehrine ilk yerleşimler Eski Taş Çağı’nda olmuştur. Ankara şehrinde sırasıyla Hititler, Frigler, Lidyalılar, Ahamenişler ve Galatlar toplulukları yaşamıştır. Daha sonra Selçuklular Ankara şehrine egemen olmuşlardır. 1. Murat zamanında ise Osmanlı Devleti, Ankara şehrine egemen olmuştur. Milli Mücadele zamanında büyük rol oynamış olan Ankara şehrini Mustafa Kemal Atatürk, Heyet-i Temsiliye’nin merkezi olarak belirlemiştir. 13 Ekim 1923 tarihinde ise TBMM tarafından başkent ilan edilen Ankara şehri, 1984 yılında büyükşehir olmuştur. Başkent adıyla anılan Ankara şehrinin şehir simgeleri ise Anıtkabir ve Hitit Güneşi’dir. Ankara şehri Türkiye’de en çok üniversiteye ev sahipliği yapan ildir. Cumhuriyet’in ilk üniversitesi olan Ankara Üniversitesi bu şehirde bulunmaktadır. Ankara şehrinde devlet ve vakıf üniversiteleri olmak üzere toplamda 18 üniversite bulunmaktadır. Gazi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi gibi popüler üniversiteler Ankara şehrinde bulunmaktadır. Şehrin ekonomisi büyük oranda sanayi ve ticarete dayalıdır.

Ankara'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Ankara şehrinde Ankara şehri ve çevresindeki bölgelere hizmet veren 3 tane havalimanı vardır. Güvercinlik Havalimanı ve Etimesgut Havalimanı askeri kategoride olan havalimanlarıdır.

Ankara Esenboğa Havalimanı

Ankara şehrinin sivil kategorideki tek havalimanıdır. Şehir merkezine 28 kilometre uzaklıkta bulunan Ankara Esenboğa Havalimanı, Ankara’nın Akyurt ilçesinde Balıkhisar Mahallesi’nde bulunmaktadır. Şehrin kuzey yönünde tarafında almaktadır. Köklü bir havalimanı olan Ankara Esenboğa Havalimanı, 1955 yılında inşa edilmiş ve hizmete girmiştir. Türkiye’de İç ve Dış Hatları birlikte bulunan ilk havalimanı olma özelliğindedir. Yolcu trafiği oldukça yoğun olan Ankara Esenboğa Havalimanı’nı günde ortalama 40 bin kişi ziyaret etmektedir. Yılda ortalama 16 milyon 740 bin yolcuya hizmet veren Ankara Esenboğa Havalimanı, Türkiye’nin en yoğun 4. havalimanıdır. 2009 yılında ise 5-10 milyon yolcu trafiği aralığındaki en iyi havalimanı seçilmiştir. Lufthansa, Aeroflot, Sunexpress ve Türk Hava Yolları gibi hava yolu şirketlerinin Ankara Esenboğa Havalimanı’na sık uçak seferi bulunmaktadır. Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için ise dört vasıta bulunmaktadır.

Havaş servisleri ile Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Havaş servisleri havalimanına inen uçağın iniş saatinden 25 dakika sonra İç Hatlar ve Dış Hatlar geliş terminallerinin önünden kalkmaktadır. Havaş servisleri Pursaklar, İstasyon Caddesi, Eryaman Yüksek Hızlı Tren Garı ve AŞTİ otogar güzergahında gitmektedir. Havaş servislerinin bilet fiyatı ise güncel olarak 11 liradır.

Belko Air otobüsleri Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine üç ayrı hattan hizmet vermektedir. 442 numaralı Belkoair otobüslerinden 442-A hattı, Esenboğa Havalimanı ile Aşti otogar arasında hizmet vermektedir. 442-K hattı, Esenboğa Havalimanı ile Kızılay arasında hizmet vermektedir. 3. Hat olan 442-B hattı ise Esenboğa Havalimanı- Batıkent ve Ümitköy arasında hizmet vermektedir. BelkoAir otobüsleri iç hatlar ve dış hatlar geliş katının çıkış kapısı önünden kalkmaktadır. BelkoAir otobüs ücreti ise 11 liradır.

Taksi ile de Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. İç hatlar ve dış hatlar terminalinin yolcu çıkışlarının önünde 24 saat hizmet veren taksiler bulabilirsiniz.

Araç kiralama, havalimanındaki araç kiralama ofislerinden kiralayacağınız araç vasıtası ile de Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Havalimanı içerisinde bulunan araç kiralama ofislerinden esnek fiyata aracınızı kiralayabilirsiniz.

Eğer uçak biletinizi hala almadıysanız sitemiz üzerinden hızlı ve kolay şekilde uygun fiyata uçak biletinizi alabilirsiniz.


Güvercinlik Havalimanı

Güvercinlik Havalimanı askeri kategoride bir havalimanı olup askeri amaçlara tahsis edilmiştir. Ankara şehir merkezine 10 kilometre mesafede olan Güvercinlik Havalimanı, Ankara şehrinin ilk havalimanıdır.


Etimesgut Havalimanı

Türk Hava Kurumu ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından ortaklaşa kullanılan bu havalimanı askeri amaçlara tahsis edilmiştir. Ankara şehir merkezine 10 kilometre mesafede olan bu havalimanında Uluslararası Savunma Endüstri Fuarı ile sivil havacılık fuarları düzenlenmektedir.

Ankara'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin birçok şehrinden Ankara şehrine direkt uçuş yapabilirsiniz. Yurt dışından ise Münih, Berlin, Brüksel, Frankfurt ve Düsseldorf gibi şehirlerden Ankara şehrine direkt uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ankara şehrine Türk Hava Yolları, Pegasus ve Anadolu Jet hava yolları sık sefer düzenlemektedir. İstanbul ile Ankara arası uçakla ortalama yarım saat sürmektedir. İzmir ile Ankara arası ise ortalama 45 dakika sürmektedir.

Ankara'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Ankara şehrinde karasal iklimin özellikleri görülmektedir. Ankara şehrinde kış ayları çetin geçmektedir. Soğuk ve kar yağışlı olan kış aylarında sıcaklık -24’e kadar düşebilmektedir. Yaz ayları ise sıcak ve kurak geçmektedir. En sıcak ay ise temmuz ayıdır. Temmuz ayında sıcaklık 41 dereceye kadar çıkabilmektedir. Ankara şehrinde en fazla yağış ise ilkbahar mevsiminde görülmektedir. Ankara şehrini gezmek için en ideal aylar yaz aylarıdır. Yaz aylarında hem yağış azdır hem de Ankara şehrinin cıvıl cıvıl doğasına şahit olabileceğiniz aylardır.  Yaz ayları için aradığınız ucuz uçak biletini sitemizden online olarak hızlı ve güvenilir şekilde alabilirsiniz.

Ankara'da Yemek - Ne Yenilir Ne İçilir?

Ankara'da, özellikle Beypazarı ilçesinin yöresel yemekleri meşhurdur. Ankara'ya gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler ise şunlardır:

Bunların dışında Efelek Sarması, Bazlama Kebabı ve Bici Aşı’nı da Ankara'ya gittiğinizde deneyebilirsiniz.

Tümünü Göster

Ankara'daki Ünlü Restoranlar - Hangi Restoranlara Gidilir?

Ankara'nın lezzetleri bir yana, bu lezzetleri tadacağınız restoranlar da lezzetin özünü yakalayabilmeniz açısından önemlidir. İşte Ankara'nın en iyi restoranları:

Ankara şehrine gitmek ve Ankara şehrinin yöresel yemeklerini tatmak isterseniz sitemiz üzerinden hızlı ve güvenilir şekilde uygun fiyata uçak biletinizi alabilirsiniz.

Tümünü Göster

Ankara'da Gezilecek Yerler - Ne Yapılır? - Önemli Yerler

Ankara, tarihi ve kültürel miras olarak pek çok önemli yere ev sahipliği yapmaktadır.

Tarihi olarak birçok önemli değere ev sahipliği yapan Ankara şehrinde Roma Hamamı’nı, Rahmi M. Koç Müzesi’ni, Ziraat Bankası Müzesi’ni ve Türk Hava Kurumu Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Ankara şehrine gitmek ve önemli yerlerini gezmek için sitemiz üzerinden hızlı ve güvenilir şekilde uçak biletinizi alabilirsiniz.

Tümünü Göster

Ankara'da Gece Hayatı - Bar - Eğlence

Ankara şehrinin gece hayatı oldukça canlıdır. Özellikle meyhaneleriyle ünlenmiş bir şehirdir. En çok eğlence mekanlarının bulunduğu yerler ise Kızılay Meydanı, Tunalı Hilmi Caddesi ve Sakarya Caddesi’dir.

Buraların dışında Ankara şehrine gittiğinizde kaliteli bir eğlence mekânı arıyorsanız Kafka Bar&Bistro, Passage Pub ve Tren Bar’ı da tercih edebilirsiniz.

Tümünü Göster

Ankara'da Alışveriş - Ne Alınır?

Ankara şehrinde alışveriş yapmak istiyorsanız ANKAmall ve Kentpark Alışveriş Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz. Alışveriş için Suluhan Çarşısı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Ankara şehrinden sevdikleriniz için Ayaş testisi, Nallıhan iğne oyası ve Beypazarı kurusu alabilirsiniz.

Ankara’da gezebileceğiniz daha birçok yer mevcut, hemen sitemizden online ucuz uçak biletinizi alın, keşfe başlayın.

Ankara'daki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Ankara'nın birbirinden harika geçen 3 farklı festivali vardır.

Tümünü Göster

Ankara'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Ankara şehri yokuşlarıyla ünlü bir şehirdir. Ankara şehrinin yokuşları hiç bitmez, Ankara şehrini gezerken sürekli yokuş çıkıp yokuş inmek durumunda kalırsınız. Ankaralıların en çok kullandığı kelime ise la kelimesidir. Ankara şehrine gittiğinizde bu kelimeyi sıklıkla duyarsınız.

Ankara'da Nerede Kalınır? - Konaklanması Tavsiye Edilen Bölgeler

Ankara şehri size konaklamak için birçok seçenek sunar. Ankara’nın çoğu semtinde konaklamak için birçok seçenek bulunmaktadır. Ankara’nın konaklama imkanları da oldukça fazladır ancak siz yine de seyahatinizden önce sitemizden ucuza uçak biletinizi aldıktan sonra otel için de rezervasyon yapabilirsiniz.

Tümünü Göster
Valencia