1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Amasya Uçak Bileti

Amasya Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

31 Ocak 2021 12:14
 1. Ferhat ile Şirin Festivali (Şubat)
 2. Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali (Haziran)
 3. Amasya Mototeam05 Motosiklet Festivali (Haziran)
 4. Kabaoğuz Yayla Şenlikleri (Temmuz - Ağustos)
 5. Boraboy Gölü Şenliği (Ağustos)
 6. Amasya Tarım Fuarı (Nisan)
 7. Merzifon Kitap Fuarı (Mart - Nisan)
 8. 19 Mayıs Kutlamaları ()

1. Ferhat ile Şirin Festivali (Şubat)

Şubat ayında gerçekleştirilen Ferhat ile Şirin Festivali, efsanelere konu olmuş aşıklar adına düzenleniyor. Ferhat ile Şirin'in yaşadıkları yer olan Amasya'da kutlanan festival, Sevgililer Günü temalı fotoğraf alanıyla da ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor. Yeşilırmak kenarında kurulan kalp temalı fotoğraf standında sevgiliniz veya eşinizle fotoğraf çektirebilir, Amasya gezinizi romantik bir şekilde ölümsüzleştirebilirsiniz.

Ferhat ile Şirin Festivali

2. Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali (Haziran)

Uzun yıllardır gerçekleştirilen ve artık gelenekselleşmiş olan Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali, Amasya Belediyesi tarafından düzenlenmektedir. Şehit Özcan Özen Caddesi'nde başlayan festival, Yüzevler Mahallesi'nde gerçekleşmektedir. Genellikle Haziran'ın 12. ve 22. günleri arasında düzenlenen bu festivale katılmak için Amasya'ya gelebilir, yüz yılı aşkın süredir Amasya Genelgesi'nin yayınlanışı şerefine kutlanan bu festival ile Amasya kültürünü daha yakından görebilirsiniz.

Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali

3. Amasya Mototeam05 Motosiklet Festivali (Haziran)

Amasya Mototeam05 Motosiklet Festivali, Haziran ayında düzenlenen festivaller arasında yer almaktadır. Amasya Mototeam 05 Motosiklet Kulübü tarafından düzenlenen festivale özellikle motosikletlere ilginiz varsa katılabilir, festivalin düzenleneceği tam tarihleri kulüp resmi sayfasından detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Amasya Taşova'da başlayan festivale Amasya ve çevresinden pek çok motosiklet sürücüsü katılmakta ve eğlenceli anlar yaşanmaktadır.

Amasya Mototeam05 Motosiklet Festivali

4. Kabaoğuz Yayla Şenlikleri (Temmuz - Ağustos)

Genellikle Temmuz sonlarında veya Ağustos ayının ilk haftasında düzenlenen Kabaoğuz Yayla Şenlikleri, Kabaoğuz Köyleri Kültür Dayanışma Ve Kalkındırma Derneği tarafından düzenlenmekte ve desteklenmektedir. Amasya Gümüşhacıköy'de düzenlenen festivale Amasya'nın önde gelen kişileri ve pek çok milletvekili de katılım göstermektedir. İlçenin şenlik alanında düzenlenen festivale katılarak Amasya

Kabaoğuz Yayla Şenlikleri

5. Boraboy Gölü Şenliği (Ağustos)

Ağustos ayında düzenlenen Boraboy Gölü Şenliği, Taşova'da düzenlenen ve oldukça eğlenceli geçen bir şenliktir. Amasya geziniz sırasında hem Boraboy Gölü'nü gezmek, müthiş güzelliğine hayran olmak, hem de burada düzenlene şenliklere katılarak Amasya'nın geleneksel festivallerden birine katılmak isterseniz Ağustos ayında buraya gelebilirsiniz. Boraboy Eğitim Kültür Ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen bu festivale tüm Türkiye halkı davetlidir.

Boraboy Gölü Şenliği

6. Amasya Tarım Fuarı (Nisan)

Amasya'nın tarım ürünlerinin tanıtıldığı ve açılan renkli tezgahlarda sergilendiği Amasya Tarım Fuarı, Nisan ayının ortalarında düzenlenen, birbirinden güzel lezzetlerin bir arada bulunduğu bir fuardır. T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Amasya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Amasya Belediyesi ve Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği gibi derneklerin katkılarıyla düzenlenen fuara katılarak Amasya'nın tarım ürünlerinden alabilirsiniz.

Amasya Tarım Fuarı

7. Merzifon Kitap Fuarı (Mart - Nisan)

Merzifon ilçesinde 2015 yılından beri düzenlenen Merzifon Kitap Fuarı, Mart sonu ve Nisan başında düzenlenmektedir. 100'den fazla yayınevinin katılımı ile gerçekleşen Merzifon Kitap Fuarı'na yayınevlerinden en sevilen yazarlar da katılmakta, imza günleri düzenleyerek hayranlarıyla buluşmaktadır. Yoğun ilgi gören kitap fuarına siz de katılabilir, Merzifon'u gezerken bu fuara da uğrayarak yanınızda götürmek üzere hatıra kitap alabilirsiniz.

Merzifon Kitap Fuarı

8. 19 Mayıs Kutlamaları ()

Ülkemizin her yerinde olduğu gibi Amasya'da da coşkuyla kutlanan 19 Mayıs bayramı, Karadeniz için çok daha büyük bir öneme sahip olduğundan Samsun başta olmak üzere tüm Karadeniz illerinde görkemli etkinlikler ile geçmektedir. Pek çok milletvekili ve valilik, belediye gibi makamların katıldığı 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına katılmak için Amasya'ya bu tarihte gelebilir, coşkulu kalabalığın arasına katılabilirsiniz

19 Mayıs Kutlamaları

hakkında daha fazla şey keşfet!

Amasya Otel Tavsiye

Amasya Otel Tavsiye

Amasya gezinizde konaklamak için güzel, nezih bir otel arıyorsanız hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz. Amasya'da kalabileceğiniz oteller genellikle Amasya şehir merkezinde bulunmaktadır. Şehir merkezindeki otellerde konaklayarak her yere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

berilaslaner
31 Ocak 2021 Pazar
Amasya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Amasya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Amasya'da gece eğlencesi, komşu şehirlerdeki gibi fazla gelişme göstermemiştir. Bu durumun en önemli sebebi Amasya'ya gelen ziyaretçilerin burada kültür gezisi yapmak istemeleri ve bu sebeple hizmet sektörüne olan ilginin az olmasıdır. Yine de Amasya gezinizde eğlenebileceğiniz çeşitli mekanlar bulunuyor.

berilaslaner
31 Ocak 2021 Pazar
Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Gezilecek Yerler

Tarihi milattan önceye kadar giden Amasya'da gezmeniz gereken pek çok tarihi ve kültürel alan ve yapı bulunuyor. Bununla beraber Karadeniz'in güzel doğasını da yansıtan Amasya'da görmeniz gereken doğal güzellikler de bir o kadar fazla.

berilaslaner
31 Ocak 2021 Pazar
Amasya Nerede Yenir?

Amasya Nerede Yenir?

Amasya'nın meşhur lezzetlerini tatmak için kaliteli, işinde usta pek çok restoran bulabilirsiniz. Hamur işinden sebze yemeklerine, etli ana yemeklerden doyurucu çorbalarına kadar Amasya'nın tüm yemeklerini buradaki lokanta ve kafelerde tadabilirsiniz.

berilaslaner
30 Ocak 2021 Cumartesi
Amasya Ne Yenir?

Amasya Ne Yenir?

Amasya'da ne yenir diye düşünüyorsanız, Amasya'nın gezinizi yapmanız için bile başlı başına bir sebep olabilecek, çeşit çeşit yemeğe sahip bir mutfağa sahip olduğunu bilmelisiniz. Amasya gezinizde burada Karadeniz mutfağının genel özelliklerini taşıyan, ama bir o kadar da özel ve güzel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

berilaslaner
30 Ocak 2021 Cumartesi
Amasya Uçak Bileti