1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ankara Uçak Bileti

Ankara Gezilecek Yerler

14 Şubat 2021 16:48
 1. Anıtkabir
 2. Ankara Kalesi
 3. Hamamönü
 4. Kuğulu Park
 5. Tunalı Hilmi
 6. Kızılay Meydanı
 7. Botanik Parkı
 8. Pembe Köşk
 9. Eymir Gölü
 10. Mogan Gölü
 11. Anadolu Medeniyetleri Müzesi
 12. Etnografya Müzesi
 13. Ulucanlar Cezaevi Müzesi
 14. Ankara Cumhuriyet Müzesi
 15. Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

1. Anıtkabir

Mustafa Kemal Atatürk'ün anıt mezarının bulunduğu Anıtkabir, bünyesinde sergiler ve anıt heykeller ile park ve müze barındıran bir komplekstir. Atatürk'ün asıl mezarı ziyaretçilere açık değilken, anıt mezar binasında temsili bir lahit yer alır. Anıt mezar binasının tam karşısında, tören alanının diğer ucunda İsmet İnönü'nün lahdi bulunmaktadır.

Pek çok bölümden oluşan Anıtkabir'in dikkat çekici kısımlarından birisi de Aslanlı Yol'dur. Anıt mezara ulaşmak için kullanılabilecek yolun her iki yanında aslan heykelleri yer alır. Aslanların toplam sayısı 24'tür ve her biri 24 Oğuz boyundan birini temsil etmektedir. Aslanlı Yolun başında erkek ve kadın heykel grupları görülebilir. Bu heykel gruplarından kadın grubunun arkasında İstiklal Kulesi, erkek grubunun arkasında ise Hürriyet Kulesi yer almaktadır. Kulelerin içinde çeşitli kabartmalar ve fotoğraflar yer alır. Hürriyet Kulesi'nin içinde Anıtkabir'in yapımın kullanılan taşlar görülebilir.

Hürriyet ve İstiklal, Anıtkabir'deki tek kuleler değildir. Komplekste toplam 10 adet kule bulunur. Tüm kulelerin içinde gezilebilecek sergiler yer almaktadır.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kompleks içinde yer alan müzeye Mısak-ı Milli Kulesi'nde giriş yapılmaktadır. Müze, anıt mezar binasının altından devam eder ve tören alanının diğer ucundaki Müdafaa-ı Hukuk Kulesi'nde son bulur. Müzenin içinde Atatürk'ün kişisel eşyaları, balmumu heykeli yer alır. Müzenin en dikkat çeken noktası ise panorama kısmıdır. Panoramalarda Çanakkale Savaşı, Sakarya Meydan Muharebesi, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharabesi konu alınır. Toplamda üç adet yağlı boya tablodan oluşa panoramaların etkisi, ses efektleri ile güçlendirilir. Panorama bölümünden hemen sonra Milli Mücadele dönemine ait tablolar ve Milli Mücadele kahramanlarının portreleri görülebilir.

Müzenin diğer kısımlarında kabartmalar, büstler, fotoğraf ve resim galerileri ile Atatürk'ün şahsi kitaplığı yer alır.

Anıtkabir

2. Ankara Kalesi

Ankara'nın simgesel yapılarından Ankara Kalesi, Altındağ'da yer almaktadır. Galatlar tarafından inşa edildiği düşünülen kale, tüm Ankara'yı tepeden gören bir konumda. Ankara Kalesi'ne geldiğinizde kale içinde yer alan çeşitli restoran ve dükkanlara uğrayabilirsiniz.

Rahmi M. Koç Müzesi

Kalenin giriş kapısının karşısında yer alan müze, Ankara'nın sanayi temalı tek müzesidir. Müzede bulunan sergilerden sanayi, ulaşım ve iletişim alanlarına dair detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Ankara Kalesi

3. Hamamönü

Eski Ankara evlerini görmek için Hamamönü'ne gelebilirsiniz. Estetik sokakları ile dikkat çeken Hamamönü'nde çok sayıda hediyelik eşya dükkanı da bulunuyor.

Bölge, dükkanların yanı sıra çok sayıda restoran ve kafeye de ev sahipliği yapmaktadır. Hamamönü'ne geldiğinizde kumda pişirilen Türk kahvesinden denemeyi unutmayın.

Hamamönü

4. Kuğulu Park

Ankara'nın meşhur parkı Kuğulu Park, Tunalı Hilmi Caddesi'nin başında yer alıyor. İsmini havuzunda yüzen kuğulardan alan parkta yeme içme mekanları da bulunuyor. Kuğulu Park'ta oynayan çocukları izleyebilir, Kuğulu Park Cafe'den dondurma alarak serinleyebilirsiniz.

Not: Kuğulu Park'a geldiğinizde, hemen karşıda yer alan D&R mağazasına da uğramanızı öneriyoruz. Üç katlı binasında aradığınız tüm kitapları bulacaksınız. Kitaplarınızı seçtikten sonra alt katta yer alan Tchibo'da kahve eşliğinde kitabınıza başlayabilirsiniz.

Kuğulu Park

5. Tunalı Hilmi

Kuğulu Park'ı gezdikten sonra Tunalı Hilmi'ye geçebilirsiniz. Ankara'nın en eski merkezlerinden olan Tunalı Hilmi'de pek çok restoran, kafe ve mağaza bulunmaktadır. Ankara'da sosyal yaşamın nabzını burada tutabilir, kaliteli kafelerinde dinlenebilirsiniz.

Tunalı Hilmi

6. Kızılay Meydanı

Ankara'nın kalbi olan Kızılay Meydanı'nda aradığınız her şeyi bir arada bulabilirsiniz. Oldukça geniş olan Kızılay Meydanı'nda büyük markalardan, otantik dükkanlara kadar çeşitli mağazalar bulunmaktadır. Kızılay'da gezmek yorulduğunuzda burada yer alan kafelere veya restoranlara oturabilirsiniz. Ayrıca Kızılay, gece eğlencesi açısından da büyük bir potansiyeli sahip.

Güvenpark Anıtı

Kızılay'ın tam merkezinde yer alan Güvenpark'a mutlaka uğramalısınız. Güvenpark'ın içine inşa edilen Güvenpark Anıtı, Türk milletinin polis ve jandarmaya olan güvenini temsil eder. Ayrıca Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'ndaki silah arkadaşları ve inkılap yolculuğu da anlatılır. Anıt üstündeki kabartmalarda insan zekası ve çiftçilik teması görülür.

Kızılay Meydanı

7. Botanik Parkı

65 bin metrekarelik bir alan kurulmuş parkta havuzlar ve çocuk oyun alanı gibi olanaklar bulunuyor. Ankara'nın tam da göbeğinde farklı ağaç türlerini görebileceğiniz Botanik Parkı, size bambaşka bir şehirdeymişsiniz gibi hissettirecek.

Botanik Parkı

8. Pembe Köşk

İsmet İnönü'nün evi olan Pembe Köşk, Cumhuriyet inkılaplarının hepsine tanık olmuş bir yapı. Pembe Köşk yılda sadece iki kez ziyarete açılmaktadır. Bu nedenle buraya gelmek isterseniz 23 Nisan veya 29 Ekim'i içine alan yaklaşık bir aylık sürede buraya gelmelisiniz. Ziyaret tarihleri İnönü Vakfı tarafından duyurulmaktadır.

Pembe Köşk

9. Eymir Gölü

Ankara'nın doğal güzelliklerinden Eymir Gölü, ODTÜ içinde bulunuyor. Göl, sabah beşten akşam ona kadar ziyaretçilere açıktır. Burada piknik yapabilir, bisiklet kiralayabilirsiniz. ODTÜ kürek takımının da antrenman yaptığı gölde şanslıysanız bu antrenmanları izleyebilirsiniz.

Eymir Gölü

10. Mogan Gölü

Şehir merkezinden biraz uzak olan Mogan Gölü, 160 farklı kuş çeşidine ev sahipliği yapıyor. Merkeze 25 kilometre uzaklıkta bulunan Gölbaşı'nda yer alan gölde yürüyüş alanı da mevcut. Buraya gelerek aileniz ve sevdiklerinizle piknik yapabilir, seyir terasına çıkabilir, ahşap yürüyüş yolunda uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

Mogan Gölü

11. Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara'nın en önemli müzelerinden olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi'ne oldukça yakın. Anadolu tarihine ışık tutan müzenin içinde Paleolitik Çağ'a dayanan eserler bulunuyor. Bölüm bölüm ayrılan müzede farklı tarihi çağlar ve medeniyetlere ait eserler farklı sergilerde ziyaretçilerini bekliyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

12. Etnografya Müzesi

Anıtkabir'in inşası bitene kadar Atatürk'ün naaşının getirildiği müze, Sıhhiye'de bulunuyor. 11 salonuyla hizmet veren müzede Türk kültürünün gelişimi ve değişimi konu alınmaktadır. Oldukça kapsamlı bir sergiye sahip olan müzenin giriş ücreti 10 liradır.

Etnografya Müzesi

13. Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Yakın tarihimizi anlatan müzelerden Ulucanlar Cezaevi Müzesi'ni gezerken ürpereceksiniz. Koğuşlarda balmumu heykellerin sergilendiği müzede bir çok idamın gerçekleştiği darağacını da görebilirsiniz. Altındağ'da yer alan Ulucanlar Cezaevi'nde geçmişte Deniz Geçmiş, Necip Fazıl Kısakürek ve Nazım Hikmet gibi isimler hapsedilmişti.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

14. Ankara Cumhuriyet Müzesi

Eski 2. TBMM binası, müze olarak açıldıktan sonra Ankara Cumhuriyet Müzesi adını almıştır. 1981'den beri müze olarak kullanılmaktadır. Bina, mimari açıdan Selçuklu dönemini andırmaktadır.

Müze içerisinde ilk cumhurbaşkanlarının şahsi eşyaları, önemli belgeler ve çeşitli fotoğraflar sergilenmektedir.

Ankara Cumhuriyet Müzesi

15. Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

Ankara merkezine tam 80 kilometre uzaklıkta yer alan park, mükemmel doğası ile herkesi büyülüyor. Ankara'nın şehir hayatından ziyade, doğal güzellikleriyle ilgileniyorsanız buraya mutlaka gelmelisiniz. 1959'da milli park olan Soğuksu'nun içinde kaplıcalar, restoranlar ve kamp alanı da yer alıyor.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

Ankara hakkında daha fazla şey keşfet!

Ankara Otel Tavsiye

Ankara Otel Tavsiye

Ankara'da konaklayabileceğiniz çok sayıda, kaliteli ve misafirperver otel bulunuyor. Hizmet sektörünün oldukça gelişmiş olduğu Ankara'da otelcilik de aynı oranda gelişme göstermiştir.

berilaslaner
14 Şubat 2021 Pazar
Ankara'daki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Ankara'daki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Oldukça canlı bir sosyal hayata sahip olan Ankara'da yıl içinde çok sayıda festival ve fuar düzenlenmektedir. Ankara'da düzenlenen etkinliklere katılarak gezinize renk katabilir, dolu dolu bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

berilaslaner
14 Şubat 2021 Pazar
Ankara Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Ankara Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Ankara, gece hayatı ve eğlence mekanları açısından geniş olanaklara sahiptir. Her zevke hitap edecek gece mekanlarıyla Ankara'da bulabilir, doyasıya eğlenebilirsiniz. Ankara'nın canlı gece hayatına katılmak için pek çok kaliteli mekan bulunuyor.

berilaslaner
14 Şubat 2021 Pazar
Ankara Nerede Yenir?

Ankara Nerede Yenir?

Hem yöresel, hem de çeşitli kültürlerden yemekleri tadabileceğiniz Ankara restoranlarının hangileri olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Hizmet sektörünün büyük gelişme gösterdiği Ankara'da çok sayıda restoran ve kafe bulunmaktadır. Yine de, bu restoranlardan en kalitelerini denemeniz, Ankara mutfağı hakkında doğru bir izlenim edinmenizi sağlayacaktır. En sevilen Ankara restoran/kafelerini öğrenmek için listeye göz atabilirsiniz.

berilaslaner
14 Şubat 2021 Pazar
Ankara Ne Yenir?

Ankara Ne Yenir?

Ankara'ya geldiğinizde şehrin meşhur lezzetlerinden de tatmanızı öneriyoruz. Özellikle çevre illerden çok fazla göç alan Ankara'da değişik yörelerin yemeklerini bulmak da mümkündür. Bununla beraber, bir metropol olarak Ankara'da dünya mutfağından örnekleri sunan çok sayıda lokanta ve fast food restoranı bulunmaktadır.

berilaslaner
14 Şubat 2021 Pazar
Ankara Uçak Bileti