1. Anasayfa
 2. Üsküp Uçak Bileti

Üsküp Uçak Bileti

Üsküp Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Üsküp Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

28 Ocak 2021 19:34

Ülkemiz şehirlerinden yalnızca İstanbul’dan Üsküp’e direkt uçuş mevcuttur. İstanbul, Ankara ve İzmir Üsküp’e en sık uçuş yapılan şehirlerdir. Ülkemizden Üsküp’e uçan uçak firmaları şöyledir: Türk Hava Yolları, Pegasus, Lufthansa, Croatia Airlines ve Austrian. Üsküp için bileti en ucuza bulabileceğiniz aylar Mart, Şubat ve Kasım aylarıdır. Bunun yanında Haziran, Mayıs ve Nisan ayları Üsküp’e gidiş için hiç doğru bir zaman değildir zira bilet fiyatları bu aylarda tavan yapmaktadır. Henüz biletinizi almadıysanız sitemiz üzerinden ucuza uçak bileti bulabilirsiniz.

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Üsküp’e Nasıl Gidilir?
 2. Üsküp'teki Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. Üsküp’e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. Üsküp Hakkında
 5. Üsküp Ne Yenir?
 6. Üsküp Nerede Yenir
 7. Üsküp Gezilecek Yerler
 8. Üsküp Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Üsküp'te Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Üsküp'te Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. Üsküp'te Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. Üsküp Otel Tavsiye

Üsküp'teki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Üsküp’e hizmet veren bu havalimanı sivil taşımacılık için kullanılmaktadır ve Üsküp şehir merkezi ile havaalanı arasında 15 kilometre mesafe bulunmaktadır. Aynı zamanda havalimanı Makdeonya sınırları içerisindeki en büyük ve en işlek havalimanlarından biri olma özelliğine sahiptir. İşletmecisi TAV Havalimanları adlı bir kuruluştur.

Üsküp Büyük İskender Havalimanı

Adını büyük Makedon hükümdar İskender’den alan havalimanı şehir merkeziyle arasında 15 kilometre olacak şekilde Petrovec köyünün kuzeyine konuşlanmıştır. 2011 yılının Eylül ayında bazı düzenlemelerden sonra kullanıma açık hale getirilmiştir. Havalimanından şehir merkezine gitmek için taksi, araç kiralama ya da toplu taşıma seçenekleri mevcuttur. 

Taksi: Havalimanının dışında bulunan taksilerle şehir merkezine ulaşmanız en az trafikte 20-30 dakika civarı sürmektedir. Bu yolculuğunuz için taksicilerin belirlediği sabit bir ücret vermeniz gerekmektedir bu ücret 220 Makedon Dinarıdır. 

Otobüs: Havalimanından şehir merkezine toplu taşıma yerine servslerle ulaşabiliyorsunuz ve Üsküp havalimanından şehir merkezine gitmek için iki firma seçeneğiniz mevcut. Vardar Ekspres ve Manora. Bu servislerle en fazla 40 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşmış oluyorsunuz.

Manora Shuttle’ı tercih ederseniz merkeze 180 Makedon Dinarı gibi bir tutara yolculuk edebilirsiniz; Vardar Ekspress’i tercih ederseniz de merkeze yine 180 Makedon Dinarına yolculuk etmeniz mümkün.

Araç Kiralama: Araç kiralamak için gerek havalimanındaki bu servisleri gerekse internetteki online siteleri kullanabilirsiniz. Araç kiralama taksiden daha rahat olacaktır. Ayrıca Üsküp Havalimanının içinde bu konuda yardım alabileceğiniz araç kiralama şirketleri bulunmaktadır. Yine de önceden bu işleri halletmek daha mantıklı.

Üsküp’e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Coğrafyada dönenceler üzeri veya altı ülkelerin iklimleri genellikle Astropikal iklim bölgeleridir. Bu bölgelerde mevsimlerin hepsi nemli geçmektedir. Yazları sıcak ve nemli bir havası varken kış aylarında ise soğuk ve nemli bir iklime sahiptir. Ekim-Aralık ve Nisan-Haziran dönemlerinde oldukça bol yağış alan şehir, kış aylarında da kar yağışları almaktadır. 

Yaz aylarında ortalama sıcaklıklar 31 derece iken kış aylarında ortalama 6 derecedir. Yazın bu sıcaklıkların 40 dereceye kadar ulaştığı; kışın ise sıfırın altında olduğu olur. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde sıcaklıklar 15 derece ve 24 derece arasında değişmektedir. 

Bu sıcaklık değerlerine ve iklime bakıldığında Üsküp’e gitmek için en doğru zaman bahar ayları olacaktır.

Üsküp Hakkında

Ortasından geçen Vardar Nehri ile ikiye ayrılan şehir Makedonya’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olma özelliğini taşımaktadır. Kentin tarihi Milat öncesi 4000’e kadar dayanmakta ve yerleşim o tarihlerden bu yana bu topraklarda bulunmaktadır. Milattan sonra Romalılar tarafında ele geçirilmiş daha sonra Roma’nın ikiye ayrılmasıyla beraber Doğu Roma’nın İstanbuluyla birleşik bir şehir olarak tarihine devam etmiştir. Bizans İmparatorluğu, Sırp İmparatorluğu, Bulgaristan ve Osmanlı gibi büyük devletler tarafından hakimiyet altına alınsa da şehrin son ismi olan Üsküp adını Osmanlı’dan almıştır. Balkanların tam ortasında bulunan şehir sayılabilir. 

I. Dünya Savaşı sonrasında Yugoslavya Krallığına bağlanan kent daha sonra II. Dünya Savaşı’ndan sonra da Bulgaristan’ın işgaline maruz kalmıştır. Ancak bu işgalden sonra yine de Yugoslavya Krallığı’nın Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti kısmında kalmayı başarmış, Bulgar işgalini püstürtebilmiştir. Ülke 1991 yılında, Sovyetler yıkılınca bağımsızlığını ilan etmiştir ve Üsküp başkent yapılmıştır. 

Metal sanayi ve kimya; dericilik ve tekstil; kerestecilik ve basım sanayi oldukça gelişmiştir bu şehirde ve şehir Makedonya’nın politik, kültürel ve ekonomik başkenti olmuştur. Hemen dönenceler üzerinde yer aldığı için Astropikal iklime sahip olan ülkenin başkenti Üsküp tahmini verilere göre nüfusu 668.518 kişi olan bir şehirdir. Henüz Vardar Nehri’nin can verdiği, kültürü kuvvetli bu şehre gitmek için bilet satın almadıysanız üzülmeyin. Sitemiz üzerinden online olarak biletinizi satın alabilirsiniz.

Üsküp Ne Yenir?

Hem farklı kültürlerin hakimiyetine girmiş olmasının verdiği zengin kültür hem de hayvancılık uğraşından gelen et yemeği kültürüne sahip Üsküp’te sadece yemek değil tatlı ve kendilerine has içecekler konusunda da deneyebileceğiniz tatlar var.

Üsküp kebabı

Üsküp kebabı

Üsküp kebabı, Makedonlara özel bir kebap yemeğidir. Yanında ince kıyılmış soğan ve turşu biber ya da süs biberi tercih edilerek tüketilmektedir.

Pleskavitsa

Pleskavitsa

Pleskavitsa, yine köfte şeklinde yedikleri yemeklerdendir.

Elbasan Tava

Elbasan Tava

Elbasan Tava, Makedon yahnisi Üsküp’ün önemli yemeklerindendir.

Tafta Grafca

Tafta Grafca

Tafta Grafca, bir Makedon kuru fasulyesidir ve genel olarak et yemeklerinin yanında servis edilmektedir.

Bu yemeklerin yanında boğazınızı temizlemek için kullanabileceğiniz bazı içkiler vardır Üsküp’te. Strumka, armutlu bir gazozdur ve genellikle yemeklerin yanına tercih edilir. Erik rakısı ülkede en meşhur alkollü içkilerdendir ve ülkenin de milli içeceğidir. Matiska adı verilen sakız ağacı likörü de içtikleri içkilerden.

Üsküp Nerede Yenir

Üsküp'ün yöresel mutfağının birbirinden güzel yemeklerini canınız çektiyse sıra geldi bu yemekleri nerede yiyebileceğinize! Üsküp'te ünlü restoranlar nelerdir, sizin için araştırdık ve bir liste oluşturduk. Üsküp ziyaretinizde bu restoranlara gidebilirsiniz:

Old Town Brewery

Old Town Brewery

Old Town Brewery, Bar tarafı daha çok öne çıkmış olsa da Orta Avrupa lezzetlerini çok iyi sunan bir mekandır ve insanlar yemeklerine bayılmaktadır. Üsküp’ün de yerel tatlarını bulabileceğiniz bi yerdir. Üsküp Çarşısı’nın başında yer almaktadır.

Gostilnica Dukat

Gostilnica Dukat

Gostilnica Dukat, Özellikle mangalda yaptıkları et için rağbet gören yer bir de sabahları çorba içmek için tercih edilmektedir. Avrupa mutfağını ve biraz da uluslararası tatların izlerini taşıyan bir yerdir. Fiyatlar genel olarak biraz pahalıdır ve gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Skopski Merak

Skopski Merak

Skopski Merak, Yerel Doğu Avrupa tatlarını bulabileceğiniz bir yemek menüsü vardır. Genellikle akşam yemekleri için tercih edilir ve mezeleri ünlüdür. İçkinizi yudumlarken eşinizle muhabbet edip yemek yiyebileceğiniz güzel bir mekandır ve şehrin merkezinde bulunmaktadır.

Vodenica Mulino

Vodenica Mulino

Vodenica Mulino, İç mimarisinin güzelliği ve özellikle deniz mahsullerindeki başarısıyla adından sıkça söz ettiren restoran genellikle İtalyan yemekleri üzerine yoğunlaşmıştır. Yemekten sonra gece eğlencesine de kalabileceğiniz yerde genellikle rezervasyon ile gitmek tercih edilmektedir.

Birbirinden lezzetli bu yemeklerin hepsini bu restoranlara giderek bir an önce tatmak istiyorsanız, Biletbak üzerinden online uçak bileti satın alabilirsiniz.

Üsküp Gezilecek Yerler

Üsküp'e uçak biletinizi aldıysanız fakat nereleri gezebileceğinizi bilmiyorsanız sizin için Üsküp'te gezilecek yerleri araştırdık. Üsküp'te neler yapılır, buradan okuyabilirsiniz:

Aziz Ohrid Kliment Katedrali

Aziz Ohrid Kliment Katedrali

Aziz Ohrid Kliment Katedrali, Şehirdeki büyük Katedral Meryem Ana Katedralinin faşist göstericiler tarafından yıkılmasıyla beraber 1972 yılında inşa edilmiş katedraldir ve 1990 yılında kutsanarak kullanıma açılmıştır. Eser sadece kubbe ve kemerlerden oluşmuş, modern bir mimariye sahiptir. Kiliseye Müslümanlar tarafından hediye edilen bir çeşme ve Avusturya’dan gelen üç büyük çan vardır. Mimar Slavko Brezovski tarafından yapılmıştır.

Mustafa Paşa Camii

Mustafa Paşa Camii

Mustafa Paşa Camii, 1400lerde inşa edilmiş cami hem Yavuz Sultan Selim’in hem de II. Bayezid’in veziri Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Caminin yanında Mustafa Paşa’ya ait bir türbe ve türbenin orada da kızı Ummi Hatun’un mezarı yer almaktadır. 1963 yılı meydana gelen depremden sonra şehirdeki çoğu şey gibi zarar görmüş ve bunun sonrasında bir süre ibadete kapalı kalmıştır ancak daha sonra TİKA tarafından restore ettirilmiş ve ibadete devam edilmiştir.

Rahibe Teresa’nın Evi

Rahibe Teresa’nın Evi

Rahibe Teresa’nın Evi, Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Rahibe Teresa, Hıristiyanlık alemi için hayırseverliğiyle adını duyurmuş önemli bir semboldür. 1910 yılında Üsküp’te dünyaya gelmiştir. Açılışı 2009 yılında gerçekleşen yapı Rahibe Teresa’yı anmak adına yapılmıştır. Yer seçimi de tesadüf değildir. Evin olduğu yerin Rahibe Teresa’nın vaftiz edildiği kilisenin eski yeri olduğu söylenmektedir. Burası müze olarak açıktır ve Rahibe’nin bazı özel eşyaları burada sergilenmektedir. Evin üst katında bir şapel vardır ve buraya gelen Katolikler, o kısımda ibadet ederler.

Üsküp Kalesi

Üsküp Kalesi

Üsküp Kalesi, Ülkenin arma ve bayrağında da yer alan önemli bir semboldür. Burası Bizans tarafından yaptırılan bir yerdir ve bir yangında hasar göründe Sezar I. Jüstinyen tarafından yeniden inşa ettirilmiştir. Daha sonra depremde de hasar gören yapı bir kez daha restore edilmiştir. Evliya Çelebi Seyahatname’sinde bu yapıdan övgü dolu bir dille bahsetmiştir.

Üsküp Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Gece hayatı oldukça renkli olan Üsküp’te kulüp kültürünün yaşadığı bölge genellikle Vardar Nehri’nin kıyısıdır. Bunun dışında normal içki içip muhabbet edebileceğiniz mekanlar her yerdedir ve çeşit çeşit kalitede, fiyatta hizmet sunmak için sizi beklemektedir. Genellikle aynı mekanda tarzların bir arada, aynı bölgede bulunması gece hayatını canlı tutan etkenler arasında kabul ediliyor. Bu sayede aradığınız şeyi bulmanız kolaylaşıyor.

Havana Club

Havana Club

Havana Club, Şehir merkezinde yer alan mekanda canlı müzik eşliğinde dans edebilirsiniz. Zaten atmosferinden dolayı şehrin en iyi gece kulübü sayılmaktadır. İçeri girişte 2 Euro gibi bir ücret talep ediyorlar sizden. Ondan sonrası normal içki fiyatlarıyla geceye devam edebilirsiniz.

Colosseum

Colosseum

Colosseum, Bir açık hava kulübüdür ve şehir parkının orada bulunmaktadır. Gece yıldızları seyrederek DJ’lerin anlı müziğini dinleyerek ışıklar altında dans edebilirsiniz. Ancak şöyle bir kuralları var: spor kıyafetlerle asla içeri giremiyorsunuz!

Kino Karpos

Kino Karpos

Kino Karpos, Güneşin henüz tepede olduğu saatlerde normal bir kafe gibi hizmet veren mekan havanın kararmasıyla çılgın partilere ev sahipliği yapmaya başlıyor. Özellikle gençlerin tercih ettiği odlukça işlek noktalardan biri. Gençlere hitap etmesi bakımından da fiyatlar aşırı pahalı değidir.

Old School Cafe

Old School Cafe

Old School Cafe, Adını çalmayı tercih ettikleri parçalardan alan mekanda Old School müzik meraklılarıyla içkinizi yudumlayabilir ve gece eğlencelerine katılabilirsiniz. Aslında konsepti hariç klasik bir bar olduğu için fiyatlar aşırı pahalı değildir. Bunun yanında birbirine yakın masalar, küçük bir iç hacimle beraber bu mekan tüm samimiyetiyle size kapılarını açmaktadır.

Üsküp'te Alışveriş - Ne Alınır?

Alışveriş için bol seçeneğiniz vardır ancak tekstil ürünü almak saçma olacaktır zira Üsküp’teki insanların kullandığı tekstil ürünleri Türkiye’den ihraç edilmektedir. Bunun yanında el sanatları ürünleri almak, yerel bir şeyler bulmak için alışverişe çıkacaksanız bu iş için doğru yerler var.

Eski Pazar ve Bit Pazarı, Şehir merkezi içerisinde yan yana bulunan iki pazardır. Meyve sebzeden yöresel eşyalara kadar her şeyi bulabileceğiniz iki yerdir. 

Farel igar, Bu mağaza küçük ve tasarımıyla dikkat çeken bir yer. Tütün ürünü satan bu yer aslında Üsküp’e gelenlerin hediyelik bir şeyler almak için geldiği bir noktadır. 

Skopje City Mall, Ülkenin en popüler AVM’sidir ve eğer AVMden alışveriş yapmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz ilk mekandır. 

Macedonian Corner, Üsküp şehir merkezinde bulunan dükkan hediyelik eşya dükkanıdır ve insanların dikkatini oldukça çekmiş bir yerdir. Daha çok ülkeye ait genel şeyleri satar ve evinize magnetler, anahtarlıklar götürmek için biçilmiş kaftandır.

Üsküp'te Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Üsküp'te katılabileceğiniz bazı festivalleri sizin için bir araya getirdik. Seyahat tarihlerinizi bu listeyle karşılaştırabilir ve dilediğiniz bir etkinliğe katılabilirsiniz.

Üsküp'teki bu festivalleri yakından görmek için hemen uçak biletinizi satın alın!

Tümünü Göster

Üsküp'te Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Uçak biletinizi erkenden almanız sizin için avantaj olacaktır. Söz konusu şehre yönelik uçak biletini en erken 1.5 ay önce alırsanız ödeyeceğiniz miktar çok az olacaktır. Bunun yanı sıra sitemizde erken davranmaya gerek olmadan sürekli olarak en ucuz uçak biletlerini bulabilirsiniz.

Festival günleri genelde olduğu tarihlerle beraber yazılmıştır ancak yine de oraya gitmeden önce festivaller için açılan sitelerden günleri bir kez daha kontrol etmeyi unutmayınız. 

Oteller için en az 2 ay öncesinden rezervasyon yaptırmanız sizin için çok daha uyguna gelecektir.

Üsküp Otel Tavsiye

Üsküp'te güvenli ve her bütçeye uygun konaklanabilecek yerleri sizin için araştırdık. Üsküp'te nerede kalınır, buradan bakabilirsiniz:

Skopje Mariott Hotel

Skopje Mariott Hotel

Skopje Mariott Hotel, Barı ve restoranı olan şehir merkezinde bulunan bir oteldir. Havuz, spa ve fitness salonu da bulunan otelin odalarının fiyatı uygun sayılır. Özellikle çift olarak gidilen tatillerde tercih edilen yerdir.

Solun Hotel & Spa

Solun Hotel & Spa

Solun Hotel & Spa, Adından da anlaşılacağı gibi spa hizmeti de veren bir hoteldir. Havaalanı servisi mevcuttur ve otel içerisinde restoran ve bar bulunmaktadır. Fiyatlar ortalama olmakla beraber genellikle aileler bu oteli tercih etmektedir.

Holiday Inn Skopje

Holiday Inn Skopje

Holiday Inn Skopje, Şehir merkezinde yer alan otelin gecelik fiyatları normalin biraz üstüne olsa da içerisindeki gazino, restran ve bar kalitesi bekli de bu kadar ünlü olmasının en önemli sebeplerinden. Genellikle çift olarak veya yalnız seyahatlerde tercih edilmiş bir oteldir.

Ibis Skopje City Center

Ibis Skopje City Center

Ibis Skopje City Center, Restoranı ve barı olan otelin en önemli özelliği hem ucuz olması hem de şehir merkezinde bulunmasıdır. Ayrıca sabah kahvaltıları fiyata dahil olmaktadır ve açık büfe şeklindedir. 

Valencia