1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Ankara Uçak Bileti

Ankara'daki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:19
 1. Ankara Uyanış Festivali (Mart)
 2. Uluslararası Ankara Müzik festivali (Nisan)
 3. Oxo Müzik Festivali (Nisan)
 4. Gölbaşı Uçurtma Şenliği (Nisan)
 5. Uluslararası Ankara Caz Festivali (Nisan)
 6. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali (Mayıs)
 7. Holifest Ankara (Mayıs)
 8. Ethos Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali (Mayıs)
 9. Ankara Motosiklet Festivali (Ağustos)
 10. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali (Ağustos)
 11. Ankara Dondurma ve Tatlı Festivali (Eylül)
 12. Ankara Coffee Festival (Eylül)
 13. Engelsiz Filmler Festivali (Ekim)
 14. Ankara Uluslararası Film Festivali ()
 15. Ankara Kitap Fuarı (Şubat - Mart)

1. Ankara Uyanış Festivali (Mart)

Mart'ta gerçekleştirilen Ankara Uyanış Festivali, Neva Gelişim ve Organizasyon tarafından düzenlenmektedir. Festival, çeşitli konferanslara ve yoga gibi etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Üç gün süren festival kapsamında resim sergileri de açılmaktadır.

Ankara Uyanış Festivali

2. Uluslararası Ankara Müzik festivali (Nisan)

Avrupa Festivaller Birliği üyesi olan festival, uzun senelerdir gerçekleştirilmektedir. Her sene düzenlenen ve artık gelenekselleşmiş olan festivalin düzenlenmesine Kültür ve Turizm Bakanlığı'da destek vermektedir. Her yıl yurt içinden ve yurt dışından pek çok ziyaretçiyi ağırlayan bu festivalde müziğe doyacaksınız.

Uluslararası Ankara Müzik festivali

3. Oxo Müzik Festivali (Nisan)

Armada AVM'de gerçekleştirilen Oxo Müzik Festivali, Nisan ayının en eğlenceli etkinliklerinden. Ankara'yı Nisan'da ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Oxo Müzik Festivali'ne şimdiden biletinizi almanızı öneririz. Ankara'nın en büyük, en kalabalık ve kaliteli müzik festivallerinden Oxo'dan unutulmaz anılarla döneceksiniz.

Oxo Müzik Festivali

4. Gölbaşı Uçurtma Şenliği (Nisan)

Ankara'nın renkli festivallerinden Gölbaşı Uçurtma Şenliği ile çocukluğunuza geri döneceksiniz. Ankara'yı çocuklarıyla beraber ziyaret edecekler için de güzel bir fırsat olan festival, Nisana ayında yapılıyor. Gökyüzünü birbirinden renkli uçurtmalarla süsleyen bu festivale katılmak için tek yapmanız gereken bir uçurtmaya sahip olmak.

Gölbaşı Uçurtma Şenliği

5. Uluslararası Ankara Caz Festivali (Nisan)

Ankara'da her müzik zevkine göre bir festival bulmak mümkün. Nisan ayında gerçekleşen festivallerden Uluslararası Ankara Caz Festivali, tüm Türkiye'den caz severleri ağırlıyor. Ankara Caz Derneği tarafından düzenlenen festival, değerli sanatçıları kitleleriyle buluşturuyor.

Uluslararası Ankara Caz Festivali

6. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali (Mayıs)

Mayıs ayında başlayan ve Haziran'ın ilk haftasında biten festival,1998 yılından beri hız kesmeden devam ediyor. Uçan Süpürge Vakfı tarafından düzenlenen festivalde sinemanın gücü, kadın haklarını görünür kılmak için kullanılıyor. Sineme alanında kadın emeğini öne çıkarmayı amaçlayan bu festivale mutlaka katılmalısınız.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

7. Holifest Ankara (Mayıs)

Mayıs sonlarında düzenlenen Holifest, Ankara'nın en renkli ve çılgın festivali. Hindistan'ın sevilen festivallerinden Holifest'in ruhu, Holifest Ankara'da da yaşatılıyor. Yüzlerce kişinin katıldığı festival, katılımcıların doğal yollarla hazırlanan renkli tozları birbirlerine fırlatmaları ile başlıyor. Bu festivale katılmayı düşünüyorsanız, eski kıyafetlerinizi giymenizi öneririz.

Holifest Ankara

8. Ethos Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali (Mayıs)

Ethos Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali, ilk defa 2002 yılında düzenlenen bir kültür sanat etkinliğidir. Tiyatro Özgün Deneme tarafından düzenlenen festival, Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde sahnelenen tiyatro gösterileri ile devam etmektedir.

Ethos Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali

9. Ankara Motosiklet Festivali (Ağustos)

Ankara Motosiklet ve Kampçılık Spor Kulübü tarafından düzenlenen festival, her yıl Ağustos'ta gerçekleşmektedir. Motosikletlere ilginiz varsa veya motosiklet kullanıyorsanız, bu festival ilginizi çekebilir. Akuç Dağı Milli Parkı'nda yapılan festivale her yıl Ankara içinden ve dışından pek çok katılımcı akın ediyor.

Ankara Motosiklet Festivali

10. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali (Ağustos)

Türk milletinin birlik ve beraberlik duygusunu güçlendirmek amacıyla düzenlenen festival, Ağustos sonunda yapılmaktadır. Türk coğrafyasının kültürünü tanıtmak ve yaşamasını sağlamak için önemli bir araç olan festival, Etimesgut Belediyesi'nce düzenleniyor. Türkbeyleri Kent Meydanı'nda düzenlenen bu festivale katılarak gezinizin kültürel boyutunu güçlendirebilirsiniz.

Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali

11. Ankara Dondurma ve Tatlı Festivali (Eylül)

Ankara'nın en lezzetli festivallerinden Ankara Dondurma ve Tatlı Festivali, Eylül ayında düzenleniyor. 2017 yılından beri düzenlenen festival, Altınpark EXPO Center'da ziyaretçileri ile buluşuyor. Ankara gezinizi Eylül ayında yapmayı düşünüyorsanız bu festivale katılmanızı öneririz.

Ankara Dondurma ve Tatlı Festivali

12. Ankara Coffee Festival (Eylül)

Eylül ayı etkinliklerinden Ankara Coffee Festival, 2016 yılından beri düzenleniyor. Ankara'da kahve severleri buluşturan festival, her sene ortalama 10 bin katılımcıyı ağırlıyor. DSM Group tarafından düzenlenen festival, Bilkent Station'da gerçekleşmektedir.

Ankara Coffee Festival

13. Engelsiz Filmler Festivali (Ekim)

Kültür ve sanat festivallerinden Engelsiz Film Festivali, 2013 yılından beri sürekli olarak düzenleniyor. Engelli bireylerin de sosyal ve kültürel yaşama katılma hakkını savunan festival, Ekim ayında gerçekleşmekte. Engelsiz Film Festivali kapsamında gösterilen tüm filmler, engelli bireyler için erişilebilir olarak sunuluyor.

Engelsiz Filmler Festivali

14. Ankara Uluslararası Film Festivali ()

Köklü festivallerden olan Ankara Film Festivali, 1988 yılından beri varlığını devam ettiriyor. Kasım ayında Ankara'yı ziyarete gelecekler, Kızılay Büyülü Fener Sinemaları'nda gerçekleşen bu festivale katılabilirler. Festivalin tam tarihi her sene resmi siteden duyurulmaktadır.

Ankara Film Festivali resmi sitesi: https://filmfestankara.org.tr/anasayfa

Ankara Uluslararası Film Festivali

15. Ankara Kitap Fuarı (Şubat - Mart)

Şiir dinletileri gibi çeşitli etkinliklerin gerçekleştiği Ankara Kitap Fuarı, ATO Congresium'da gerçekleştirilmektedir. Her sene Şubat sonu ve Mart başını kapsayan günlerde düzenlenmektedir.10 gün boyunca devam eden fuarda aradığınız tüm kitapları bulabilir, yazarlarıyla sohbet edebilirsiniz.

Ankara Kitap Fuarı

Daha Fazlasını Keşfet!

Ankara Nerede Yenir?

Ankara Nerede Yenir?

Hem yöresel, hem de çeşitli kültürlerden yemekleri tadabileceğiniz Ankara restoranlarının hangileri olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Hizmet sektörünün büyük gelişme gösterdiği Ankara'da çok sayıda restoran ve kafe bulunmaktadır. Yine de, bu restoranlardan en kalitelerini denemeniz, Ankara mutfağı hakkında doğru bir izlenim edinmenizi sağlayacaktır. En sevilen Ankara restoran/kafelerini öğrenmek için listeye göz atabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ankara Otel Tavsiye

Ankara Otel Tavsiye

Ankara'da konaklayabileceğiniz çok sayıda, kaliteli ve misafirperver otel bulunuyor. Hizmet sektörünün oldukça gelişmiş olduğu Ankara'da otelcilik de aynı oranda gelişme göstermiştir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ankara'da Alışveriş - Ne Alınır?

Ankara'da Alışveriş - Ne Alınır?

Alışveriş merkezleri konusunda oldukça zengin olan Ankara'da hem eğlenebileceğiniz, hem de alışverişinizi yapabileceğiniz çok sayıda AVM bulunuyor.

Ankamall AVM, Ankara'nın en büyük ve kapsamlı alışveriş merkezi olarak öne çıkıyor. Akköprü'de yer alan Ankamall AVM'ye otobüs, metro veya dolmuşla ulaşabilirsiniz. Buraya metroyla gelecekseniz, Kızılay yönüne giden metroya binmeniz ve Akköprü'de inmeniz gerekmektedir.

Ankara'nın en eski alışveriş merkezlerinden Atakule, yenilenen haliyle ziyaretçilerini bekliyor. Uzun bir süre kapalı kalan AVM, ikonik kulesi ve seyir terasıyla yediden yetmişe herkesin ilgisini çekiyor.

Karum AVM, içerisinde seçkin markaları barındıran bir alışveriş merkezidir. Sheraton Oteli'n hemen yanında yer alan Karum'un çimleri de kendisi kadar ünlü. Özellikle bahar ve yaz aylarında Karum çimlerinde zaman geçiren gençleri görebilirsiniz.

Size Ankara gezinizi hatırlatacak hediyelik eşyalar almak isterseniz, Hamamönü'ne uğrayabilirsiniz. Burada yer alan küçük dükkanlardan pek çok el işi hediyelik alabilir, sevdiklerinize götürebilirsiniz. Aynı şekilde Ankara Kalesi'nin eteklerinde açılan Samanpazarı'ndan da hediyelikler alabilirsiniz. Samanpazarı'nda yer alan Pirinç Han'a mutlaka uğramalısınız. Buradan antika eşyalar ve çeşitli bakır işi hediyelikler alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ankara Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Ankara Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Ankara, gece hayatı ve eğlence mekanları açısından geniş olanaklara sahiptir. Her zevke hitap edecek gece mekanlarıyla Ankara'da bulabilir, doyasıya eğlenebilirsiniz. Ankara'nın canlı gece hayatına katılmak için pek çok kaliteli mekan bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ankara Gezilecek Yerler

Ankara Gezilecek Yerler

Ankara, gri binalarla dolu bir şehir gibi görünse de, gerçek aslında çok farklı. Paleolitik Çağ'da beri yerleşim yeri olmuş Ankara'da büyük bir kültürel ve tarihi birikim bulunuyor. Tarihi noktaların yanı sıra Ankara'da gezilebilecek pek çok göl ve park var.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ankara Ne Yenir?

Ankara Ne Yenir?

Ankara'ya geldiğinizde şehrin meşhur lezzetlerinden de tatmanızı öneriyoruz. Özellikle çevre illerden çok fazla göç alan Ankara'da değişik yörelerin yemeklerini bulmak da mümkündür. Bununla beraber, bir metropol olarak Ankara'da dünya mutfağından örnekleri sunan çok sayıda lokanta ve fast food restoranı bulunmaktadır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ankara'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Ankara'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Ankara gezinizi planlarken hava şartlarını da göz önüne almanız doğru olacaktır. Yazları bunaltıcı, kışları ise karlı Ankara hava durumu istediğiniz gibi gezmenizi engelleyebilir. İç Anadolu'nun hemen her yerinde olduğu gibi Ankara'da da karasal iklim görülmektedir. Bu nedenle kışları karlı ve oldukça soğuk geçerken, yazları sıcaklıklar sizi yıldırabilir. Ankara'yı ılıman havalarda gezmek için Nisan-Haziran arası veya sonbaharda buraya gelebilirsiniz.

Mayıs sonları ve Haziran ayında 'kırk ikindi' yağmurlarına denk gelebilirsiniz. İç Anadolu'da sıklıkla görülen bu yağışlar, yaz başında, neredeyse bir ay boyunca öğleden sonraları düşmekte ve kısa süre içinde bitmektedir. Bu nedenle Haziran'da Ankara'nın sıcak havasına güvenmemeli, yanınıza mutlaka şemsiye almalısınız.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ankara Hakkında

Ankara Hakkında

Türkiye'nin en kalabalık ikinci şehri olan Ankara, 1923 yılından beri başkentlik yapmaktadır. Başkent olmasından önce fazla gelişme göstermeyen Ankara, 1923 yılından sonra hızla göç almıştır. Bugün, Ankara nüfusu altı milyon kişiye yaklaşmıştır. Başkent olmadan önce şehir ekonomisinde tarım öne çıkarken, başkent olduktan sonra burada sanayi ve hizmet sektörleri gelişme göstermiştir. Ankara toprakların tarım ve hayvancılık hala yapılsa da, birincil geçim kaynağı sanayi, hizmet ve ticaret haline gelmiştir. Ankara'da üniversite diplomasına sahip kişi sayısı, Türkiye ortalamasının iki katıdır. Ankara'nın, en fazla üniversiteye sahip şehir olduğu da düşünülürse bu durum daha iyi anlaşılabilir.

Ankara'nın tam olarak ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu, buraya yerleşen ilk insanların kimler olduğu maalesef bilinmemektedir. Fakat, Ankara tarihi Yontma Taş Devri'ne kadar izlenebilmektedir. Arkeolojik araştırmalar, Ankara'da toplu halde yaşamın izlerini Cilalı Taş ve Bakır Çağı'na kadar götürmüştür. Ankara'da izine rastlanabilen ilk devlet Hititler olmuştur. Hititlerin (veya Etilerin) Ankara'da yerleşik düzeni başlattığı düşünülmektedir. Bugün Hitit devletinin izleri Ankara'da hala görülebilmektedir. Sıhhiye Meydanı'nda yer alan ve Hitit Güneş Kursu Anıtı, bunun en güzel örneklerindendir. Hitit Güneş Kursu bir dönem Ankara'nın şehir sembolü olarak da kullanılmıştır. Hitit egemenliğinden sonra Ankara, Friglere geçmiştir. Ankara isminin de Friglerden kalmış olduğu düşünülmektedir. 'Ankara' adı, gemi çapası anlamına gelen Ankyra kelimesinden gelmektedir. Ankara'da ilk önemli şehirleşmeyi Frig Kralı Midas'ın başlattığı kabul edilmektedir. Bugün Kral Midas'ın babası için yaptırdığı mezar Polatlı'da, Gordion Antik Kenti'nde görülebilir.

Ankara'da Friglerden sonra sırasıyla Lidyalılar, Persler, Makedonlar ve Galatlar hakimiyet kurmuştur. Büyük İskender'in de bir dönem buraya yerleştiği bilinmektedir. Galatya, Roma egemenliği altına girdikten sonra Ankara da Roma'ya geçmiştir. Roma'nın ayrılması ile tüm Anadolu gibi Ankara da Bizans sınırları içinde kalmıştır. 1073 yılına kadar Bizans hakimiyetinde kalan şehir, bu yılda Selçuklularca alınmıştır ve bölgede Türk egemenliği başlamıştır. Milli Mücadele döneminde oldukça büyük bir rol üstlenen Ankara'da 1920 yılında TBMM'nin kurulması ile şehrin önemi artmıştır. Milli Mücadele'nin yönetildiği merkez olan Ankara'ya 1923 yılında resmen başkentlik statüsü verilmiştir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ankara Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz