1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Üsküp Uçak Bileti

Üsküp Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:34
  1. Aziz Ohrid Kliment Katedrali
  2. Mustafa Paşa Camii
  3. Rahibe Teresa’nın Evi
  4. Üsküp Kalesi
  5. Makedonya Mücadele Müzesi
  6. Üsküp Meydanı

1. Aziz Ohrid Kliment Katedrali

Aziz Ohrid Kliment Katedrali, Şehirdeki büyük Katedral Meryem Ana Katedralinin faşist göstericiler tarafından yıkılmasıyla beraber 1972 yılında inşa edilmiş katedraldir ve 1990 yılında kutsanarak kullanıma açılmıştır. Eser sadece kubbe ve kemerlerden oluşmuş, modern bir mimariye sahiptir. Kiliseye Müslümanlar tarafından hediye edilen bir çeşme ve Avusturya’dan gelen üç büyük çan vardır. Mimar Slavko Brezovski tarafından yapılmıştır.

Aziz Ohrid Kliment Katedrali

2. Mustafa Paşa Camii

Mustafa Paşa Camii, 1400lerde inşa edilmiş cami hem Yavuz Sultan Selim’in hem de II. Bayezid’in veziri Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Caminin yanında Mustafa Paşa’ya ait bir türbe ve türbenin orada da kızı Ummi Hatun’un mezarı yer almaktadır. 1963 yılı meydana gelen depremden sonra şehirdeki çoğu şey gibi zarar görmüş ve bunun sonrasında bir süre ibadete kapalı kalmıştır ancak daha sonra TİKA tarafından restore ettirilmiş ve ibadete devam edilmiştir.

Mustafa Paşa Camii

3. Rahibe Teresa’nın Evi

Rahibe Teresa’nın Evi, Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Rahibe Teresa, Hıristiyanlık alemi için hayırseverliğiyle adını duyurmuş önemli bir semboldür. 1910 yılında Üsküp’te dünyaya gelmiştir. Açılışı 2009 yılında gerçekleşen yapı Rahibe Teresa’yı anmak adına yapılmıştır. Yer seçimi de tesadüf değildir. Evin olduğu yerin Rahibe Teresa’nın vaftiz edildiği kilisenin eski yeri olduğu söylenmektedir. Burası müze olarak açıktır ve Rahibe’nin bazı özel eşyaları burada sergilenmektedir. Evin üst katında bir şapel vardır ve buraya gelen Katolikler, o kısımda ibadet ederler.

Rahibe Teresa’nın Evi

4. Üsküp Kalesi

Üsküp Kalesi, Ülkenin arma ve bayrağında da yer alan önemli bir semboldür. Burası Bizans tarafından yaptırılan bir yerdir ve bir yangında hasar göründe Sezar I. Jüstinyen tarafından yeniden inşa ettirilmiştir. Daha sonra depremde de hasar gören yapı bir kez daha restore edilmiştir. Evliya Çelebi Seyahatname’sinde bu yapıdan övgü dolu bir dille bahsetmiştir.

Üsküp Kalesi

5. Makedonya Mücadele Müzesi

Makedonya Mücadele Müzesi, Vardar Nehri’nin güney kıyısına inşa edilmiş müze Makedonya’nın tarihinin neredeyse başından beri verdiği bağımsızlık mücadelesinin bir simgesi oalrak yapılmıştır. Tam 16 farklı kişinin balmumu heykeli ve portresi burada bulunmaktadır. Ülkenin kültürüne ait eserler de bu müze içerisinde sergilenmektedir. Eserin yapımı 2008 yılında başlamış 2011 yılında sona ermiştir.

Makedonya Mücadele Müzesi

6. Üsküp Meydanı

Üsküp Meydanı, Şehrin tam anlamıyla kalbi olan bu meydan 1963 yılında meydana gelen depremden sonra planlanmış ve sonraki yıllarda hayata geçirilen bir proje olmuştur. Burası toplu taşıma duraklarının bulunduğu şehrin her yerine gitmek için önce uğramanız gereken mekandır. Aynı zamanda bölgenin etrafındaki kafeler, restoranlar ve mağazalar da yerel halkı ve turistleri bu meydana gelmeye iten faktörlerdendir.

Üsküp Meydanı

Üsküp hakkında daha fazla şey keşfet!

Üsküp Nerede Yenir

Üsküp Nerede Yenir

Üsküp'ün yöresel mutfağının birbirinden güzel yemeklerini canınız çektiyse sıra geldi bu yemekleri nerede yiyebileceğinize! Üsküp'te ünlü restoranlar nelerdir, sizin için araştırdık ve bir liste oluşturduk. Üsküp ziyaretinizde bu restoranlara gidebilirsiniz:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Üsküp Otel Tavsiye

Üsküp Otel Tavsiye

Üsküp'te güvenli ve her bütçeye uygun konaklanabilecek yerleri sizin için araştırdık. Üsküp'te nerede kalınır, buradan bakabilirsiniz:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Üsküp'te Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Üsküp'te Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Üsküp'te katılabileceğiniz bazı festivalleri sizin için bir araya getirdik. Seyahat tarihlerinizi bu listeyle karşılaştırabilir ve dilediğiniz bir etkinliğe katılabilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Üsküp Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Üsküp Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Gece hayatı oldukça renkli olan Üsküp’te kulüp kültürünün yaşadığı bölge genellikle Vardar Nehri’nin kıyısıdır. Bunun dışında normal içki içip muhabbet edebileceğiniz mekanlar her yerdedir ve çeşit çeşit kalitede, fiyatta hizmet sunmak için sizi beklemektedir. Genellikle aynı mekanda tarzların bir arada, aynı bölgede bulunması gece hayatını canlı tutan etkenler arasında kabul ediliyor. Bu sayede aradığınız şeyi bulmanız kolaylaşıyor.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Üsküp Ne Yenir?

Üsküp Ne Yenir?

Hem farklı kültürlerin hakimiyetine girmiş olmasının verdiği zengin kültür hem de hayvancılık uğraşından gelen et yemeği kültürüne sahip Üsküp’te sadece yemek değil tatlı ve kendilerine has içecekler konusunda da deneyebileceğiniz tatlar var.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Üsküp Uçak Bileti