1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
  4. Tunus Uçak Bileti

Tunus Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:21
  1. Kharja Festivali (Haziran-Ağustos)
  2. Uluslararası Kartaca Festivali (Temmuz-Ağustos)
  3. Uluslararası Hammamet Festivali (Temmuz)
  4. Tunus Medina Festivali (Ağustos-Eylül)
  5. Kartaca Uluslararası Film Festivali (Ekim-Kasım)
  6. Girişim Festivali (Mart)

1. Kharja Festivali (Haziran-Ağustos)

Kharja Festivali, 1 Haziran'da başlıyor ve genellikle Ağustos sonunda son buluyor. Neredeyse iki ay boyunca devam eden festival, Tunus'un güzel kasabası Sidi Bou Said'de gerçekleştirilmekte. Katılımın ücretsiz olduğu festivalde kasabaya ismini veren Sidi Bou Said anılıyor. Müslümanlar için önemli bir kişi olan Sidi Bou Said'in öğretilerini takip edenler her yıl burada toplanırlar.

Kharja Festivali

2. Uluslararası Kartaca Festivali (Temmuz-Ağustos)

Tunus'un 20 kilometre dışında bulunan Kartaca'da düzenlenen festival, tüm dünyadan katılımcılarını bekliyor. Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleştirilen festival, Kartaca'daki Roma antik tiyatrosunda düzenlenmekte. Festival boyunca müzik, dans ve tiyatro gibi kültürel etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Tarih açısından da büyük bir öneme sahip Kartaca, bu festival ile tüm dünyada tanınırlığını arttırmayı amaçlıyor.

Uluslararası Kartaca Festivali

3. Uluslararası Hammamet Festivali (Temmuz)

Hammamet Festivali, Tunus'un önemli kültür, sanat ve müzik festivallerindendir. Temmuz ayında başlayan Uluslararası Hammamet Festivali, çoğu zaman Ağustos'un son haftasına kadar devam ediyor. Tam tarihi her sene önceden duyurulan festivale pek çok farklı coğrafyadan sanatçı katılım gösteriyor. Festival boyunca sanatçılar, en güzel performanslarını izleyiciler için sergiliyor. Hammamet'te gerçekleşen festivale Tunus'tan yapacağınız yaklaşık 2 saatlik bir tren yolculuğuyla katılabilirsiniz. Festivalin giriş ücreti yıldan yıla değişmektedir.

Uluslararası Hammamet Festivali

4. Tunus Medina Festivali (Ağustos-Eylül)

Tunus Medina Festivali, şehrin en renkli etkinlikleri arasında gösteriliyor. 1980'lerden beri gerçekleştirilen Tunus Medina Festivali, artık gelenekselleşmiş bir yapıya sahiptir. Festival boyunca müzik etkinlikleri, film gösterimleri ve başka bir çok aktivite düzenlenmektedir. Uluslararası bir statüye sahip olan Tunus Medina Festivali'ne her sene Tunus dışından da pek çok kişi katılmaktadır.

Tunus Medina Festivali

5. Kartaca Uluslararası Film Festivali (Ekim-Kasım)

Yıl biterken, Kartaca'da film festivaline katılabilirsiniz. Prestijli bir festivali olan Kartaca Film Festivali, Afrika/ Arap coğrafyalarından gelen filmlere yoğunlaşıyor. Yine de festival boyunca bazı ünlü Hollywood oyuncularını da görebilirsiniz. Film, bazı seneler Tunus yerine Burkina Faso'da, Ouagadougou şehrinde düzenlenmektedir. Festivale katılmaya karar vermeden önce resmi siteden konumu teyit etmenizi öneririz.

Kartaca Uluslararası Film Festivali

6. Girişim Festivali (Mart)

Girişim Festivali, halka açık bir sanat festivali olarak düzenlenmekte. Bettina Peltz tarafından organize edilen festival, Aymen Gharbi'nin de yardımlarıyla sürdürülüyor. Çeşitli temalar çevresinde düzenlenen festival, dijitalleşme gibi konuları ele alan sanat eserlerine yer veriyor. Dijitalleşmenin haricinde teknoloji, değişim ve gençlik gibi konular etrafında şekillenen eserleri de görebilirsiniz. Medina bölgesinde düzenlenen festivalde sanat gösterileri de gerçekleştirilmekte.

Girişim Festivali

Daha Fazlasını Keşfet!

Tunus Nerede Yenir?

Tunus Nerede Yenir?

Birbirinden güzel Tunus yemeklerini tatmak için pek çok alternatifiniz bulunuyor. Tunus restoranlarına ufak bir ziyarette bulunabilir, gezinizi renklendirebilirsiniz. Tunus'ta hem bölgenin geleneksel yemeklerini, hem de dünya yemeklerini bir arada bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Otel Tavsiye

Tunus Otel Tavsiye

Tunus seyahatinizin en iyi şekilde geçmesi için size uygun bir otelde konaklamalısınız. Konaklama kararını verirken olanaklar, bütçe ve konum gibi etkenleri göz önüne almanız size yardımcı olacaktır. Tunus'ta tüm ihtiyaca ve her bütçeye uygun otel alternatifleri bulmak mümkündür.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Alışveriş | Ne Alınır?

Tunus Alışveriş | Ne Alınır?

Tunus, tarihi boyunca çeşitli medeniyetlerin yerleşim yeri olmuştur. Bölgenin tarihi dokusu, burayı eşsiz yapan unsurların başında geliyor. Tunus'un büyüleyici atmosferini her daim hatırlamak için buradan hatıra eşyası almayı düşünebilirsiniz. El yapımı seramikler hem kendinize, hem de sevdiklerinize hediyelik olarak alabileceğiniz ürünlerden. Pek çok el sanatına ev sahipliği yapan Tunus'tan deri terlik almak da harika bir fikirdir. Tunus'un geleneksel tarzını yansıtan deri terlikler, burada Balgha olarak adlandırılıyor. El yapımı özel satranç setleri de şık bir hediyelik olarak öne çıkıyor.

Gümüş ürünler de Tunus'tan alabileceğiniz hatıra eşyaları arasında yer alıyor. Burada gümüşçülüğün büyük bir gelişim gösterdiğini görebilirsiniz. Ayrıca darbuka da da müzikle ilgili olan yakınlarınız için harika bir hediyelik olacaktır.

Tunus'ta alışveriş merkezlerine göz atmak isterseniz, Azur City'e gelebilirsiniz. Azur City, Ben Arous üzerinde bulunmaktadır. Tunus'ta gidebileceğiniz bir diğer alışveriş merkezi de The Palmarium'dur. Habib Bourguiba Bulvarı'nda yer almaktadır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Tunus Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Tunus'ta eğlenmek için tercih edebileceğiniz bazı mekanlar bulunuyor. Genellikle Tunus'un genç kesiminin gittiği bu mekanlar, gezinizde yeni insanlarla ve yerel halkla tanışmanız için iyi bir fırsat olabilir. Buralarda Tunus'tan arkadaş edinerek bu güzel şehirle bağınızı güçlendirebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Gezilecek Yerler

Tunus Gezilecek Yerler

Ülkesinin başkenti olan Tunus'ta görmeniz gereken pek çok yer bulunuyor. Tunus'un kültürel anlamda en gelişmiş şehri olan Tunus, ziyaretçilerini en güzel şekilde ağırlıyor. Buraya geldiğinizde dolu dolu bir gezi programı sizi bekliyor olacak.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Ne Yenir?

Tunus Ne Yenir?

Tunus'a gittiğinizde bölgenin zengin mutfağının sizi büyüleyeceğine emin olabilirsiniz. Tunus'ta hem Türk mutfağına yakın yemekleri, hem de Fransız işgali zamanından kalan lezzetleri de bir arada görebilirsiniz. Bunların yanı sıra daha önce hiç denemediğiniz, Tunus'a özgü yemekleri de çok beğeneceğinize eminiz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Tunus Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Tunus iklimini tek bir kelimeyle ifade etmek çok zordur. Burada hava durumu, mevsimden mevsime büyük değişiklikler gösterir. Yine de Tunus için 'kurak' bir bölge olduğu söylenebilir. Tunus'ta yaz aylarında neredeyse hiç yağış görülmezken, en çok yağış Ocak ve Şubat'ta gerçekleşir. Özellikle havaların iyice ısındığı Temmuz ayında yağış oranı sıfırdır.

Tunus'ta yaz ayları sıcak geçer. Haziran ayının başında 25-27 derece arasında değişen sıcaklıklar, Temmuz'a gelindiğinde ortalama 30 dereceyi bulur. Temmuz boyunca havaların 35 dereceyi bulduğunu, hatta geçtiğini görebilirsiniz. Ağustos'ta da aşağı yukarı aynı kalan sıcaklıklar, Eylül ayında 30 derecenin altına inmeye başlar.

Kış aylarındaysa en soğuk dönem Şubat ortalarında yaşanır. Aralık ve Ocak aylarında hava ortalama 10-12 derecede seyretmeye devam eder.

Tunus gezinizi daha rahat tamamlamak için en ideal havalar, Mart ortasından Ekim başına kadar yaşanır. Sıcak havalardan hoşlanmıyorsanız bu aralıkta bulunan Temmuz ve Ağustos aylarından kaçınmanızı öneririz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Genel Bilgiler

Tunus Genel Bilgiler

Kuzey Afrika'nın en güzel noktalarından Tunus, Akdeniz'e kıyısı bulunan dikkat çekici bir şehirdir. Tunus'a başkentlik yapan şehir, hem ülkeyle, hem de ülkenin Tunus vilayetiyle aynı isme sahiptir. Tunus şehri aynı zamanda vilayetin de başkentidir. Tunus'un '' Büyük Tunus '' olarak da anıldığını duyabilirsiniz. Metropolit bir yapıya sahip olan şehrin nüfusu 3 milyonu aşmıştır. Burası hem merkezi, gelişmiş noktalarıyla, hem de şehrin dışındaki mahalle ve kasabalarıyla ülkenin en ilgi çekici noktasıdır.

Tunus'un merkezi, Tunus Gölü ve La Goulette, yani Tunus'un antik limanının arkasında konumlanmıştır. Her yanı güzelliklerle çevrili olan Tunus merkezine medina da denir. Burası Arap geleneğini yansıtan ve 'suk' adı verilen dar sokaklardan meydana gelmektedir. Medinanın en önemli özelliği, UNESCO tarafından Dünya Mırası olarak gösterilmesidir.

Tunus madinasının dışında Kartaca isimli antik kent bulunur. Kartaca'nın tarihi, milattan önce 814 yılına dek uzanır. Fenikeliler tarafından kurulan şehir, koloni olarak düşünülmüştü. Kartaca ismiyse 'Yeni Şehir' demektir.

Tunus'ta Fransız sömürgesinin izleri bugün tüm canlılığıyla görülebilir. Özellikle Habib Bougiba Bulvarı'nın çevresinde sömürge döneminden kalan Fransız yapıları görülebilir. Tunus'un geri kalanıyla oldukça uyumsuz olan bu yapılar hemen ayırt edilebilir.

Tunus doğal güzellikleri, kültürü ve tarihiyle herkesin görmesi gereken şehirlerden. Burada her açıdan dolu dolu bir gezi planı yapabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz