1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ankara Uçak Bileti

Ankara Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:19
 1. Anıtkabir
 2. Ankara Kalesi
 3. Hamamönü
 4. Kuğulu Park
 5. Tunalı Hilmi
 6. Kızılay Meydanı
 7. Botanik Parkı
 8. Pembe Köşk
 9. Eymir Gölü
 10. Mogan Gölü
 11. Anadolu Medeniyetleri Müzesi
 12. Etnografya Müzesi
 13. Ulucanlar Cezaevi Müzesi
 14. Ankara Cumhuriyet Müzesi
 15. Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

1. Anıtkabir

Mustafa Kemal Atatürk'ün anıt mezarının bulunduğu Anıtkabir, bünyesinde sergiler ve anıt heykeller ile park ve müze barındıran bir komplekstir. Atatürk'ün asıl mezarı ziyaretçilere açık değilken, anıt mezar binasında temsili bir lahit yer alır. Anıt mezar binasının tam karşısında, tören alanının diğer ucunda İsmet İnönü'nün lahdi bulunmaktadır.

Pek çok bölümden oluşan Anıtkabir'in dikkat çekici kısımlarından birisi de Aslanlı Yol'dur. Anıt mezara ulaşmak için kullanılabilecek yolun her iki yanında aslan heykelleri yer alır. Aslanların toplam sayısı 24'tür ve her biri 24 Oğuz boyundan birini temsil etmektedir. Aslanlı Yolun başında erkek ve kadın heykel grupları görülebilir. Bu heykel gruplarından kadın grubunun arkasında İstiklal Kulesi, erkek grubunun arkasında ise Hürriyet Kulesi yer almaktadır. Kulelerin içinde çeşitli kabartmalar ve fotoğraflar yer alır. Hürriyet Kulesi'nin içinde Anıtkabir'in yapımın kullanılan taşlar görülebilir.

Hürriyet ve İstiklal, Anıtkabir'deki tek kuleler değildir. Komplekste toplam 10 adet kule bulunur. Tüm kulelerin içinde gezilebilecek sergiler yer almaktadır.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kompleks içinde yer alan müzeye Mısak-ı Milli Kulesi'nde giriş yapılmaktadır. Müze, anıt mezar binasının altından devam eder ve tören alanının diğer ucundaki Müdafaa-ı Hukuk Kulesi'nde son bulur. Müzenin içinde Atatürk'ün kişisel eşyaları, balmumu heykeli yer alır. Müzenin en dikkat çeken noktası ise panorama kısmıdır. Panoramalarda Çanakkale Savaşı, Sakarya Meydan Muharebesi, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharabesi konu alınır. Toplamda üç adet yağlı boya tablodan oluşa panoramaların etkisi, ses efektleri ile güçlendirilir. Panorama bölümünden hemen sonra Milli Mücadele dönemine ait tablolar ve Milli Mücadele kahramanlarının portreleri görülebilir.

Müzenin diğer kısımlarında kabartmalar, büstler, fotoğraf ve resim galerileri ile Atatürk'ün şahsi kitaplığı yer alır.

Anıtkabir

2. Ankara Kalesi

Ankara'nın simgesel yapılarından Ankara Kalesi, Altındağ'da yer almaktadır. Galatlar tarafından inşa edildiği düşünülen kale, tüm Ankara'yı tepeden gören bir konumda. Ankara Kalesi'ne geldiğinizde kale içinde yer alan çeşitli restoran ve dükkanlara uğrayabilirsiniz.

Rahmi M. Koç Müzesi

Kalenin giriş kapısının karşısında yer alan müze, Ankara'nın sanayi temalı tek müzesidir. Müzede bulunan sergilerden sanayi, ulaşım ve iletişim alanlarına dair detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Ankara Kalesi

3. Hamamönü

Eski Ankara evlerini görmek için Hamamönü'ne gelebilirsiniz. Estetik sokakları ile dikkat çeken Hamamönü'nde çok sayıda hediyelik eşya dükkanı da bulunuyor.

Bölge, dükkanların yanı sıra çok sayıda restoran ve kafeye de ev sahipliği yapmaktadır. Hamamönü'ne geldiğinizde kumda pişirilen Türk kahvesinden denemeyi unutmayın.

Hamamönü

4. Kuğulu Park

Ankara'nın meşhur parkı Kuğulu Park, Tunalı Hilmi Caddesi'nin başında yer alıyor. İsmini havuzunda yüzen kuğulardan alan parkta yeme içme mekanları da bulunuyor. Kuğulu Park'ta oynayan çocukları izleyebilir, Kuğulu Park Cafe'den dondurma alarak serinleyebilirsiniz.

Not: Kuğulu Park'a geldiğinizde, hemen karşıda yer alan D&R mağazasına da uğramanızı öneriyoruz. Üç katlı binasında aradığınız tüm kitapları bulacaksınız. Kitaplarınızı seçtikten sonra alt katta yer alan Tchibo'da kahve eşliğinde kitabınıza başlayabilirsiniz.

Kuğulu Park

5. Tunalı Hilmi

Kuğulu Park'ı gezdikten sonra Tunalı Hilmi'ye geçebilirsiniz. Ankara'nın en eski merkezlerinden olan Tunalı Hilmi'de pek çok restoran, kafe ve mağaza bulunmaktadır. Ankara'da sosyal yaşamın nabzını burada tutabilir, kaliteli kafelerinde dinlenebilirsiniz.

Tunalı Hilmi

6. Kızılay Meydanı

Ankara'nın kalbi olan Kızılay Meydanı'nda aradığınız her şeyi bir arada bulabilirsiniz. Oldukça geniş olan Kızılay Meydanı'nda büyük markalardan, otantik dükkanlara kadar çeşitli mağazalar bulunmaktadır. Kızılay'da gezmek yorulduğunuzda burada yer alan kafelere veya restoranlara oturabilirsiniz. Ayrıca Kızılay, gece eğlencesi açısından da büyük bir potansiyeli sahip.

Güvenpark Anıtı

Kızılay'ın tam merkezinde yer alan Güvenpark'a mutlaka uğramalısınız. Güvenpark'ın içine inşa edilen Güvenpark Anıtı, Türk milletinin polis ve jandarmaya olan güvenini temsil eder. Ayrıca Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'ndaki silah arkadaşları ve inkılap yolculuğu da anlatılır. Anıt üstündeki kabartmalarda insan zekası ve çiftçilik teması görülür.

Kızılay Meydanı

7. Botanik Parkı

65 bin metrekarelik bir alan kurulmuş parkta havuzlar ve çocuk oyun alanı gibi olanaklar bulunuyor. Ankara'nın tam da göbeğinde farklı ağaç türlerini görebileceğiniz Botanik Parkı, size bambaşka bir şehirdeymişsiniz gibi hissettirecek.

Botanik Parkı

8. Pembe Köşk

İsmet İnönü'nün evi olan Pembe Köşk, Cumhuriyet inkılaplarının hepsine tanık olmuş bir yapı. Pembe Köşk yılda sadece iki kez ziyarete açılmaktadır. Bu nedenle buraya gelmek isterseniz 23 Nisan veya 29 Ekim'i içine alan yaklaşık bir aylık sürede buraya gelmelisiniz. Ziyaret tarihleri İnönü Vakfı tarafından duyurulmaktadır.

Pembe Köşk

9. Eymir Gölü

Ankara'nın doğal güzelliklerinden Eymir Gölü, ODTÜ içinde bulunuyor. Göl, sabah beşten akşam ona kadar ziyaretçilere açıktır. Burada piknik yapabilir, bisiklet kiralayabilirsiniz. ODTÜ kürek takımının da antrenman yaptığı gölde şanslıysanız bu antrenmanları izleyebilirsiniz.

Eymir Gölü

10. Mogan Gölü

Şehir merkezinden biraz uzak olan Mogan Gölü, 160 farklı kuş çeşidine ev sahipliği yapıyor. Merkeze 25 kilometre uzaklıkta bulunan Gölbaşı'nda yer alan gölde yürüyüş alanı da mevcut. Buraya gelerek aileniz ve sevdiklerinizle piknik yapabilir, seyir terasına çıkabilir, ahşap yürüyüş yolunda uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

Mogan Gölü

11. Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara'nın en önemli müzelerinden olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi'ne oldukça yakın. Anadolu tarihine ışık tutan müzenin içinde Paleolitik Çağ'a dayanan eserler bulunuyor. Bölüm bölüm ayrılan müzede farklı tarihi çağlar ve medeniyetlere ait eserler farklı sergilerde ziyaretçilerini bekliyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

12. Etnografya Müzesi

Anıtkabir'in inşası bitene kadar Atatürk'ün naaşının getirildiği müze, Sıhhiye'de bulunuyor. 11 salonuyla hizmet veren müzede Türk kültürünün gelişimi ve değişimi konu alınmaktadır. Oldukça kapsamlı bir sergiye sahip olan müzenin giriş ücreti 10 liradır.

Etnografya Müzesi

13. Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Yakın tarihimizi anlatan müzelerden Ulucanlar Cezaevi Müzesi'ni gezerken ürpereceksiniz. Koğuşlarda balmumu heykellerin sergilendiği müzede bir çok idamın gerçekleştiği darağacını da görebilirsiniz. Altındağ'da yer alan Ulucanlar Cezaevi'nde geçmişte Deniz Geçmiş, Necip Fazıl Kısakürek ve Nazım Hikmet gibi isimler hapsedilmişti.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

14. Ankara Cumhuriyet Müzesi

Eski 2. TBMM binası, müze olarak açıldıktan sonra Ankara Cumhuriyet Müzesi adını almıştır. 1981'den beri müze olarak kullanılmaktadır. Bina, mimari açıdan Selçuklu dönemini andırmaktadır.

Müze içerisinde ilk cumhurbaşkanlarının şahsi eşyaları, önemli belgeler ve çeşitli fotoğraflar sergilenmektedir.

Ankara Cumhuriyet Müzesi

15. Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

Ankara merkezine tam 80 kilometre uzaklıkta yer alan park, mükemmel doğası ile herkesi büyülüyor. Ankara'nın şehir hayatından ziyade, doğal güzellikleriyle ilgileniyorsanız buraya mutlaka gelmelisiniz. 1959'da milli park olan Soğuksu'nun içinde kaplıcalar, restoranlar ve kamp alanı da yer alıyor.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

Daha Fazlasını Keşfet!

Ankara Nerede Yenir?

Ankara Nerede Yenir?

Hem yöresel, hem de çeşitli kültürlerden yemekleri tadabileceğiniz Ankara restoranlarının hangileri olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Hizmet sektörünün büyük gelişme gösterdiği Ankara'da çok sayıda restoran ve kafe bulunmaktadır. Yine de, bu restoranlardan en kalitelerini denemeniz, Ankara mutfağı hakkında doğru bir izlenim edinmenizi sağlayacaktır. En sevilen Ankara restoran/kafelerini öğrenmek için listeye göz atabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ankara Otel Tavsiye

Ankara Otel Tavsiye

Ankara'da konaklayabileceğiniz çok sayıda, kaliteli ve misafirperver otel bulunuyor. Hizmet sektörünün oldukça gelişmiş olduğu Ankara'da otelcilik de aynı oranda gelişme göstermiştir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ankara'daki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Ankara'daki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Oldukça canlı bir sosyal hayata sahip olan Ankara'da yıl içinde çok sayıda festival ve fuar düzenlenmektedir. Ankara'da düzenlenen etkinliklere katılarak gezinize renk katabilir, dolu dolu bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ankara'da Alışveriş - Ne Alınır?

Ankara'da Alışveriş - Ne Alınır?

Alışveriş merkezleri konusunda oldukça zengin olan Ankara'da hem eğlenebileceğiniz, hem de alışverişinizi yapabileceğiniz çok sayıda AVM bulunuyor.

Ankamall AVM, Ankara'nın en büyük ve kapsamlı alışveriş merkezi olarak öne çıkıyor. Akköprü'de yer alan Ankamall AVM'ye otobüs, metro veya dolmuşla ulaşabilirsiniz. Buraya metroyla gelecekseniz, Kızılay yönüne giden metroya binmeniz ve Akköprü'de inmeniz gerekmektedir.

Ankara'nın en eski alışveriş merkezlerinden Atakule, yenilenen haliyle ziyaretçilerini bekliyor. Uzun bir süre kapalı kalan AVM, ikonik kulesi ve seyir terasıyla yediden yetmişe herkesin ilgisini çekiyor.

Karum AVM, içerisinde seçkin markaları barındıran bir alışveriş merkezidir. Sheraton Oteli'n hemen yanında yer alan Karum'un çimleri de kendisi kadar ünlü. Özellikle bahar ve yaz aylarında Karum çimlerinde zaman geçiren gençleri görebilirsiniz.

Size Ankara gezinizi hatırlatacak hediyelik eşyalar almak isterseniz, Hamamönü'ne uğrayabilirsiniz. Burada yer alan küçük dükkanlardan pek çok el işi hediyelik alabilir, sevdiklerinize götürebilirsiniz. Aynı şekilde Ankara Kalesi'nin eteklerinde açılan Samanpazarı'ndan da hediyelikler alabilirsiniz. Samanpazarı'nda yer alan Pirinç Han'a mutlaka uğramalısınız. Buradan antika eşyalar ve çeşitli bakır işi hediyelikler alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ankara Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Ankara Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Ankara, gece hayatı ve eğlence mekanları açısından geniş olanaklara sahiptir. Her zevke hitap edecek gece mekanlarıyla Ankara'da bulabilir, doyasıya eğlenebilirsiniz. Ankara'nın canlı gece hayatına katılmak için pek çok kaliteli mekan bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ankara Ne Yenir?

Ankara Ne Yenir?

Ankara'ya geldiğinizde şehrin meşhur lezzetlerinden de tatmanızı öneriyoruz. Özellikle çevre illerden çok fazla göç alan Ankara'da değişik yörelerin yemeklerini bulmak da mümkündür. Bununla beraber, bir metropol olarak Ankara'da dünya mutfağından örnekleri sunan çok sayıda lokanta ve fast food restoranı bulunmaktadır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ankara'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Ankara'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Ankara gezinizi planlarken hava şartlarını da göz önüne almanız doğru olacaktır. Yazları bunaltıcı, kışları ise karlı Ankara hava durumu istediğiniz gibi gezmenizi engelleyebilir. İç Anadolu'nun hemen her yerinde olduğu gibi Ankara'da da karasal iklim görülmektedir. Bu nedenle kışları karlı ve oldukça soğuk geçerken, yazları sıcaklıklar sizi yıldırabilir. Ankara'yı ılıman havalarda gezmek için Nisan-Haziran arası veya sonbaharda buraya gelebilirsiniz.

Mayıs sonları ve Haziran ayında 'kırk ikindi' yağmurlarına denk gelebilirsiniz. İç Anadolu'da sıklıkla görülen bu yağışlar, yaz başında, neredeyse bir ay boyunca öğleden sonraları düşmekte ve kısa süre içinde bitmektedir. Bu nedenle Haziran'da Ankara'nın sıcak havasına güvenmemeli, yanınıza mutlaka şemsiye almalısınız.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ankara Hakkında

Ankara Hakkında

Türkiye'nin en kalabalık ikinci şehri olan Ankara, 1923 yılından beri başkentlik yapmaktadır. Başkent olmasından önce fazla gelişme göstermeyen Ankara, 1923 yılından sonra hızla göç almıştır. Bugün, Ankara nüfusu altı milyon kişiye yaklaşmıştır. Başkent olmadan önce şehir ekonomisinde tarım öne çıkarken, başkent olduktan sonra burada sanayi ve hizmet sektörleri gelişme göstermiştir. Ankara toprakların tarım ve hayvancılık hala yapılsa da, birincil geçim kaynağı sanayi, hizmet ve ticaret haline gelmiştir. Ankara'da üniversite diplomasına sahip kişi sayısı, Türkiye ortalamasının iki katıdır. Ankara'nın, en fazla üniversiteye sahip şehir olduğu da düşünülürse bu durum daha iyi anlaşılabilir.

Ankara'nın tam olarak ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu, buraya yerleşen ilk insanların kimler olduğu maalesef bilinmemektedir. Fakat, Ankara tarihi Yontma Taş Devri'ne kadar izlenebilmektedir. Arkeolojik araştırmalar, Ankara'da toplu halde yaşamın izlerini Cilalı Taş ve Bakır Çağı'na kadar götürmüştür. Ankara'da izine rastlanabilen ilk devlet Hititler olmuştur. Hititlerin (veya Etilerin) Ankara'da yerleşik düzeni başlattığı düşünülmektedir. Bugün Hitit devletinin izleri Ankara'da hala görülebilmektedir. Sıhhiye Meydanı'nda yer alan ve Hitit Güneş Kursu Anıtı, bunun en güzel örneklerindendir. Hitit Güneş Kursu bir dönem Ankara'nın şehir sembolü olarak da kullanılmıştır. Hitit egemenliğinden sonra Ankara, Friglere geçmiştir. Ankara isminin de Friglerden kalmış olduğu düşünülmektedir. 'Ankara' adı, gemi çapası anlamına gelen Ankyra kelimesinden gelmektedir. Ankara'da ilk önemli şehirleşmeyi Frig Kralı Midas'ın başlattığı kabul edilmektedir. Bugün Kral Midas'ın babası için yaptırdığı mezar Polatlı'da, Gordion Antik Kenti'nde görülebilir.

Ankara'da Friglerden sonra sırasıyla Lidyalılar, Persler, Makedonlar ve Galatlar hakimiyet kurmuştur. Büyük İskender'in de bir dönem buraya yerleştiği bilinmektedir. Galatya, Roma egemenliği altına girdikten sonra Ankara da Roma'ya geçmiştir. Roma'nın ayrılması ile tüm Anadolu gibi Ankara da Bizans sınırları içinde kalmıştır. 1073 yılına kadar Bizans hakimiyetinde kalan şehir, bu yılda Selçuklularca alınmıştır ve bölgede Türk egemenliği başlamıştır. Milli Mücadele döneminde oldukça büyük bir rol üstlenen Ankara'da 1920 yılında TBMM'nin kurulması ile şehrin önemi artmıştır. Milli Mücadele'nin yönetildiği merkez olan Ankara'ya 1923 yılında resmen başkentlik statüsü verilmiştir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ankara Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz