1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ne Yenir?
 4. Tunus Uçak Bileti

Tunus Ne Yenir?

04 Aralık 2021 18:21
 1. Lablabi
 2. Kuskus
 3. Brik
 4. Ojja
 5. Merguez
 6. Deglet Nour
 7. Harissa
 8. Masfouf
 9. Baklava
 10. Bambalouni
 11. Yoyos
 12. Kaak Warka
 13. Zgougou
 14. Maghrabi Nane Çayı
 15. Zeytin

1. Lablabi

Lablabi, isminden tahmin edilebileceği gibi bir nohut yemeğidir. Nohut ve tavuk kullanılarak hazırlanan bir tür çorba olan lablabi, sarımsak ve kimyonla tatlandırılıyor. Lablabinin taze soğan ve maydanoz ile süslendiğini görebilirsiniz.

Lablabi

2. Kuskus

Kuskus yemeğini Tunus'ta da yiyebilirsiniz. Fakat, buradaki kuskusun Türk mutfağındaki kuskus ile tek benzerliği ismi. Tunus usulü kuskusun içine kemikli kuzu eti, patates, lahana, soğan ve kapya biber kullanılıyor. Harika bir lezzete sahip olan kuskus yemeği Tunus'un en sevilen ana yemekleri arasında.

Kuskus

3. Brik

Brik için böreğin Tunus mutfağında kendisine yer bulmuş hali denilebilir. Osmanlı zamanında bölgeye getirilen brik, kendisine özgü iç harcıyla diğer börek tariflerinden ayrılıyor. Burada börek hazırlanırken içi yumurta ile doldurulur ve daha sonra kızartılır.

Brik

4. Ojja

Ojja ismi, 'karışım' kelimesinin Arapça versiyonundan geliyor. Ojja hazırlanırken ana malzemeler yumurta ve domates sosudur. Sarımsak, biber ve çeşitli baharatlar ile tatlandırılan ojja genellikle tencerede veya güveçte, piştiği şekilde servis edilir.

Ojja

5. Merguez

Merguez, Fransız mutfağında da sıklıkla karşınıza çıkabilecek bir yemektir. Aslen Tunus mutfağına ait olan merguez, Fransızlar tarafından Fransa'ya götürülmüştür. Merguez hazırlanırken sosis şekli verilen koyun eti veya sığır eti kızartılır. Sosislerin içinde baharat ve sarımsak da kullanılır.

Merguez

6. Deglet Nour

Bir çeşit hurma olan deglet nour, hurmaların şahı olarak bilinmekte. Kuzey Afrika'da oldukça popüler bir hurma türü olan deglet nour, Tunus'ta da yetişiyor. Hurmaların belki de en lezzetlisi olan deglet nouru denemeden Tunus'tan ayrılmamanızı öneriyoruz.

Deglet Nour

7. Harissa

Harissa, Tunus'ta çok sevilen bir sos türüdür. Tunus haricinde Cezayir, Suriye veya Fas'ta da görebilirsiniz. Kırmızı biber kullanılarak hazırlanan harissa, oldukça acı bir tada sahip. Harissayı pek çok yemeğin içinde de görebilirsiniz.

Harissa

8. Masfouf

Masfouf, genellikle Ramazan ayında hazırlanan ve ikram edilen bir tatlıdır. Masfoufun ana malzemeleri kuskus, tereyağı ve şekerdir. Daha sonra karışımın üzerine nar, hurma veya kuru üzüm eklenir. Masfouf, Tunus'a Ramazan boyunca gelmek için en güzel sebep olabilir.

Masfouf

9. Baklava

Yine Türk mutfağından buraya geçen bir yemek olan baklava, Tunus'ta da kendisine yer buluyor. Sevilerek tüketilen baklava, Tunus'ta özellikle bayramlarda servis edilen bir tatlı olarak varlığını sürdürüyor. Tunus usulü baklavayı deneyebilir, ne kadar lezzetli olduğunu kendiniz de onaylayabilirsiniz.

Baklava

10. Bambalouni

Bambalouni, Tunus donutu olarak da adlandırılır. Tunus'ta bambalouni tatlısını pek çok pastanede, restoranda veya markette bulabilirsiniz. Aynı şekilde evlerde de sıklıkla hazırlanan bambalouni, kızartıldıktan sonra bal ile kaplanıyor. Son olarak balın üstüne şeker de serpiştirildikten sonra bambalouni yemeye hazır hale geliyor.

Bambalouni

11. Yoyos

Yoyos, Tunus'ta yiyebileceğiniz bir başka hamur işidir. Youyous olarak da yazılan yoyos, görünüş olarak halka şeklindedir. Çeşitli turunçgiller ile tatlandırılan yoyos hamuru güzelce kızartılır. Daha sonra bala batırılan yoyoslar, fıstık veya badem parçaları ile süslenir.

Yoyos

12. Kaak Warka

Kaak warka, yoyos gibi halka biçimli bir tatlıdır. Kaak warka genellikle daha küçük boyutlarda olmaktadır. Kutlamalar sırasında sıklıkla görebileceğiniz kaak warka, beyaz renklidir ve yapısı oldukça pürüzsüzdür. İçi badem ezmesi ile doldurulan kaak warka, ağızda dağılan harika bir lezzete sahip.

Kaak Warka

13. Zgougou

Tunus pudingi diyebileceğimiz zgougou, çoğunlukla Hz. Muhammed'in doğumunu kutlamak için hazırlanır. Tunus mutfağının orijinal lezzetlerinden olan tatlı, üç katmandan oluşur. Zogugounun üst katmanı badem, fındık veya fıstık ile süslenir ve servise hazır hale getirilir.

Zgougou

14. Maghrabi Nane Çayı

Tunus'ta tadabileceğiniz en ilginç içeceklerden olan maghrabi nane çayının içine çam fıstığı da giriyor. Naneyse çayın tadını daha acı ve keskin yapmak için kullanılır. Maghrabi nane çayı yeşil çay veya klasik siyah çay ile hazırlanabilir.

Maghrabi Nane Çayı

15. Zeytin

Bir Akdeniz ülkesi olan Tunus'un zeytinleri güzel tadıyla bilinir. Burada zeytini tek başına tüketebileceğiniz gibi, çeşitli yemeklerin içinde de yiyebilirsiniz. Aynı şekilde zeytinyağı ve zeytinyağlı yemekler de Tunus'ta sıklıkla tüketilmektedir.

Zeytin

Daha Fazlasını Keşfet!

Tunus Nerede Yenir?

Tunus Nerede Yenir?

Birbirinden güzel Tunus yemeklerini tatmak için pek çok alternatifiniz bulunuyor. Tunus restoranlarına ufak bir ziyarette bulunabilir, gezinizi renklendirebilirsiniz. Tunus'ta hem bölgenin geleneksel yemeklerini, hem de dünya yemeklerini bir arada bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Otel Tavsiye

Tunus Otel Tavsiye

Tunus seyahatinizin en iyi şekilde geçmesi için size uygun bir otelde konaklamalısınız. Konaklama kararını verirken olanaklar, bütçe ve konum gibi etkenleri göz önüne almanız size yardımcı olacaktır. Tunus'ta tüm ihtiyaca ve her bütçeye uygun otel alternatifleri bulmak mümkündür.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Tunus Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Gezdiğiniz ülkeyi ve şehri daha iyi tanımak için geleneksel festivallerine katılmak güzel bir yöntemdir. Tunus'ta düzenlenen festivallere ve fuarlara katılım göstererek buranın insanını, kültürünü ve yaşam tarzını daha iyi anlayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Alışveriş | Ne Alınır?

Tunus Alışveriş | Ne Alınır?

Tunus, tarihi boyunca çeşitli medeniyetlerin yerleşim yeri olmuştur. Bölgenin tarihi dokusu, burayı eşsiz yapan unsurların başında geliyor. Tunus'un büyüleyici atmosferini her daim hatırlamak için buradan hatıra eşyası almayı düşünebilirsiniz. El yapımı seramikler hem kendinize, hem de sevdiklerinize hediyelik olarak alabileceğiniz ürünlerden. Pek çok el sanatına ev sahipliği yapan Tunus'tan deri terlik almak da harika bir fikirdir. Tunus'un geleneksel tarzını yansıtan deri terlikler, burada Balgha olarak adlandırılıyor. El yapımı özel satranç setleri de şık bir hediyelik olarak öne çıkıyor.

Gümüş ürünler de Tunus'tan alabileceğiniz hatıra eşyaları arasında yer alıyor. Burada gümüşçülüğün büyük bir gelişim gösterdiğini görebilirsiniz. Ayrıca darbuka da da müzikle ilgili olan yakınlarınız için harika bir hediyelik olacaktır.

Tunus'ta alışveriş merkezlerine göz atmak isterseniz, Azur City'e gelebilirsiniz. Azur City, Ben Arous üzerinde bulunmaktadır. Tunus'ta gidebileceğiniz bir diğer alışveriş merkezi de The Palmarium'dur. Habib Bourguiba Bulvarı'nda yer almaktadır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Tunus Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Tunus'ta eğlenmek için tercih edebileceğiniz bazı mekanlar bulunuyor. Genellikle Tunus'un genç kesiminin gittiği bu mekanlar, gezinizde yeni insanlarla ve yerel halkla tanışmanız için iyi bir fırsat olabilir. Buralarda Tunus'tan arkadaş edinerek bu güzel şehirle bağınızı güçlendirebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Gezilecek Yerler

Tunus Gezilecek Yerler

Ülkesinin başkenti olan Tunus'ta görmeniz gereken pek çok yer bulunuyor. Tunus'un kültürel anlamda en gelişmiş şehri olan Tunus, ziyaretçilerini en güzel şekilde ağırlıyor. Buraya geldiğinizde dolu dolu bir gezi programı sizi bekliyor olacak.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Tunus Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Tunus iklimini tek bir kelimeyle ifade etmek çok zordur. Burada hava durumu, mevsimden mevsime büyük değişiklikler gösterir. Yine de Tunus için 'kurak' bir bölge olduğu söylenebilir. Tunus'ta yaz aylarında neredeyse hiç yağış görülmezken, en çok yağış Ocak ve Şubat'ta gerçekleşir. Özellikle havaların iyice ısındığı Temmuz ayında yağış oranı sıfırdır.

Tunus'ta yaz ayları sıcak geçer. Haziran ayının başında 25-27 derece arasında değişen sıcaklıklar, Temmuz'a gelindiğinde ortalama 30 dereceyi bulur. Temmuz boyunca havaların 35 dereceyi bulduğunu, hatta geçtiğini görebilirsiniz. Ağustos'ta da aşağı yukarı aynı kalan sıcaklıklar, Eylül ayında 30 derecenin altına inmeye başlar.

Kış aylarındaysa en soğuk dönem Şubat ortalarında yaşanır. Aralık ve Ocak aylarında hava ortalama 10-12 derecede seyretmeye devam eder.

Tunus gezinizi daha rahat tamamlamak için en ideal havalar, Mart ortasından Ekim başına kadar yaşanır. Sıcak havalardan hoşlanmıyorsanız bu aralıkta bulunan Temmuz ve Ağustos aylarından kaçınmanızı öneririz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Genel Bilgiler

Tunus Genel Bilgiler

Kuzey Afrika'nın en güzel noktalarından Tunus, Akdeniz'e kıyısı bulunan dikkat çekici bir şehirdir. Tunus'a başkentlik yapan şehir, hem ülkeyle, hem de ülkenin Tunus vilayetiyle aynı isme sahiptir. Tunus şehri aynı zamanda vilayetin de başkentidir. Tunus'un '' Büyük Tunus '' olarak da anıldığını duyabilirsiniz. Metropolit bir yapıya sahip olan şehrin nüfusu 3 milyonu aşmıştır. Burası hem merkezi, gelişmiş noktalarıyla, hem de şehrin dışındaki mahalle ve kasabalarıyla ülkenin en ilgi çekici noktasıdır.

Tunus'un merkezi, Tunus Gölü ve La Goulette, yani Tunus'un antik limanının arkasında konumlanmıştır. Her yanı güzelliklerle çevrili olan Tunus merkezine medina da denir. Burası Arap geleneğini yansıtan ve 'suk' adı verilen dar sokaklardan meydana gelmektedir. Medinanın en önemli özelliği, UNESCO tarafından Dünya Mırası olarak gösterilmesidir.

Tunus madinasının dışında Kartaca isimli antik kent bulunur. Kartaca'nın tarihi, milattan önce 814 yılına dek uzanır. Fenikeliler tarafından kurulan şehir, koloni olarak düşünülmüştü. Kartaca ismiyse 'Yeni Şehir' demektir.

Tunus'ta Fransız sömürgesinin izleri bugün tüm canlılığıyla görülebilir. Özellikle Habib Bougiba Bulvarı'nın çevresinde sömürge döneminden kalan Fransız yapıları görülebilir. Tunus'un geri kalanıyla oldukça uyumsuz olan bu yapılar hemen ayırt edilebilir.

Tunus doğal güzellikleri, kültürü ve tarihiyle herkesin görmesi gereken şehirlerden. Burada her açıdan dolu dolu bir gezi planı yapabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz