1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ne Yenir?
 4. Tunus Uçak Bileti

Tunus Ne Yenir?

18 Mart 2021 08:00
 1. Lablabi
 2. Kuskus
 3. Brik
 4. Ojja
 5. Merguez
 6. Deglet Nour
 7. Harissa
 8. Masfouf
 9. Baklava
 10. Bambalouni
 11. Yoyos
 12. Kaak Warka
 13. Zgougou
 14. Maghrabi Nane Çayı
 15. Zeytin

1. Lablabi

Lablabi, isminden tahmin edilebileceği gibi bir nohut yemeğidir. Nohut ve tavuk kullanılarak hazırlanan bir tür çorba olan lablabi, sarımsak ve kimyonla tatlandırılıyor. Lablabinin taze soğan ve maydanoz ile süslendiğini görebilirsiniz.

Lablabi

2. Kuskus

Kuskus yemeğini Tunus'ta da yiyebilirsiniz. Fakat, buradaki kuskusun Türk mutfağındaki kuskus ile tek benzerliği ismi. Tunus usulü kuskusun içine kemikli kuzu eti, patates, lahana, soğan ve kapya biber kullanılıyor. Harika bir lezzete sahip olan kuskus yemeği Tunus'un en sevilen ana yemekleri arasında.

Kuskus

3. Brik

Brik için böreğin Tunus mutfağında kendisine yer bulmuş hali denilebilir. Osmanlı zamanında bölgeye getirilen brik, kendisine özgü iç harcıyla diğer börek tariflerinden ayrılıyor. Burada börek hazırlanırken içi yumurta ile doldurulur ve daha sonra kızartılır.

Brik

4. Ojja

Ojja ismi, 'karışım' kelimesinin Arapça versiyonundan geliyor. Ojja hazırlanırken ana malzemeler yumurta ve domates sosudur. Sarımsak, biber ve çeşitli baharatlar ile tatlandırılan ojja genellikle tencerede veya güveçte, piştiği şekilde servis edilir.

Ojja

5. Merguez

Merguez, Fransız mutfağında da sıklıkla karşınıza çıkabilecek bir yemektir. Aslen Tunus mutfağına ait olan merguez, Fransızlar tarafından Fransa'ya götürülmüştür. Merguez hazırlanırken sosis şekli verilen koyun eti veya sığır eti kızartılır. Sosislerin içinde baharat ve sarımsak da kullanılır.

Merguez

6. Deglet Nour

Bir çeşit hurma olan deglet nour, hurmaların şahı olarak bilinmekte. Kuzey Afrika'da oldukça popüler bir hurma türü olan deglet nour, Tunus'ta da yetişiyor. Hurmaların belki de en lezzetlisi olan deglet nouru denemeden Tunus'tan ayrılmamanızı öneriyoruz.

Deglet Nour

7. Harissa

Harissa, Tunus'ta çok sevilen bir sos türüdür. Tunus haricinde Cezayir, Suriye veya Fas'ta da görebilirsiniz. Kırmızı biber kullanılarak hazırlanan harissa, oldukça acı bir tada sahip. Harissayı pek çok yemeğin içinde de görebilirsiniz.

Harissa

8. Masfouf

Masfouf, genellikle Ramazan ayında hazırlanan ve ikram edilen bir tatlıdır. Masfoufun ana malzemeleri kuskus, tereyağı ve şekerdir. Daha sonra karışımın üzerine nar, hurma veya kuru üzüm eklenir. Masfouf, Tunus'a Ramazan boyunca gelmek için en güzel sebep olabilir.

Masfouf

9. Baklava

Yine Türk mutfağından buraya geçen bir yemek olan baklava, Tunus'ta da kendisine yer buluyor. Sevilerek tüketilen baklava, Tunus'ta özellikle bayramlarda servis edilen bir tatlı olarak varlığını sürdürüyor. Tunus usulü baklavayı deneyebilir, ne kadar lezzetli olduğunu kendiniz de onaylayabilirsiniz.

Baklava

10. Bambalouni

Bambalouni, Tunus donutu olarak da adlandırılır. Tunus'ta bambalouni tatlısını pek çok pastanede, restoranda veya markette bulabilirsiniz. Aynı şekilde evlerde de sıklıkla hazırlanan bambalouni, kızartıldıktan sonra bal ile kaplanıyor. Son olarak balın üstüne şeker de serpiştirildikten sonra bambalouni yemeye hazır hale geliyor.

Bambalouni

11. Yoyos

Yoyos, Tunus'ta yiyebileceğiniz bir başka hamur işidir. Youyous olarak da yazılan yoyos, görünüş olarak halka şeklindedir. Çeşitli turunçgiller ile tatlandırılan yoyos hamuru güzelce kızartılır. Daha sonra bala batırılan yoyoslar, fıstık veya badem parçaları ile süslenir.

Yoyos

12. Kaak Warka

Kaak warka, yoyos gibi halka biçimli bir tatlıdır. Kaak warka genellikle daha küçük boyutlarda olmaktadır. Kutlamalar sırasında sıklıkla görebileceğiniz kaak warka, beyaz renklidir ve yapısı oldukça pürüzsüzdür. İçi badem ezmesi ile doldurulan kaak warka, ağızda dağılan harika bir lezzete sahip.

Kaak Warka

13. Zgougou

Tunus pudingi diyebileceğimiz zgougou, çoğunlukla Hz. Muhammed'in doğumunu kutlamak için hazırlanır. Tunus mutfağının orijinal lezzetlerinden olan tatlı, üç katmandan oluşur. Zogugounun üst katmanı badem, fındık veya fıstık ile süslenir ve servise hazır hale getirilir.

Zgougou

14. Maghrabi Nane Çayı

Tunus'ta tadabileceğiniz en ilginç içeceklerden olan maghrabi nane çayının içine çam fıstığı da giriyor. Naneyse çayın tadını daha acı ve keskin yapmak için kullanılır. Maghrabi nane çayı yeşil çay veya klasik siyah çay ile hazırlanabilir.

Maghrabi Nane Çayı

15. Zeytin

Bir Akdeniz ülkesi olan Tunus'un zeytinleri güzel tadıyla bilinir. Burada zeytini tek başına tüketebileceğiniz gibi, çeşitli yemeklerin içinde de yiyebilirsiniz. Aynı şekilde zeytinyağı ve zeytinyağlı yemekler de Tunus'ta sıklıkla tüketilmektedir.

Zeytin

Kartaca hakkında daha fazla şey keşfet!

Tunus Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Tunus Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Gezdiğiniz ülkeyi ve şehri daha iyi tanımak için geleneksel festivallerine katılmak güzel bir yöntemdir. Tunus'ta düzenlenen festivallere ve fuarlara katılım göstererek buranın insanını, kültürünü ve yaşam tarzını daha iyi anlayabilirsiniz.

berilaslaner
18 Mart 2021 Perşembe
Tunus Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Tunus Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Tunus'ta eğlenmek için tercih edebileceğiniz bazı mekanlar bulunuyor. Genellikle Tunus'un genç kesiminin gittiği bu mekanlar, gezinizde yeni insanlarla ve yerel halkla tanışmanız için iyi bir fırsat olabilir. Buralarda Tunus'tan arkadaş edinerek bu güzel şehirle bağınızı güçlendirebilirsiniz.

berilaslaner
18 Mart 2021 Perşembe
Tunus Gezilecek Yerler

Tunus Gezilecek Yerler

Ülkesinin başkenti olan Tunus'ta görmeniz gereken pek çok yer bulunuyor. Tunus'un kültürel anlamda en gelişmiş şehri olan Tunus, ziyaretçilerini en güzel şekilde ağırlıyor. Buraya geldiğinizde dolu dolu bir gezi programı sizi bekliyor olacak.

berilaslaner
18 Mart 2021 Perşembe
Tunus Nerede Yenir?

Tunus Nerede Yenir?

Birbirinden güzel Tunus yemeklerini tatmak için pek çok alternatifiniz bulunuyor. Tunus restoranlarına ufak bir ziyarette bulunabilir, gezinizi renklendirebilirsiniz. Tunus'ta hem bölgenin geleneksel yemeklerini, hem de dünya yemeklerini bir arada bulabilirsiniz.

berilaslaner
18 Mart 2021 Perşembe
Tunus Otel Tavsiye

Tunus Otel Tavsiye

Tunus seyahatinizin en iyi şekilde geçmesi için size uygun bir otelde konaklamalısınız. Konaklama kararını verirken olanaklar, bütçe ve konum gibi etkenleri göz önüne almanız size yardımcı olacaktır. Tunus'ta tüm ihtiyaca ve her bütçeye uygun otel alternatifleri bulmak mümkündür.

berilaslaner
18 Mart 2021 Perşembe
Tunus Uçak Bileti