1. Anasayfa
 2. Amasya Uçak Bileti

Amasya Uçak Bileti

Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

06 Mart 2021 21:03

Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları'nın sefer düzenlediği Amasya Merzifon Havalimanı'na bilet alabilir, konforlu ve hızlı bir şekilde Amasya'ya ulaşabilirsiniz. Amasya Merzifon Havalimanı'na sadece İstanbul'da direkt uçuş bulunmaktadır ve İstanbul Amasya arası yaklaşık 1 saat 15 dakika sürmektedir. Hava yolları ile oldukça kısa bir sürede Amasya'ya gelerek günün geri kalanını gezmeye ve etrafı keşfetmeye, yeni lezzetler denemeye ayırabilirsiniz.

Biletbak, Amasya uçak biletiniz için en ucuz uçak bileti fırsatlarını size sunar, İstanbul Amasya arası en ucuz uçuşu araştırmanıza yardımcı olur.

Amasya'ya gitmek için tercih edebileceğiniz başka bir yöntem de kara yollarını kullanmaktadır. Şehirlerarası otobüs ile Amasya Otogarı'na gelebilir, dilerseniz şahsi aracınız ile Amasya yollarına düşebilirsiniz. Fakat İstanbul Amasya arası araba ile yaklaşık 7 saat veya daha fazla süreceğinden oldukça yorucu bir yolculuk olacaktır. Bunun yerine sadece 1 saat süren uçak yolculuğunu tercih ederek Amasya'ya dinlenmiş bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Amasya Nasıl Gidilir?

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Amasya Nasıl Gidilir?
 2. Amasya Havalimanları
 3. Amasya Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim
 4. Amasya Genel Bilgiler
 5. Amasya Ne Yenir?
 6. Amasya Nerede Yenir?
 7. Amasya Gezilecek Yerler
 8. Amasya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Amasya Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Amasya Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 11. Amasya Dikkat Edilmesi Gerekenler | Önemli Bilgiler | Püf Noktalar
 12. Amasya Otel Tavsiye

Amasya Havalimanları

Amasya'ya hizmet eden bir adet havalimanı bulunmaktadır. Merzifon'da inşa edilen havalimanının ismi, bulunduğu ilçeden dolayı Amasya Merzifon Havalimanı olarak verilmiştir. 2008 yılında açılan havalimanı, Amasya haricinde Çorum'a ve Samsun'un Amasya'ya komşu olan ilçesi Havza'ya da hizmet vermektedir.

Amasya Merzifon Havalimanı

Havalimanı, yalnızca iç hat uçuşlarına açıktır. Sadece İstanbul'dan direkt uçuş alan Amasya Merzifon Havalimanı'na Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları sefer düzenlemektedir. Amasya şehir merkezine 47 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanı, Merzifon'a yalnızca 5 kilometre mesafededir. Hizmet verdiği diğer noktalardan Çorum'a 66 kilometre, Havza'ya 28 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Amasya Merzifon Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için tercih edebileceğiniz pek çok alternatif bulunuyor.

Taksi kullanarak Amasya merkezine gidebilirsiniz. Yaklaşık 1 saat sürecek bu yolculuk için ortalama 180 lira ödemeniz gerekecektir. Havalimanı varan yolcu kapısında pek çok taksi, uçuş saatine göre beklemektedir. Havalimanında yer alan Dörtyol Taksi durağından da bir taksi tutabilirsiniz.

Servis otobüsü seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. DDM Tur Taşımacılık tarafından verilen servis hizmetleri kişi başı 15 lira tutmaktadır. Havalimanında yer alan DDM Tur ofisinden veya otobüste bulunan görevlilerden biletinizi temin edebilirsiniz. Servis kalkış saatleri THY ve Pegasus uçaklarının varış/kalkış saatlerine göre belirlendiğinden değişiklik gösterebilmektedir.

Araç kiralama hizmeti almayı da düşünebilirsiniz. Gelen yolcu kapısında araç kiralama firmaları bulabileceğiniz gibi, Amasya'ya gelmeden önce firmalarla iletişime geçerek aracınızı havalimanına getirmelerini de isteyebilirsiniz. Amasya'da havalimanında ofisi bulunan firmalar Enterprise, Ekici Rent a Car AYT Turizm ve Samsity Rent a Car şeklindedir.

Özel transfer ile de merkeze gidebilirsiniz. Bu hizmetler ile doğrudan otelinize ulaşabilirsiniz. Amasya'da Alan Transfer ve Antalia Transfer firmalarını özel transfer için tercih edebilirsiniz.

Amasya Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Amasya'ya gideceğiniz en uygun tarihi belirlemek için Amasya hava durumu önemli bir etken olabilir. Karadeniz ikliminin şiddetli görülmediği Amasya'da karasal iklim özellikleri de görülmektedir. Bulunduğu konum sebebiyle bu iki iklim türü arasında köprü oluşturan Amasya'da yazları fazla yağış görülmez. Amasya'da yaz ayları genellikle 21-25 derece arasında geçtiğinden, yaz mevsiminin yağışsız fakat aynı zamanda serin havasında buraya gelmenizi öneriyoruz.

Bununla beraber kış ayları, Karadeniz ikliminin etkisiyle oldukça yumuşak geçer. Amasya'nın en soğuk zamanları Ocak ayında yaşanır ve bu ayda hava 1 - 3 derece arasında değişir. Havanın neredeyse hiçbir zaman sıfırın altına düşmediği Amasya'da sonbahar ve kış ayları yağışlı geçebilir.

Amasya Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Amasya Genel Bilgiler

Amasya, tarihi milattan öncelere kadar uzanan oldukça köklü bir tarihe ve kültüre sahip şehirlerimizden birisi. Orta Karadeniz bölgesinde, karasal iklim ve Karadeniz iklimi arasında adeta geçiş bölgesi görevi görmektedir. Uzun süre Pontusluların hakimiyeti altında kalan Amasya'da çok sayıda Pontus eserine rastlamak mümkündür. Bu eserlerden en bilineni Pontus kralları için kayaların oyulması ile hazırlanan Kaya Mezarları'dır.

Amasya'nın en önemli şahsiyetlerinden birisi Strabon'dur. Ünlü bir gezgin ve coğrafyacı olan Strabon, Amasya'da, tahmini olarak milattan önce 60 yılında doğmuştur. Coğrafya biliminin mucidi kabul edilen Strabon, milattan sonra 19 yılında ölmüştür. Strabon'un eserlerinde Amasya isminin bir Amazon kraliçesi olan Amasis'den geldiği yazmaktadır. Bununla beraber, Amasya adının Pontuslular tarafından verildiği ve kelimenin ''anne'' anlamına geldiği de söylenmektedir.

Pontuslular Amasya'da büyük bir etki bırakmış olsa da, burada Hitit etkisini de görmek mümkündür. Yaşanan büyük bir kuraklık sonucu Hitit kraliyet ailesinin Amasya'ya göç ettiği biliniyor. Amasya'da bugün Doğantepe olarak adlandırılan bölgeye yerleşen Hitit kraliyet ailesinin izleri hala yaşamaktadır.

Amasya'ya Türklerin yerleşmesinden önce burada pek çok milliyetin hüküm sürdüğü bilinmektedir. Amasya'da ilk başta Hititlerin yerleşim kurduğu sanılmaktadır. Sonraları Hellenistik - Bizans döneminde Seloukoslar, daha sonra da Pontus hakimiyeti altında kalmış ve buraya başkentlik yapmıştır. Nihayetinde milattan önce 70 yılında Roma topraklarına katılan Amasya, milattan sonra 3. yüzyıldan önemli bir dini merkez haline gelmiştir. Roma İmparatorluğu bölündükten sonra varlığına Doğu Roma İmparatorluğu sınırlarında, devamında da Bizans toprağı olarak devam etti. 1071 yılında Malazgirt Meydan Muharebesi sonrasında 11. yüzyılda Türk egemenliği altına girdi.

Tarihinin yanında doğal güzellikleriyle ve mimarisiyle de göz kamaştıran Amasya, Karadeniz'de mutlaka gezmeniz gereken şehirler arasındadır.

Amasya Genel Bilgiler

Amasya Ne Yenir?

Amasya'da ne yenir diye düşünüyorsanız, Amasya'nın gezinizi yapmanız için bile başlı başına bir sebep olabilecek, çeşit çeşit yemeğe sahip bir mutfağa sahip olduğunu bilmelisiniz. Amasya gezinizde burada Karadeniz mutfağının genel özelliklerini taşıyan, ama bir o kadar da özel ve güzel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Helle Çorbası

Helle Çorbası

Hem pirinçle, hem de mercimekle yapılabilen helle çorbasının tadına mutlaka bakmalısınız. Mis gibi Karadeniz terayağının kullanılmasıyla hazırlanan Helle çorbası, aslında ülkemizde pek çok yörede hazırlanan un çorbasının farklı bir versiyonu diyebiliriz.

Çatal Çorbası

Çatal Çorbası

Kıyma, yarma ve yeşil mercimeğin lezzetli uyumu ile hazırlanan çatal çorbası, Amasya'nın yöresel, iç ısıtan çorbaları arasındadır. Çatal çorbası çok doyurucu bir içeriğe sahip olduğundan yemeklerden önce yerseniz, asıl yemek istediğiniz ana yemek için çok tok olduğunuzu fark edebilirsiniz.

Bakla Dolması

Bakla Dolması

Sarmanın veya dolmanın bütün tariflerini, her yöredeki hazırlanış usulünü gördüğünüzü düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Amasya bakla dolması, klasik sarma harcının yanı sıra yine yaprak içine doldurulan baklaları da içeriyor. Üstelik, hazırlanan yaprakların üstüne sıra sıra kaburgalar da diziliyor.

İşkembe ve Mumbar Dolması

İşkembe ve Mumbar Dolması

Koyun işkembesinin ve bağırsağının (mumbar dolması için) bir arada kullanılması ile hazırlanan işkembe ve mumbar dolması, içerisine konulan maydonozlu ve bulgurlu iç harcı ile diğerlerinden ayrılır. Yapımı uzun sürse de, yemesi bir o kadar keyiflidir.

Amasya Nerede Yenir?

Amasya'nın meşhur lezzetlerini tatmak için kaliteli, işinde usta pek çok restoran bulabilirsiniz. Hamur işinden sebze yemeklerine, etli ana yemeklerden doyurucu çorbalarına kadar Amasya'nın tüm yemeklerini buradaki lokanta ve kafelerde tadabilirsiniz.

Amasya Anadolu Mantı Evi

Amasya Anadolu Mantı Evi

Hatuniye'de, Hazeranlar Sokak'ta bulunan Amasya Anadolu Mantı Evi, Amasya'nın yöresel mantısı hengel gibi lezzetleri en kaliteli haliyle tadabileceğiniz restoranların başında geliyor. Pek çok mantı çeşidine sahip olan restoranda özellikle Türkmen ve Sinop mantılarını denemelisiniz.

Küçükağa Restaurant

Küçükağa Restaurant

Şamlar Mahallesi, Zübeyde Hanım Caddesi'nde misafirlerini ağırlayan Küçükağa Restaurant, açık havada oturma seçeneği ve ilgili, hızlı personelleriyle Amasya'da oldukça seviliyor. Bu restoranın birbirinden güzel ve başarılı pidelerinden denemeden Amasya'dan dönmemelisiniz.

Amaseia Mutfağı

Amaseia Mutfağı

Bol çeşitli menüsü ile Amasya yöresel yemeklerini tadabileceğiniz Amaseia Mutfağı, Hatuniye, Hazeranlar Sokak'ta bulunan mekanıyla müşterilerini ağırlıyor. Irmak kenarında yer alan ve klasik Amasya evi mimarisini yakından görebileceğiniz mekanıyla Amaseia Mutfağı, güzel manzarasıyla da ilgi çeken bir yer.

Galip Amasya Çörekçisi

Galip Amasya Çörekçisi

Meşhur Amasya çöreği nerede yenir diye merak ediyorsanız, tüm Amasyalıların vereceği cevap Galip Amasya Çöreği olacaktır. Pirinççi Mahallesi, Habibi Sokak'ta bulunan Galip, Şerefeddin Sabuncupğlu Tıp Müzesi'nin arkasındaki dükkanında hizmet veriyor.

Amasya Gezilecek Yerler

Tarihi milattan önceye kadar giden Amasya'da gezmeniz gereken pek çok tarihi ve kültürel alan ve yapı bulunuyor. Bununla beraber Karadeniz'in güzel doğasını da yansıtan Amasya'da görmeniz gereken doğal güzellikler de bir o kadar fazla.

Kaya Mezarları

Kaya Mezarları

Amasya'nın en çok turist çeken alanlarından olan kaya mezarları, Harşena Dağı'nda yer alıyor. Milattan önce 330'lu yıllarda Pontus başkenti olan şehirde, Harşena Dağı'na Pontus kralları için kaya mezarlar yapılmış. Bu görkemli mezarları Yuvacık Köyü'nde bulabilirsiniz.

Yalıboyu Evleri

Yalıboyu Evleri

Kaya mezarlarının hemen önünde bulunan Yalıboyu Evleri, Amasya'nın simgesel yapılarından biri olarak görülüyor. Yeşilırmak kenarında sıra sıra dizilmiş Yalıboyu Evleri, oldukça dik olan Harşena Dağı eteklerinin hemen bitiminde yer alıyor.

Amasya Kalesi

Amasya Kalesi

Amasya'nın bir diğer simgesel yapısı da Amasya Kalesi'dir. Yine Harşena Dağı'nda bulunun kaleyi görmek için bu kez dağın zirvesine doğru tırmanmanız gerekiyor. Eski Tunç Çağı'ndan kaldığı veya Pontus devleti tarafından inşa edildiği yönünde iki farklı iddia bulunmaktadır. Daha sonra Türk'ler tarafından pek çok kez restore edilen kalede Osmanlı döneminden kalma hamamları görmek mümkündür.

Hazeranlar Konağı

Hazeranlar Konağı

Yalıboyu Evleri'nde yer alan Hazeranlar Konağı, 1865 yılında yaptırılan konak, o dönemin Amasya Defterdarı Hasan Talat Efendi için inşa edilmiş. Konağı yaptıran kişi Hazeran Hanım olmasa da, konakta uzun seneler yaşadığı için tarihi konağın ismi bu şekilde kalmış.

1997 yılından beri müze olarak hizmet veren Hazeran Konağı, bugün etnografya müzesi olarak ziyaretçilerini kabul etmektedir. İçerisinde balmumu heykeller de bulunan Hazeran Konağı'nı alt katı ise sanat galerisi olarak kullanılıyor.

Amasya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Amasya'da gece eğlencesi, komşu şehirlerdeki gibi fazla gelişme göstermemiştir. Bu durumun en önemli sebebi Amasya'ya gelen ziyaretçilerin burada kültür gezisi yapmak istemeleri ve bu sebeple hizmet sektörüne olan ilginin az olmasıdır. Yine de Amasya gezinizde eğlenebileceğiniz çeşitli mekanlar bulunuyor.

Şehir Kulübü

Şehir Kulübü

1940 yılında açılan ve o tarihten beri de misafirlerini aynı binada ağırlayan Şehir Kulübü, Yeşilırmak kenarında yer alan tarihi evlerde kapılarını ziyaretçilerine açmaktadır. Açıldığı günden beri Amasya'da eğlence konusunda en sık tercih edilen mekanlardan birisi olan Şehir Kulübü, müthiş manzarasıyla ilgi odağı olmaktadır. Hem alkollü, hem de alkolsüz içecekleri ve lezzetli yemekleri ile Şehir Kulübü'nü denemenizi öneriyoruz.

Strabon

Strabon

Strabon, ismini Amasya Kalesi'nde yaşadığı rivayet edilen ve burada ölen ünlü Yunan gezgin ve coğrafyacı Strabon'dan almıştır. Yeşilırmak kenarında bulunan Strabon, nefes kesici Yeşilırmak manzarası eşliğinde misafirlerine oldukça kaliteli bir hizmet sunuyor. Dilerseniz açık alanda, dilerseniz kapalı alanda oturabileceğiniz Stabon'a her mevsim uğrayabilirsiniz. Buraya geldiğinizde ünlü mezelerinin tadına bakmayı unutmayın.

Eylül Buğusu Restoran

Eylül Buğusu Restoran

Meyhane kültürüne sahip bir mekanda oturmak ve eğlenmek isterseniz, Hatuniye Mahallesi, Figani Sokak'ta hizmet veren Eylül Buğusu Restoran'ı rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Amasya'nın en iyi meyhanelerinden olan Eylül Buğusu, nezih ortamıyla, canlı müzik eşliğinde sizlere en güzel mezeleri ve ana yemekleri sunuyor. Fiyatları makul olan Eylül Buğusu Restoran, Amasya'nın en sevilen eğlence mekanlarından.

Pasha Restoran Otel

Pasha Restoran Otel

Yeşilırmak kenarında bulunan eğlence mekanlarından biri de Pasha'dır. Pasha, Hatuniye Mahallesi'nde yer alan ve hem restoran, hem de otel olarak hizmet veren kaliteli ve şık bir mekandır. Hem açık, hem de kapalı alana sahip olan restoranda alkollü içeceklerin yanı sıra lezzetli mezeler ve alkolsüz, soft içecekler de yer almakta. Dilerseniz buraya gelerek Yeşilırmak'ın eşsiz görüntüsü eşliğinde günü noktayabilirsiniz.

Amasya Alışveriş - Ne Alınır?

Amasya gezinizin dönüşünde yanınızda hatıra olarak götürmek veya sevdiklerinize hediye etmek için çeşitli hediyelikler alabilirsiniz. Amasya'nın kültürünü yansıtan bu hediyelikler ile buranın büyülü atmosferini sizinle beraber gelemeyen arkadaşlarınız ve ailenize de yaşatabilir, size her zaman güzel Amasya seyahatinizi hatırlatacak ürünler alabilirsiniz.

Amasya elması alarak artık Amasya'nın simgelerinden biri olmuş mis kokulu, mükemmel lezzetteki elmaları anavatanından temin edebilirsiniz. Ayrıca kurutulmuş elmalardan alarak bu lezzeti daha uzun süre tüketebilirsiniz.

Kuşburnu ezmesi de Amasya'dan alabileceğiniz yöresel bir lezzettir. Kuşburnu ezmesini yöresel ürünlerin satıldığı tezgahlardan veya açılan pazarlardan bulabilirsiniz. Bunun yanında el yapımı tarhana, erişte veya kışlık salça da alabilirsiniz. El yapımı yöresel ürünleri Hatuniye'de yer alan Köylüm Gurme dükkanında bulabilirsiniz.

El basması yazma Amasya'nın kültürel dokuma ürünlerindendir. Bunun yanında ince işçilik ile hazırlanan Amasya semaveri almayı da düşünebilirsiniz. Bu tür hediyelik eşyaları Hazeranlar Sokak'taki Shop Hediyelik Eşya & El Sanatları'ndan alabilirsiniz.

AmasyaPark AVM, günlük ihtiyaçlarınızı alabileceğiniz en büyük merkezdir. Hacı İlyas Mahallesi, Mustafa Kemal Paşa Caddesi'nde yer alan alışveriş merkezinde pek çok markayı bir arada bulabilirsiniz.

Amasya Alışveriş - Ne Alınır?

Amasya Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Karadeniz'in en güzel şehirlerinden olan Amasya, zengin tarihi ve kültürel birikimiyle pek çok festivale ve fuara, özel gün kutlamasına ev sahipliği yapmaktadır. Amasya gezinizi bu festivallerden katılmak istediğiniz birinin tarihine denk getirerek dolu dolu bir Amasya turu yapabilirsiniz

Tümünü Göster

Amasya Dikkat Edilmesi Gerekenler | Önemli Bilgiler | Püf Noktalar

Amasya gezinizi 1 veya 2 gün içinde rahatlıkla bitirebilirsiniz. Amasya Cepte isimli, Türkiye Cepte tarafından yayınlanan uygulamayı cep telefonunuza indirerek Amasya'da ihtiyacınız olacak her türlü pratik bilgiye hızlıca ulaşabilirsiniz. Örneğin nöbetçi eczaneler, yol yardımı firmaları veya taksi durakları gibi acil ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri bu uygulamadan edinebilirsiniz.

Amasya Dikkat Edilmesi Gerekenler | Önemli Bilgiler | Püf Noktalar

Amasya Otel Tavsiye

Amasya gezinizde konaklamak için güzel, nezih bir otel arıyorsanız hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz. Amasya'da kalabileceğiniz oteller genellikle Amasya şehir merkezinde bulunmaktadır. Şehir merkezindeki otellerde konaklayarak her yere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gözlek Termal Hotel

Gözlek Termal Hotel

Üç yıldızlı bir otel olan Gözlek Termal Hotel, Amasya şehir merkezinin dışında yer alan otellerdendir. Amasya merkezine 18 kilometre uzaklıkta bulunan Gözlek Termal Hotel, Amasya-Çorum arası karayolunda misafirlerini güler yüzlü personeli ile ağırlamaktadır.

Hotel Uluhan

Hotel Uluhan

Şehir merkezinde yer alan Hotel Uluhan, Amasya'da gezilecek müze ve restoran gibi alanlara yakınlığı ile dikkatleri üstüne çekmektedir. Hatuniye Mahallesi'nde bulunan Hotel Uluhan, Teyfik Hafiz Sokak'ta kaliteli hizmeti ile kapılarını misafirlerine açmaktadır.

Ziyabey Konağı

Ziyabey Konağı

Amasya'nın şehir simgelerinden olan tarihi konaklarında yer alan Ziyabey Konağı, pansiyon konseptiyle hizmet vermektedir. Toplamda altı adet yatak odası bulunan konak, Hatuniye Mahall

Bayezid Han Konak

Bayezid Han Konak

Ziya Paşa Bulvarı'nda yer alan Bayezid Han Konak, odalarda ve lobide ücretsiz kablosuz internet hizmeti ve restoran olanağı ile hizmetlerini sunmaktadır. Kendisine ait otoparkı da bulunan Bayezid Han Konak'ta gecelik oda ücretleri yaklaşık 250 liradan başlamaktadır.

Valencia