1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ne Yenir?
 4. Amasya Uçak Bileti

Amasya Ne Yenir?

30 Ocak 2021 20:21
 1. Helle Çorbası
 2. Çatal Çorbası
 3. Bakla Dolması
 4. İşkembe ve Mumbar Dolması
 5. Patlıcan Çullaması
 6. Keşkek
 7. Bat Yemeği
 8. Elma Tatlısı
 9. Dene Hasudası
 10. Hasuda Tatlısı
 11. Ayva Gallesi
 12. Kalburabastı
 13. Amasya Çöreği
 14. Toyga Çorbası
 15. Hengel

1. Helle Çorbası

Hem pirinçle, hem de mercimekle yapılabilen helle çorbasının tadına mutlaka bakmalısınız. Mis gibi Karadeniz terayağının kullanılmasıyla hazırlanan Helle çorbası, aslında ülkemizde pek çok yörede hazırlanan un çorbasının farklı bir versiyonu diyebiliriz.

Helle Çorbası

2. Çatal Çorbası

Kıyma, yarma ve yeşil mercimeğin lezzetli uyumu ile hazırlanan çatal çorbası, Amasya'nın yöresel, iç ısıtan çorbaları arasındadır. Çatal çorbası çok doyurucu bir içeriğe sahip olduğundan yemeklerden önce yerseniz, asıl yemek istediğiniz ana yemek için çok tok olduğunuzu fark edebilirsiniz.

Çatal Çorbası

3. Bakla Dolması

Sarmanın veya dolmanın bütün tariflerini, her yöredeki hazırlanış usulünü gördüğünüzü düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Amasya bakla dolması, klasik sarma harcının yanı sıra yine yaprak içine doldurulan baklaları da içeriyor. Üstelik, hazırlanan yaprakların üstüne sıra sıra kaburgalar da diziliyor.

Bakla Dolması

4. İşkembe ve Mumbar Dolması

Koyun işkembesinin ve bağırsağının (mumbar dolması için) bir arada kullanılması ile hazırlanan işkembe ve mumbar dolması, içerisine konulan maydonozlu ve bulgurlu iç harcı ile diğerlerinden ayrılır. Yapımı uzun sürse de, yemesi bir o kadar keyiflidir.

İşkembe ve Mumbar Dolması

5. Patlıcan Çullaması

Hafif bir yemek olmasıyla dikkatleri çeken patlıcan çullaması, patlıcan, soğan, domates, kapya biber ve yeşil biberin yanında sarımsak ve domates salçası ile tatlandırılıyor, üstünde zeytinyağı ve maydanoz ile servis ediliyor. Üstüne pul biber de eklendikten sonra patlıcan çullaması sunuma hazır hale gelir.

Patlıcan Çullaması

6. Keşkek

Ülkemizde genel olarak hazırlanan ve herkesçe bilinen tatlardan olan keşkek, Amasya usulü tarifi ile sizi kendisine hayran bırakacak. Yarma ve koyun budu kullanılarak hazırlanan Amasya usulü keşkek, içine çemen de eklenerek tamamlanıyor.

Keşkek

7. Bat Yemeği

İlk görünüşte çok sayıda malzemenin karıştırılması ile oluşturulmuş dağınık bir yemek gibi görünse de, ilk lokmayı yedikten sonra bat yemeğinden vazgeçemeyeceksiniz. Köftelik bulgur, ceviz, salça, soğan ve salamura yapraklar kullanılarak hazırlanan bat yemeği Amasya'da çok seviliyor.

Bat Yemeği

8. Elma Tatlısı

Elmasıyla meşhur Amasya'nın ünlü yemeklerinden söz ederken elma tatlısını es geçmek olmaz. Ceviz ve tarçınla tatlandırılan elma tatlısı, görünüşüyle sizi kendine çektikten sonra tadıyla porsiyon porsiyon bu tatlıdan yemenizi sağlayacak.

Elma Tatlısı

9. Dene Hasudası

Pekmez içerikli bir tatlı olan dene hasudası, içine konulan cevizlerle süsleniyor ve mükemmel bir lezzet haline geliyor. Pekmezin verdiği enerji ile ceviz birleşince ortaya enerjisi bol, tadı yıllarca damaklarda kalacak bir tatlı çıkıyor.

Dene Hasudası

10. Hasuda Tatlısı

Oldukça basit bir içeriğe sahip olan hasuda tatlısı, nişasta, su, ceviz, terayağı ve toz şekerin maharetli ellerle birleştirilmesi ile hazırlanıyor. Amasya'da döndükten sonra bile tadını hatırlayacağınız hasuda tatlısını mutlaka denemelisiniz.

Hasuda Tatlısı

11. Ayva Gallesi

Amasya'nın meyveden yapılan bir başka meşhur yemeği da ayva gallesidir. Ayvayı yemeklerde görmeye alışık olmasanız da, et ve nohutla beraber hazırlanan ayva gallesini çok seveceğinizden eminiz. Ayva gallesini ev yemeği yapan lokantalarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ayva Gallesi

12. Kalburabastı

Amasya'nın sevilen ve ünü tüm ülkeye yayılmış olan tatlılarından kalburabastı, müthiş şerbeti ve ağızda dağılan yapısıyla Amasya gezinizin baş tacı olacak bir tatlı. Ceviz içiyle tatlandırılan kalburabastıyı bir de Amasya'da denemelisiniz.

Kalburabastı

13. Amasya Çöreği

Çay saatlerinin vazgeçilmezi olan Amasya çöreği, Amasya mutfağının en çok tüketilen yiyecekleri arasındadır. Haşhaşla hazırlanan Amasya çöreği, içine cevizin de katılmasıyla lezzetini doruk noktasına ulaştırıyor. Tam kıvamında hazırlanan hamuruyla Amasya'nın güzide çöreğinden denemeyi unutmayın.

Amasya Çöreği

14. Toyga Çorbası

Amasya'nın Tatar mutfağı etkisinde kalan yemeklerinden olan toyga çorbası, kuru fasulye ve nohutun buğdayla birleştirilmesi ile hazırlanıyor. Doyurucu olmasıyla bilinen toyga çorbasını sağlıklı ve besleyici içeriği ile kendi başına ana yemek olarak tüketebilirsiniz.

Toyga Çorbası

15. Hengel

Mantı çeşitleri arasında sayabileceğimiz hengel yemeği, elde açılan ve üçgen şeklinde kapatılan hamurlarla hazırlanır. Kapatılmadan önce kıymalı harç ile doldurulan hengel, klasik mantı gibi haşlanabilir veya damak tadına göre fırında kızartılabilir.

Hengel

hakkında daha fazla şey keşfet!

Amasya Otel Tavsiye

Amasya Otel Tavsiye

Amasya gezinizde konaklamak için güzel, nezih bir otel arıyorsanız hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz. Amasya'da kalabileceğiniz oteller genellikle Amasya şehir merkezinde bulunmaktadır. Şehir merkezindeki otellerde konaklayarak her yere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

berilaslaner
31 Ocak 2021 Pazar
Amasya Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Amasya Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Karadeniz'in en güzel şehirlerinden olan Amasya, zengin tarihi ve kültürel birikimiyle pek çok festivale ve fuara, özel gün kutlamasına ev sahipliği yapmaktadır. Amasya gezinizi bu festivallerden katılmak istediğiniz birinin tarihine denk getirerek dolu dolu bir Amasya turu yapabilirsiniz

berilaslaner
31 Ocak 2021 Pazar
Amasya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Amasya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Amasya'da gece eğlencesi, komşu şehirlerdeki gibi fazla gelişme göstermemiştir. Bu durumun en önemli sebebi Amasya'ya gelen ziyaretçilerin burada kültür gezisi yapmak istemeleri ve bu sebeple hizmet sektörüne olan ilginin az olmasıdır. Yine de Amasya gezinizde eğlenebileceğiniz çeşitli mekanlar bulunuyor.

berilaslaner
31 Ocak 2021 Pazar
Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Gezilecek Yerler

Tarihi milattan önceye kadar giden Amasya'da gezmeniz gereken pek çok tarihi ve kültürel alan ve yapı bulunuyor. Bununla beraber Karadeniz'in güzel doğasını da yansıtan Amasya'da görmeniz gereken doğal güzellikler de bir o kadar fazla.

berilaslaner
31 Ocak 2021 Pazar
Amasya Nerede Yenir?

Amasya Nerede Yenir?

Amasya'nın meşhur lezzetlerini tatmak için kaliteli, işinde usta pek çok restoran bulabilirsiniz. Hamur işinden sebze yemeklerine, etli ana yemeklerden doyurucu çorbalarına kadar Amasya'nın tüm yemeklerini buradaki lokanta ve kafelerde tadabilirsiniz.

berilaslaner
30 Ocak 2021 Cumartesi
Amasya Uçak Bileti